RECENSIELES 15 APRIL

Vandaag
* Les 1: Nog wat uitleg over recensie, gelegenheid om aan recensie te werken
 
* Les 2:  leenwoorden (20 min) + werken aan recensie (20 min) of werkblad leenwoorden

1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 70 min

Éléments de cette leçon

Vandaag
* Les 1: Nog wat uitleg over recensie, gelegenheid om aan recensie te werken
 
* Les 2:  leenwoorden (20 min) + werken aan recensie (20 min) of werkblad leenwoorden

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe schrijf je een middenstuk en slot van een boekrecensie?

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je uitleggen hoe je een middenstuk schrijft van een boekrecensie met behulp van beoordelingswoorden en signaalwoorden. Je kunt een argument formuleren en een goed slot schrijven.

Slide 3 - Diapositive

Leg de leerdoelen van de les uit en bespreek met de leerlingen wat ze al weten over het schrijven van een middenstuk en slot.
Wat weet je al over het schrijven van een middenstuk en slot van een boekrecensie?

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een middenstuk?
Het middenstuk bevat de argumenten waarom de recensent het boek wel of niet aanraadt. Hierbij maak je gebruik van beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 5 - Diapositive

Leg uit wat een middenstuk is en wat de functie hiervan is in een boekrecensie. Bespreek de verschillende soorten beoordelingswoorden en signaalwoorden.
Beoordelingswoorden
Beoordelingswoorden geven aan wat de recensent van het boek vindt. Bijvoorbeeld: fascinerend, indrukwekkend, saai, teleurstellend.

Slide 6 - Diapositive

Geef voorbeelden van beoordelingswoorden en bespreek hoe deze woorden kunnen helpen bij het schrijven van een middenstuk.
Noteer zoveel mogelijk beoordelingswoorden, behalve "leuk"

Slide 7 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Signaalwoorden
Signaalwoorden geven de lezer aan welke kant de recensent staat. Bijvoorbeeld: enerzijds, anderzijds, daar staat tegenover, ten eerste, ten tweede.

Slide 8 - Diapositive

Geef voorbeelden van signaalwoorden en bespreek hoe deze woorden kunnen helpen bij het schrijven van een middenstuk.
Noteer zoveel mogelijk signaalwoorden

Slide 9 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Argument formuleren
Een argument is een bewering die je onderbouwt met feiten uit het boek. Bijvoorbeeld: De personages zijn goed uitgewerkt omdat...

Slide 10 - Diapositive

Leg uit wat een argument is en geef een voorbeeld. Bespreek met de leerlingen hoe ze zelf een argument kunnen formuleren.
Oefenen met argumenten
Schrijf een argument voor jouw boekrecensie. Gebruik hierbij beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 11 - Diapositive

Laat de leerlingen in tweetallen of individueel een argument formuleren. Bespreek de argumenten klassikaal en geef feedback.
Schrijf één argument wat je gebruikt in het middenstuk van jouw boekrecensie. Gebruik hierbij beoordelingswoorden en signaalwoorden.

Slide 12 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een goed slot?
Een goed slot vat kort samen wat er in de recensie is besproken en geeft een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 13 - Diapositive

Leg uit wat een goed slot is en waarom dit belangrijk is in een boekrecensie.
Voorbeeld slot
Kort samengevat is dit boek een aanrader voor iedereen die van spanning houdt. De goed uitgewerkte personages en verrassende wendingen zorgen ervoor dat je het boek niet weg kunt leggen.

Slide 14 - Diapositive

Geef een voorbeeld van een goed slot en bespreek met de leerlingen wat hier goed aan is.
Oefenen met schrijven van een slot
Schrijf een slot voor jouw boekrecensie. Zorg ervoor dat je kort samenvat wat je in het middenstuk hebt besproken en geef een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 15 - Diapositive

Laat de leerlingen in tweetallen of individueel een slot schrijven. Bespreek de slots klassikaal en geef feedback.
Samenvatting
Het schrijven van een middenstuk van een boekrecensie doe je met behulp van beoordelingswoorden en signaalwoorden. Hierbij formuleer je argumenten die je onderbouwt met feiten uit het boek. Een goed slot vat kort samen wat er in de recensie is besproken en geeft een duidelijk oordeel over het boek.

Slide 16 - Diapositive

Vat de les kort samen en bespreek nogmaals de belangrijkste leerdoelen.
Bouwplan recensie:
Inleiding: korte samenvatting (geen spoilers!), introductie van het boek 

Middenstuk: twee of drie deelonderwerpen/argumenten. Gebruik voorbeelden om je recensie sterk te maken. 

Slot: Korte samenvatting van je mening, pakkende afsluiter.

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deze les


Komende les


Komende tijd: 
 Verder werken aan je recensie (deadline: morgen 20.00 uur)


Leenwoorden (H2 spelling) 


Spelling & Grammatica H4 t/m 6 + Boekverwerking 2

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 21 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 22 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 23 - Question ouverte

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.