Les 7 Maatschappijleer TL4

Programma

  1. 8.2 Met werk kom je verder: uitleg (25 min.)
  2. Werken aan PO (15 min.)
1 / 17
suivant
Slide 1: Diapositive
MaatschappijleerMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 17 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Programma

  1. 8.2 Met werk kom je verder: uitleg (25 min.)
  2. Werken aan PO (15 min.)

Slide 1 - Diapositive

8.2 Met werk kom je verder

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen
  • Ik kan uitleggen hoe de plaats van een mens op de maatschappelijke ladder door werk en opleiding kan veranderen (sociale mobiliteit)

Slide 3 - Diapositive

Maatschappelijke positie
De maatschappelijke positie is de plek die iemand inneemt in de
samenleving.
De volgende zaken hebben invloed op je maatschappelijke positie:
• geld en bezit
• status
• verantwoordelijkheid
• talent
• macht
• kennis en vaardigheden

Slide 4 - Diapositive

Maatschappelijke ladder
Met de maatschappelijke ladder bedoelen we alle maatschappelijke posities in een samenleving van laag naar hoog.
Voorbeelden?

In Nederland is tegenwoordig relatief veel sociale mobiliteit: je kunt doorgroeien naar een andere maatschappelijke positie (stijgen of dalen op de ladder).
Was er vroeger meer of minder sociale mobiliteit denk je? Hoe komt dat?





Slide 5 - Diapositive

Opdracht
Mensen op de eerste twee rijen schrijven op een briefje: beroep hoog op de maatschappelijke ladder.

Rij 3 en rij 4: beroep midden op de maatschappelijke ladder.

Rij 5, 6, 7: beroep laag op de maatschappelijke ladder.

Slide 6 - Diapositive

Opdracht
  • Maak nu een propje van je papiertje.
  • Probeer zonder op te staan het propje in de prullenbak te gooien.
  • Wat zou de betekenis van deze oefening zijn?

Slide 7 - Diapositive

Kansenongelijkheid
In de Nederlandse maatschappij is kansenongelijkheid: niet
iedereen heeft gelijke kansen in de samenleving.

Kansenongelijkheid is niet goed voor de samenleving. De sociale
cohesie neemt dan af.

Slide 8 - Diapositive

Opdracht: Bedenk waarom mensen meer langs elkaar heen leven als er meer kansenongelijkheid is. (2 min.)

Slide 9 - Question ouverte

Slide 10 - Vidéo

Kwalificatieplicht
De overheid probeert de kansenongelijkheid te verkleinen.

Daarom is de kwalificatieplicht ingesteld:
leerlingen van 16 tot 18 jaar zijn verplicht
onderwijs te volgen tot ze een diploma
hebben.

Het doel daarvan is dat leerlingen een goede kans op de arbeidsmarkt krijgen.


Slide 11 - Diapositive

Uitleg PO
Individueel PO
Deadline: 10 januari 2025

Dit PO bestaat uit 4 delen die je moet inleveren:
1. Inleiding
2. Achtergronddossier
3. Interview
4. Sollicitatiebrief schrijven 

Slide 12 - Diapositive

1. Inleiding
A. Bedenk wat je zou willen doen. Beantwoord daarvoor eerst de volgende vragen:
o Waar ben ik allemaal goed in?
o Waar liggen mijn interesses?
o Wat past bij mijn waarden & normen, mijn doelen?
B. Zoek daarna uit welk beroep/welke sector bij goed past hoort. De belangrijkste sectoren vind je hier: https://nl.indeed.com/carrieregids/ontwikkeling/sectoren-in-nederland

Slide 13 - Diapositive

2. Achtergronddossier
Zoek informatie over verschillende onderwerpen die te maken hebben met de verzorgingsstaat. Je beschrijft in ieder geval de volgende thema’s:

  • (Verschillende) opleidingen in de gekozen sector;
  • CAO voor het beroep waar je aan denkt;
  • Primaire/secundaire arbeidsvoorwaarden
  • Doorgroeimogelijkheden
  • Plek op de maatschappelijke ladder in de gekozen sector, en hoe deze kan veranderen.
  • Vakbond;
  • Organisaties/bedrijven waar je zou kunnen werken.


Slide 14 - Diapositive

Piramide van Maslow
Werk: iets wat je doet waar anderen behoefte aan hebben.

Vrijwilligerswerk: werk dat je onbetaald en onverplicht doet.

Wat bepaalt óf en hoeveel geld je krijgt?

Slide 15 - Diapositive

Aan de slag! (2. Achtergronddossier)
Zoek informatie over verschillende onderwerpen die te maken hebben met de verzorgingsstaat. Je beschrijft in ieder geval de volgende thema’s:

  • (Verschillende) opleidingen in de gekozen sector;
  • CAO voor het beroep waar je aan denkt;
  • Primaire/secundaire arbeidsvoorwaarden
  • Doorgroeimogelijkheden
  • Plek op de maatschappelijke ladder in de gekozen sector, en hoe deze kan veranderen.
  • Vakbond;
  • Organisaties/bedrijven waar je zou kunnen werken.


Slide 16 - Diapositive

Check-uit: wat is je bijgebleven van deze les?

Slide 17 - Carte mentale