Module 1 - les 4 De ontwikkeling van de baby

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
1 / 51
suivant
Slide 1: Diapositive
module 1MBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 51 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 5 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Module 1:
Mijn identiteit
Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B

Slide 1 - Diapositive

Vista groen: 0R 79G 89B
Vista oranje: 229R 106G 84B
Leeropbrengst module:

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel 1:  Terugkijkend op mijn ontwikkeling
Les 1: De psychologie van de ontwikkeling 
Les 2: Ontwikkelingsaspecten
Les 3: Prenatale ontwikkeling en geboorte
Les 4: Ontwikkeling van de baby 
Les 5: Ontwikkeling van de peuter 
Les 6: Ontwikkeling van de kleuter
Les 7: Factoren die de ontwikkeling bepalen 
Les 8: Voorwaarden voor ontwikkeling

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Workshop 4:
De ontwikkeling van de baby

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen

Aan het eind van de les:
  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten benoemen
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
    - lichamelijke ontwikkeling
    - cognitieve ontwikkeling
    - sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
    - emotionele ontwikkeling
    - seksuele ontwikkeling
  • weet je wat hechting is en waarom een goede hechting zo belangrijk is
  • Weet je hoe communicatie bij een baby verloopt

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Begrippen
sensitief, actief, reagerend wezen, responsiviteit, 
lichamelijke ontwikkeling; motorische ontwikkeling, reflexbewegingen, sensomotorische ontwikkeling, zintuigelijke beweging
cognitieve ontwikkeling; rijpingsprocessen, ervaringsleren, herhalingsleren, imitatie leren
sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling; lichaamstaal en temperament
emotionele ontwikkeling; huilen, lachen, lichaamscontact, taalontwikkeling; echolalie, spelontwikkeling

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theoretische bronnen:
Ontwikkeling en activiteiten PW.
Hoofdstuk 5 ontwikkeling van de babu blz. 64 t/m 76
Artikel: Over hechting, ook wel gehechtheid genoemd, Heijtingweerts

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?
Theorie: 
We bekijken hoe de ontwikkeling van de baby verloopt op de verschillende ontwikkelingsgebieden/ontwikkelingsaspecten
Maken: 
een tijdlijn waarin die ontwikkelingsfasen terugkomen, gekoppeld aan de verschillende ontwikkelingsaspecten en life events.
Je schrijft beschrijft per ontwikkelingsfase, life events op.
Na deze les gaan we de theorie over de ontwikkeling van de baby weer koppelen aan onze eigen tijdlijn.
Daarnaast werk je de begrippen uit deze les weer uit op een manier die bij jou past. Denk aan een mindmap, begrippenlijst, tekening, etc,

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Heb je nog herinneringen uit je babytijd?(door foto's of filmpjes)

Slide 9 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding
Als jij een baby ziet, raak je dan ook al snel vertederd? Vind je het leuk om op kleine kinderen te passen? Om een baby vast te houden, een flesje te geven? Dan is het je vast opgevallen hoe snel een baby groeit en ontwikkelt. De ontwikkeling van de baby staat in deze les centraal.




Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

In de filmpjes zie je twee baby's die zichzelf voor het eerst in de spiegel zien. Of ziet de baby niet zichzelf? Is de baby zich eigenlijk bewust van zichzelf? De antwoorden krijg je tijdens dit thema.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions



Lichamelijke ontwikkeling
  • Reflexen
  • Oog – hand coördinatie
  • Zintuigelijke ontwikkeling
Cognitieve ontwikkeling
  • Aanleren van vaardigheden
  • Taal en spel


Sociale en persoonlijkheidsontwikkeling
  • Lichaamstaal en temperament
  • Ontbreken van het ik – gevoel
Seksuele ontwikkeling
Emotionele ontwikkeling
  • Huilen en lachen
  • Lichaamscontact
  • Hechting





Inhoud

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De geboorte is misschien wel, samen met de dood, de belangrijkste overgang die we ooit in ons leven meemaken en blijft een belangrijk samenspel tussen moeder en kind.
We spreken over baby als ene kind tussen de 0 en 18 maanden is.

In het eerste levensjaar maakt een baby een enorme ontwikkeling door, vooral op motorisch gebied. 
Een babytijd loopt van compleet afhankelijk en hulpeloos naar het verkennen van de wereld om je heen. De mond heeft hierbij een belangrijke functie.







Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Bekijk het volgende filmpje van het eerste jaar van een baby en noteer de veranderingen die je opvallen. Weet je ook bij welk ontwikkelingsaspect de verandering hoort?

Lichamelijke, cognitieve, sociale en persoonlijkheids, emotionele of seksuele ontwikkeling.

Slide 16 - Diapositive

Het filmpje duurt 8 minuten, je kunt het op youtube versneld afspelen (x2) dan beperk je het naar 4 minuten. Of steeds stukjes overslaan.

Slide 17 - Vidéo

Het filmpje duurt 8 minuten, je kunt het op youtube versneld afspelen (x2) dan beperk je het naar 4 minuten. Of steeds stukjes overslaan.
Lichamelijk ontwikkeling
  • enorme lichamelijke groei, 
  • grote motorische ontwikkeling 
  • ontwikkeling van de zintuigen


Bij geboorte is + 50 cm en 3,5 kg
Bij een jaar + 75 cm en + 10 kg


Eerste bewegingen zijn reflexbewegingen
Reflexen zijn automatische reacties op prikkels van buitenaf
Slaap is heel belangrijk




Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Je wordt geboren met 2 reflexen
Zuigreflex – krachtig zuigen

Grijpreflex – bij de voetjes en bij de handjes.

Opdracht: Er zijn nog meerder reflexen te ontdekken bij baby’s. Ga hier naar opzoek en beschrijf ze.

Slide 19 - Diapositive

De baby wordt geboren met 2 reflexen:
1. Zuigreflex – wanneer je iets in de mond van de zuigeling stopt gaat hij krachtig zuigen. Dit reflex is belangrijk om te overleven.
2. Grijpreflex – dit kan worden opgeroepen bij de voetjes en bij de handjes. De handreflex is op het opwekken door een vinger in de handpalm van de baby te leggen.

Welke reflexen heb je gevonden?

Slide 20 - Question ouverte

Spierbeheersing

De meeste reflexen verdwijnen na een paar maanden en een baby leert dan zijn spieren beheersen.

Het leren beheersen van de spieren volgens een vaste volgorde; eerst de spieren van zijn nekje, later van zijn romp en nog later zijn armpjes


Ongericht naar gericht; van ongericht (toevallige), onbeheerste bewegingen naar doelgerichte, beheerste bewegingen

Grof naar fijn; de grove motoriek het eerst , de fijne motoriek het laatste.





Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dichterbij naar veraf; hoe dichter de spier de romp bevindt , des te eerder de spier wordt beheerst
En van boven naar beneden; hoe dichter de spier bij de hersenen , hoe eerder die wordt beheerst

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Belangrijke begrippen:

Oog-handcoördinatie: bij +3 maanden = Afstemming tussen tussen ogen en handen
Sensomotorische ontwikkeling = de ontwikkeling van de samenhang tussen de ontwikkeling van de zintuigen en de motoriek
- 3 maanden reiken naar voorwerpen; eerst beide armen, later met één arm
- 5 maanden een voorwerp te grijpen en bewust in een bepaalde richting te sturen
- 6 maanden van de ene hand naar de andere hand
- 12 maanden Pincetgreep      (wijsvinger en duim)




Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zintuigelijke ontwikkeling

Bij de geboorte werken de zintuigen nog niet goed en volledig. Een zintuig is een groep van zenuwcellen, die gevoelig is voor prikkels van buitenaf.



Welke zintuigen ken je?
Tip! het zijn er 5.





Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zien: Vlak na de geboorte vaag en onscherp zien / Wel verschil tussen licht en donker / 2 maanden gericht kijken, kan al volgen
  
Horen: Gehoor goed ontwikkeld / nog geen betekenis geven aan geluid / De stem moeder herkennen vanaf de geboorte

Ruiken: Herkenning van moeder vindt ook plaats van geur

Voelen: De tastzintuig belangrijk / Mond - kennis met de wereld om hem heen. Ontdekt de eigenschappen van materialen

Proeven: Voorkeur voor zachte smaken (zoet), lauw en glad voedsel/geboorte 1000 smaakpapillen

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Cognitieve ontwikkeling
  • Het begin van het denken vanaf 6 maanden
  • Het aanleren van vaardigheden
  • De taalontwikkeling







Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het begin van het denken
Vanaf 6 maanden: begin van het denken
Tussen 6 en 12 maanden vermogen om een beeld in zijn geheugen vast te houden zonder het te zien ->
Objectpermanentie: het besef dat mensen en voorwerpen blijven bestaan, ook als ze niet zichtbaar zijn 
Scheidingsangst: is de angst bij mensen om verlaten te worden

Er is een verband tussen objectpermanentie en scheidingsangst. Zolang er geen sprake is van objectpermanentie, zal hij zijn opvoeder niet missen. Is er wel sprake van objectpermanentie, dan denkt de baby dat zijn ouders voorgoed weg zijn. Doordat de baby steeds ervaart dat zijn ouders wel terugkomen, neemt zijn scheidingsangst af.

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het aanleren van vaardigheden
Een baby wordt vooral motorisch veel vaardiger. -> noem eens enkele voorbeelden
Rijpingsprocessen spelen hierin een belangrijke rol. -> de baby moet er aan toe zijn.

Er zijn 3 kenmerken te onderscheiden binnen het leren:
  • Ervaringsleren: het leert de dingen door het zelf te doen
  • Herhalingsleren: het leert door eindeloos te oefenen, herhalen
  • Imiterend leren: het leert doordat andere het voordoen, ‘na-apen’


Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De taalontwikkeling
Leert praten door andere na te bootsen. Van mondbewegingen naar brabbelen en symboolbewustzijn.
Vanaf 8 maanden probeert een baby actief woorden en klanken na te bootsen

Brabbelen: taalverweving waarin de baby spraakklanken oefent zonder dat betekenisvolle eenheden kan samenvoegen

Symboolbewustzijn: de baby begrijpt dat iemand of iets voor een bepaald persoon / ding staat

Rond eerste verjaardag het eerste woordje



Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Korte tussenevaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten benoemen
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Sociale- en persoonlijkheidsontwikkeling
  • Lichaamstaal en lichaamscontact zijn belangrijk
  • Temperament= de aangeboren manier waarop iemand reageert op bepaalde omstandigheden (Hoe zit dat bij jezelf?)
  • Ontwikkelen van het ik-gevoel ->zelfbewustzijn







Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Seksuele ontwikkeling
De basis voor het lichamelijk genieten wordt gelegd in de babytijd. Het gehele lichaam is gevoelig voor aanraking en een baby maakt contact met de wereld door te voelen en aangeraakt te worden.


Huid – op huid contact is erg belangrijk






Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Emotionele ontwikkeling
Een goede emotionele ontwikkeling is een belangrijke basis voor de rest van je leven.
Hoe vormt deze ontwikkeling zich?
- Ervaringen of hij anderen kan vertrouwen of niet (koesteren, eten, schone luier, rust)


Een baby is nog niet in staat om over anderen en zichzelf na te denken, maar ervaart alleen of hij zich prettig voelt of niet. Dit uit een baby via zijn lichaam (huilen, spugen, etc.) 
Een baby kan niet doen alsof. Een baby voelt zich prettig als zijn ouders en opvoeders zijn behoeften voldoende bevredigen.
In het ervaren van de baby komt ook het karakter van de baby terug.










Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hechting
Wat is het?
Gehechtheid is de selectieve en duurzame gevoelsmatige band tussen het kind en zijn ouders. Door deze affectieve (gevoelsmatige)  band ontwikkelt het kind een basispatroon van vertrouwen in de ander.
De affectieve band tussen kind en ouder(s) groeit en versterkt de identiteit van het kind en komt tot stand vóór het 5e levensjaar. 
Hoe en met wie een duurzame hechting plaatsvindt is afhankelijk in welke cultuur kinderen opgroeien. (moeder-kind of net een heel netwerk van evrzorgers)





Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 35 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Hechting
Wat ongunstig is voor de ontwikkeling van een kind zijn de volgende zaken:
- Breuken met de ouders door ziekte en verlating
- Voortdurende verwaarlozing en/of mishandeling (misbruik) op lichamelijk en emotioneel gebied
Op latere leeftijd vertaalt zich dit soms in angsten, depressie, het onvermogen om affectieve banden op te bouwen ook wel in delinquent gedrag.

Hechtingsproces - periode waarin een belangrijke, gevoelsmatige band ontstaat
Veilige hechting -> een langdurige, warme gevoelsrelatie is ontstaan
Onveilige hechting -> een koele en / of gevoelsarme relatie is ontstaan




Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 37 - Vidéo

Afspelen tot 5.35
Korte tussenevaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- seksuele ontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
  • weet je wat hechting is en waarom een goede hechting zo belangrijk is
  • weet je hoe communicatie bij een baby verloopt

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Maak een tijdlijn van de levensloop van jezelf en je toekomstige ik
Beschrijf per ontwikkelingsfase + gebied wat voor jou van toepassing is (gebruik van theorie)
In de volgende les bespreken we de ontwikkelingsaspecten, die voeg je dan ook toe.
Beschrijf per ontwikkelingsfase/gebied/aspect life events. Je kijkt daarna of deze life events passend zijn binnen een bepaalde ontwikkelingsfase en wat de gevolgen daarvan (mogelijk) zijn geweest. Denk ook aan de fases die nog moeten komen.
Hoe: creatief! (foto's, quotes, tekeningen, verhalen, etc.).

Doel; de theorie uit het boek koppelen aan jouw eigen praktijk.















Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht bij deze les:
  • Vul je eigen tijdlijn weer aan met informatie over de ontwikkeling van de baby en hechting.
    - zoek uit wat hechtingsfiguren zijn (internet) en wie dat voor jou waren. Ga hiervoor in gesprek met de mensen  die je hierover meer kunnen vertellen. Koppel dit weer aan de theorie uit de les en het boek. Noteer dit in het ik-boek.
  • Bekijk de aflevering van Breingeheim over het babybrein en maak aanstekingen (mindmap, tekening, etc.) over de inhoud. Wat herken je uit de theorie?
het babybrein
https://www.npostart.nl/breingeheim/26-04-2011/POW_00375762

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie lesdoelen
Aan het eind van de les:
  • kun je de verschillende ontwikkelingsaspecten benoemen
  • kun je kenmerken van onderstaande ontwikkelingsaspecten benoemen:
- lichamelijke ontwikkeling
- cognitieve ontwikkeling
- sociale ontwikkeling en persoonlijkheidsontwikkeling
- emotionele ontwikkeling
  • weet je wat hechting is en waarom een goede hechting zo belangrijk is
  • weet je hoe communicatie bij een baby verloopt

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan verschillende kenmerken van de ontwikkelingsaspecten benoemen.
😒🙁😐🙂😃

Slide 43 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik kan uitleggen waarom hechting zo belangrijk is.
😒🙁😐🙂😃

Slide 44 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Her heb ik nog vragen over / hulp bij nodig / wil ik nog meer over te weten komen:

Slide 45 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Evaluatie lesdoelen
Lesdoel:
Waarde van doel voor module:

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting en vooruitblik
Volgende les/workshop:  de ontwikkeling van de peuter
Huiswerk: 
Lezen: theorie.....
Doen: 
  1. Bekijk de aflevering van Breingeheim over het babybrein  en maak aantekingen (mindmap, tekening, etc.) over de inhoud. Wat herken je uit de theorie?
  2. Bekijk het filmpje over hechting en vat dit op jouw eigen manier samen
  3. Koppel de theorie uit de les en het filmpje weer aan jullie eigen tijdlijn 
  4. Verwerk de begrippen ook weer in een mindmap, samenvatting, teking, etc.
het babybrein
https://www.npostart.nl/breingeheim/26-04-2011/POW_00375762

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Extra opdracht babybrein
bekijk de aflevering van Breingeheim over het babybrein en maak aanstekingen (mindmap, tekening, etc.) over de inhoud. Wat herken je uit de theorie?
https://www.npostart.nl/breingeheim/26-04-2011/POW_00375762

Slide 48 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 49 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Extra opdracht hechting:
De volgende video gaat over hechting, oorzaken, gevolgen en wat jij als leerkracht of OA-er kunt doen. Bekijk het filmpje en maak hier op jouw eigen manier een samenvatting van.
https://www.youtube.com/watch?v=HcbzpJ_5L4Q

Slide 50 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 51 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions