7.2 Wat doet de europese unie? les 1

Startopdracht les
1. Zet je tas op de grond  + telefoon in het telefoonhotel
2. Pak je   boek + pen en rekenmachine. 
3. De rest van tafel.
4. Wacht rustig tot dat we starten.
1 / 43
suivant
Slide 1: Diapositive
EconomieMiddelbare schoolvmboLeerjaar 2

Cette leçon contient 43 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 4 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Startopdracht les
1. Zet je tas op de grond  + telefoon in het telefoonhotel
2. Pak je   boek + pen en rekenmachine. 
3. De rest van tafel.
4. Wacht rustig tot dat we starten.

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Economie 
Economie 

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?
  1. Welkom woordje
  2. Terugblik op de vorige lessen ( startopdracht + huiswerk)
  3. Uitleg paragraaf 2 wat doet de Europese Unie?
  4. Afsluiting

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klasgroepen
Groep 3  heeft zich bewezen met korte instructie vooraf zelfstandig aan het werk te kunnen.
Groep 2 heeft een uitleg en een algemene instructie nodig.
Groep 1 heeft een uitleg en een verlengde instructie nodig. Dit gebeurd aan de uitlegtafels.
In welke groep je zit maakt je niet anders, maar helpt mij jou te geven wat je nodig hebt.

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
  1. Ik weet wat ik de volgende lessen kan verwachten.
  2. Ik kan de kennis van paragraaf 2  toepassen.
  3. Ik heb de opdrachten van paragraaf 2 gemaakt en laten controleren door de docent.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inloggen in Lessonup
        Lesson up                                                 Google Classroom

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik vorige les 

Wat hebben wij geleerd en of gedaan vorige les ?

Slide 7 - Diapositive

introductie van meneer beurt gooi.

de eerste paar lessen gooien ze het direct terug naar mij niet naar andere LL


Nederland is niet zelfvoorzienend. Nederland heeft een open economie.

Wanneer heeft een land een open economie?
A
Als er in een land in verhouding veel import en veel export is.
B
Als er in een land in verhouding veel import en weinig export is.
C
Als er in een land in verhouding weinig import en veel export is.
D
Als er in een land in verhouding weinig import en weinig export is.

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is import?
A
Het uitvoeren van goederen
B
Het samenvoegen van producten
C
Het invoeren van goederen
D
Het verspreiden van goederen

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voorbeeld van export.

A
Een Liberiaanse tanker vervoert olie voor Shell Nederland
B
Duizend bezoekers wonen in Brazilië een optreden van Martin Garrix bij
C
Een Nederlandse familie gaat een weekendje naar Euro-Disney
D
Via het Duitse Amazon.de koop je een nieuwe fiets.

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zien jullie hier?

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe is de Europese UNIE ontstaan? En hoe is het geregeld?

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Europese Unie

  • Belangrijkste doel dat alle landen binnen de EU samenwerken op economisch gebied.
  • De economische grenzen vervallen, waardoor de lidstaten samen een interne markt vormen. Dat is goed voor de onderlinge handel. 
  • Nederland is één van de lidstaten van de EU.

Weet je nog? In paragraaf 1 bespraken we import en export en waarom dit voor NL zo belangrijk is. NEDERLAND = een HANDELSLAND

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke afspraken met de Europese Unie?
Er is bescherming (ander woord: protectie) van bedrijven uit de EU.

Protectiemaatregelen
Invoer van buiten de EU beperken:
  • importheffing / invoerrechten
  • Importquotum / contingent / maximale hoeveelheid invoeren
Uitvoer vanuit EU-landen stimuleren:
  • exportsubsidies

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Interne markt
Binnen de EU zijn de economische grenzen vervallen, waardoor de lidstaten samen een interne markt vormen. Dat is goed voor de onderlinge handel.

Dat doen ze door... 






Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Binnen de EU hebben we:
Binnen de EU is er:






Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Maakwerk
timer
20:00
Wat ga je doen
paragraaf 2
opdrachten 20 t/m 25  blz 100 t/m1 05
Hoe ga je dit maken?
Alleen werken.

Praten mag maar fluisterend

Vragen? steek je vinger op!
Ben je klaar? 
Werk laten controleren door docent.
LET OP! 
Het stoplicht.
filmpje
Leerlingen die tot klasgroep 1 behoren zijn verplicht eerst het filmpje van de ecoshow te kijken. En daarna pas aan het werk te gaan.

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Maakwerk GT
timer
20:00
Wat ga je doen
paragraaf 2
opdrachten 16 t/m 23
Hoe ga je dit maken?
Alleen werken.

Praten mag maar fluisterend

Vragen? steek je vinger op!
Ben je klaar? 
Werk laten controleren door docent.
LET OP! 
Het stoplicht.
filmpje
Leerlingen die tot klasgroep 1 behoren zijn verplicht eerst het filmpje van de ecoshow te kijken. En daarna pas aan het werk te gaan.

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een interne markt?
A
Een markt waarbinnen vrij gehandeld wordt
B
Een markt waarbinnen niet vrij gehandeld wordt
C
De wereldhandel
D
Een markt waar protectiemaatregelen gelden

Slide 21 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
  1. Ik weet wat ik de volgende lessen kan verwachten.
  2. Ik kan de kennis van paragraaf 2  toepassen.
  3. Ik heb de opdrachten van paragraaf 2 gemaakt en laten controleren door de docent.

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht les
1. Wacht met opruimen tot dat de docent het zegt.
2.Schuif bij het verlaten van het lokaal je stoel aan. 
3. Pak je telefoon pas als je het lokaal verlaat.
4. Verlaat het lokaal rustig.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eurozone
Binnen de EU is een Europese Monetaire Unie (EMU) opgericht. Het doel van de EMU is om één gezamenlijke munt (de euro) in de EU te gebruiken.

Veel EU-landen nemen deel aan de EMU en hebben de euro als wettig betaalmiddel. Deze landen vormen samen de eurozone.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 25 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Oneerlijke concurrentie binnen de EU
De interne markt van de EU is goed voor de
handel tussen de EU-landen. Toch zijn er tussen de EU-landen nog grote verschillen, omdat elk land ook nog eigen wetten en regels heeft.  
  • Elk land heeft zijn eigen btw-tarief.  
  • Het komt voor dat het ene EU-land strengere milieuregels heeft dan een ander EU-land. Dit zorgt voor oneerlijke concurrentie tussen EU-landen.

De Europese regering probeert de regels gelijk te trekken, maar daar moeten alle lidstaten het dan wel met elkaar over eens zijn.

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eén munt
De handel tussen landen gaat een stuk makkelijker als ze allemaal dezelfde munt gebruiken.
Omdat:
je de prijs van producten dan beter met elkaar kunt vergelijken
je dan geen kosten maakt voor het omwisselen van valuta’s

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Euro invoeren

Wanneer mag een land de euro invoeren?
- Inflatie: de inflatie mag maximaal 1,5% hoger zijn dan de gemiddelde inflatie in de drie eurolanden met de laagste inflatie.
- Begrotingstekort: het tekort van de overheid mag niet groter zijn dan 3% van het bruto binnenlands product (bbp).
- Staatsschuld: de totale schuld van de overheid moet lager zijn dan 60% van het bbp.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vreemde valuta
De landen uit de eurozone drijven ook veel handel met o.a. de Verenigde Staten en Japan, die andere munteenheden hebben.

Veranderingen in de wisselkoers van de euro ten opzichte van die vreemde valuta hebben invloed op de internationale handel.

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Euro invoeren

De Europese Centrale Bank (ECB) is de centrale bank van de landen met de euro.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Europese Unie
Binnen de EU is er: 
  • vrij verkeer van goederen en diensten. Dat betekent dat er vrijhandel is tussen de EU-landen. Je mag vrij goederen en diensten importeren uit andere EU-landen. Je hoeft bijvoorbeeld geen invoerrechten te betalen.
  • vrij verkeer van personen. Inwoners van een EU-land mogen in een ander EU-land werken en wonen.
  • vrij verkeer van kapitaal. Je kunt je geld op een spaarrekening bij een bank in een ander EU-land zetten. En je mag geld investeren of beleggen in andere EU-landen.

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 32 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

EU
Nederland is lid van de Europese Unie (EU). Nederland is één van de lidstaten.


De Europese Unie (EU) heeft als belangrijkste doel dat alle landen binnen de EU samenwerken op economisch gebied.


Brussel wordt de hoofdstad van de EU genoemd.





Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

harmonisatie
De EU wil veel regels voor alle lidstaten gelijk trekken om te zorgen voor eerlijke concurrentie tussen de landen in de EU.
Lukt niet bij alle regels.
Denk daarbij aan milieu regels

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 EU                                              EMU

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vrijhandel 
Binnen de EU is er vrijhandel.
De EU heeft een gemeenschappelijk buitentarief.




alle EU-landen hanteren dezelfde invoertarieven voor de import

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 37 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Maakwerk
timer
20:00
Wat ga je doen
paragraaf 1
opdrachten 1 t/m 17 (18 + 19 Kader)
Hoe ga je dit maken?
Alleen werken.

Praten mag maar fluisterend

Vragen? steek je vinger op!
Ben je klaar? 
Werk laten controleren door docent.
LET OP! 
Het stoplicht.
filmpje
Leerlingen die tot klasgroep 1 behoren zijn verplicht eerst het filmpje van de ecoshow te kijken. En daarna pas aan het werk te gaan.

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
1. Ik weet wat ik de volgende lessen kan verwachten.
2. Ik weet in welke groep ik zit en waarom.
3. Ik heb positief en actief met het spel meegedaan.
4. Ik weet wat ik goed en of fout heb gedaan in de toets.

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nederland heeft een ............ economie
A
gesloten
B
open

Slide 41 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom worden goederen ingevoerd?

Redenen waarom landen goederen uit het buitenland kopen (import) zijn:

  1. De producten zijn in het buitenland goedkoper
  2. De producten hebben in het buitenland een betere kwaliteit
  3. Producten zijn niet verkrijgbaar in het eigen land

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht les
1. Wacht met opruimen tot dat de docent het zegt.
2.Schuif bij het verlaten van het lokaal je stoel aan. 
3. Pak je telefoon pas als je het lokaal verlaat.
4. Verlaat het lokaal rustig.

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions