week 49: structuur en verbanden (1c)

Deze week
Les 1: start uitleg lezen: structuur en verbanden (1c)
Les 2: leestekst / weektaak
Les 3: lezen (leesboek mee!)

Weektaak maandag 9 dec: 3 t/m 13 van 1c 
1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 38 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Deze week
Les 1: start uitleg lezen: structuur en verbanden (1c)
Les 2: leestekst / weektaak
Les 3: lezen (leesboek mee!)

Weektaak maandag 9 dec: 3 t/m 13 van 1c 

Slide 1 - Diapositive

Deze les
Je kunt de structuur in een tekst herkennen en verbanden in een tekst vinden en benoemen. 

Start: bespreken hoofdgedachte 
1. Uitleg + oefeningen tussendoor 
2. Weektaak 
3. Afsluiten 

Slide 2 - Diapositive

Hoofdgedachte a2d
dat chocola je brein scherp houd
Chocolade lijkt goed te zijn voor de doorbloeding in het brein van ouderen.
Chocola is goed voor je 
wat het chocolade met je brein doet
chocola houd je scherp
chocolademelk is goed voor je 

Slide 3 - Diapositive

Hoofdgedachte a2c
-Dat het blijkt door onderzoek dat gedaan werd, chocolade je brein scherper kan maken, maar dat er ook nog meer onderzoek gedaan moet worden.
-chocola is goed voor je 
-Chocolademelk is goed voor je geheugen en denkvermogen.
-chocola houd je brein scherp
-Mensen met een slechter brein hebben voordelen aan chocolade. 
-Dat chocola ons scherp houdt
- het lijkt erop dat chocolade ervoor zorgt dat je brein beter werkt/scherper is

Slide 4 - Diapositive

Lesdoelen:
- Ik weet wat een alinea is
- Ik weet hoe ik structuur aanbreng in een tekst
-Ik weet wat een tekstverband is.
- Ik weet wat signaalwoorden zijn.
- Ik kan signaalwoorden koppelen aan de juiste tekstverbanden.

Slide 5 - Diapositive

Bekijk de advertentie

Slide 6 - Diapositive

Wat is het
belangrijkste doel
van deze advertentie?
A
adviseren
B
overtuigen
C
tot handelen aansporen
D
waarschuwen

Slide 7 - Quiz

Hoe breng je structuur aan in een tekst?

Slide 8 - Question ouverte

Wat is de functie van een inleiding?

Slide 9 - Question ouverte

STRUCTUUR
Maakt je tekst leesbaar
1. titel
2. inleiding 
3. kern / alinea's / tussenkopjes
4. slot 

Slide 10 - Diapositive

TEKSTVERBANDEN

Zorgen ervoor dat

woorden, zinnen en alinea's

met elkaar samenhangen.

Slide 11 - Diapositive

SIGNAALWOORDEN

Verbinden zinnen of alinea’s met elkaar.


Signaalwoorden helpen de lezer, geven structuur aan de tekst en zorgen voor samenhang tussen alinea’s.


 Welk signaalwoord er gebruikt wordt, ligt aan het soort tekstverband.

Slide 12 - Diapositive

Welke tekstverbanden ken je (al?)

Slide 13 - Question ouverte

Hoe herken je verbanden tussen zinnen?


1. Let op de signaalwoorden als je een tekst leest! De signaalwoorden zeggen: Let op! Er komt nu een verband aan.


Slide 14 - Diapositive

Opdracht tijdens uitleg
Bij elk tekstverband schrijf je een zin.
Je hebt 8 zinsverbanden dus 8 zinnen, je mag 2 keer passen.
Je hebt straks 6 zinnen.

Slide 15 - Diapositive

Opsomming
En, ook, ten eerste, ten tweede, vervolgens, en, ook, bovendien


Slide 16 - Diapositive

Oorzaak – gevolg / rede
Door, doordat, waardoor, te danken aan, omdat, daarom


Slide 17 - Diapositive

Tegenstelling/ vergelijking
Zo, evenals, in vergelijking met, soortgelijk(e)

Maar, terwijl, integendeel, enerzijds....anderzijds



Slide 18 - Diapositive

Tijd
Voordat, nadat, eerst, daarna, wanneer, vroeger.

Voordat ik vanmorgen naar school fietste dronk ik  een kopje koffie.

Slide 19 - Diapositive

Doel – middel
Om te, daarmee, waarmee, door middel van


Slide 20 - Diapositive

Voorwaarde
Als, wanneer, tenzij, in (voor) het geval dat

Slide 21 - Diapositive


Voorbeeld/ toelichting
Een voorbeeld ( hier)van, ter illustratie, bijvoorbeeld, zoals, denk aan, dit betekend

Esmee heeft dyscalculie. Dit houdt in dat zij moeite heeft met rekenen.


Slide 22 - Diapositive

Samenvatting 
Samengevat, kortom


Slide 23 - Diapositive

Conclusie
dus, concluderend, dan ook

Slide 24 - Diapositive

Nu jij.......

A: Lees blz 52 van je handboek goed door! Maak bij de verbanden die we niet behandeld hebben tijdens de instructie ook een zin!
B: Zoek in de tekst 'Lupin' (blz 51) naar tekstverbanden. Onderstreep de bijbehorende signaalwoorden. Noteer ook het tekstverband.
C: Zoek in de tekst 'Hoeveel koeien...' naar nog meer signaalwoorden. Onderstreep deze en schrijf ook het bijbehorende tekstverband op.

Klaar? Weektaak maken 3 t/m 13 ( 1C)
Ik loop rond om naar je zinnen te kijken die je tijdens de instructie hebt gemaakt.

Slide 25 - Diapositive

Deze les
Je kunt de structuur in een tekst herkennen en verbanden in een tekst vinden en benoemen.  

1. Check: welke tekstverbanden ken je? 
2.  Keuzeopdracht: lezen /schrijven (zelfstandig)
3. Je gaat aan de slag met je weektaak (3 t/m 13 ic)


Slide 26 - Diapositive

Mevrouw Verschoor geniet van goede muziek, verder is zij een filmliefhebber.
A
Tegenstellend
B
Opsomming
C
Chronologisch

Slide 27 - Quiz

Zij moet eerst haar zere oor aan de dokter laten zien, daarna mag ze een pijnstiller innemen.
A
Chronologisch
B
Opsommend
C
Tegenstellend

Slide 28 - Quiz

Mijn etui zit bomvol met schoolspullen: pennen, potloden, stiften, een geo-driehoek, gummen en een passer.
A
Opsomming
B
Tegenstellend
C
Chronologisch

Slide 29 - Quiz

Omdat het klimaat snel verandert, gaat het waterschap de dijken in een hoog tempo ophogen.
A
toelichtend verband
B
redengevend verband
C
voorwaardelijk verband

Slide 30 - Quiz

Zet de signaalwoorden bij het juiste tekstverband. 
toelichtend
Opsommend
Bijvoorbeeld
Zoals
Verder
Ook

Slide 31 - Question de remorquage

Stel één vraag over iets dat je nog niet zo goed
hebt begrepen.

Slide 32 - Question ouverte

Keuzeopdracht 
1. Je gaat een tekst schrijven waarin je let op de structuur en de verbanden 
2. Je gaat een tekst lezen en daarin de structuur en verbanden onderzoeken. 

Voor: wat wil je leren?
Tijdens: hoe gaat de opdracht, ben je op schema?
Na: ben je tevreden met wat je hebt gedaan, waarom wel of niet?

Haal je opdracht bij mij op en ga zelfstandig aan de slag
timer
15:00

Slide 33 - Diapositive

Weektaak les 1C
Verhalen door de tijd 1C, blz. 16 oefenboek

Maak opdracht
 3 t/m 13 
OF 
Maak je keuzeopdracht en lever die in 
Klaar? 
Kijk je werk na 



Slide 34 - Diapositive

Aan de slag 
Verhalen door de tijd 1B
Maak opdracht:
8 t/m 13

Klaar? 
Kijk na



timer
15:00

Slide 35 - Diapositive

Welkom!
Welkom 

Etui, lesboek, schrift, leesboek, laptop dicht op tafel.


Slide 36 - Diapositive

Welkom!
Stillezen
Pak je leesboek en ga stillezen 
timer
30:00

Slide 37 - Diapositive

Wat vind je van je leesboek
Je bent begonnen aan je tweede leesboek. 
Sta eens stil bij wat je leest. Wat vind je er tot nu toe van? 
Waar gaat het over?

Slide 38 - Diapositive