5.#331 Leesdossier 2.1/ F tekstopbouw en samenvatten

Welkom bij Nederlands
timer
5:00
1 / 12
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo g, t, mavoLeerjaar 3

Cette leçon contient 12 diapositives, avec quiz interactif et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Welkom bij Nederlands
timer
5:00

Slide 1 - Diapositive

Lesplanning
Start les
Uitleg theorie
Zelfstandig werken  (in duo's)
Opdracht bespreken met je duo
Evaluatie les / afsluiting


Slide 2 - Diapositive

Lesdoel
Na de les kan ik een samenvatting maken.
Na de les kan ik de 5 manieren van een tekst inleiden benoemen. 
Na de les kan ik de vier manieren benoemen hoe je een tekst afsluit.

Slide 3 - Diapositive

Tekstopbouw
Inleiding
  • onderwerp benoemen
  • vraag stellen
  • probleem noemen
  • anekdote vertellen (grappig verhaaltje)
  • persoonlijke ervaring vertellen
  • aanleiding noemen

Slide 4 - Diapositive

Tekstopbouw
Slot
  • samenvatting geven
  • conclusie trekken
  • antwoord geven op de vraag
  • oplossing voor het probleem geven
  • advies geven 
  • oproep doen

Slide 5 - Diapositive

Wat is een kernzin? Waar vind je de kernzin?

Slide 6 - Question ouverte

Tekst samenvatten
Kernzin
  • Vertelt in 1 zin waar de alinea over gaat.
  • Vaak de eerste of laatste regel van de alinea.
  • Soms de tweede regel of middenin.

Slide 7 - Diapositive

Tekst samenvatten
Hoofdzaken
  • Belangrijkste informatie in de tekst.
  • Kernzinnen.

Bijzaken
  • Uitleg of voorbeelden.
  • Dit neem je NIET op in een samenvatting!

Slide 8 - Diapositive

Tekst samenvatten
Hoofdgedachte
  • Wat vertelt de schrijver over het onderwerp van de tekst?
  • Eén zin
  • Nooit een vraagzin

Slide 9 - Diapositive

Wat ga je doen?
  • Je werkt met je duo (buurman/ vrouw).
  • Maak eerst de samenvattingsopdracht zelf.
  • Vervolgens ga je je antwoorden vergelijken met de antwoorden van je partner.

timer
20:00

Slide 10 - Diapositive

Evaluatie

Slide 11 - Diapositive

Opruimen !!
timer
5:00

Slide 12 - Diapositive