Start module D

Versterken bij eigen regie 
1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
Les 1: Module DMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Versterken bij eigen regie 

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
Je kunt de begrippen die bij eigen regie horen toelichten en toepassen bij je clienten.

Je kunt zelfredzaamheid en eigen regie bij een cliënt ondersteunen.

Je kunt de zes pijlers van de methode Positieve Gezondheid noemen.

Je kunt het gesprek voeren met de cliënt gericht op eigen regie met behulp van OMA, ANNA, NIVEA, OEN, LSD, DIK, Actief luisteren en de Wondervraag.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma
Inleiding Ontwikkelingen in de samenleving
Aan de slag: Wat betekenen de verschillende begrippen?
Test je kennis zorgpad ; Begeleiden hfdst eigen regie
Differentiatie: digibib module 34

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nieuwe definitie gezondheid
Gezondheid is het vermogen om je aan te passen en je eigen regie te voeren, in het licht van sociale, fysieke en emotionele uitdagingen van het leven.
(Huber, 2012)

Slide 5 - Diapositive

Positieve gezondheid is een benadering van gezondheid die uitgaat van veerkracht en eigen regie. Een benadering die ervan uitgaat dat gezondheid over veel meer gaat dan niet ziek zijn en geen klachten hebben.

Slide 6 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

positieve gezondheid

Waar denk 
jij aan 
bij deze
 pijlers?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

definitie gezondheid vroeger

Gezondheid als afwezigheid van ziekte. 

(=medische benadering)

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Definitie World Health Organization 

Gezondheid is een toestand van volledig fysiek, geestelijk en sociaal welbevinden en niet van louter het ontbreken van ziekte.
(WHO, 1948)

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe werkt het in de praktijk?
  1. Mensen vullen de vragenlijst in; Zij brengen zelf in kaart hoe zij hun gezondheid ervaren.
  2. Op basis van die uitkomsten een gesprek voeren. 'Wat is nou echt belangrijk voor de cliënt?'  (gesprekstechnieken)
  3. Samen bedenken vervolgens wie (of wat) in de omgeving kan helpen om de situatie te verbeteren. (methodisch handelen)

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke vragen stel je je client als het gaat over kwaliteit van leven?

Slide 13 - Question ouverte

• Waar zit kwaliteit van leven voor u in?
• Kunt u eigen beslissingen nemen?
• Wat zou u in de toekomst (anders) willen?
• Wat is erg belangrijk voor u?
• Hoe tevreden bent u met uw leven?
Dus ga op je handen zitten, geef geen adviezen, maar luister, luister, luister. Zonder zelf te bedenken wat jij vindt dat moet gebeuren, en zonder bewust of onbewust vragen te stellen die sturen in die richting.’ (website Institute of Positive Health) 
Wat is NIVEA
Wat is ANNA

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De derde tip van Huber is: oefen je in luisteren.

Luisteren is een heel belangrijke vaardigheid in de zorg, zoals je weet. 
Goed luisteren is best moeilijk. Voor je het weet interpreteer je wat er gezegd wordt. Interpreteren wil zeggen: je legt wat gezegd wordt op je eigen manier uit. Dat gebeurt sneller dan je denkt.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Conclusie: Positieve gezondheid in de praktijk

  • Wordt nog niet overal gebruikt
  • Steeds meer aandacht voor de holistische visie, preventie en de eigen regie
  • https://www.iph.nl/positieve-gezondheid/wat-is-het/

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelfredzaamheid

Module begeleiden in zorg
Week 8 Lesdag 6

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent eigen regie
voor jou en waarom is dit zo belangrijk?

Slide 19 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Maak 7 groepjes van twee.
20 minuten. Vervolgens presenteren.
  • zelfredzaamheid :  Romy en Wendy, 
  • eigen regie : Demi H en Demi W, Natasja
  • eigen verantwoordelijkheid en autonomie; Sherida en Melanie, 
  • eigen kracht/ empowerment: Danique en Tara, Jackie
  • participatiesamenleving: Aleyah en lindsey 
  • samenredzaamheid: Sylvana en Sandra




Slide 20 - Diapositive

zorg voor beter
waardigheid en trots
Kernbegrippen
Begrip                                 Kern                                                       Kernvraag
Eigen regie                       Zelf bepalen                                       Wat wil ik?
Eigen kracht                    Zelf kunnen                                         Wat kan ik op eigen                                                                                                                           kracht?
Zelfredzaamheid          Zelfstandig mee kunnen doen   Hoe zelfredzaam ben ik Alleen of met behulp van sociale netwerk? Is compensatie nodig?
Eigen                                   Zelf moeten/mogen                        Wat moet/mag ik zelf    verantwoordelijkheid                                                                     doen?
HOE HELP JIJ DE CLIENT DE REGIE ZOVEEL MOGELIJK IN EIGEN HAND TE HOUDEN?

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Stellingen
Ik bepaal voor de cliënt wat hij of zij nog kan (leren)

Het versterken van de zelfredzaamheid van cliënten is een belangrijk uitgangspunt in mijn werk

Zelfredzaamheid leidt tot eenzaamheid 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik herken mij hier zelf in en neem wel eens een taak over, terwijl iemand het zelf nog heel goed zou kunnen.

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke rol heb je als verzorgende?
Cliënten kunnen beslissingen nemen waar jij het niet mee eens bent of die je niet goed voor hen vindt.
Kun jij de regie bij de ander laten en accepteren dat meneer Blom vandaag niet doucht?
Hoe ga je hiermee om?
Wat vraagt dat van jou als zorgverlener?

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag:
- werkblad zelfredzaamheid invullen ( gebruiken voor verslag)
- https://free-learning.nl/modules/zelfredzaamheid/start.html
https://free learning.nl/modules/zelfredzaamheidsradar/index.html
Maak foto van het eindresultaat en voeg dit in teams.

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Werkblad zelfredzaamheid
Opdracht:
Werk voor volgende week onderstaand wekblad uit.

https://www.zorgvoorbeter.nl/docs/PVZ/werkplaats/zelfredzaamheid-samen-ontdekken-werkblad.pdf



Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wil je meer? Leermodule 34 digibib.
https://www.zorgvoorbeter.nl/communiceren-in-de-zorg/videos-goed-in-gesprek
https://www.free-learning.nl/modules/goed-in-gesprek/index.html

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ik vond de les...
😒🙁😐🙂😃

Slide 30 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Einde les.
Bedankt en tot de volgende keer!

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions