P1 - Week 3 en 4 - Docversie - Wassen en aan- en uitkleden van de zorgvrager

1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesopzet week 3 en 4
  • Aanwezigheid, PARS
  • Terugblik les 1 en 2 a.d.h.v. Socrative (in week 3)
  • Huiswerk bespreken
  • Lesdoelen
  • Voorkennis activeren 
  • Aanvullende theorie
  • Uitleg over deeltoets 1 in week 5
  • Lesdoelen behaald in week 4?
  • Oefenen voor deeltoets 1 a.d.h.v Socrative (over les 1 t/m 4)


Slide 2 - Diapositive

Docent:
Deze Lessonup kun je over 2 weken verspreiden.

Kijk hoever je komt in week 3. De opdracht (slide staat bijna achteraan) kan je aan het eind van les 3 laten maken en/of als huiswerk meegeven voor de volgende les.

Afhankelijk wanneer de studenten deeltoets 1 hebben kun je aan het einde van les 4 de uitgebreide Socrative 

Ook kun je in deze les met de student bespreken wat ze er van vinden om iemand te moeten wassen. 

In week 4 opdracht bespreken en verder met de theorie.
De Socrative van week 3 breid ik uit met vragen over de theorie van wassen en aan-/uitkleden
TM Traject
Theorie en opdrachten "Wassen van de zv" en "Aan- en uitkleden zv" 

TM Traject, Pers. basiszorg 1 N4, theorie, Thema 1
1.2 Hulp bieden bij de hygiënische verzorging. De volgende punten:
Inleiding, doel, aandachtspunten, huidverzorging,
verzorging genitaliën, de plaats waar de hyg. verzorging wordt uitgevoerd


TM Traject, Pers. basiszorg 1 N4, opdrachten, Thema 1, 1.2



Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik vorige lessen
Nog vragen over opdracht 5.19? 

Ga naar Socrative.com
Log in: student
Roomnumber: MAAS4712
naam invullen

Je kan meteen starten met het beantwoorden van de vragen

Slide 4 - Diapositive

Opdracht 5.19 mogelijk vorige les al besproken.

Docent: even om inlog en ww vragen van Socrative. Heb je een account van Socrative kan ik de toets met je delen

Toets heet:
Oefentoets deeltoets 1 - theorie vaardigheden (cohort 2021)- les 1 en 2
Lesdoelen les 3 en 4
Aan het einde van les 4:

  • Kun je minimaal 4 aandachtspunten benoemen bij het ondersteunen van een zorgvrager bij  het wassen van de zorgvrager
  • Kun je minimaal 3 observatiepunten benoemen tijdens de persoonlijke verzorging.
  • Kun je 4 aandachtspunten bij het wassen van de geslachtsorganen benoemen.
  • Weet je wat de juiste volgorde van aan- en uitkleden is van de zorgvrager met een aangedane zijde 
  • Kun je aan de zorgvrager uitleggen wat voor hem/haar geschikte kleding is bij zijn/haar gezondheidstoestand/handicap


Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorkennis activeren
Waar denk je aan bij “het wassen van de zorgvrager”?

Denk aan:
  • benodigdheden
  • jouw (beroeps)houding
  • verpleegkundige aandachtspunten 
  • observatiepunten




Slide 6 - Diapositive

(Mogelijke) Werkvormen
via: padlet: https://padlet.com/j_ideler/mx7yflnl61psa9hw
Laat even weten, deel ik het met je

Of 

Hang een grote flap aan de muur en deel post-its uit. Laat student op elke post-it zijn naam zetten. Per onderwerp gebruikt student een andere post-it. (Dus 4 post-its aan student geven.) Student hangt zijn post-it onder het juiste punt.

Dit bespreken, dan heb je  de meeste theorie (slides) besproken. 
Studenten kunnen de slides zelfstandig doornemen.

Wel het wassen van de genitaliën bespreken


Doel persoonlijke verzorging
Het doel van de hygiënische verzorging is een bijdrage te leveren aan het optimaal functioneren van de mens, zowel  lichamelijk, sociaal als psychisch.

Wat bedoelen ze hiermee?

Slide 7 - Diapositive

Kan student dit uitleggen?

pers. verzorging is alles wat je doet om jezelf schoon en verzorgd aan de buitenwereld te presenteren.
Men wil zich graag schoon, fris en zeker van zichzelf voelen.

Lichamelijk functioneren
Een goede hygiëne heeft een gunstige invloed op de gezondheid van het lichaam. Het helpt bij het goed functioneren van het lichaam. 

Sociaal functioneren
De zelfzorg kan van invloed zijn op de omgang met anderen. Iemand die fris ruikt zal door de meeste mensen positief gewaardeerd worden, maar een zwerver die zich wekenlang niet heeft gewassen, zal in een volle treincoupé geen geliefd gezelschap zijn.

Psychisch welbevinden
Na een wasbeurt voelen mensen zich ook vaak geestelijk opgeknapt. Zelfs aan zeer zieke mensen is te merken dat ze zich na een wasbeurt fitter voelen.
Zelfzorgtekorten
Jouw taken en acties sluiten precies aan bij de zelfzorgtekorten van de zv. Belangrijk dat je de zorg coördineert en evalueert met anderen.


Oorzaken zelfzorgtekort:
Vaardigheidstekort
Motivatietekort
Kennistekort

Wat willen bovenstaande punten zeggen?

Slide 8 - Diapositive

O
Verpleegkundige aandachtspunten 
  • ga je na of de hulp geheel of gedeeltelijk nodig is en ga je na of de zv begeleid moet worden naar volledige of gedeeltelijke zelfstandigheid;
  • Voordat je begint met de dagelijkse wasbeurt, inventariseer je eerst de persoonlijke wensen van de zorgvrager over: wat voor huid heeft de zorgvrager; welke producten gebruikt hij/zij; temperatuur water
  • Goed afdrogen van de huid met name in huidplooien om smetten (intertrigo) te voorkomen
  • neem je maatregelen om beschadiging of infectie bij de zorgvrager te voorkomen;
  • observeer je de zorgvrager veranderingen in gedrag en gezondheid
  • houd je rekening met de hygiënische gewoonten van de zorgvrager. Factoren die hiermee samenhangen zijn o.a.: cultuur, beroep, klimaat, gezin 






Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beroepshouding
  • houd rekening met schaamtegevoelens (toon begrip hiervoor en maak het bespreekbaar); 
  • laat de zv niet onnodig bloot liggen;
  • denk aan privacy; het is een intieme gebeurtenis
  • pas het tempo aan aan dat van de zorgvrager
  • heb oog voor de culturele achtergrond

Slide 10 - Diapositive

Studenten moeten de informatie over smetten bestuderen
Uitgangspunten bij het wassen
Bij iedere wasbeurt gelden de volgende twee uitgangspunten:
  • werk van boven naar beneden;
  • werk van schoon naar vuil.

Denk je dat dit altijd mogelijk is ?
Zo nee, wanneer niet?



Slide 11 - Diapositive

Soms is dit niet mogelijk, wees dan extra attent op de hygiëne, bijvoorbeeld door extra handdoeken en washandjes te gebruiken. 

Bijv. Niet mogelijk als iemand incontinent en bed bevuild is. Dan start je vaak eerst met het wassen van het onderlichaam en verschoon je het bed.
Observatiepunten
  • verbaal en non-verbaal gedrag van de zorgvrager;
  • toestand van de huid, bijvoorbeeld allergieën, bultjes of ontstekingen;
  • kleur van de huid, bijvoorbeeld bleek of juist rood, verkleuring naar geel of blauw, pigmentveranderingen;
  • elasticiteit van de huid (turgor);
  • algemene conditie, bijvoorbeeld beweeglijkheid, vermoeidheid en pijn.




Slide 12 - Diapositive

alles wat jij observeert is vaak gevoelige en vaak intieme informatie. Ga er professioneel mee om!
ADL
Een veel gebruikte afkorting in de zorg is ADL

Dit staat voor Algemene Dagelijkse Levensverrichtingen

Geef voorbeelden op de volgende slide

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Noem enkele voorbeelden van ADL

Slide 14 - Carte mentale

Bijv:
eten, inclusief medicijnen innemen
drinken
in en uit bed komen, in stoelen gaan zitten en weer opstaan
bewegen, lopen
ontspanning
zinvolle activiteit (hobby, sport)
aan- en uitkleden
praten
gehoor
plassen
ontlasting
lichaamswarmte regelen (bv. kachel hoger/lager kunnen zetten, dunne of dikke kleding uitkiezen)
lichamelijke hygiëne
reizen
Wassen van de genitaliën
Bij de vrouw:
Geen zeep gebruiken bij wassen vulva
Wassen van boven naar beneden

Bij de man:
voorhuid naar achter trekken (niet bij phimosis) om eikel (glanspenis) te wassen en smegma te verwijderen, daarna huid weer terug

Was bilnaad, van het perineum naar rug !!!



Slide 15 - Diapositive

Het gebruik van zeep hangt af van de persoonlijke gewoonten van de zorgvrager. Zeep kan irritatie veroorzaken en het ontstaan van witte vloed bevorderen. Zeep verstoort de zuurgraad van de vulva, waardoor infecties een kans krijgen. De zuurgraad van de vulva en vagina is een natuurlijke barrière tegen infecties.

smegma: witte, vettige huidsmeer, ,et evt. met spermaresten

Spaanse kraag

Slide 16 - Diapositive

Wees voorzichtig bij mannen met een vernauwing van de opening van de voorhuid (phimosis). Trek dan de voorhuid niet terug, want dit is erg pijnlijk en gevaarlijk. Wanneer je de voorhuid niet terug kunt schuiven, ontstaat er een Spaanse kraag.
Bij een Spaanse kraag blijft de voorhuid klem zitten achter de rand van de eikel. Dit komt meestal door een te nauwe voorhuid. Doordat de voorhuid klem zit kan uw voorhuid en eikel opzwellen. Het wordt Spaanse kraag genoemd. De penis lijkt dan namelijk een beetje op de brede ronde kragen die Spanjaarden in de zestiende eeuw droegen. 

Wassen op verschillende manieren
  • Liggend / zittend op bed
  • Aan de wastafel
  • Onder de douche
  • In bad

Verzorgend wassen. Wat is dat?
(Filmpje van verzorgend wassen: www.zorgvoorbeter.nl/verzorgend-wassen)

Met of zonder handschoenen wassen?



Slide 17 - Diapositive

Zie filmpjes op www.samenbeterthuis.nl -> verzorgen. Hier staan 3 filmpjes op van wassen van de zv

Verzorgend wassen = ofwel wassen met wasdoekjes
Verzorgend wassen, of wassen-zonder-water, wordt gedaan met geïmpregneerde washandjes of -doekjes. Deze manier van wassen is minder belastend voor cliënten, en ook beter voor de huid. Daarnaast heeft het ook voordelen voor zorgmedewerkers.
Wasdoekjes
In plaats van washandjes en water wordt er steeds meer gebruikgemaakt van wasdoekjes. Uit een onderzoek bleek dat het wassen zonder water van zorgvragers in ziekenhuizen en verpleeghuizen zo veel voordelen bood dat het gebruik van wasdoekjes waarschijnlijk flink stijgt in de toekomst.
Zo zou de fysieke belasting bij het gebruik van wasdoekjes tot wel 25% minder zijn dan bij een wasbeurt met een waskom. Daarnaast worden zorgvragers, tijdens de wasbeurt, minder belast. 
Vier vroegere handelingen (zeep aanbrengen, naspoelen, drogen, en insmeren met lotion) worden met de doekjes in één keer gedaan. Hierdoor duurt een wasbeurt geen 20 tot 25 minuten meer, maar nog slechts 12 tot 15 minuten. Daarnaast wordt door het gebruik van de wasdoekjes ook nog het risico op kruisbesmetting geminimaliseerd.

Handschoenen? Volgens WIP (Wereld Infectie Preventie) niet nodig, mits je niet in aanraking komt met lichaamsvochten.

Hulpmiddelen bij het wassen

Slide 18 - Carte mentale

Beugels en handsteunen
Anti slipmatten
Douchekruk, - stoel
Thermostatische kraan

Doel: veiligheid van de zorgvrager te vergroten
Aan- en uitkleden van de zorgvrager
Regel aan- en uitkleden van een zorgvrager met een aangedane zijde

Bij het aankleden:
Eerst de aangedane arm en aangedane been aankleden.


Bij het uitkleden:
Eerst de gezonde arm of been uitkleden, daarna de aangedane kant.


Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aandachtspunten
  • Je houdt rekening met de wensen, gewoonten en gebruiken van de zorgvrager
  • Je benadert de zorgvrager respectvol. Je laat de zv zoveel mogelijk zelf beslissen
  • Je stimuleert de zorgvrager zichzelf aan te kleden. Adviseer over evt. hulpmiddelen
  • Je kunt advies geven aan de zorgvrager over de juiste kledingkeuze passende bij hun handicap, gezondheidstoestand

Slide 20 - Diapositive

De kleding moet makkelijk aan te trekken zijn, bijvoorbeeld door een elastieken band, makkelijke sluitingen en rekbare stof.
De kleding moet makkelijk te wassen zijn 
De kleding moet veel vocht opnemen en warm of juist koel aanvoelen

Zorgvragers die veel transpireren, bijvoorbeeld omdat zij koorts hebben, kunnen het best kleding van natuurlijke stoffen (katoen, linnen) dragen. Natuurlijke stoffen nemen vocht op en geven koelte. Ze zijn ook makkelijk wasbaar.
Zorgvragers met besmettelijke aandoeningen of met minder weerstand tegen infecties, adviseer je katoen of linnen te dragen.
Katoen en linnen zijn op hoge temperaturen wasbaar, waardoor bacteriën gedood worden.
Een gemakkelijk zittende pyjama, soms met een vestje of trui erover, kun je adviseren aan bedlegerige zorgvragers. 

Kleding
Als verpleegkundige adviseer je soms de zorgvrager hoe ze hun kleding kunnen aanpassen aan hun handicap / gezondheidstoestand.

Wat voor kleding adviseer je een zorgvrager die koorts heeft en veel transpireert? Waarom?

Wat voor kleding adviseer je een zorgvrager die op bed ligt?  Waarom?

Slide 21 - Diapositive

De kleding moet makkelijk aan te trekken zijn, bijvoorbeeld door een elastieken band, makkelijke sluitingen en rekbare stof.
De kleding moet makkelijk te wassen zijn 
De kleding moet veel vocht opnemen en warm of juist koel aanvoelen

Zorgvragers die veel transpireren, bijvoorbeeld omdat zij koorts hebben, kunnen het best kleding van natuurlijke stoffen (katoen, linnen) dragen. Natuurlijke stoffen nemen vocht op en geven koelte. Ze zijn ook makkelijk wasbaar.
Zorgvragers met besmettelijke aandoeningen of met mindere weerstand tegen infecties, adviseer je katoen of linnen te dragen.
Katoen en linnen zijn op hoge temperaturen wasbaar, waardoor worden bacteriën gedood .
Een gemakkelijk zittende pyjama, joggingsbroek met t-shirt soms met een vestje of trui erover, kun je adviseren aan bedlegerige zorgvragers. 

Opdracht
Ga naar :
TM Traject, Pers. basiszorg 1 N4, opdracht, Thema 1,
maak de opdrachten:
1.2 Hulp bieden bij de hygiënische verzorging
en
Test je kennis... Alleen de test "Hulp bieden bij de hygiënische verzorging" 

Let op:  alleen die vragen maken over de handelingen die we behandeld hebben. In week 5 behandelen we de overige handelingen!!!

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen bereikt in week 4

  • Kun je minimaal 4 aandachtspunten benoemen bij het ondersteunen van een zorgvrager bij het wassen van de zorgvrager
  • Kun je 3 observatiepunten benoemen tijdens de persoonlijke verzorging.
  • Kun je 4 aandachtspunten bij het wassen van de geslachtsorganen benoemen.
  • weet je wat de juiste volgorde van aan- en uitkleden van de zorgvrager is met een aangedane zijde 
  • Kan je aan de zorgvrager uitleggen wat voor hem/haar geschikte kleding is bij zijn/haar gezondheidstoestand/handicap


Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deeltoets 1
In week 5 de eerste deeltoets.
Theorie vaardigheden:
Alle theorie uit TM Traject behorende bij 
de lessonups van week 1 t/m 4

In de planner staat precies wat je per
vak moet leren!

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In week 4: Oefenen voor deeltoets 1
(vragen over les 1 t/m 4)
Ga naar Socrative.com

Log in: student
Roomnumber: MAAS4712
naam invullen

Je kan meteen starten met het beantwoorden van de vragen

Slide 25 - Diapositive

Als de toets pas is na de theorieles in week 5 kun je deze Socrative ook dan geven.
Is deeltoets 1 voor de les theorie vaardigheden, dan in week 4 oefenen.

Vergeet de lessonup niet te delen met de studenten!