P1 lessen LOB

Loopbaanoriëntatie en -begeleiding

Introductie en oriëntatie 
Periode 1 

Entree
1 / 47
suivant
Slide 1: Diapositive
LOBMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 47 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Loopbaanoriëntatie en -begeleiding

Introductie en oriëntatie 
Periode 1 

Entree

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

          Les 1 - LOB? Wat is dat?
#ontdekken #kennismaken #nieuwsgierig #loopbaan #studie

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Wat is LOB?
  • Verwachtingen
  • Afspraken
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je wat LOB inhoudt
  • Weet je wat er van je verwacht wordt bij de LOB lessen 
  • Heb je verwachtingen in beeld en afspraken gemaakt met je klas

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet ik al van LOB?

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1. LOB bij Entree
 Deze lessen gaan over alles wat jou helpt om je voor te bereiden op keuzes voor je toekomstige studie of baan.
LOB
BPV
WABO
LOB- dossier
Begeleidingsgesprek
Eindopdracht

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2. Loopbaancompetenties
  • Wat betekent 'loopbaan?' 
  • Wat zijn 'competenties'? 



Wat weet jij al van Entree?

Slide 7 - Diapositive

Loopbaan: de weg die je bewandelt op de arbeidsmarkt. Een ander woord voor loopbaan is ook wel carrière.  Je loopbaan omvat dus een groot deel van je leven.

Competenties: vaardigheden  of kwaliteiten die je kan ontwikkelen.

QUIZ Kahoot (EDIT voor je eigen groep!) https://create.kahoot.it/share/wat-weet-ik-al-van-de-entreeopleiding/3347ff5e-709c-4a8f-ba98-c296e1cca635

Bespreek de loopbaancompetenties. Hier gaan studenten eind schooljaar antwoord op geven. 
3. Verwachtingen 

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Diapositive

Zorg voor 3 A3 papieren en hang ze in de ruimte. Pak gele/groene/roze post its en laat studenten opschrijven en plakken! 

Bespreek de onderdelen klassikaal. 
3. Afspraken
  • Maak opdracht ''afspraken''.
  • Voeg het toe aan je LOB-dossier

Slide 10 - Diapositive

lezen, maken en bespreken
Afspraken in de groep

Slide 11 - Carte mentale

Opdracht F: welke afspraken vinden studenten het belangrijkst om te maken samen? 
Inhoud
  • Wat is LOB?
  • Verwachtingen
  • Afspraken 
 Lesdoelen
Je weet nu...

  • Wat LOB inhoudt
  • Wat er van je verwacht wordt bij de LOB lessen 
  • De verwachtingen an afspraken in de klas 

Slide 12 - Diapositive

Evalueren lesdoelen doe je op je eigen manier. idee:

Schrijf elk lesdoel op een papiertje (3x) en deel uit aan de klas. Ze beantwoorden dan zelf het lesdoel. Hoe hebben we dit gedaan en wat was het resultaat/de opbrengst? 

                Les 2 - Wie ben jij? 
#kennismaken #jijzelf #klasgenoten #pronken

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Wie zijn wij? 
  • Wie ben jij? 
  • Startopdracht LOB  
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je iets meer van elkaar
  • Heb je wie jij bent in beeld gebracht
  • Heb je teruggeblikt naar LOB in jouw leven

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 15 - Diapositive

Manier om elkaar iets beter te leren kennen, groepsbinding; 

In de map ''introductieprogramma'' staat een wie is het spel. Knip dit uit en laat studenten dit zelf invullen. neem ze in en raadt samen met de studenten wie er op het briefje staat. 

andere optie is om dit klassikaal te doen; 1 iemand voor de klas en diegene heeft iemand in zn hoofd, de klas stelt vragen.

Je kunt ook zelf iets bedenken en toepassen! 

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 17 - Diapositive

Maak de pronkpagina op blz. 8. 
De pronkpagina laat je de studenten presenteren in tweetallen, ongeveer 1 á 2 min. per student vertellen ze er iets over aan elkaar. Je kunt deze pagina als voorblad van het LOBdossier / Onderwijsdossier gebruiken.

De kunt deze presentatie deze les doen of de volgende les mee starten

Wie ben jij?
Maak opdracht ''collage''
Voeg het toe aan je LOB-dossier

Slide 18 - Diapositive

Maak nu de opdracht 'collage'
Deze opdracht laat je de studenten presenteren in tweetallen, ongeveer 1 á 2 min. per student vertellen ze er iets over aan elkaar. Je gebruikt deze pagina als voorblad van het LOBdossier / Onderwijsdossier gebruiken.

De kunt deze presentatie deze les doen of de volgende les mee starten

Ga in tweetallen in gesprek met elkaar. 
Gebruik daar de ''LOB startkaart'' voor. 
2. LOB startopdracht

Slide 19 - Diapositive

Bedenk zelf een werkvorm die past bij jouw groep. De startopdracht op blz 9  is belangrijk; dit is waar studenten vandaan komen wbt LOB.

Idee: je kunt de opdracht in 2 delen splitsen:
1 deel vragen te laten beantwoorden:

-Waaruit bestond LOB op mijn vorige opleiding/werk/stage/privé-leven? 
-Wat heb ik al geleerd van/tijdens/over LOB?
-Wie helpt jou bij het maken van loopbaan keuzes?

Het andere deel kun jij bijv. op een kaart laten schrijven en deze aan het eind van het schooljaar weer meegeven:

Hoe kom ik aan de keuze voor het volgen van de Entree-opleiding?

Welke doelen wil ik dit schooljaar behalen?

Hoe ga ik deze doelen behalen?


Wie kan mij helpen? 


Hoe beloon ik mezelf als dit lukt? 


Hoe voel jij je als je de opleiding afrond?


Stel je voor, je haalt je diploma, wat wil je nu tegen jezelf zeggen? 

Inhoud
  • Wie zijn wij? 
  • Wie ben jij? 
  • Startopdracht LOB  
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Iets meer van elkaar
  • Waar jij start met LOB

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Les 3 - De Entree-opleiding
#opleiding #Entree #inhoud #onderwijssysteem

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Jaarplanning bespreken 
  • Korte introductie Entree 
  • Het onderwijssysteem in Nederland   
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je meer over de Entree-opleiding
  • Weet je hoe het onderwijssysteem van Nederland eruit ziet
  • Weet je hoe de jaarplanning eruit ziet

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1. Jaarplanning

  • Belangrijk/bijzonderheden 

Slide 23 - Diapositive

Bespreek de jaarplanning, laat deze ook af en toe terugkomen. Laat studenten zelf aangeven wat ze zien. 

Grijze week = bufferweek, wat is dat?
Gekleurde week = vakantie
Roze dag = iets speciaals. Vrij of een belangrijk moment 
2. Wat weet je al van Entree en introductie
  • Introductievideo volgende slide 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 25 - Lien

Filmpje; wat is entree? 
Bespreek na het kijken wat studenten zagen, wat ze opviel en welke richtingen ze zagen met de taken. 
Wat weet je van de Entree-opleiding?

Slide 26 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Vidéo

Waarom zit jij bij Entree? studenten beantwoorden in deze video de vraag. Zie volgende slide voor jouw groep. 
Dilek toevoegen onderwijssysteem

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

3. Het onderwijssysteem 
  • Maak opdracht ''het onderwijssysteem''
  • Voeg het toe aan je LOB-dossier

Slide 29 - Diapositive

Kijk de video en laat studenten de antwoorden geven op blz. 13. 

Antwoorden opdracht 1 t/m 5: 

  • Primair onderwijs (4 tm 12 jaar) - Voortgezet onderwijs (vmbo, havo en vwo 12 tm 16/17 of 18 jaar) - Middelbaar beroeps en hoger onderwijs (mbo en hbo en WO, 16 en 18 +)
  • MBO bestaat uit 4 niveaus 
  • Niveau 1 is een ass opleiding 
  • Niveau 2 is een beroepsopleiding
  • Verschil is dat 1 is assisteren, 2 is uitvoerend en meer zelfstandiger. 


Inhoud
  • Jaarplanning bespreken 
  • Korte introductie Entree 
  • Het onderwijssysteem in Nederland   
 Lesdoelen
Je weet nu...
  • Meer over de Entree-opleiding
  • Hoe het onderwijssysteem van Nederland eruit ziet
  • Hoe de jaarplanning eruit ziet

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

                     Les 4 - De OER
#dewat? #onderwijsexamenregeling #rechtenenplichten

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Onderwijs examen regeling bespreken
  • Opdrachten hierbij maken 
  • Ontdekken wat de OER inhoudt 
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je meer over de Entree-opleiding
  • Weet je wat de OER inhoudt en kun je hierover vertellen 

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

OER klassikaal doornemen

Slide 33 - Diapositive

OER klassikaal doornemen - zie opdracht - OER docent. 
Opdrachten OER
Maak opdracht ''OER''.
Deze krijg je van je docent.
Voeg de opdracht toe aan je LOB-dossier 

Slide 34 - Diapositive

Opdrachten staan in teams onder de map periode 1. De OER komt met een QRcode. Je kunt de opdrachten ook op een andere manier vormgeven (starten met de groepsopdracht bijv). de bedoeling is dat studenten delen van de OER leren kennen. Dit is een verplichting. 

Kijk welke opdrachten passend zijn voor de doelgroep. 
Inhoud
  • Onderwijs examen regeling bespreken
  • Opdrachten hierbij maken 
  • Ontdekken wat de OER inhoudt 
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Meer over de Entree-opleiding
  • Wat de OER inhoudt en je kun hierover vertellen 

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Les 5
               Kiezen maar!
#dekeuzeisreuze #profielen #eindopdracht

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Profielkeuze maken 
  • Periode nabespreken
  • Eindopdracht bespreken
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Heb je een profielkeuze gemaakt
  • Zijn de onderwerpen van deze periode nog een keer besproken
  • Weet je wat de eindopdracht voor LOB inhoudt 

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Onderwerpen LOB periode 1

Slide 38 - Carte mentale

Waar zijn we afgelopen periode mee bezig geweest als het gaat om LOB? Even terugblikken naar de periode. 
Profielkeuze
  • Maak opdracht ''profielkeuze'''
  • Voeg de opdracht toe aan je LOB-dossier
  • Bespreek daarna klassikaal jouw keuze. 

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke vragen heb je nog als het gaat om LOB en/of profielen, keuzes maken?

Slide 40 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 41 - Lien

Kahoot om nog een keer te checken wie écht alles weet van de opleiding. Doe er een prijs bij, dit maakt meedoen nog leuker! 
Eindopdracht LOB
  • Maak opdracht ''presenteren''
  • Voeg de opdracht toe aan je LOB-dossier

Slide 42 - Diapositive

Lees samen blz 19 en 20. Laat studenten alvast aan de slag gaan. De volgende les mogen ze hier ook nog aan werken, de laatste les LOB staat in het teken van deze presentaties. 
Inhoud
  • Profielkeuze maken
  • Periode nabespreken 
  • Eindopdracht bespreken
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Wat jouw profielkeuze gaat worden
  • Waar de eerste LOB periode over ging 
  • Wie het meeste weet van de Entree-opleiding
  • Hoe de eindopdracht van LOB eruit ziet 

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Les 6 en 7 Presenteren en afsluiten
#presentatie #eindeperiode #begeleidingsgesprek

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inhoud
  • Presentaties maken en uitvoeren
  • Feedback geven
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Heb jij je presentatie gemaakt en gegeven
  • Heb je feedback ontvangen van klasgenoten over jouw presentatie

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Presenteren 

Geef een top en een tip 

Slide 46 - Diapositive

Vertel kort over feedback - wat is feedback en hoe geven we feedback? Houd het bij jezelf en geef voorbeelden. Laat 3 á 4 studenten op een oranje/groene post it tips en tops schrijven. Laat de studenten dit aan degene die presenteert geven voor de volgende keer. 

LET OP er is een feedbackformulier aanwezig voor de studenten! Zie opdracht - feedbackformulier

In het rad kun je de namen van de studenten plaatsen en bepalen wie als eerst gaat etc. 
Inhoud
  • Presentaties maken en uitvoeren
  • Feedback geven

 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • De tips en tops voor jouw volgende presentatie
  • Wat je begeleidingsgesprek inhoudt en dat je goed bent voorbereid!

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions