Les 1: Introductie Romeinen + §4.1 Van stad tot wereldrijk

H1
1 / 48
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 48 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

Éléments de cette leçon

H1

Slide 1 - Diapositive

Tijd: 7 min
Handeling: De docent verwelkomt de leerlingen bij de deur en geeft aan dat ze hun mobiel in de telefoontas moeten doen. Daarna mogen de leerlingen in het lokaal gaan zitten. 
Verantwoording: 
Peter Teitler,  lessen in orde
Voorspelbaarheid in aandacht: Eerste stap in voorspelbaarheid in aandacht geven binnen mijn lessen (elke les de leerlingen verwelkomen bij de deur, mobieltjes in de telefoontas, etc.) (blz.79)

Maak contact:  (Bernes: 'weg naar een goede relatie') Door aan het begin van de les bij de deur te staan en de leerlingen te verwelkomen geef je de leerlingen het gevoel dat ze gezien zijn/ welkom zijn.  (blz. 47-48)

Gebruik maken van vaste patronen: door structuur aan te brengen binnen mijn lessen is het volgen Teitler makkelijker om orde te houden.

De vijf rollen van de leraar: gastheer (welkomsgevoel creëren en het idee dat ik alle leerlingen gezien heb bij binnenkomst)



Planning vandaag
  1. Tijdvak en periode
  2. Hoe is Rome gegroeid?
  3. Van stadstaat naar Republiek
  4. Romeinse veroveringen
  5. Huiswerk
  6. Afsluiting

Leerdoelen:
Aan het einde van deze les kun je:
  1. beschrijven hoe de Romeinse Republiek ontstond;
  2. uitleggen hoe het bestuur van de Romeinse Republiek werkte.
Je bent stil en luistert naar elkaar
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
Bij een vraag steek je hand op
(roep dus niet door de klas)
Huiswerk:
Introductie:
Opdracht: 1 t/m 3
WB: blz. 90

§4.1: Van stad tot wereldrijk
Opdracht: 1 t/m 3
WB: blz. 91

Slide 2 - Diapositive

Tijd: 1 min

Huiswerk van de vorige keer is :
1.4 leven langs de Nijl
Opdracht 1 t/m 4
Je bent stil en luistert naar elkaar
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
Maak aantekeningen
Schrijf de belangrijkste informatie op in je schrift
Tweede Tijdvak: Tijd van Grieken en Romeinen (3000 v.C. tot 500 n.C.)
Periode: Klassieke Oudheid (3000 v.C. tot 500 n.C.)

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deze periode:
  • §4.1: Van stad tot wereldrijk
  • §4.2: De Romeinse Samenleving
  • §4.3: De cultuur van het rijk
  • §4.4: De opkomst van het christendom

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Je bent stil en luistert naar elkaar
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
Maak aantekeningen
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
De Romeinen:
§4.1 Van stad tot wereldrijk
Wisbordje:
  • Waar denken jullie aan als jullie dit horen?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Het Forum Romanum (‘Romeinse plein’), de plek midden in Rome waar alle belangrijke tempels en bestuursgebouwen stonden. De huidige ruïnes geven maar een flauw idee van hoe indrukwekkend het centrum van Rome er ooit uitzag.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

753 v.C.
380 v.C.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

380 v.C.
272 v.C.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

272 v.C.
201 v.C.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

201 v.C.
133 v.C.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

133 v.C.
44 v.C.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

44 v.C.
14 n.C.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

14 n.C.
117 n.C.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stadstaat -> Koninkrijk -> Republiek -> Keizerrijk

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stichting Rome


  • 753 v.Chr.
  • Klein dorpje bij de Tiber
  • Veroveren om handel te beschermen

  • En of het verhaal van Romulus en Remus waar is....?

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stadstaat\Koninkrijk Rome


  • Koning (gekozen voor het leven)
  • Daaronder Priesters
  • 250 jaar lang koninkrijk
  • 509 v.C. verandering
  • Wegen
  • Geld
  • Sterk leger
  • Eén taal

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


De Romeinse Republiek
(509 v. Chr. - 27 v. Chr.)


  • Laatste koning weggejaagd | Lucius Tarquinius Superbus
  • 7e koning en 3e Etruskische
  • De Romeinen besluiten om Rome zélf te gaan besturen.
  • Land zonder koning, bestuurd door een of meer gekozen leiders

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De Romeinse Republiek
  • De naam republiek komt van: res publica. Dat betekent: publieke zaak, in het Latijn. (Staat zonder vorst)

  • Wordt bestuurd door de senaat (vergadering met mannen uit aanzienlijke families)

  • Het volk kiest elk jaar 2 leiders: Consuls --> voerden advies senaat wel of niet uit en waren leider van leger (machtigst).

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Romeinse veroveringen
  • Leger= goed georganiseerd en bewapend.
  • Bestond uit legioenen = +/- 5000 soldaten.
  • Boeren die eigen wapens kochten en elke zomer ten strijd trokken.
  • Kregen een deel van de buit bij veroveringen. 
Gladius: Romeins kortzwaard bedoeld om te steken 
Groot Romeins schild: bedoeld om de vijand omver te duwen
Romeinse helm: zijkleppen zijn bedoeld om de oren en wangen van het soldaat te beschermen.

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

3e eeuw v.C. (264 - 146 v.C.)
  • 3 grote oorlogen met Carthago 
Binnen 6 weken een complete oorlogsvloot gebouwd, gebaseerd op één gecrashed schip van carthago.

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

201 v.C.
133 v.C.

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

44 v.C.
14 n.C.
- Wereldrijk: Groot rijk in meerdere werelddelen

- Imperialisme: als een staat zijn macht uitbreidt over een groot gebied

- Gouverneurs: Bestuurder

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductie:
Opdracht: 1 t/m 3
WB: blz. 90

§4.1: Van stad tot wereldrijk
Opdracht: 1 t/m 3
WB: blz. 91
Huiswerk:

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H1a

Slide 25 - Diapositive

Tijd: 7 min
Handeling: De docent verwelkomt de leerlingen bij de deur en geeft aan dat ze hun mobiel in de telefoontas moeten doen. Daarna mogen de leerlingen in het lokaal gaan zitten. 
Verantwoording: 
Peter Teitler,  lessen in orde
Voorspelbaarheid in aandacht: Eerste stap in voorspelbaarheid in aandacht geven binnen mijn lessen (elke les de leerlingen verwelkomen bij de deur, mobieltjes in de telefoontas, etc.) (blz.79)

Maak contact:  (Bernes: 'weg naar een goede relatie') Door aan het begin van de les bij de deur te staan en de leerlingen te verwelkomen geef je de leerlingen het gevoel dat ze gezien zijn/ welkom zijn.  (blz. 47-48)

Gebruik maken van vaste patronen: door structuur aan te brengen binnen mijn lessen is het volgen Teitler makkelijker om orde te houden.

De vijf rollen van de leraar: gastheer (welkomsgevoel creëren en het idee dat ik alle leerlingen gezien heb bij binnenkomst)



Planning vandaag
  1. Terugblik en voorkennis
  2. Van Republiek naar Keizerrijk
  3. Hoe behoud je zo'n groot rijk?
  4. Huiswerk
  5. Afsluiting

Leerdoelen:
Aan het einde van deze les kun je:
  1. uitleggen hoe het Romeinse Rijk uitgroeide tot een wereldrijk.
  2. de belangrijkste verschillen noemen tussen het bestuur in de Romeinse Republiek en dat in het Romeinse Keizerrijk.
Je bent stil en luistert naar elkaar
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
Bij een vraag steek je hand op
(roep dus niet door de klas)
Huiswerk:
§4.1: Van stad tot wereldrijk
Opdracht: 4, 5, 6, 8, 9 10
WB: blz. 91

Slide 26 - Diapositive

Tijd: 1 min

Huiswerk van de vorige keer is :
1.4 leven langs de Nijl
Opdracht 1 t/m 4

A

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions


Slide 28 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions


A

Slide 29 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Je bent stil en luistert naar elkaar
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
Maak aantekeningen
(tenzij de docent jou de beurt geeft)
De Romeinen:
§4.1 Van stad tot wereldrijk
(deel 2)

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Julius Caesar
  • Legerleiders steeds belangrijker
  • Caesar grijpt de macht
  • In 48 v.C. alleenheerser en verloor de senaat zijn macht
  • Daarom in 44 v.C. door leden van de senaat vermoord
  • Caesar's geadopteerde zoon versloeg de moordenaars
  • In 27 v.C. Augustus alle macht
  • Noemde zich ''Caesar''; NL: Keizer
  • Keizerrijk!
  • Land waar een Keizer de macht heeft

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Onder Augustus
  • Vanuit Rome werd het hele Rijk bestuurd
  • Centralisme
  • Opperbevelhebber van het leger
  • Periode van rust en vrede van 200 jaar [PAX ROMANA]
  • Wegen, bruggen, handel en welvaart
  • Na Augustus vele keizers
  • In West-Europa kwam dit rond 500 n.C. ten einde 

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tot zover
Vanaf Augustus een Keizerrijk

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In veel boeken over de Romeinen wordt
regelmatig gesproken over: Imperium Romanum.

Wat zou dit betekenen?
A
Romeinse Leiders
B
Romeinse Tijd
C
Romeinse Vrede
D
Romeinse Rijk

Slide 34 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de juiste volgorde over het
bestuur van het Romeinse Rijk?
A
koninkrijk-republiek-keizerrijk
B
republiek-keizerrijk-koninkrijk
C
keizerrijk-koninkrijk-republiek
D
koninkrijk-keizerrijk-republiek

Slide 35 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie waren er machtiger:
De 2 consuls of de senatoren?
A
De consuls
B
De senatoren

Slide 36 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

3e eeuw v.C. (264 - 146 v.C.)
  • 3 grote oorlogen met Carthago 
Binnen 6 weken een complete oorlogsvloot gebouwd, gebaseerd op één gecrashed schip van carthago.

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe hielden Romeinen zo lang hun rijk in stand?

  • Beroepsleger
  • Training
  • Wapenuitrusting
  • Discipline
  • Goede wegen
  • Forten
  • Weinig opstanden door:

  • Overwonnen volken werden bondgenoten
  • Goden werden overgenomen
  • Delen van uitvindingen

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 39 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 40 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 41 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk
Zelfstandig werken
Oriëntatie H3 opdracht 2, 3 en 4
§1 opdracht 2 t/m 10 en 12
Schriftelijk leren




Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De Romeinse Republiek
  • Republiek (staat zonder vorst).
  • Senaat had de macht (groep van mannen uit rijke Romeinse families).

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zet in de juiste volgorde
Rome wordt een republiek
De laatste koning wordt verbannen
Rome wordt een stadstaat

Slide 44 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Romeinse veroveringen
  • Leger= goed georganiseerd en bewapend.
  • Bestond uit legioenen = +/- 5000 soldaten.
  • Boeren die eigen wapens kochten en elke zomer ten strijd trokken.
  • Kregen een deel van de buit bij veroveringen. 
Gladius: Romeins kortzwaard bedoeld om te steken 
Groot Romeins schild: bedoeld om de vijand omver te duwen
Romeinse helm: zijkleppen zijn bedoeld om de oren en wangen van het soldaat te beschermen.

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Grootste tegenstander= Carthago
  • Drie oorlogen met Zuiderburen in Noord-Afrika= Carthago
  • Uiteindelijk wint Rome en krijgt de overhand in de Middellandse zee. 

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Imperium Romanum

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Imperium Romanum
  • Wereldrijk
  • Imperialisme
  • Indeling in provincies met  gouverneurs.
  • Alle Romeinen moesten belasting betalen.

Slide 48 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions