3V Klucht van de koe

Welkom! 
1 / 35
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 35 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom! 

Slide 1 - Diapositive

Vandaag 
Terugblik vorige les
Start: De klucht van de koe 

Slide 2 - Diapositive

Terugblik vorige les 
Hoofd- en bijzinnen
Nevenschikking en onderschikking 

Slide 3 - Diapositive




3V Klucht van de koe les 1

Slide 4 - Diapositive

Lesdoelen 
  • Kennismaking met het literaire werk "Klucht van de koe" van Bredero.
  • Begrip van de historische en culturele context van de 17e eeuw in Nederland.
  • Analyse van de humor, personages en thema's in het stuk.
  • Het kunnen herkennen van literaire technieken en stijlelementen.

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Vidéo


Belangrijke begrippen 

Slide 7 - Diapositive

  • Klucht: komisch toneelstuk, veelvoorkomende motieven zijn goedgelovigheid, overspel en dronkenschap. De bedoeling ervan was gewoon even lekker lachen en een beetje leren hoe het niet moet. De eerste Nederlandse kluchten stammen uit de 14de eeuw.
  • Eén van de personages is een gauwdief: dat is een slimme, geslepen dief. ‘gauw’ betekent ‘vlug’ of ‘snel’.
  • Een ander personage is een optrekker: dat is een slampamper, pierewaaier, losbol, doordraaier.
  • Rederijkerskamer: Rederijkers (1450-1650) In de vijftiende eeuw werden overal in de Nederlanden rederijkerskamers gesticht: verenigingen waar stedelingen samen kwamen om met elkaar literatuur te beoefenen. Rederijkers organiseerden regelmatig besloten bijeenkomsten en grote publieke feesten en wedstrijden waar toneelstukken werden opgevoerd en gedichten voorgedragen

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Vidéo

Lees mee
Regel 1 t/m 81, de introductie van Gijsje de gauwdief 
  • Teken of schrijf tijdens het luisteren op je bordje belangrijke dingen uit dit deel van het verhaal

Slide 10 - Diapositive

Opdracht 7: rijm 

Slide 11 - Diapositive

Eindrijm
Woorden aan het einde van de regel hebben dezelfde klank.

Kijk maar naar het gedicht hiernaast:

Slide 12 - Diapositive

Rijmschema
Van het eindrijm kun je een rijmschema maken. 
Je geeft elke rijmklank een nieuwe letter. De klank in de eerste regel a, de volgende klank b, etc.

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Welkom! 
Klucht van de koe les 2 

Slide 18 - Diapositive

Programma 
  • Check werkwoordspelling 
  • Verder met Klucht van de koe 

Slide 19 - Diapositive

Werkwoordspelling 
Lees de opdracht
Schrijf individueel een verhaaltje waarin je de werkwoorden op de juiste manier gebruikt

Slide 20 - Diapositive

Opdracht 7: rijm 
  • De introductie van Gijsje, de gauwdief, is volledig op eindrijm geschreven. 
  • Bekijk de originele tekst van Bredero.
  1. Beschrijf het rijmschema van de eerste tien regels in letters: Hoe heet deze vorm van eindrijm? Kies uit: gepaard, omarmend, gekruist of verspringend rijm.
  2. Bekijk of Bredero mannelijk en/of vrouwelijk eindrijm gebruikt. Mannelijk eindrijm betekent dat er één klank rijmt en dat die klank beklemtoond is (voorbeeld: kok – stok). Vrouwelijk eindrijm betekent dat er twee klanken rijmen waarvan de voorlaatste klank beklemtoond is (voorbeeld: kopen – lopen).
  3. Wat valt op aan het gebruik van mannelijk en vrouwelijk eindrijm?



Slide 21 - Diapositive

Opdracht 7
  • AA BB CC DD EE -> gepaard rijm 
  • mannelijk 1/2 barst knarst; 7/8 straf graf 
  • vrouwelijk 3/4 verwerven sterven; 5/6 seggen leggen; 9/10 ontsprongen bevongen 
  • Wat valt op aan het gebruik van mannelijk en vrouwelijk eindrijm? Het is niet helemaal 100 %, maar gemiddeld genomen volgt op een mannelijk rijmend paar een vrouwelijk rijmend paar, vooral als je meer dan de eerste tien regels bekijkt.

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Vidéo

- r. 1 Een kruik gaat zo lang te water tot hij barst
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 24 - Quiz

- r. 2 een boog kan met spannen tot hij in stukken breekt
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 25 - Quiz

- r. 9 – die dans ben ik gelukkig ontsprongen
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 26 - Quiz

- r. 18 – dames van plezier
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 27 - Quiz

- r. 20-24 het geld is blij dat het bevrijd is uit de geldkist
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 28 - Quiz

- r. 29 – zijn ze er als de kippen bij
A
Metafoor
B
Vergelijking
C
Personificatie

Slide 29 - Quiz

Lees mee
Regel 82 t/m 132: Gijsje, de gauwdief, komt aan bij de boer, Dirk Tijssen
  • Teken of schrijf tijdens het luisteren op je bordje belangrijke dingen uit dit deel van het verhaal

Slide 30 - Diapositive

Lees mee
Regel 133 t/m 165: introductie van Joosje, de pierewaaier 
  • Teken of schrijf tijdens het luisteren op je bordje belangrijke dingen uit dit deel van het verhaal

Slide 31 - Diapositive

Opdracht 8 
  1. De pierewaaier leert ons een belangrijke les. Welke les is dat?
  2. Hij gebruikt veel stijlfiguren en ook beeldspraak om ons van die les te overtuigen. Markeer in de originele tekst van Bredero met een markeerstift alle opsommingen die hij gebruikt.
  3. Citeer drie voorbeelden van beeldspraak (vergelijking, metafoor, personificatie) en benoem ze.

Slide 32 - Diapositive

opdracht 8 
r. 137: Een vrouw is het ergste wat een man kan overkomen

Slide 33 - Diapositive

Opdracht 8 
r. 142 metafoor 
r. 147 metafoor en metafoor 
r. 150 metafoor 
r. 151 metafoor 
r. 152 metafoor 
r. 153 vergelijking 
r. 154 vergelijking 
r. 159 vergelijking

Slide 34 - Diapositive

Slide 35 - Diapositive