Les 9

Grenzen en identiteit - 3vmbo
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Grenzen en identiteit - 3vmbo

Slide 1 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (3 min)
Nakijken in groepen (7 min)
Introductie (10 min)
Leerdoelen (2 min)
Uitleg (15 min)
Check (5 min)
Aan het werk in groepen (10 min)
Afsluiting (8 min)

Slide 2 - Diapositive

Nakijken - groep 1

Wat: 
-Paragraaf 3.8 vraag 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6

Hoe: in drietallen

Hulp: nakijkboek + groepsgenoten + feedback docent





Nakijken - groep 2

Wat: 
- Paragraaf 3.8 vraag 1 + 2 + 4 + 6

Hoe: in drietallen

Hulp: nakijkboek + groepsgenoten + docent



timer
7:00

Slide 3 - Diapositive

Introductie/ herhaling: Oekraïne
Bekijk de film + beantwoord de volgende vragen:
1. In les 1 heb je geleerd waarom Rusland boos is op de Oekraïne. Wat was die reden ook al weer?
2. Het conflict in Oekraïne heeft ook te maken met het begrip 'Russificatie'. Wat wordt daar ook al weer mee bedoelt?
3. Leg uit welke rol het begrip russificatie in het conflict speelt en hoe je dit terug ziet in de locatie waar het vliegtuig uit het filmpje is neergeschoten (zie kaart).
4. Wat vind jij van het neerhalen van dit vliegtuig?
5. Wat vind jij van de oorlog in Oekraïne?

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Vidéo

Slide 6 - Diapositive

Introductie/ herhaling: Oekraïne
Bekijk de film + beantwoord de volgende vragen:
1. In les 1 heb je geleerd waarom Rusland boos is op de Oekraïne. Wat was die reden ook al weer?
2. Het conflict in Oekraïne heeft ook te maken met het begrip 'Russificatie'. Wat wordt daar ook al weer mee bedoelt?
3. Leg uit welke rol het begrip russificatie in het conflict speelt en hoe je dit terug ziet in de locatie waar het vliegtuig uit het filmpje is neergeschoten (zie kaart). 
4. Wat vindt jij van het neerhalen van dit vliegtuig?
5. Wat vindt jij van de oorlog in Oekraïne?

Slide 7 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. een beschrijving geven van minimaal 2 conflicten binnen/ met de Russische federatie;
2. uitleggen wat deze conflicten te maken hebben met russificatie en separatisme;
3. een eigen mening geven over deze conflicten;
4. een oplossing bedenken voor deze conflicten.

Slide 8 - Diapositive

Uitleg: conflicten in de Russische Federatie
Veel Russen houden van hun eigen land en komen op voor hun eigen land = ze zijn sterk nationalistisch.
Maar in de Russische federatie wonen veel verschillende etnische groepen = mensen met andere culturen.

Dit gaat dus ook niet altijd goed -> er bestaat grote vreemdelingenhaat in Rusland.

Slide 9 - Diapositive

Uitleg: conflict met Tsjetsjenië 
In de Russische federatie wonen veel verschillende etnische groepen = mensen met verschillende culturen.
Sommige van deze etnische groepen willen niet bij de federatie horen: ze willen zelfstandig zijn.

Een voorbeeld is Tsjetsjenië ->
Tijdens WOII werden veel Tsjetsjenen naar Azië weggevoerd -> werken + strafkampen.
Toen ze na de oorlog terugkeerden naar hun dorpen had daar russificatie plaatsgevonden -> 
  • in hun huizen woonden Russen
  • hun bezittingen waren ingepikt door Russen
  • het bestuur en onderwijs van Russisch geworden

De Tsjetsjenen waren hier boos over en willen zich sindsdien afscheiden van de federatie en een zelfstandige staat worden. 
Dit noemen we separatisme.
Dit doen ze onder anderen door aanslagen te plegen op metro's in Moskou en door een basisschoolleerlingen te gijzelen.

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Vidéo

Waarover gaat de video?

Slide 12 - Question ouverte

Wat vind jij van dit soort acties + waarom?

Slide 13 - Question ouverte

Stel jij wordt gevraagd om een oplossing te bedenken voor dit conflict. Wat zou je oplossing zijn + waarom?

Slide 14 - Question ouverte

Waarom wil Rusland de opstandige gebieden geen zelfstandigheid geven?
A
Ze zijn dan geen multicultureel land meer.
B
Ze hebben dan minder inwoners, dus ook minder macht in de wereld.
C
Deze gebieden zijn rijk aan waardevolle grondstoffen.
D
Poetin komt uit een van deze gebieden en kan dan geen president meer zijn.

Slide 15 - Quiz

Uitleg: conflict over de Noordelijke IJszee
Vroeger was de Noordelijke IJszee bijna het hele jaar bevroren. Alleen in de zomer smolt een klein deel van het ijs.
Maar door klimaatverandering wordt het steeds warmer op aarde en smelt er steeds meer ijs in de Noordelijke IJszee en ook voor een langer periode per jaar.
Daardoor worden olie en gasreserves die eerst onbereikbaar waren opeens wel bereikbaar.

Rusland wil profiteren van deze olie- en gasvoorraden en van de nieuwe mogelijkheden tot visserij en handel.
De helft van de Noordelijke IJszee grenst aan Rusland en Rusland heeft alvast zijn vlag op de zeebodem geplant.
Maar de Noordelijke IJszee grenst ook aan Noorwegen, Groenland, Canada en de VS...

Slide 16 - Diapositive

Stelling 1: Klimaatverandering wordt veroorzaakt door het verbranden van fossiele brandstoffen.
Stelling 2: Het gebruik van de nieuwe voorraden olie en aardgas vermindert de klimaatverandering.
A
Beide stellingen zijn juist
B
Stelling 1 is juist en stelling 2 is onjuist
C
Stelling 1 is onjuist en stelling 2 is juist
D
Beide stellingen zijn onjuist.

Slide 17 - Quiz

Hoe zou jij de Noordelijke IJszee verdelen/ zou jij deze zee verdelen? + waarom?

Slide 18 - Question ouverte

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Paragraaf 3.9 vraag 3 + 4bcd + 5
- Paragraaf 3.11 vraag 2 + 4a + 4b

Hoe: alleen (binnen de groep van 3) 

Hulp: Tekstboek + groepsgenoten

Tijd: 10 minuten

Klaar: Beantwoord de leerdoelen
Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Extra oefenen met de docent (5 min)
- Paragraaf 3.9 vraag 3 + 5
- Paragraaf 3.11 vraag 2 + 4a

Hoe: met de groep + alleen

Hulp: docent + tekstboek  + groepsgenoten

Tijd: 5 min uitleg + 5 minuten zelfstandig werken

timer
5:00
2X

Slide 19 - Diapositive

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 20 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. een beschrijving geven van minimaal 2 conflicten binnen/ met de Russische federatie;
2. uitleggen wat deze conflicten te maken hebben met russificatie en separatisme;
3. een eigen mening geven over deze conflicten;
4. een oplossing bedenken voor deze conflicten.

Slide 21 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 22 - Sondage

Huiswerk
Lezen paragraaf 3.10


Slide 23 - Diapositive