Les 1. & 2. Ethische dilemma's

LEV
Levensoriëntatie / HV4
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
LevensbeschouwingMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 15 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

LEV
Levensoriëntatie / HV4

Slide 1 - Diapositive

Wat gaan we doen vandaag?
Opening
  • Terug- en vooruitblik
  • Leerdoelen
Ethiek
  • Waardenmuur
  • Trolleyprobleem
Afronding

Slide 2 - Diapositive

Terug- en vooruitblik
Vijf lessen
  1. Ethische dilemma's: 'Wat is ethiek?'
  2. Ethische dilemma's: 'Trolleyprobleem'
  3. Ethisch debatteren: 'Hoe debatteer je?'
  4. Ethisch debatteren: 'Debatteren'
  5. Zelfbeoordeling

Slide 3 - Diapositive

Leerdoelen
  • Ik kan waarden, die ik belangrijk vind, op een rijtje zetten van belangrijk naar minder belangrijk.
  • Ik ken het begrip ethiek en kan in eigen woorden uitleggen wat hiermee wordt bedoeld.
  • Ik ken de verschillende stappen van het ethisch stappenplan. Ik kan op basis van een casus deze stappen gebruiken om tot een verantwoorde keuze te komen.

Slide 4 - Diapositive

Wat is ethiek?

Slide 5 - Diapositive

1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
10
12
Dienstbaarheid
Eerlijkheid
Gelijkwaardigheid
Gezondheid
Liefde
Oprechtheid
Rechtvaardigheid
Schoonheid
Toegankelijkheid
Vertrouwen
Vrijheid
Zorgzaamheid

Slide 6 - Question de remorquage

Waardenmuur
Wat ga je doen?
  • Lees Waardenmuur (pag. 9);
  • maak Opdracht 3 (pag. 13-14);
  • maak vervolgens Opdracht 4 (pag. 15-16).

Slide 7 - Diapositive

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
?
Persoon 2-6
?

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Diapositive

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 10 - Diapositive

Het trolleyprobleem

Slide 11 - Diapositive

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Vidéo

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je duwt de man van de brug en de tram komt tot stilstand; persoon 1 overleeft jouw keuze niet, personen 2-6 wel.
  2. Je besluit niets te doen en de tram rijdt op volle snelheid door; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet, persoon 1 wel.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 14 - Diapositive

Afronding
Lezen
  • Inleiding & Theorie ethisch dilemma (pag. 7-10)
Maken
  • Opdracht 3 (pag. 13-14)
  • Opdracht 4 (pag. 15-16)

Slide 15 - Diapositive