Participatie- beginsituatie -les 8 (les 6-7 geen lessen) week van 16 dec

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2024-2025
Les 8 (6-7 geen lessen)



 Week van 16 december 
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2024-2025
Les 8 (6-7 geen lessen)



 Week van 16 december 

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma- vandaag 
Deel 1 (45 min)
  • Welkom, AWR
  • Mededeling- inlever hersteldatum. 
  • Check in - eindopdracht 
  • Lesdoelen 
  • Voorkennis activeren/ herhaling  begeleidingsstijlen en methodieken 

Deel 2 (90 min)
  • Begrippen participatiemaatschappij, zelfredzaamheid, eigen kracht. zelfregie 
  • Zelfstandig verder werken aan eindopdracht 
  • Vragen en lesdoelen check 
  • Afsluiting les 

Le
Lesuren: 3 (45 min x 3) 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 2 - Diapositive

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Algemene planning/ deadlines/ mededeling
- Extra hersteldatum: 
Alles af, inleveren uiterlijk
14 januari (23.59U!)
Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik heb er vertrouwen in dat ik de eindopdracht voldoende ga afronden!
😒🙁😐🙂😃

Slide 5 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
Aan het einde van deze les kun jij:

- de theorie uit de lessen toepassen (begeleidingsstijlen, methodieken, participatie, zelfredzaamheid, eigen kracht, zelfregie) in de eindopdracht 
- de eindopdracht en de rubric in eigen woorden toelichten 
- de eindopdracht aan de hand van de formats (beginsituatie, ondersteuningsvragen en activiteitenplan) en de rubrics uitvoeren op jouw BPV-plek.



Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorkennis activeren/ herhaling 



Beantwoord de antwoorden op de volgende slides!

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke begeleidingsstijlen zijn er?

Slide 8 - Carte mentale

Autoritaire
Autoritatieve
Permissieve
Wat is het verschil tussen autoritaire en autoritatieve begeleidingsstijl?

Slide 9 - Question ouverte

Bij een autoritatieve begeleidingsstijl (samenwerking) geef je aandacht aan de taak én aan de relatie. Je stelt regels én hebt oog voor wat de cliënt ervaart. Bijvoorbeeld doordat je: reageert op wensen, behoeften, verlangens en initiatieven van de cliënt
stelt vragen en luistert, beantwoordt vragen, geeft uitleg, overlegt met de cliënt, neemt beslissingen samen met de cliënt.
De autoritatieve stijl wordt ook wel 'democratische stijl' genoemd, omdat je samen beslist. Samen onderzoek je de wensen, en behoeften en ideeën van de cliënt. Dat gebeurt op basis van gelijkwaardigheid.

Autoritaire begeleidingsstijl (sturen)
Bij de autoritaire begeleidingsstijl is er veel aandacht voor de taak en weinig aandacht voor de relatie. Als begeleider treed je sturend op. Bijvoorbeeld: Je bepaalt wat moet gebeuren,
geeft instructie of aanwijzingen, stelt grenzen, controleert, neemt een leidende rol, verwacht gehoorzaamheid.
Natuurlijk houd je daarbij rekening met het niveau van de cliënt. (Begrip, overvragen of onderschatten cliënt).
In welke situaties? Risicovolle situaties, overtreden regels, behoefte aan structuur.
Niet de voorkeur binnen MZ i.v.m. ontnemen regie (geen eigen keuzes/ meedenken)
Bij welke begeleidingsmethode ondersteun je de cliënt onvoorwaardelijk, met aandacht en ben je liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt.
A
Gordon begeleidingsmethode
B
Oplossingsgerichte begeleidingsmethode
C
Vraaggerichte begeleidingsmethode
D
Presentie benadering begeleidingsmethode

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Bij welke begeleidingsmethode ondersteun je de cliënt door je aandacht te richten op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.
A
Gordon begeleidingsmethode
B
Oplossingsgerichte begeleidingsmethode
C
Vraaggerichte begeleidingsmethode
D
GROW begeleidingsmethode

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Effe in het kort
  • vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.
  • oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.
  • coaching:  is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat:
     toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt,
     bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.
  • het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).
  • de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.
  • de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Effe in het kort!               - ''Methodisch begeleiden- Thema 24'' 

vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.

oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.

coaching: is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat: toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt, bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.

het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).

de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.

de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Herhaling- Begeleidingsstijlen 
Een begeleidingsstijl is een vast en herkenbaar patroon in het gedrag dat je als begeleider laat zien. 
De 'taak' staat hier voor de doelen die jij als begeleider hebt.     De 'relatie' staat voor het contact met de cliënt(en). 

 









                                                                                                                                    ''Methodisch begeleiden Thema 10''

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel 2 


Inzoomen op de rubric en de eindopdracht!
Zelfstandig aan de slag met de eindopdracht!

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Participatie-maatschappij
Nederland wordt steeds meer een participatiemaatschappij. Dat is een samenleving waarin van iedereen wordt verwacht dat hij middels activiteiten deelneemt aan de maatschappij. Hierbij staan verantwoordelijkheid over het eigen leven en eigen regie centraal. Uitgaan van mogelijkheden in plaats van beperkingen. 

De overheid gaat steeds minder voor mensen regelen en stimuleert hen om zelf in actie te komen. Iedereen die dat kan, moet zo veel mogelijk met hulp uit de eigen omgeving meedoen in de samenleving.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelfregie en eigenkracht
  • Wanneer je zelf kunt bepalen hoe je je leven invult, spreek je van eigen regie. Je bent dan in staat om je eigen keuzes te maken. . Bij eigen regie sta jij aan het roer. 

  • Bij eigen kracht gaat het erom wat je zelf kunt doen om je leven vorm te geven zoals jij dat wilt. Het gaat dan om het benutten van je talenten en je mogelijkheden. De overheid stimuleert burgers om zo veel mogelijk hun eigen kracht te gebruiken.
    Dat wat je zelf kunt, moet je ook zelf doen. 

Vraag aan de klas: Kunnen jullie een voorbeeld geven
 vanuit stage/praktijk? 

Slide 16 - Diapositive

Als je een beperking hebt en kwetsbaar bent, kun je niet alles zelf doen. Maar je kunt je eigen kracht wel uitbreiden. Dit wordt empowerment genoemd. Het is een proces waarbij je leert om je eigen regie en eigen kracht beter te benutten.
Zelfredzaamheid
Zelfredzaamheid is het vermogen om jezelf te kunnen redden met zo min mogelijk professionele steun. Dat betekent dat je in staat bent om je eigen problemen op te lossen. Datgene wat je kunt, doe je zelf.
En voor wat je niet kunt tref je zelf voorzieningen (ondersteuning).

De meeste mensen zijn zelfredzaam, maar er is ook een groep voor
wie dit niet zo vanzelfsprekend is.
Vraag aan de klas: Kunnen jullie een voorbeeld geven
 vanuit stage/praktijk? 

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Activiteitendoel

Doelstelling
De cliënt vergroot het vermogen tot het aangaan en onderhouden van sociale contacten door actief deel te nemen aan laagdrempelige sociale activiteiten binnen de woonvorm.

Doel (SMART)
Binnen 3 maanden neemt de cliënt wekelijks deel aan minimaal één groepsactiviteit, waarbij hij/zij actief communiceert met minimaal twee andere bewoners.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV



Lever het volgens bovenstaande volgorde in, in teams! Ontbreekt er iets= onvoldoende. 

Nog geen GO?   Zorg dat je op 14 januari alles voor 23.59u kunt inleveren voor een GO (let op je krijgt geen feedback meer, deze moet meteen goed zijn)! Je kunt de opdracht die week dan nog uitvoeren en meteen weer inleveren met een handtekening. Op 19 januari voer ik alle cijfers in!  

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelfstandig aan de slag met de eindopdracht. 

- Eindopdracht af en voldoende? Kanjer! 
Je mag iets voor een ander vak doen of 
ga naar Thema 10- methodisch begeleiden, 
lees deze door en maak de oefentoets! 
Toets - 10 Begeleidingsstijlen

- Nog aan de slag? Gebruik je tijd goed! 
Kijk goed naar de rubric en de eindopdracht. 


Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik heb er vertrouwen in dat ik de eindopdracht kan afronden
😒🙁😐🙂😃

Slide 21 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen check 
Beantwoord minimaal 3 van de 5 vragen: 
- Wat betekent de begeleidingsstijl autoritair en autoritatief? 
- Wat betekent het begrip zelfredzaamheid, geef een praktijkvoorbeeld? 
- Wat betekent het begrip zelfregie, geef een praktijkvoorbeeld?
- Leg uit wat er wordt bedoelt met de participatiemaatschappij.
- Kies een begeleidingsmethodiek uit en leg deze uit in je eigen woorden.

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vooruitblik + afsluiting 
Na de vakantie hebben we nog 2 weken regulier les, dan projectweek en daarna nieuwe modules

Indeling: 
-week van 06 januari - wetten (oa WMO) en belangrijke begrippen van de participatiemaatschappij
-week van 13 januari- herhaling van vak participatie, evalueren van de lessen 


Ik wens jullie allemaal alvast een hele fijne vakantie toe! 


.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions