Week 10 De wereld en ik V2A laatste les

Startklaar 1
1 / 49
suivant
Slide 1: Diapositive
WereldcampusMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-3

Cette leçon contient 49 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 70 min

Éléments de cette leçon

Startklaar 1

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Telefoon
  • De leerlingen hebben hun telefoon thuis, in de kluis of in het Zakkie
  • Wanneer de leerling toch de telefoon erbij pakt, volgt een eerste waarschuwing
  • De leerling wordt in de gelegenheid gesteld zich te corrigeren en zijn/haar telefoon alsnog in het Zakkie te doen. 
  • Wanneer een leerling geen Zakkie bij zich heeft, dan dient de leerling deze thuis op te halen of een nieuwe te kopen bij de balie (5 euro). 
  • Wanneer een leerling weigert volgt de procedure van “eruit gestuurd”.  
Startklaar 2

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De wereld en ik
Les 10

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LEZEN 10 min
Leesmoment
timer
10:00
https://nos.nl/video/2559043-oud-leerlingen-van-rutte-van-hem-heb-ik-geleerd-dat-je-altijd-door-moet-knallen
Stap 1: kijk het filmpje.
Stap 2: beschrijf in jouw eigen woorden waarover het filmpje gaat. 

Slide 4 - Diapositive

Vragen bij het nieuwsbericht: 

1. Wat is feminisme? 

2. Wat is het patriarchaat? 

3. Het doel van de protestmars is aandacht vragen voor de rechten van vrouwen. Geef 3 voorbeelden van ongelijkheid in rechten van vrouwen en mannen?
Lesplanning

- Actualiteit / Leesmoment
- Lesdoelen
- Terugblik
- Uitleg
- Aan de slag
- Afsluiting. 

Slide 5 - Diapositive

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.

      Lesdoelen

- Jullie weten wat een reflectieverslag is. 

- Jullie kunnen voorbeelden geven van wat je in de lessen wereldcampus aan kennis, 
vaardigheden of inzicht hebt geleerd.

- Jullie schrijven een kort reflectieverslag op de lessen wereldcampus + maken het werkboekje af. 

Slide 6 - Diapositive

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.

Wat is een reflectie ?

Slide 7 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Noem een voorbeeld van nieuw opgedane kennis, vaardigheden of inzicht bij deze lessen wereldcampus

Slide 8 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Korte terugblik Wereldcampus

Slide 9 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Week 1 en 2: Identiteit               


"Geheel van kenmerken van de unieke persoonlijkheid van een individu"


Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Primaire identiteit


Primaire identiteit (Pi) = identiteit die wordt bepaald door aangeboren kenmerken, zoals geslacht en afkomst.





Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Secundaire identiteit

Secundaire identiteit (Si) = Identiteit die wordt gevormd door eigen keuzes, zoals hobby's en muzieksmaak.

Secundair = tweede, op de tweede plaats.




Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Cultuur               

"Geheel van kenmerken van een land, volk of groep"


Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

leeftijd 12-14 jaar * 14 vlaggen
haar/ogen* tweede taal * 3 religies
heerlijk eten * kleding * familie
leuke hobbies * JdW * blik op de toekomst
* solidariteit *

Slide 14 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Dominante cultuur
De grootste cultuurgroep in een land, die door de meeste inwoners gedeeld wordt. 

Bijv in Nederland: 
Vrijheid, gelijkheid, Nederlandse taal, op tijd komen, op de fiets naar school en werk, Sinterklaas, schaatsen. 


Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Subcultuur      
De cultuur van kleinere groepen mensen binnen de dominante cultuur. Veel kenmerken worden gedeeld met de dominante groep, sommige kenmerken zijn anders. 

Bijv: 
Woonplaats, Geloof, Werk, Herkomst. 

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De Nederlandse cultuur?
Cultuur = dynamisch en verandert door: 

- tijdverloop 
- demografische ontwikkelingen (bijv. vergrijzing of migratie) 
- nieuwe ideeën
- technologische ontwikkelingen (bijv. internet, smartphones, socials) 
- diffusie = contact met andere culturen en ideeën. 

Slide 17 - Diapositive

Laat de leerlingen zelf voorbeelden bedenken voordat je deze geeft.

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Stelling 

"In Nederland moet iedereen altijd zijn of haar eigen cultuur kunnen beleven".

2 minuten: ben je voor / tegen, geef argumenten.  


Slide 18 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Week 3 en 4: Waarden
Waarden zijn overtuigingen (ideeën) die belangrijk zijn voor mensen en groepen, en die hun gedrag en keuzes bepalen, zoals:

  1. Verantwoordelijkheid: zorgen voor je taken en de gevolgen van je daden accepteren. 
  2. Respect: anderen waarderen en vriendelijk met hen omgaan, ongeacht hun verschillen of meningen. 
  3. Rechtvaardigheid: een eerlijke behandeling voor iedereen, waarbij iedereen krijgt wat die verdient.

Slide 19 - Diapositive

Leerlingen schrijven mee

Artikel lezen
https://npokennis.nl/longread/7649/hoe-ziet-de-strijd-tegen-rassenongelijkheid-in-de-vs-eruit

Vragen:
  1. Afro-Amerikanen strijden voor ...... . Vul het woord in (eindigt op -heid). 
  2. Dit noemen we een waarde. Wat is een waarde?
  3. Daarnaast strijden Afro-Amerikanen voor rechtvaardigheid. Dat betekent dat ze eerlijk worden behandeld. Noem drie voorbeelden uit de tekst waarbij                                    Afro-Amerikanen niet eerlijk worden behandeld.











Slide 20 - Diapositive

Het woord op de puntjes is 'gelijkheid'

Print uit en lees samen het volgende artikel: 
https://npokennis.nl/longread/7649/hoe-ziet-de-strijd-tegen-rassenongelijkheid-in-de-vs-eruit 

Maak zelf een keuze of je alleen de vragen of stelling doet, of allebei
Waardendiamant
Rechtvaardigheid - respect - vrijheid - eerlijkheid - solidariteit - gelijkheid - veiligheid - vrede - dapperheid - privacy

  1. Wat betekenen deze waarden?
  2. Maak een rangschikking van belangrijkst - minst belangrijk
  3. Bespreek in tweetallen waarom je deze keuzes hebt gemaakt.

Slide 21 - Diapositive

Vraag 1 bespreek je klassikaal
Vraag 2 doen leerlingen individueel
Vraag 3 doen leerlingen in tweetallen
Actualiteit
De inauguratie van president Trump op 20 januari 2025.  

Kijk naar het nieuwsfragment (NOS Journaal 21 januari 2025 om 08.00 uur) 
en beantwoord deze vragen: 

1. Wat is een decreet? 
2. Noem 3 decreten die president Trump op zijn eerste dag heeft 
    ondertekend? 
3. Noem waarden die passen bij de 3 decreten die je bij vraag 2. 
    hebt genoemd. Leg uit waarom ze passen. 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 Elon Musk?
Tijdens de verkiezingen heeft Donald Trump veel steun gehad van 
Elon Musk. 




Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 Elon Musk?       
1) Welke prestaties en successen heeft Elon Musk
behaald? Noem er minimaal 3

2) Welke plannen heeft Elon Musk voor Amerika
en voor de wereld?

3) Welke waarden passen bij de keuzes en
het gedrag van Elon Musk? Leg uit. 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Week 5: Taal
Waarom past taal bij je identiteit?

Slide 25 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisbegroetingen in verschillende talen
Waarom is dit belangrijk?

Slide 27 - Diapositive

Dit bevordert interculturele communicatie en begrip.

Vraag 3: Hoeveel talen spreek jij?

Slide 28 - Question ouverte

Stel de vraag klassikaal en laat leerlingen zelfstandig een antwoord schrijven in hun schrift. Na het schrijven kun je willekeurig leerlingen aanwijzen die het mogen delen met de klas. 
Week 6: Feestdagen

Slide 29 - Diapositive

Wat zien we? Kennen we de feestdag?
Schrijf op 
Feestdagen: 

- hebben een religieuze, culturele of historische achtergrond
- dragen waarden en tradities uit 
- versterken de banden tussen mensen 
- worden vaak in grote groepen (over de hele wereld) gevierd
- kunnen bijdragen aan respect en begrip voor anderen.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In 2-tallen - experts
- jullie krijgen een feestdag of herdenking
- jullie doen onderzoek en vullen de tabel in 
- 15 minuten, zachtjes fluisteren
- als echte experts gaan jullie de klas kort over jullie feestdag of herdenking vertellen. 

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg eindopdracht Wereld en ik! 
Eindopdracht: bronnenonderzoek ('bronnenwerkstuk'): verschillende informatiebronnen combineren.

Stappen:
1. Kiezen onderwerp. 
2. Schrijven hoofd- en deelvraag. 
3. Zoeken naar betrouwbare bronnen. 
4. Onderzoek schrijven.  

Slide 32 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Stap 1: onderwerp kiezen
1. Culturele uitingen wereldwijd.
2. De 'Nederlandse' identiteit. 
3. Discriminatie en racisme.
4. Diversiteit en LGBTQ+.
5. Feestdagen.
6. Gewoontes en tradities.
7. Internationale machtsverhoudingen (tussen landen)
8. Migratie (heden of verleden) bijvoorbeeld uit Marokko of Suriname.
9. Recente internationale conflicten. 
10. Vrouwenemancipatie.

Slide 33 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Week 7 en 8: Uitleg eindopdracht Wereld en ik! 
Eindopdracht: bronnenonderzoek ('bronnenwerkstuk'): verschillende informatiebronnen combineren.

Stappen:
1. Kiezen onderwerp. 
2. Schrijven hoofd- en deelvraag. 
3. Zoeken naar betrouwbare bronnen. 
4. Onderzoek schrijven.  

Slide 34 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Stap 2: formuleren hoofd- en deelvragen
Een goede hoofdvraag:
- Is een vraag. 
- Bevat een onderwerp en wat je daar van wilt weten. 
- Begint met 'hoe', 'waarom' of 'welke'? (Kun je niet beantwoorden met ja of nee).
- Is niet te groot én niet te klein. 

Deelvragen = de kleinere vragen die je moet beantwoorden om antwoord te krijgen op je hoofdvraag.

Iedere deelvraag wordt een hoofdstuk in je onderzoek. 

Slide 35 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Stap 3: zoeken naar betrouwbare bronnen
Opdracht: zoek naar betrouwbare bronnen voor je onderzoek. 
- Belangrijk: jouw bronnen moeten jou helpen antwoord te geven op je hoofd- en deelvragen.
- Bij twijfel: raadpleeg je docent!


Slide 36 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Stap 4: schrijven van je bronnenonderzoek ('werkstuk')
Een onderzoek bestaat uit een aantal onderdelen:

1. Inleiding: aandachtstrekker, onderwerp, hoofd- en deelvragen, (evt. relevantie).
2. Hoofdstukken: antwoorden op je deelvragen, steeds met bronverwijzing. 
3. Conclusie: antwoord geven op je hoofdvraag. 
4. Korte reflectie: hoe ging het schrijven? Wat zou je de volgende keer anders doen?
5. Bronnenlijst: lijst van gebruikte bronnen, op alfabetische volgorde. 

Totaal aantal woorden: ...

Slide 37 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Feedback op jullie
deelvraag hoofdstukken

Slide 38 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat ging goed?

- mooie hoofd- en deelvragen! 
- goede verschillende bronnen gevonden 
- meestal goede indeling van hoofdstukken: deelvraag - stukjes
   informatie uit bronnen - conclusie/antwoord op de deelvraag

Tip: denk ook aan begrippen van eerdere Wereldcampuslessen!

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Feedback/Tips eerste hoofdstuk:
1) Check de indeling van je hoofdstuk: eerst de deelvraag -
   dan stukjes info uit je bronnen - dan conclusie/antwoord op 
    je deelvraag (in 2-3 zinnen). 
2) Achter elk stukje info uit je bron moet je de bron vermelden.
3) Check op hoofdletters, spelling, grammatica. 
4) Elk hoofdstuk telt minimaal 15 regels (heb je te weinig?
   Gebruik een extra bron, geef meer uitleg of voorbeelden)

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Checklist onderdelen in je bronnenonderzoek
Checklist onderdelen in je bronnenonderzoek: 
1. Voorpagina met titel, naam leerling, klas leerling, totaal aantal woorden, naam docent. 
2. Inhoudsopgave. 
3. Inleiding. 
4. Verschillende hoofdstukken (3)
5. Conclusie. 
6. Korte reflectie. 
7. Bronnenlijst. 
8. Geschreven in correct Nederlands (niet door ChatGPT). 
9. Bronverwijzing in de hoofdstukken
10. Paginanummers. 

Slide 41 - Diapositive

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven.

Week 9:  
Vrouwenemancipatie: 
streven naar gelijkheid tussen vrouwen en mannen op juridisch, politiek, economisch, sociaal en cultureel gebied. 

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

VN-rapport Womens rights 2025
- doel voor VN: legal, social en economic equality for women 
   and girls worldwide
- van 193 landen hebben 159 meegewerkt 
- wat gaat steeds beter? 
   Meer wetten tegen geweld tegen vrouwen, wetten tegen
   discriminatie, meer kansen in het onderwijs, meer
   toegang tot internet en iets meer welvaart.


Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

VN-rapport Womens rights 2025
Maar.... 
-Vrouwen verdienen minder dan mannen in gelijke functies, 
-vrouwen doen 2,5 x meer meer zorgtaken (onbetaald), 
- 3 van de 4 volksvertegenwoordigers is man 
- 95% van het seksueel geweld is tegen meisjes & vrouwen
- wereldwijd nog veel gevallen van kinderhuwelijken en 
   overlijden van vrouwen in het kraambed. 

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Werk zelfstandig en in stilte je werkboekje bij + schrijf je reflectieverslag (20 minuten) 

Heb je vragen of ben je klaar? Steek je hand op. 

Einde les levert iedereen het werkboekje + verslag in. 

Slide 47 - Diapositive

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner.

      Afsluiting 

- Jullie schrijven een kort reflectieverslag op de lessen wereldcampus + maken het werkboekje af. 

- Hoe ging de les vandaag?

- Hoe gingen de lessen Wereldcampus?


Succes met de toetsweek! Jullie cijfers heb ik na 27 maart a.s. 


Slide 48 - Diapositive

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.

Slide 49 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions