Module 1 - les 6 De ontwikkeling van de kleuter

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
module 1MBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B

Slide 1 - Diapositive

Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
Leeropbrengst module:

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel 1:  Terugkijkend op mijn ontwikkeling
Les 1: De psychologie van de ontwikkeling 
Les 2: Ontwikkelingsaspecten
Les 3: Prenatale ontwikkeling en geboorte
Les 4: Ontwikkeling van de baby 
Les 5: Ontwikkeling van de peuter 
Les 6: Ontwikkeling van de kleuter
Les 7: Factoren die de ontwikkeling bepalen 
Les 8: Voorwaarden voor ontwikkeling

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Workshop 6:
De ontwikkeling van de kleuter

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen

Aan het eind van de les:
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
    - lichamelijke ontwikkeling
    - cognitieve ontwikkeling
    - sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
    - emotionele ontwikkeling
    - seksuele ontwikkeling
  • kun je uitleggen je wat zelfbeeld is
  • kun je uitleggen wat innerlijk geweten

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Begrippen
Lichamelijke ontwikkeling; grove en fijne motoriek
Cognitieve ontwikkeling; naar school, schoolrijpheid, spelend leren/leren door te doen, leergierig, intrinsieke motivatie
Sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling; zelfbeeld, innerlijk geweten, fantasie en werkelijkheid, imiteren
Emotionele ontwikkeling
Seksuele ontwikkeling

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theoretische bronnen:
Ontwikkeling en activiteiten PW.
Hoofdstuk 7 ontwikkeling van de peuter blz. 90 t/m 98
Hoofdstuk 10 activiteiten en spel bij de peuter blz. 124 t/m 135

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?
Theorie: 
We bekijken hoe de ontwikkeling van de kleuter verloopt op de verschillende ontwikkelingsgebieden/ontwikkelingsaspecten
Maken: 
een tijdlijn waarin die ontwikkelingsfasen terugkomen, gekoppeld aan de verschillende ontwikkelingsaspecten en life events.
Je schrijft beschrijft per ontwikkelingsfase, life events op.
Na deze les gaan we de theorie over de ontwikkeling van de kleuter weer koppelen aan onze eigen tijdlijn.
Daarnaast werk je de begrippen uit deze les weer uit op een manier die bij jou past. Denk aan een mindmap, begrippenlijst, tekening, etc,

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Heb je nog herinneringen uit je kleutertijd/eerste schooldag? Heb je al eigen herinneringen?

Slide 9 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding
Kleuters ontwikkelen zich op allerlei terreinen tegelijk en dat doen ze grotendeels zelf. Een rode draad in het leren van deze doelgroep is dat de meeste kinderen nieuwsgierig zijn, graag willen leren, weten en kunnen. De meeste kinderen hebben een intrinsieke motivatie om iets nieuws onder de knie te krijgen. De rol van de opvoeder/begeleider is om die drang, om de wereld te ontdekken, goed te begeleiden.

A.h.v. een Prezi leren we hierover meer.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Korte tussenevaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
- seksuele ontwikkeling
kun je uitleggen je wat zelfbeeld is
kun je uitleggen wat innerlijk geweten

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het verschil tussen het innerlijk geweten bij de kleuter en het extern geweten bij de peuter?

Slide 13 - Question ouverte

Externe geweten: de regel geldt alleen als degene die de regel/het verbod heeft uitgesproken erbij is (gebrek aan impulsbeheersing)
Innerlijk (intern) geweten: het geweten legt een innerlijke straf op het overtreden van morele regels: een kind krijgt last van schuldgevoel en schaamte. Schuld en schaamte treden pas op als kinderen zich bepaalde regels hebben eigen gemaakt, als ze inzien dat hun gedrag gevolgen heeft en ze zich kunnen verplaatsen in de gevoelens van anderen.
Externe geweten: de regel geldt alleen als degene die de regel/het verbod heeft uitgesproken erbij is (gebrek aan impulsbeheersing)
  
Innerlijk (intern) geweten: het geweten legt een innerlijke straf op het overtreden van morele regels: een kind krijgt last van schuldgevoel en schaamte. Schuld en schaamte treden pas op als kinderen zich bepaalde regels hebben eigen gemaakt, als ze inzien dat hun gedrag gevolgen heeft en ze zich kunnen verplaatsen in de gevoelens van anderen.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht in groepjes
Bekijk het filmpje. Op welk ontwikkelingsaspect wordt hier ingezoomd?

Wat is bij een peuter nog heel sterk aanwezig en zie je hier (bijna) niet meer terug. Denk aan de begrippen uit de vorige les.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Vidéo

Op welk ontwikkelingsaspect wordt hier ingezoomd?

Wat is bij een peuter nog heel sterk aanwezig en zie je hier (bijna) niet meer terug. Denk aan de begrippen uit de vorige les.
Antwoorden
Bekijk het filmpje. Op welk ontwikkelingsaspect wordt hier ingezoomd? De sociale ontwikkeling.

Wat is bij een peuter nog heel sterk aanwezig en zie je hier (bijna) niet meer terug. Denk aan de begrippen uit de vorige les.
Het egocentrisme verdwijnt langzamerhand en maakt plaats voor sociaal gedrag. Het innerlijk geweten wordt gevormd.

Slide 17 - Diapositive

Kies uit:
- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
- seksuele ontwikkeling
De kleuter krijgt steeds meer te maken met zogenaamde plaatsvervangende opvoeders. Dit zijn personen, naast de ouders, met wie de kleuter een gezags- en vertrouwensrelatie krijgt, zoals de juf of meester, maar ook de begeleider van de naschoolse opvang. Het egocentrisme verdwijnt langzamerhand en maakt plaats voor sociaal gedrag. De kleuter kan meeleven met anderen en is ook in staat samen te spelen. De kleuter is in staat andere te helpen, iets met anderen te delen en met anderen mee te leven. Het kind vind het fijn om thuis huishoudelijke werkzaamheden te verrichten en op school de juf te helpen. Daarom kun je als begeleider in deze leeftijdsfase de kinderen goed laten helpen bij het klaarzetten en opruimen van materialen.

Bron: https://deontwikkelingen.wordpress.com/2015/05/27/de-kleuter/

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Maak een tijdlijn van de levensloop van jezelf en je toekomstige ik
Beschrijf per ontwikkelingsfase + gebied wat voor jou van toepassing is (gebruik van theorie)
In de volgende les bespreken we de ontwikkelingsaspecten, die voeg je dan ook toe.
Beschrijf per ontwikkelingsfase/gebied/aspect life events. Je kijkt daarna of deze life events passend zijn binnen een bepaalde ontwikkelingsfase en wat de gevolgen daarvan (mogelijk) zijn geweest. Denk ook aan de fases die nog moeten komen.
Hoe: creatief! (foto's, quotes, tekeningen, verhalen, etc.).

Doel; de theorie uit het boek koppelen aan jouw eigen praktijk.















Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht bij deze les:
  • Vul je eigen tijdlijn weer aan met informatie over de de ontwikkeling van de kleuter. Ga hiervoor in gesprek met de mensen  die je hierover meer kunnen vertellen. Denk ook aan je eerste schooldag, hoe heb je school ervaren, etc. Koppel dit weer aan de theorie uit de les en het boek.
  • Werk de begrippen weer uit.

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
- seksuele ontwikkeling
  • kun je uitleggen je wat zelfbeeld is
  • kun je uitleggen wat innerlijk geweten

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan verschillende kenmerken van de ontwikkelingsaspecten benoemen.
😒🙁😐🙂😃

Slide 23 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan uitleggen wat het verschil tussen het innerlijk geweten en extern geweten is
😒🙁😐🙂😃

Slide 24 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Her heb ik nog vragen over / hulp bij nodig / wil ik nog meer over te weten komen:

Slide 25 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie lesdoelen
Lesdoel:
Waarde van doel voor module:

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting en vooruitblik
Volgende les/workshop:  factoren die de ontwikkeling bepalen
Huiswerk: 
Lezen: theorie.....

Koppel de theorie uit de les en het filmpje weer aan jullie eigen tijdlijn en verwerk de begrippen ook weer in een mindmap, samenvatting, tekening, etc.

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions