Lezen - blok 4 - H3O - les 2 - Inleiding en slot / samenvatten

Welkom bij Nederlands!
  1. Zorg dat je spullen (inclusie laptop) klaar liggen op tafel.
  2. Ga daarna lezen in je leesboek / werken aan je fictieopdracht
Startopdracht
timer
15:00
1 / 17
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1

Cette leçon contient 17 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Welkom bij Nederlands!
  1. Zorg dat je spullen (inclusie laptop) klaar liggen op tafel.
  2. Ga daarna lezen in je leesboek / werken aan je fictieopdracht
Startopdracht
timer
15:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  1. Terugblik vorige les, huiswerk bespreken;
  2. Wat gaan je deze les leren (lesdoel); 
  3. Basis - tekst samenvatten
  4. K/TL - Inleiding en slot
  5. Uitleg theorie, instructie opdrachten;
  6. Zelfstandig werken aan opdrachten;
  7. Lesafsluiting: evaluatie les, huiswerk, volgende les.
Lesprogramma - Lezen Blok 4

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lezen Blok 4 - les 1




Vorige les

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Indeling blokuur 
Fase 1
Fase 2
Klaar?
Basis
Lezen Blok 4
Uitleg theorie en verder met opdrachten 
Lezen Blok 4
Verder met opdrachten
Lezen in je leesboek / boekverslag maken / Sinterklaaswoordzoeker
K/TL
Lezen Blok 4
Uitleg theorie en verder met opdrachten
Lezen Blok 4
Uitleg theorie en verder met opdrachten
Lezen in je leesboek / boekverslag maken / Sinterklaaswoordzoeker

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg Basis - Lezen Blok 4
Lesdoel:
  • Je leert hoofdzaken en bijzaken in teksten herkennen.
  • Je leert hoe je op verschillende manieren een tekst kunt samenvatten.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kunnen
Je weet wat de volgende begrippen betekenen:
- hoofdzaken
- bijzaken
- kernzinnen

Je kunt het verschil tussen hoofd- en bijzaken zien in een tekst. 

Je kunt een korte samenvatting maken van een tekst.


Weten

Slide 6 - Diapositive

Hier beschrijf je de leerdoelen van deze les.

Uitleg samenvatting maken
De beste manier om een tekst helemaal te begrijpen, is het maken van een samenvatting. Zo kun je de informatie goed onthouden.

Zo maak je een goede samenvatting:
  • Zoek de kernzin in elke alinea.
  • Maak van de kernzinnen een goedlopend verhaaltje.
  • Gebruik je eigen woorden als je de tekst daardoor beter begrijpt.

Slide 7 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Uitleg kernzin
In een alinea staat de hoofdzaak meestal in de eerste of de laatste zin. Dat is de kernzin

In de andere zinnen staan bijzaken. Ze geven uitleg of voorbeelden bij de kernzin.

Slide 8 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Uitleg hoofdgedachte
Er is een manier om een nog kortere samenvatting te maken van een tekst. Beantwoord dan deze vraag:
wat is het belangrijkste dat de schrijver zegt over het onderwerp van de tekst?

Probeer dit in één zin te zeggen. Deze zin is de hoofdgedachte van de tekst.

Slide 9 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Zelfstandig werken - BASIS
Lees
Blok 4 - Lezen
4.15 Tekst samenvatten
Maak
1. Maak opdracht 1  (gebruik je stencil van tekst 5)
2. Lees de theorie Hoofdgedachte blz. 185
3. Maak opdracht 5, 6, 7 (gebruik het stencil), 8 (gebruik het stencil)
Hoe
Alleen en in stilte
Tijd
25 minuten
Klaar
 Lezen in je leesboek -fictieopdracht
Resultaat
Klassikaal nabespreken
timer
20:00

Slide 10 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen jouw instructie hebben begrepen d.m.v. een begeleide oefening.

Uitleg Kader en TL - Lezen Blok 4
Lesdoel
Je leert dat een schrijver op verschillende manieren een inleiding of een slot kan schrijven.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg Inleiding
Een tekst bestaat uit:
  • Inleiding
  • Middenstuk
  • Slot

De inleiding is bedoeld om de lezer nieuwsgierig te maken. Dat kan de schrijver op verschillende manieren doen:
  • het onderwerp van de tekst noemen
  • een belangrijke vraag over het onderwerp stellen
  • een herkenbaar, opvallend of grappig verhaaltje vertellen.

Slide 12 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Uitleg Inleiding en Slot
Een tekst bestaat uit:
  • Inleiding
  • Middenstuk
  • Slot

De slot is bedoeld om de tekst af te sluiten. Dat kan de schrijver op verschillende manieren doen:
  • een korte samenvatting van de tekst geven;
  • een conclusie trekken (eindoordeel van de schrijver - dus) 
  • een advies geven of een oproep doen aan de lezer.

Slide 13 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Uitleg Slot
Een tekst bestaat uit:
  • Inleiding
  • Middenstuk
  • Slot

De slot is bedoeld om de tekst af te sluiten. Dat kan de schrijver op verschillende manieren doen:
  • een korte samenvatting van de tekst geven;
  • een conclusie trekken (eindoordeel van de schrijver - dus) 
  • een advies geven of een oproep doen aan de lezer.

Slide 14 - Diapositive

Tijdens deze fase richt je de aandacht van de leerlingen op de lesstof en activeer je de voorkennis.

Zelfstandig werken - K/TL
Lees
Blok 4 - Lezen - 4.17 (blz. 190)
Inleiding en slot
Maak
1. Maak opdracht 4, 5, 6, 7
2. Gebruik bij opdracht 7 je stencil. Onderstreep hierop de kernzinnen.
Hoe
Alleen en in stilte
Tijd
20 minuten
Klaar
Maak de Sinterklaas-woordzoeker
Resultaat
Klassikaal nabespreken
timer
20:00

Slide 15 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen jouw instructie hebben begrepen d.m.v. een begeleide oefening.

Wat heb je geleerd vandaag?
Kader / TL
  1. Leg in eigen woorden uit wat het verschil is tussen een overhalende tekst en een overtuigende tekst.
  2. Wat doe je na het lezen van een overtuigende tekst?
  3. Wat zou je nog willen weten /oefenen .
Basis
  1. Leg in eigen woorden uit wat het verschil is tussen hoofdzaak en bijzaak.
  2. Wat zou je nog willen weten / oefen.

Slide 16 - Diapositive

Schrijf achterop tekst

Evaluatie en huiswerk
Huiswerk:
  • Lezen Blok 4 moet af zijn
Volgende les
  • Maken Zelftoetsen Blok 3 + 4
  • Maken Bijspijkeropdrachten

Slide 17 - Diapositive

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.