Cette leçon contient 45 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.
La durée de la leçon est: 50 min
Éléments de cette leçon
H3 Nederland en Indonesië
§3.1 Handel en kolonialisme
Slide 1 - Diapositive
Lesdoel
Les 1
- introductie Indonesië
- je leert hoe Nederlanders en Indonesiërs met elkaar in contact kwamen
-wat de VOC in Indonesië deed in de 17de en 18de eeuw
-wat het cultuurstelsel was en en wat de gevolgen ervan waren
-Wat Nederland in Indonesië deed in de jaren 1870-1942
Slide 2 - Diapositive
Wat weet je over Indonesië?
Slide 3 - Question ouverte
Ken je iemand met roots uit Indonesië?
Slide 4 - Question ouverte
Introductie H3 NL en Indonesie
Samen bekijken H3 op blz. 84 en 85
- tijdbalk
- bron 2 Imperialisme omstreeks 1900
- Lezen p1 Nederlanders naar Indonesie blz. 88
Maken blz. 86 vraag 1 t/m 4 (LU dia 1 t/m 14)
Slide 5 - Diapositive
Slide 6 - Diapositive
Slide 7 - Diapositive
Specerijen
Erg interessant, meer smaak, langere houdbaarheid, medicijn, leverde veel geld op.
Groeit alleen in Zuidoost-Azië.
Door lange route, met veel tussenhandel zijn specerijen peperduur.
Slide 8 - Diapositive
Herken jij deze VOC producten?
Koffie
Gember
Thee
Kruidnagel
Anijs
kaneel
Peper
Slide 9 - Question de remorquage
Europese landen willen zelf winst maken
De Portugezen ontdekken de route naar Azië (1498).
Portugezen houden deze Carreira da India strikt geheim.
Nederlanders willen dat ook!
Spionage...
Jan Huygen van Linschoten reist mee en beschrijft de reis in zijn Itinerario.
Slide 10 - Diapositive
Nederlanders in Azië
Cornelis de Houtman komt in 1596 als eerste Nederlander in Oost-Indië, aan.
De reis duurde 2,5 jaar. Van de 250 bemanningsleden overleven 90 de reis.
Toch is het doel bereikt: een route via Kaap de Goede Hoop naar Oost-Indië is bewezen.
Indonesië had verschillende namen: : Indië, Oost-Indië, Oost-Azië, De Oost en later Nederlands-Indië.
Slide 11 - Diapositive
Wie was de eerste Nederlander in Indonesië?
A
Cornelis de Manhout
B
Columbus
C
Cornelis de Houtman
D
Indonesië was al ontdekt
Slide 12 - Quiz
Waarom wilden de Nederlanders de route naar Indonesië weten?
A
Vonden ze leuk
B
Om specerijen te eten
C
Om kaarten te maken
D
Om winst te maken met de specerijenhandel
Slide 13 - Quiz
Een bewering: De reis van Cornelis de Houtman was aan de ene kant wel een succes, maar aan de kant niet. Leg dit uit. Doe het zo: Het was een succes omdat, ... maar je kan het je ook niet succesvol noemen omdat ...
Slide 14 - Question ouverte
Teveel handel.....
Steeds meer Nederlandse (compagnieën) bedrijven gaan naar Indië varen.
Hierdoor ontstaat veel concurrentietussen Nederlanders onderling.
De prijs van de specerijen daalt hierdoor snel, de winst dus ook.
Slide 15 - Diapositive
Verenigde Oostindische Compagnie (1602)
Om concurrentie tegen te gaan werd VOC opgericht > alle compagnieën in één bedrijf
De VOC kreeg het monopolie op de handel in Azië.
VOC mocht ook namens Nederland forten bouwen, oorlog voeren, land veroveren en besturen.
17e en 18e eeuw grootste bedrijf ter wereld
Slide 16 - Diapositive
Jan Pieterszoon Coen
Gouverneur generaal = hoogste NL bestuurder in Indië)
In 1619 veroverde JPC op het eiland Java de havenstad Jakarta > nieuwe naam Batavia > hoofdkwartier van de VOC.
Berucht vanwege het vermoorden en verbannen van de bevolking van de Banda-eilanden. (nootmuskaat)
Standbeeld in Hoorn
Slide 17 - Diapositive
Factorij
Een factorij is een versterkte handelspost in het buitenland, met kantoren en pakhuizen.
De VOC had factorijen in heel Azië.
Er was veel onderlinge handel.
Ze hadden toestemming van de plaatselijke vorsten.
Voordeel vorsten: deelname handel, steun VOC oorlogen tegen andere vorsten.
Slide 18 - Diapositive
Slide 19 - Vidéo
Wat waren de belangrijkste producten die de VOC naar Europa bracht?
Slide 20 - Question ouverte
Ondergang VOC
De VOC werd in 18e eeuw minder winstgevend:
Corruptie
Slecht bestuur, slechte boekhouding
Buitenlandse concurrentie
Oorlog Nederland en Engeland
Fransen veroveren Nederland
1799 - VOC failliet
Slide 21 - Diapositive
Wat was geen oorzaak van de ondergang van de VOC?
A
Oorlog Duitsland
B
Corruptie
C
Slecht bestuur
D
Buitenlandse concurrentie
Slide 22 - Quiz
Wanneer ging de VOC failliet?
A
1699
B
1602
C
1789
D
1799
Slide 23 - Quiz
Kolonie
1816 het gebied werd kolonie van koninkrijk der Nederlanden (van handelsgebied naar bezit) >
Nederlands Indië
Gezag werd afgedwongen door KNIL
Koninklijk Nederlands Indisch Leger > verovering van heel Java
Slide 24 - Diapositive
Wanneer werd Indië een kolonie van Nederland?
A
1819
B
1818
C
1816
D
1817
Slide 25 - Quiz
Het cultuurstelsel
(1830-1870)
Doel: Indië moet weer winstgevend worden > Nederlandse Handels Maatschappij opgericht
Boeren werden gedwongen voor NL producten te verbouwen(koffie en thee en indigo) plantloon
Met dat geld kan Nederland een modern land worden.
Slide 26 - Diapositive
Hoe werkt het cultuurstelsel? (1)
Boeren moeten 66 dagen gratis werken voor de Nederland bv. wegen, kanalen en spoorwegen aanleggen
De Javaanse vorsten krijgen cultuurprocenten. Hoe meer hun boeren leveren, hoe meer geld het oplevert
Slide 27 - Diapositive
Gevolgen cultuurstelsel
Indië levert veel geld op en daarvan wordt de infrastructuur in Nederland aangelegd.
Boeren in Indië worden uitgebuit door eigen Javaanse vorsten en door Nederland.
Veel armoede en honger
Slide 28 - Diapositive
Noem een voordeel en een nadeel van het Cultuurstelsel
Slide 29 - Question ouverte
Max Havelaar
Max Havelaar, of de koffij-veilingen der Nederlandsche Handel-Maatschappij.
Boek van Multatuli (Latijn voor: 'ik heb veel leed gedragen')
Eduard Douwes Dekker
Belangrijkste protest tegen het cultuurstelsel
Slide 30 - Diapositive
Kritiek op het cultuurstelsel
in 1870 afgeschaft
daarna vrije markt economie
Slide 31 - Diapositive
Maak p1 op blz. 92 vraag 5, 6 en 7
Slide 32 - Diapositive
Liberalen in Nederland aan de macht (1848)
Cultuurstelsel wordt uitvoerd door de NHM, een staatsbedrijf.
Liberalen willen economische vrijheid en niet dat de overheid zich bemoeit met de economie.
Ze willen dat óók particuliere ondernemers een bedrijf op Java kunnen starten
Slide 33 - Diapositive
Liberalen willen persoonlijke vrijheid: het cultuurstelsel lijkt op slavernij en dwangarbeid
Slide 34 - Diapositive
Ondernemers in Indië (1)
Liberalen willen niet dat de overheid zich met de economie bemoeit
Steeds meer wetten maken vrij ondernemerschap mogelijk: Mijnwet (1850), Agrarische wet (1870), Suikerwet (1871)
Slide 35 - Diapositive
Ondernemers in Indië (2)
Steeds meer Europese ondernemers gaan naar Indië
Niet alleen op Java en Sumatra maar ook in de Buitengewesten
Slide 36 - Diapositive
🏵
🌴
🌴
🌴
🕳
🌴
🕳
🛢
🛢
🛢
Koffie
☕️
⚽️
🌴
🍚
🍚
🍚
🍚
🖇
🖇
🚬
🌴
🚬
Goud
🏵
🌴
🛢
🌴
🌴
☕️
🛢
🌴
🍭
🏵
🏵
☕️
Palmolie
🌴
Tabak
🚬
Aardolie
🛢
Suikerriet
🍭
Kolen
🕳
Rubber
⚽️
Rijst
🍚
Tin
🖇
Thee
🍵
🍵
🍵
Slide 37 - Diapositive
Ethische politiek
Ontstaat rond 1900 in Nederland
Nederland wil iets terugdoen voor de Indonesische bevolking
Beschaving en cultuur bij brengen
Slide 38 - Diapositive
De Ethische politiek bestond uit:
Verbetering van het onderwijs in Nederlands-Indië
Irregatie aanleggen voor betere oogsten
Emigratie bevorderen van dichtbevolkte naar dunbevolkte gebieden
Verbetering gezondheidszorg
Slide 39 - Diapositive
De gevolgen van beter onderwijs
Sommige Indonesiërs gingen in Nederland studeren;
..en leren daar over vrijheid en democratie
Gevolg: ontstaan nationalisme in Nederlands-Indië
Let op: Ook in andere kolonies ontstaat nationalisme
Slide 40 - Diapositive
Onder welke voorwaarde mochten de plaatselijke vorsten zelfstandig blijven?
A
Als ze bleven handelen met de VOC
B
Als ze geld gaven
C
Als ze soldaten leverden
D
Zolang ze de Nederlanders maar niet lastig vielen
Slide 41 - Quiz
Tijdens het Cultuurstelsel (1830-1870) moesten de boeren producten aan Nederland leveren.
Welke producten waren dat?
A
aardappels en vlees
B
specerijen
C
brood en groente
D
koffie en suiker
Slide 42 - Quiz
Het cultuurstels leidde voor de eenvoudige boeren tot...
A
Meer geld.
B
Hongersnood.
C
Meer producten.
D
Minder werk.
Slide 43 - Quiz
Waarom leidde het Cultuurstelsel tot hongersnoden?