Klas 2GA Blok 1 Lezen les 1

Welkom 2GA,
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...


Tot over 10 min ;-)
timer
10:00
1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 2,4

Cette leçon contient 19 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom 2GA,
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...


Tot over 10 min ;-)
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorstellen mevr. S. Gerrits
* Docent Nederlands
* Artiest
*Hobby's

Kort introductierondje klas. Je stelt degene die naast je zit aan mij voor. Vertel iets over woonplaats, hobby's enz

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma
  • zelfstandig lezen (10 min)
  • planning en uitleg vervolg Nederlands (5 min)
  • aan de slag lezen blok 1 (30 min)
  • afsluiting (3 min)

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoel
  • tekstdoelen voorspellen op basis van titel, illustratie en bron
  • tekstsoorten koppelen aan  tekstdoelen
  • het publiek van een tekst aangeven
  • de betekenis van uidrukkingen en onbekende woorden         achterhalen



Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

planning t/m toetsweek
Toets Lezen blok 1 en 2 in de week van 7 december
Schrijfopdracht uitleg in de week van 7 december
Boekopdracht inleveren in de week van 14 december
Schrijfopdracht afmaken en inleveren in de week van 14 december


Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

planning t/m toetsweek
Toets Lezen blok 1 en 2 in de week van 7 december
Schrijfopdracht uitleg in de week van 7 december
Boekopdracht inleveren in de week van 14 december
Schrijfopdracht afmaken en inleveren in de week van 14 december


Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Toets Spelling blok 1 en 2
Maandag 8 november 
Stof behandeld door mevr. Keijzer

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel  voor de lezer :

Leesdoel van de schrijver : 
informatie krijgen over iets

Informatie geven over iets
Uitleg geven
Overtuigen van zijn mening
Overhalen iets te doen of te kopen
Amuseren




Slide 8 - Diapositive

schema p. 63 handboek
inleiding heeft in ieder geval altijd het onderwerp
in het slot:
signaalwoorden conclusie: dus, daarom, dan ook, concluderend
signaalwoorden samenvatting\; kortom, samenvattend
advies te herkennen aan bijv zinnetjes als: het is raadzaam, het is beter, altijd goed om...

Voorbeeld :
Jarco wil een nieuwe mobiele telefoon. Hij wil geen abonnement en weet ongeveer hoeveel hij wil besteden. Om te kunnen beslissen welke telefoon hij moet kopen, zoekt hij teksten met informatie over telefoons, teksten met de mening/ervaring van anderen. Waarom? Om te kunnen besluiten welke telefoon hij wel en welke hij niet wil kopen. Het leesdoel van Jarco is dus: erachter komen wat hij moet kopen.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel 

Informeren : de lezer iets nieuws laten weten. De schrijver geeft alleen informatie, geen uitleg.
Tekstsoort :

Informerende tekst

Tekstvorm : 
Nieuwsbericht, verslag, zakelijke brief, notulen, werkstuk, informatieve tekst uit krant of tijdschrift

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel :

uitleg geven: de lezer iets uitleggen. De schrijver legt uit hoe iets in elkaar zit, werkt of gebruikt moet worden.


Tekstsoort :
Uiteenzettende tekst

Tekstvorm :
schoolboektekst, achtergrondtekst in krant of tijdschrift, handleiding, instructie, brochure, recept, zakelijke brief


Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel :

overtuigen: de lezer ervan overtuigen dat zijn mening de juiste is. De schrijver gebruikt hierbij argumenten.


Tekstsoort :
betogende tekst

Tekstvorm :
ingezonden brief, recensie, commentaar, meningtekst in krant of tijdschrift, column of weblog


Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel :

overhalen: de lezer aansporen iets te kopen of te gaan doen. De schrijver gebruikt hierbij activerende woorden.



Tekstsoort :
aansporende of activerende tekst

Tekstvorm :
reclametekst, advertentie, recensie, folder, pamflet, open brief, klachtenbrief, sollicitatiebrief



Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoel :

amuseren: de lezer vermaken.




Tekstsoort :
amuserende tekst

Tekstvorm :
gedicht, verhaal, songtekst, jongerenroman





Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Publiek bij het lezen

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Publiek bij het lezen :
Publiek = voor wie is de tekst bedoeld ?
  • Breed publiek (algemeen publiek): het is interessant voor een grote groep lezers
  • Gespecialiseerd publiek: een publiek met een bepaalde 
      leeftijd, seksen of hobby

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel ?
Wat neem jij mee van deze les?  
(figuurlijk taalgebruik)

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Maak blz. 37, 38 en 39      Opdrachten 1 en 2
Aan de slag!
Aan de slag?
Aan de slag.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bedankt en tot dinsdag !

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions