Les 3 Branche GGZ Verpleegkundige zorg in de geestelijke gezondheidszorg

Branche GGZ Verpleegkundige zorg in de geestelijke gezondheidszorg 20-VPA+C les 3
1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 4

Cette leçon contient 19 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Branche GGZ Verpleegkundige zorg in de geestelijke gezondheidszorg 20-VPA+C les 3

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?

Theorie Psycho sociale problematiek
DSM 5
Vragen opstellen voor de gastles
15 min pauze
Start met werken aan toets-opdracht 1,5 uur

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
  • Inleiding Psychopathologie: Je kunt oorzaken en signalen van psychosociale problematiek bij de zorgvrager herkennen en benoemen
  • Je kunt de kenmerken van de psychische stoornissen ordenen onder de twintig categorieën van de DSM-5
  • Je weet hoe je de DSM-5 kunt gebruiken en kunt kritische kijken naar het gebruik hiervan

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 psychosociale problemen
Psychosociale problemen:  zijn problemen die te maken hebben met hoe we ons voelen en hoe we met andere mensen omgaan. 
Schrijf voorbeelden op je wisbordje van psychosociale problemen

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeelden
Stemmingstoornissen, Angststoornissen, Trauma en Stressorgeralateerde stoornissen, Obsessieve-compulsieve stoornissen
Onderliggende problematieken
Eenzaamheid 
Onzekerheid 
Faalangst
Pesten 
Psychische klachten door financiële problemen
Verlegenheid  

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

GGGG schema

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Gedragsproblemen van psychosociale aard
Internaliserende( naar binnen gekeerd) problemen: angst, teruggetrokkenheid, psychosomatische klachten, depressieve gevoelens
Externaliserende ( naar buiten gekeerd) problemen: agressief gedrag, onrustig gedrag, ongehoorzaamheid, delinquenten

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Maak opdracht 2 en opdracht 6 van pagina 44 en 47
Nabespreken opdrachten in je werkgroep

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

DSM V
DSM staat voor Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders.


Waar is de DSM voor bedoeld?
Internationaal classificatiesysteem
Eenduidigheid
Naslagwerk
Hulpmiddel voor diagnosestelling psychiater




Slide 9 - Diapositive

Het is een diagnostisch en statisch handboek van psychisiche en psychiatrische aandoeningen. 
Het getal 5 betekent dat het om de vijfde versie van dit handboek gaat. De DSM-5 wordt over de hele wereld gebruikt. Je kunt het zien als een soort catalogus waarin alle bekende en officieel erkende psychiatrische ziekten staan beschreven en ingedeeld zijn. 
Wat staat er in de DSM-5?
Psychische stoornissen en neurocognitieve stoornissen ( verst.beperking)
- Classificatie
- Criteria (bondig en expliciet)
- Best beschikbare beschrijving van uiting psychische stoornis

Slide 10 - Diapositive

De kracht van de DSM is dat we in de psychiatrie nu één taal spreken en daarom goed wetenschappelijk onderzoek kunnen doen. Zo weten we nu beter welke interventies bij welke diagnoses werken. De zwakte van de DSM is het feit dat een classificatiesysteem zich via onderzoek baseert op grote groepen zorgvragers. De individuele zorgvrager heeft veel meer nodig dan alleen een psychiatrische DSM-diagnose.
De DSM-5 bestaat uit 3 delen:

1.  Uitgangspunten DSM-5
      - Inleiding
      - Aanwijzingen voor gebruik
      - Waarschuwing forensisch gebruik
2. Classificatiecriteria en codes
3. Meetinstrumenten en modellen in                           ontwikkeling


Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

De 20 groepen psychiatrische stoornissen volgens DSM-%
Benoem voor- en nadelen van de DSM 5

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voordeel van de DSM-5?
- Handig voor onderzoeksdoeleinden;
- Spreken van één en dezelfde taal;
- Biedt houvast voor behandelaren (ook voor cliënten en naasten);
- Koppeling met DBC (Diagnose Behandel Combinatie) en evidence-based behandelvormen.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een nadeel van de DSM-5?
- De DSM gaat uit van gemiddelden en niet van de unieke, individuele mens.            --> Werkt stigma's in de hand
        --> zorgt voor veelvuldige diagnoses
        --> Gaat uit van een diagnose behandel combinatie 

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijkersvragen
Kijk de talkshow met Jim van Os
  • Geef aan wat jij vind van het gebruik van de DSM en waarom. 
  • Geef aan wat je vind van de mening en ideeën die Jim van Os geeft aangaande gebruik van de DSM en de veranderingen die nodig zijn in de GGZ.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 17 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Vragen voor de gastles
Gastles met een cliënt in de GGZ met (Evt zijn begeleider GGZ  kliniek autisme/familie)
Bedenk per persoon twee vragen 1 voor de cliënt en 1 voor de Verpleegkundig begeleider
'Meet the expert' formulier

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Werken aan toetsende opdracht
Ga in je groep aan de slag.
 Eind van de les lever je in teams in wat jullie tot nu toe hebben aan voorbereiding.

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions