Lessenserie schrijven - klas 3

Schrijven - klas 3
Les 1: Sustainable Development Goals & de schrijfopdracht
1 / 46
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 46 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 240 min

Éléments de cette leçon

Schrijven - klas 3
Les 1: Sustainable Development Goals & de schrijfopdracht

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Vidéo

Duurzame Ontwikkelingsdoelen

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Lesdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)
- ...weet je hoe een informatieve tekst schrijft (les 3)
- ...kun je spellings- en formuleringsgregels in een tekst toepassen (les 4)
- ...kun je informatieve tekst maken over het door jou gekozen onderwerp (les 5)
- ...kun je tips geven aan een klasgenoot om zijn/haar tekst te verbeteren (les 6)

Slide 5 - Diapositive

Wat doe jij al om
duurzamer te leven?

Slide 6 - Carte mentale

Eindopdracht
Tijdens deze lessen werk je aan een tekst met als thema 'duurzaamheid'. Aan de hand van de SDG's kies je een eigen onderwerp waaraan je wil werken. 

Je tekst wordt een uiteenzetting, dat is een informatieve tekst, van minimaal 250 en maximaal 350 woorden. Elke les heb je de tijd om aan jouw eigen onderwerp en tekst te werken. Daarna geef je ook feedback op de tekst van een klasgenoot en beantwoord je een aantal reflectievragen over jouw eigen onderwerp en het onderwerp van een klasgenoot. Het eindproduct lever je aan het eind van de lessenreeks bij mij in.

Slide 7 - Diapositive

Verkenning onderwerp
Op de volgende pagina vind je een link naar de Nederlandse website waarop de Duurzame Ontwikkelingsdoelen worden toegelicht.

Daarna zie je welke doelen we deze les gaan bekijken. Lees de teksten die horen bij deze doelen en beantwoord daarna de vragen.

Spreekt een van deze doelen je aan? Dan is dat misschien een mooie inspiratiebron voor jouw eigen tekst!

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Lien

1. Een slechte infrastructuur in sommige landen
leidt nog steeds tot miljoenen doden per jaar door
vervuild drinkwater. Hoe komt dat denk je?

Slide 10 - Question ouverte

Lees de teksten bij de onderstaande doelen

Slide 11 - Diapositive

2. Energie is onmisbaar volgens de tekst.
Waarom is energie zo belangrijk voor ons?
En waarom is het ook een gevaar voor ons?

Slide 12 - Question ouverte

3. Noem drie voorbeelden uit jouw leven
waaruit blijkt hoe belangrijk een goede
infrastructuur is.

Slide 13 - Question ouverte

Volgende les
- Verder verdiepen in de doelen
- Een doel en onderwerp kiezen
- Wat wil je over het onderwerp schrijven?

Slide 14 - Diapositive

Schrijven - klas 3
Les 2: informatie verzamelen - lezen & onderwerp kiezen

Slide 15 - Diapositive

Lesdoelen
Aan het eind van deze les...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)


Slide 16 - Diapositive

Verkenning onderwerp
Op de volgende pagina vind je een link naar de Nederlandse website waarop de Duurzame Ontwikkelingsdoelen worden toegelicht.

Daarna zie je welke doelen we deze les gaan bekijken. Lees de teksten die horen bij deze doelen en beantwoord daarna de vragen.

Spreekt een van deze doelen je aan? Dan is dat misschien een mooie inspiratiebron voor jouw eigen tekst!

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Lien

Lees de teksten bij de onderstaande doelen

Slide 19 - Diapositive

4. Nu je de tekst hebt gelezen; denk je dat het
moeilijk is om 'meer te produceren met minder'?

Slide 20 - Question ouverte

5. Noem twee redenen waarom ontwikkelings-
landen kwetsbaarder zijn voor de gevolgen van de
klimaatverandering.

Slide 21 - Question ouverte

6. Noem drie redenen waarom zeeën en oceanen
zo belangrijk voor de mens is.

Slide 22 - Question ouverte

7. Wat wordt in de tekst bedoeld met
'landdegradatie'?

Slide 23 - Question ouverte

Over welk onderwerp zou jij
graag zelf willen schrijven?

Slide 24 - Carte mentale

Onderwerp & deelonderwerpen
Voorbeeld
Onderwerp: 'Duurzaam eten en drinken'

Deelonderwerpen:     1. Duurzaam boodschappen doen
                                          2. Duurzame producten
                                          3. Duurzame recepten

Slide 25 - Diapositive

Volgende les


- Zoek informatie op over jouw onderwerp
- Bedenk drie deelonderwerpen die goed bij jouw onderwerp passen

Slide 26 - Diapositive

Schrijven - klas 3
Les 3:  de uiteenzetting

Slide 27 - Diapositive

Lesdoelen
Aan het eind van deze les...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)
- ...weet je hoe een informatieve tekst schrijft (les 3)


Slide 28 - Diapositive

Wat is jouw definitieve onderwerp
voor de schrijfopdracht?

Slide 29 - Carte mentale

De uiteenzetting
  • Een uiteenzetting is een informatieve en objectieve tekst
  • Het tekstdoel: informeren
  • Bevat veel feiten en uitleg met voorbeelden
  • Jouw mening komt er niet in voor 
  • Mogelijke structuren:
           Vraag-antwoordstructuur, verklaringsstructuur, aspectenstructuur,
           verleden-heden(-toekomst)structuur, probleem-oplossingsstructuur

Slide 30 - Diapositive

De uiteenzetting - inleiding (blz. 20)
Inleiding: aandacht trekken en onderwerp introduceren
  • Ten eerste trek je de aandacht door gebruik te maken van...:
  1. ...iets uit de actualiteit
  2. ...iets uit de geschiedenis
  3. ...een voorbeeld/anekdote
  4. ...iets wat voor de lezer van persoonlijk belang is

  • Ten tweede introduceer je het onderwerp door...:
  1. ...een hoofdvraag te stellen (eventueel ook deelvragen)
  2. ...een probleem te formuleren

Slide 31 - Diapositive

De uiteenzetting - slot (blz. 20)
Je formuleert in het slot de hoofdgedachte. In deze zin geef je een samenvatting/conclusie van wat je hebt besproken. Dat kun je doen door....:
  • ...het antwoord op je hoofdvraag te formuleren
  • ...een oplossing voor het probleem te formuleren

- Om dit aan te kondigen kun je gebruikmaken van signaalwoorden, zoals: daarom, kortom, al met al, dus.

- De tekst sluit je als dat mogelijk is af met een krachtige zin: een uitsmijter.





Slide 32 - Diapositive

De uiteenzetting - middenstuk
Voor deze opdracht werk je in het middenstuk drie deelonderwerpen uit. De opbouw van deze alinea's kun je als volgt aanpakken:
  1. Start met een structurerende zin; wat is het deelonderwerp dat je gaat bespreken?
  2. Geef daarna een korte uitleg bij het deelonderwerp
  3. Sluit af met het geven van een  voorbeeld of een aantal voorbeelden

Voorbeeld:
(1)Ten eerste spelen supermarkten een belangrijke rol bij het reduceren van het gebruik van plastic. (2) Veel verpakkingen zijn van plastic en supermarkten kunnen producten ook in alternatieve verpakkingen aanbieden. (3) Zo zijn er al herbruikbare zakjes voor fruit en groenten, hebben niet alle bakjes meer een plastic deksel en worden producten in karton in plaats van plastic verpakt.

Slide 33 - Diapositive

Schrijven - klas 3
Les 4:  schrijven & controleren

Slide 34 - Diapositive

Bouwplan
  • Maak voor je gaat schrijven een bouwplan; schrijven is makkelijker als je al hebt nagedacht over de structuur en de inhoud.
  • Schrijf eerst het onderwerp, het tekstdoel (informeren) en de hoofdgedachte op.
  • In kolom B nummer je de alinea's.
  • In kolom C noteer je de deelonderwerpen.
  • In kolom D noteer je in een aantal steekwoorden wat je in de alinea wil schrijven.

Slide 35 - Diapositive

Slide 36 - Vidéo

Volgende les


- Neem je bouwplan mee naar de les en een uitwerking van je eerste versie

Slide 37 - Diapositive

Lesdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)
- ...weet je hoe een informatieve tekst schrijft (les 3)
- ...kun je tips geven aan een klasgenoot om zijn/haar tekst te verbeteren (les 4)


Slide 38 - Diapositive

Van bouwplan naar tekst
  • Ga verder met het schrijven van je tekst aan de hand van het bouwplan. 
  • Ik loop rond om je op weg te helpen als je vastloopt.


timer
25:00

Slide 39 - Diapositive

Tekst controleren
  • We gaan elkaars teksten beoordelen aan de hand van dit formulier
    (zie SOM)
  • Loop aan de hand van het formulier eerst je eigen tekst na; zijn er dingen die je zelf al kunt aanpassen?


timer
15:00

Slide 40 - Diapositive

Volgende les


- Neem de volgende les een volledig uitgewerkte versie van je schrijfopdracht mee. 

Slide 41 - Diapositive

Schrijven - klas 3
Les 5:  reflecteren

Slide 42 - Diapositive

Lesdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...
- ...weet je wat de Sustainable Development Goals zijn (les 1)
- ...heb je een onderwerp gekozen dat bij een van de doelen aansluit (les 2)
- ...weet je hoe een informatieve tekst schrijft (les 3)
- ...kun je tips geven aan een klasgenoot om zijn/haar tekst te verbeteren (les 4)
-...kun je aan de hand van je eigen onderwerp en het onderwerp van een klasgenoot bepalen wat voor invloed dit onderwerp heeft op jou, je omgeving en de hele wereld.

Slide 43 - Diapositive

Reflecteren
Stap 1: beantwoord de vragen op de volgende pagina over jouw eigen onderwerp/tekst

Stap 2: beantwoord de vragen op de volgende pagina over  het onderwerp/de tekst van een klasgenoot

Stap 3: voeg jouw antwoorden bij jouw eigen schrijfopdracht en lever het in via SOM

Slide 44 - Diapositive

Reflecteren
• Wat betekent dit [onderwerp van de tekst] voor mij?
• Wat betekent dit [onderwerp van de tekst] voor concrete anderen (mensen om mij heen of mensen van wie ik een voorstelling kan maken)?
• Wat betekent dit [onderwerp van de tekst] voor het samenleven (mens en natuur)?
• Wat betekent dit [onderwerp van de tekst] voor de wereld?


Slide 45 - Diapositive

Einde
Lever je complete opdracht in via het inleverbakje op SOM

Slide 46 - Diapositive