Fictie & Spreekvaardigheid: Les 7 - Inleiding en slot

Fictie & spreekvaardigheid
havo 2
1 / 30
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 30 diapositives, avec diapositives de texte et 11 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Fictie & spreekvaardigheid
havo 2

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen
  • Je leert hoe je je presentatie pakkend kunt inleiden en afsluiten.
  • Jullie hebben bedacht hoe jullie de pitch gaan inleiden en afsluiten.

Slide 2 - Diapositive

Een pakkende inleiding
  • Veel mensen beginnen een presentatie door zichzelf voor te stellen en te vertellen waar de presentatie over gaat. Dit is niet verkeerd, maar hierdoor wordt het publiek niet geprikkeld

  • Het is de kunst om je publiek snel bij het onderwerp te betrekken en nieuwsgierig te maken naar wat je gaat vertellen. 


Slide 3 - Diapositive

De inleiding
  • Onvoldoende: je presentatie begint uit het niets (geen inleiding)

  • Voldoende: je leidt de presentatie in met een opsomming van de deelonderwerpen of het noemen van de aanleiding

  • Dit is voldoende, maar nog niet prikkelend/pakkend... 

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Vidéo

De inleiding
Goed = je leidt de presentatie pakkend in.

Pakkend = inleiden met ...
  • een anekdote
  • een actueel nieuwsbericht 
  • een persoonlijk verhaal
  • een prikkelende stelling
  • een aantal vragen
  • een citaat

Slide 6 - Diapositive

Pakkend inleiden

Inleiden met een anekdote

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Vidéo

Pakkend inleiden

Inleiden met een actueel nieuwsbericht

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Vidéo

Pakkend inleiden

Inleiden met een persoonlijk verhaal

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Pakkend inleiden

Inleiden met een stelling

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Vidéo

Pakkend inleiden

Inleiden met een aantal vragen.

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Vidéo

Pakkend inleiden

Inleiden met een citaat

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Vidéo

Een pakkend slot
  • Veel mensen eindigen hun presentatie met ‘dat was het’ of ‘dat was mijn presentatie’. 

  • Dit kan wel, maar je kunt je presentatie leuker en interessanter maken door op een andere manier te eindigen. De inhoud zal je publiek dan beter bijblijven.


Slide 19 - Diapositive

Het slot
  • Onvoldoendeje presentatie eindigt abrupt (geen slot).

  • Voldoende: je sluit af met een leesadvies.

  • Dit is voldoende, maar nog niet prikkelend/pakkend. 

Slide 20 - Diapositive

Het slot
  • Goed = Je sluit af met een overtuigend leesadvies en een laatste pakkende zin.

Pakkend = afsluiten met ...
  • een retorische vraag
  • een stelling
  • een rond verhaal
  • een voorspelling

Slide 21 - Diapositive

Pakkend afsluiten
Afsluiten met een retorische vraag

  • Een retorische vraag is een vraag waarop je geen antwoord verwacht, maar die het publiek aan het denken zet.
  • Bijvoorbeeld: "Zou het niet mooi zijn als niemand meer honger had op de wereld?"


Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Vidéo

Pakkend afsluiten
Afsluiten met een stelling

  • Eindig met een krachtige stelling. Geef duidelijk je mening. Dat zet je publiek aan het denken.




Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Vidéo

Pakkend afsluiten
Afsluiten met een rond verhaal

  • Kom terug op het begin van je pitch om je verhaal ‘rond’ te maken. Als je begonnen bent met een anekdote, kom je hier op terug.




Slide 26 - Diapositive

Slide 27 - Vidéo

Pakkend afsluiten
Afsluiten met een voorspelling

  • Doe een voorspelling voor de toekomst. Als je schetst hoe de situatie er over tien jaar uitziet, dan prikkel je de fantasie van het publiek.




Slide 28 - Diapositive

Slide 29 - Vidéo

Aan het werk
  • Open je document Spreekplan klas 2 - elevator pitch
  • Bekijk deze LessonUp: Fictie & Spreekvaardigheid: Les 6 - Inleiding en slot
  • Bespreek en beschrijf op welke manier jullie de pitch willen gaan inleiden en afsluiten
  • Schrijf daarnaast een korte samenvatting van je boek, die je ook in de inleiding vertelt
  • Let op: vrijdag moeten jullie je spreekplan inleveren (inleveropdracht op Som)!

Slide 30 - Diapositive