LES 2. - NEPNIEUWS

1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
MentorlesPraktijkonderwijsLeerjaar 2

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 4 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Startklaar 
       
       Pak je Chromebook/ laptop voor je
       Start je Chromebook/ laptop op
       Log in op www.lessonup.app 
       Stop je telefoon in je zakkie.
      
timer
2:30

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Instructie

Je weet vast al iets over smartphones en social media.
De afgelopen jaren is er veel aandacht voor nepnieuws.
Deskundigen vinden het belangrijk dat kinderen weten hoe zij nepnieuws moeten herkennen.

We zijn benieuwd: zie jij makkelijk of iets nepnieuws is?





Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kun je uitleggen wat nepnieuws is.
  • kun je uitleggen hoe je nepnieuws kunt onderscheiden van echt nieuws.

Slide 4 - Diapositive

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Inleiding
Je krijgt zo een foto te zien en denkt na over de volgende vragen:
  • Wat zie je?
  • Wat denk je dat er gebeurd is?
  • Wat voel je als je naar de foto kijkt?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zie je?
Wat denk je dat er gebeurd is?

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat voel je als je naar de foto kijkt?
😒🙁😐🙂😃

Slide 7 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Theorie
"Dat is nepnieuws!" hoor je tegenwoordig vaak. 
Het nieuws komt op allerlei manieren tot ons. Mondeling of via de krant, de televisie, de radio en natuurlijk via het internet. 

Op computers, tablets, telefoons kunnen we ook van alles lezen, maar is het het allemaal wel waar? 

Klopt alle informatie wel die je hoort of leest? Klopt alle informatie wel die op Wikipedia staat? Iedereen kan hier een artikel schrijven! Is het echt waar, of is het nep?

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theorie
Veel mensen zien zaken op Twitter, Facebook, Snapchat of via andere sociale media voorbij komen. 

Er zijn mensen die dan denken dat alles waar is wat op Facebook staat, omdat ze niet naar nieuwsuitzendingen kijken of luisteren, of de krant lezen. 

Of simpelweg omdat ze er te weinig van afweten: het kan ook helpen als je al iets af weet van het onderwerp waarover het gaat.

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theorie
Het zijn journalisten die het nieuws via krant of tv aan ons melden, zij denken na en gaan op onderzoek uit, doen aan factchecking en schrijven niet zomaar iets op. 

Dat laatste gebeurt vaak wél op sociale media. Iedereen kan iets schrijven en als het door andere mensen allemaal wordt overgenomen, geliked en geretweet dan lijkt het waar te zijn, maar dat hoeft helemaal niet. 

Als het niet waar is dan noemt men dat 'nepnieuws'.
Factchecking...
is het controleren of informatie echt klopt. 

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kun je bepalen of nieuws echt of nep is?

Slide 12 - Question ouverte

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Theorie
5 tips om te bepalen of een nieuwsbericht écht of nep is: 

  1. Wie heeft het bericht gemaakt?
    Bestaat deze persoon echt? Is deze persoon betrouwbaar?
  2. Is de titel overdreven?
    Sommige titels zijn 'clickbait'. 
  3. Is het een mening, of een grap?
  4. Staat het ook op andere plekken (websites, kranten)?
  5. Welke bron is er gebruikt?
Clickbait...
is een link die bedoeld is om zoveel mogelijk mensen erop te laten klikken.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Nepnieuws?


We bekijken zo een paar artikelen.
Jullie mogen kiezen: is het artikel echt of nep

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Echt nieuws of nepnieuws?

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit artikel is...
A
Echt nieuws
B
Nepnieuws

Slide 17 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Echt nieuws of nepnieuws?

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit artikel is...
A
Echt nieuws
B
Nepnieuws

Slide 20 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Echt nieuws of nepnieuws?

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit artikel is...
A
Echt nieuws
B
Nepnieuws

Slide 22 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Echt nieuws of nepnieuws?

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit artikel is...
A
Echt nieuws
B
Nepnieuws

Slide 24 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Echt nieuws of nepnieuws?

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit artikel is...
A
Echt nieuws
B
Nepnieuws

Slide 26 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe bepaal je of nieuws
echt is of nep?

Slide 28 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Plaats hier een foto van een artikel.
Je mag zelf bepalen of dit echt nieuws of nepnieuws is.

Slide 29 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kun je uitleggen wat nepnieuws is.
  • kun je uitleggen hoe je nepnieuws kunt onderscheiden van echt nieuws.

Slide 30 - Diapositive

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Begrippen uit deze les
  • nepnieuws
  • factchecking
  • clickbait

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions