5: Migratie PO

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
  • mobiel in telefoontas
  • open LessonUp als gedeelde les!
timer
2:00
1 / 37
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 37 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
  • mobiel in telefoontas
  • open LessonUp als gedeelde les!
timer
2:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Wat gaan we doen?
  • Introductie: feiten en meningen
  • Oefening: feiten en meningen
  • Praktische zaken

Leerdoelen les 1
  • Je kunt feiten, meningen en argumenten herkennen in een tekst;

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Introductie: theorie
  • Standpunt is het geven van een mening over een stelling.
  • Objectieve argumenten zijn gebaseerd op controleerbare feiten.
  • Subjectieve argumenten zijn bijvoorbeeld gebaseerd op een mening, gevoel, ervaring of vermoedens.




Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Oefening: Denken: Even oefenen in een andere context
Latere start middelbare scholen goed voor leerling en docent
In het boekje Knap lastig! Lesgeven aan pubers las ik dat middelbare scholen eigenlijk te vroeg beginnen. Ik vind dat het later starten van lessen voordelen heeft voor leerlingen én docenten. Allereerst lukt het pubers niet om op tijd op te staan. Iemand van 16 wordt gemiddeld pas na elf uur 's avonds slaperig. Dat heeft te maken met een veranderende biologische klok. "Maar jongeren hebben wel tussen de acht en tien uur slaap nodig", zegt slaapdeskundige Hans Hamburger. Leerlingen bouwen hierdoor een slaaptekort op die de concentratie beïnvloed. "Stel je voor, je wil meer leren over een migratie, maar alle woorden vliegen langs je heen. Daar word je toch chagrijnig van?". Dat ge-chagrijn lijkt me onplezier om als docent mee te werken. Als tweede is later starten van invloed op de verkeersveiligheid. Het merendeel van de jongeren gaat op de fiets naar school en fietsers zijn de meest kwetsbare weggebruikers in Nederland. Tot slot geeft een later aanvangstijdstip van de lessen docenten onder meer extra tijd om die lessen voor te bereiden. Docenten vinden het prettig om toch om 08:30 te starten. Zij kunnen in de ochtend vergaderen, wat leidt tot efficiëntere – en kortere – vergaderingen, want om 10.00 uur starten de lessen.

Naar: Nos op 3 - 14 februari 2020 (link) en BN DeStem - 26 april 2018 (link)






Uitleg oefening 1: Denken
Bepaal individueel in stilte in bovenstaande nieuwstekst:
  • het standpunt
  • de objectieve argumenten (gebaseerd op feiten)
  • de subjectieve argumenten (gebaseerd op meningen)
door deze te markeren.
timer
5:00

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vergelijk binnen je groep de gemarkeerde teksten.
Stel per groep één een checklist op:
1) Waaraan herken je een standpunt?
2) Waaraan herken je een objectief argument?
3) Waaraan herken je een subjectief argument?
timer
5:00

Slide 5 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Oefening: Uitwisselen
Klassikaal checklist opstellen:
  1. Waaraan herken je een standpunt?
  2. Waaraan herken je een objectief argument?
  3. Waaraan herken je een subjectief argument?






Extra uitleg:
verschil tussen feit en mening

Slide 6 - Diapositive

  1. Standpunten herken je aan signaalwoorden als: ik vind, volgens mij, kortom, alles bij elkaar genomen denk ik dat, dus. 
  2. Objectieve argumenten zijn op feiten gebaseerd die controleerbaar zijn. 
  3. Subjectieve argumenten kun je herkennen aan een mening, gevoel, ervaring of vermoedens.
H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Introductie: theorie
Voorbeeld in de klas:
  • Samen luisteren naar NRC Haagse Zaken (podcast 20 april): 27:00-34:00
  • Achtergrond: Tijdens de formatie van 2024 worden twee deskundigen op het gebied migratie uitgenodigd. Dit zijn Jan van de Beek en Heine de Haas. Zij hebben verschillende standpunten en geven daar argumenten voor. Hun onderzoek wordt samengevat door journalisten van het NRC.
  • Beluister welk standpunt Jan van de Beek en Heine de Haas hebben?




Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Praktische zaken
1. Open de syllabus op ELO - Opdrachten
2. Klassikaal doornemen stappenplan

Tijdens deze les verwacht ik van jou:
  1. Pas de naam van de syllabus aan naar AKNE_syllabus_klas_voornaam_achternaam
  2. Sla deze op een logische plek op, zodat je de opdracht terug kan vinden. Dit is je werkdocument!



Slide 8 - Diapositive

  1. Standpunten herken je aan signaalwoorden als: ik vind, volgens mij, kortom, alles bij elkaar genomen denk ik dat, dus. 
  2. Objectieve argumenten zijn op feiten gebaseerd die controleerbaar zijn. 
  3. Subjectieve argumenten kun je herkennen aan een mening, gevoel, ervaring of vermoedens.
H5: Migratie
Praktische opdracht: les 1
Praktische zaken
Tijdens deze les verwacht ik van jou:
  1. Pas de naam van de syllabus aan naar AKNE_bronnenmap_klas_voornaam_achternaam
  2. Sla deze op een logische plek op, zodat je de opdracht terug kan vinden. Dit is je werkdocument!
  3. Lees de drie stellingen door, kies vervolgens een stelling en bepaal daarna of je voor/tegen bent. 
  4. Kies een passende bron uit de kant-en-klare bronnenlijst uit de syllabus.
  5. Markeer in deze bron a) het standpunt, b) de objectieve argumenten en c) de subjectieve argumenten. Dit kan in de syllabus. 
  6. Gebruik de template onderaan het bestand. Schrijf voor je eerste nieuwsbron een samenvatting van 50-100 woorden waarin je benoemt welke objectieve en/of subjectieve argumenten je kunt gebruiken voor je betoog.
  7. Voeg de bronvermelding toe aan de template. 

Vooruitblik komende les:
  • APA-bronvermelding --> Let op! Papieren leerboek meenemen!
  • objectieve en subjectieve argumenten uit andere bronnen halen.






Slide 9 - Diapositive

  1. Standpunten herken je aan signaalwoorden als: ik vind, volgens mij, kortom, alles bij elkaar genomen denk ik dat, dus. 
  2. Objectieve argumenten zijn op feiten gebaseerd die controleerbaar zijn. 
  3. Subjectieve argumenten kun je herkennen aan een mening, gevoel, ervaring of vermoedens.
H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
  • mobiel in telefoontas
  • open LessonUp als gedeelde les
  • open je uitgewerkte bron
timer
2:00

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
Leerdoelen les 2
  • Je kunt zelfstandig een APA-bronvermelding voor de kwaliteitsnieuwsbron opstellen;

Wat gaan we doen?
  • Vorige les: uitwisselen samenvatting
  • Introductie: APA-bronvermelding
  • Oefening: APA-bronvermelding
  • Werken aan bronnenmap incl. bronvermelding

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
Vorige les: bronnenmap
  1. Open je bronnenmap van de vorige les (hint: deze heb je de titel 'AKNE_bronnenmap_klas_voornaam_achternaam' gegeven).
  2. Wissel je samenvatting van de eerste bron uit met je buur.
  3. Markeer in de samenvatting van je buur objectieve en subjectieve argumenten. Gebruik hierbij de checklist uit les 1. 

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
Introductie: APA-bronvermelding
Een bronvermelding wordt gebruikt om plagiaat (en dus fraude) te voorkomen. Je verwijst immers naar het werk van een eerdere auteur. Voor deze opdracht gebruiken we de APA-regels om de bronvermelding mee op te stellen:
  • Verwijzing naar een boek: Naam auteur, voorletters. (of naam bedrijf/organisatie). (Jaar). Originele titel. Plaats: Uitgeverij.
  • Verwijzing naar een krantenartikel: Naam auteur, voorletters. (Jaar, datum). Originele titel. Naam nieuwsbron. URL

Deze gebruiken we in les 3:
  • Verwijzing naar een figuur: Naam auteur, voorletters [kan ook een organisatie zijn]. (Jaar). Originele titel. [Type figuur]. Geraadpleegd op datum van URL.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Naam auteur, voorletter.
(Jaar, datum).
Originele titel.
Naam nieuwsbron.
URL
Heijmans-van Heteren, A.
(2018, 26 april).
Latere start middelbare scholen goed voor leerling en docent.
BN DeStem
https://www.bndestem.nl/opinie/latere-start-middelbare-scholen-goed-voor-leerling-en-docent~a425eb2b/

Slide 14 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions


Waar zit de fout in de volgende bronvermelding? Klik op de hotspot.

Bronvermelding
Ruigrok, J. (2024, 16 januari). Opinie: Met schorsen maak je een school echt niet veiliger. De Volkskrant. https://www.volkskrant.nl/columns-opinie/opinie-met-schorsen-maak-je-een-school-echt-niet-veiliger~bac5c9ab/

A
De auteur is fout genoteerd.
B
De datum is fout genoteerd.
C
De titel is fout genoteerd.
D
De nieuwsbron is fout genoteerd.

Slide 15 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions


Waar zit de fout in de volgende bronvermelding? Klik op de hotspot.

Bronvermelding
Peters, R en Boomsma, D 2023, 14 juni Opinie: ‘Telefoon verbieden op school is de beste oplossing’ Het Parool https://www.parool.nl/columns-opinie/opinie-telefoon-verbieden-op-school-is-de-beste-oplossing~b31b830c/?referrer=https://www.google.com/

A
Verkeerde krant benoemd
B
Interpunctie afwezig
C
Datum vergeten
D
Onjuiste URL

Slide 16 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Volg de instructies in de hotspot om een APA-bronvermelding te genereren en de fout te benoemen
  1. Gebruik de generator van Scribbr (link) om de bron (link) in APA te genereren.
  2. Copy-paste de gegenereerde APA-bronvermelding in LessonUp
  3. Geef daarbij aan wat er niet aan de bronvermelding klopt. 

Slide 17 - Question ouverte

NOS op3. (2020, 14 februari). Niet half 9, maar half 10: 'Laat middelbare scholieren later beginnen'. Geraadpleegd van NOS: https://nos.nl/op3/artikel/2323023-niet-half-9-maar-half-10-laat-middelbare-scholieren-later-beginnen
Volg de instructies in de hotspot om een APA-bronvermelding te genereren en de fout te benoemen.

Let op: bij deze bron heb je géén account nodig om de nodig informatie voor de bronvermelding te bekijken (je moet de pop-up wel even wegklikken).
  1. Gebruik de generator van Scribbr (link) om de bron (link) in APA te genereren.
  2. Copy-paste de gegenereerde APA-bronvermelding in LessonUp
  3. Herschrijf de APA-bronvermelding in de correcte manier.

Slide 18 - Question ouverte

NOS op3. (2020, 14 februari). Niet half 9, maar half 10: 'Laat middelbare scholieren later beginnen'. Geraadpleegd van NOS: https://nos.nl/op3/artikel/2323023-niet-half-9-maar-half-10-laat-middelbare-scholieren-later-beginnen

Nu zelf! Gebruik de nieuwsbron in de hotspot om zelfstandig de APA-bronvermelding op te stellen

Slide 19 - Question ouverte

NOS op3. (2020, 14 februari). Niet half 9, maar half 10: 'Laat middelbare scholieren later beginnen'. Geraadpleegd van NOS: https://nos.nl/op3/artikel/2323023-niet-half-9-maar-half-10-laat-middelbare-scholieren-later-beginnen
H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
Oefening: APA-bronvermelding
In de syllabus wordt benoemd dat er verschillende bronnen verwerkt moeten worden: leerboek, thematische kaart, grafiek of tabel, nieuwsbron. Bij elke bron wordt een bronvermelding verwacht. Zojuist hebben we de nieuwsbron geoefend. 

  1. Stel nu een APA-bronvermelding op voor de nieuwsbron in je bronnenmap.
  2. Wissel de APA-bronvermelding uit. Markeer in de bronvermelding van je buur wat er niet klopt. Wissel daarna terug en verbeter de bronvermelding.
  3. Klassikaal stellen we de bronvermelding voor het leerboek op, want die is net even anders: Naam auteur, voorletters. (Jaar). Originele titel. Plaats: Uitgeverij. De auteur kan ook een organisatie zijn! 

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 2
Werken aan bronnenmap
Verwerk eerst minimaal vier begrippen uit je leerboek in eigen woorden in de bronnenmap.
Vervolg daarna je onderzoek naar minimaal zes nieuwsbronnen (journalistische artikelen en opiniestukken) die je kunt toevoegen aan je bronnenmap.
  • Verwijs eerst naar de bron volgens de APA-regels.
  • Schrijf daarna een korte samenvatting volgens de instructies uit de syllabus. 
  • Geef bij elk argument aan tot welke geografische dimensie deze behoort. 

Vooruitblik volgende les:
  • Minimaal zes nieuwsbronnen zijn samengevat incl. APA-bronvermelding en geo-dimensie.
  • Objectieve argumentatie uit kaarten, grafieken en tabellen halen voor in de bronnenmap.
Geografische dimensies
Dimensie = bril om naar de aarde/wereld te kijken:
  • Fysische dimensie: natuur in, op en rondom de aarde
  • Demografische dimesie: mensen in aantallen
  • Economische dimensie: verhouding mensen en economische situaties
  • Politieke dimensie: verhouding mensen en politieke situaties
  • Sociale-culturele dimensie: verhouding mensen en culturele situaties

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
  • mobiel in telefoontas
  • open LessonUp
  • open de bronnenmap
timer
2:00

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Leerdoelen les 3
  • Je kunt objectieve argumenten uit een thematische kaart halen.
  • Je kunt objectieve argumenten uit een grafiek of tabel halen.
Wat gaan we doen?
  • Vorige les: uitwisselen bronvermelding
  • Introductie: informatie uit een thematische kaart, grafiek en tabel halen
  • Oefening: argumentatie uit een thematische kaart, grafiek en tabel halen
  • Werken aan bronnenmap

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Vorige les: APA-bronvermelding
  1. Open je bronnenmap van de vorige les (hint: deze heb je de titel 'AKNE_bronnenmap_klas_voornaam_achternaam' gegeven).
  2. Wissel de bronnenmap uit met je buur.
  3. Controleer de APA-bronvermelding van je buur aan de hand van de checklist. Markeer de fouten.
  4. Controleer of je buur minimaal vier begrippen uit het leerboek in eigen woorden heeft toegevoegd aan de bronnenmap. Zo niet, markeer dit als fout.
  5. Wissel terug en verbeter je eigen fouten. 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Introductie: informatie uit een kaart, grafiek en tabel halen
  • Je hebt staatkundige, natuurkundige en thematische kaarten.

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Staatkundige kaart
Natuurkundige kaart
Thematische kaart

Slide 26 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat voor soort kaart zie je hier?
A
Staatkundige
B
Natuurkundige
C
Thematische

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Introductie: APA-bronvermelding figuur
  • Verwijzing naar een figuur: Naam auteur, voorletters [kan ook een organisatie zijn]. (Jaar). Originele titel. [Type figuur]. Geraadpleegd op datum van URL.
  • Type figuur: thematische kaart, grafiek, tabel

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geraadpleegd op 
van
Naam auteur, voorletter.
(Jaar).
Originele titel.
[Type figuur].
URL
datum
De Digitale Bosatlas
(2024).
82C EUROPA Verkeer over het spoor.
[thematische kaart].
https://www.bndestem.nl/opinie/latere-start-middelbare-scholen-goed-voor-leerling-en-docent~a425eb2b/

Slide 29 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Introductie: APA-bronvermelding figuur
  • Verwijzing naar een figuur: Naam auteur, voorletters [kan ook een organisatie zijn]. (Jaar). Originele titel. [Type figuur]. Geraadpleegd op datum van URL.
  • Type figuren: thematische kaart, grafiek, tabel
  • Voorbeeld: De Digitale Bosatlas. (2024). 82C EUROPA Verkeer over het spoor. [Thematische kaart]. Geraadpleegd op 12-04-2024 van https://apps.noordhoff.nl/atlas/map/06c87ae5-03c7-442f-d577-08da1bbc4e56

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Introductie: informatie uit een kaart, grafiek en tabel halen
Om informatie uit een kaart, grafiek, tabel of andere figuur met data te halen beantwoord je de vraag:
  • Waar gaat de figuur over?
  • Welk verschil/welke verandering zie je op de kaart, grafiek of tabel?
Dit verschil of deze verandering is de basis voor je objectieve argument.

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Oefening: informatie uit een kaart, grafiek en tabel halen
De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland geeft informatie over zakelijke kansen in Nigeria.
Standpunt: Voor zakelijke kansen in de primaire sector moet je naar zuidoost-Nigeria.

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Gebruik de thematische atlaskaart om een objectief argument te geven vóór het standpunt: Voor zakelijke kansen in de primaire sector moet je naar zuidoost-Nigeria.

Slide 33 - Question ouverte

Voorbeeld van een juist antwoord: In zuidoost-Nigeria werkt 40-50 of 50+ procent van de inwoners in de landbouw, waardoor er veel kennis en ervaring in dit gebied is. 
Gebruik de thematische atlaskaart om een objectief argument te geven tegen het standpunt: Voor zakelijke kansen in de primaire sector moet je naar zuidoost-Nigeria.

Slide 34 - Question ouverte

Voorbeeld van een juist antwoord: In zuidoost-Nigeria werkt 40-50 of 50+ procent van de inwoners in de landbouw, waardoor er teveel concurrentie is.
H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Oefening: thematische kaart in bronnenmap
  • Zoek in de De Digitale Bosatlas, op EduGis of in een nieuwsbron een thematische kaart. 
  • Voeg de APA-bronvermelding van de kaart toe: Naam auteur, voorletters [kan ook een organisatie zijn]. (Jaar). Originele titel. [Type figuur]. Geraadpleegd op datum van URL.
  • Schrijf een korte samenvatting waarin je het objectief argument uit de kaart uitlegt.
  • Voeg toe tot welke geografische dimensie dit argument behoort.
timer
1:00
Geografische dimensies
Dimensie = bril om naar de aarde/wereld te kijken:
  • Fysische dimensie: natuur in, op en rondom de aarde
  • Demografische dimesie: mensen in aantallen
  • Economische dimensie: verhouding mensen en economische situaties
  • Politieke dimensie: verhouding mensen en politieke situaties
  • Sociale-culturele dimensie: verhouding mensen en culturele situaties

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Oefening: controle thematische kaart in bronnenmap
  • Wissel met je buur van alleen de thematische kaart.
  • Bepaal voor de kaart van je buur het objectieve argument, zonder dat je de samenvatting in de bronnenmap hebt gelezen.
  • Wissel de objectieve argumenten uit. 
  • Vergelijk je eigen objectieve argument en het objectieve argument dat je van je buur hebt gekregen: welk verschil/welke verandering hebben jullie waargenomen in jullie objectieve argument?

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

H5: Migratie
Praktische opdracht: les 3
Verder werken: thematische kaart
  1. Zoek in de De Digitale Bosatlas, op EduGis of in een nieuwsbron een thematische kaart. 
  2. Voeg de APA-bronvermelding van de kaart toe: Naam auteur, voorletters [kan ook een organisatie zijn]. (Jaar). Originele titel. [Type figuur]. Geraadpleegd op datum van URL.
  3. Schrijf een korte samenvatting waarin je het objectief argument uit de thematische kaart uitlegt (verschil/verandering?).
  4. Voeg per argument toe tot welke geografische dimensie deze behoort. 
  5. Heb minimaal 2 thematische kaarten op de juiste manier in je bronnenmap samengevat.
Verder werken: grafiek en/of tabel
  • Zoek op de website van CBS.nl naar minimaal twee grafieken en/of tabellen.
  • Volg bovenstaande instructies om tot een juiste bronnenmap te komen per grafiek/tabel.

Volg de inleverinstructies en deadline op ELO - Opdrachten
  • Maak een kopie en lever alleen je bronnenmap in o.v.v. AKNE_bronnenmap_klas_voornaam_achternaam. Je hebt de syllabus nog nodig voor je schrijfplan! 
Geografische dimensies
Dimensie = bril om naar de aarde/wereld te kijken:
  • Fysische dimensie: natuur in, op en rondom de aarde
  • Demografische dimesie: mensen in aantallen
  • Economische dimensie: verhouding mensen en economische situaties
  • Politieke dimensie: verhouding mensen en politieke situaties
  • Sociale-culturele dimensie: verhouding mensen en culturele situaties

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions