Les 1

Geboortecijfer, sterftecijfer, geboorte-overschot, sterfte-overschot en levensverwachting
1 / 25
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

Cette leçon contient 25 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Geboortecijfer, sterftecijfer, geboorte-overschot, sterfte-overschot en levensverwachting

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Leerdoelen (5 min)
Introductie opdracht nieuw hoofdstuk (7 min)
Introductie opdracht deze les  (8 min)
Uitleg + verwerking (15 min)
Aan het werk (15 min)
Afsluiting (5 min)

Slide 4 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei uitleggen;
2. tenminste drie begrippen noemen die onderdeel zijn van 'natuurlijke bevolkingsgroei'
3. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei toepassen;
4. Nederland, Duitsland en China op basis van natuurlijke bevolkingsgroei met elkaar vergelijken.

Slide 5 - Diapositive

Introductie: hoofdonderwerpen
Het laatste hoofdstuk gaat over de onderwerpen 'bevolking' en 'ruimte'.
Het gaat dus over mensen en waar deze mensen wonen.

Een belangrijk woord wanneer we het hebben over bevolking is het begrip 'demografie'.

Zoek op internet op:
1. Wat betekent het begrip 'demografie'?
2. Noem tenminste 5 demografische kenmerken.

Schrijf de antwoorden binnen de tijd op je wisbordje.
timer
3:30

Slide 6 - Diapositive

Introductie: hoofdonderwerpen
Noteer in je schrift:

Het laatste hoofdstuk gaat over de onderwerpen 'bevolking' en 'ruimte' -> Het gaat dus over mensen en waar deze mensen wonen.

Een belangrijk woord wanneer we het hebben over bevolking is het begrip 'demografie'.
Demografie betekent:  Een beschrijving van de bevolking.
Demografische kenmerken om de bevolking mee te beschrijven zijn bijvoorbeeld:
1. Leeftijd
2. Geslacht
3. Inkomen
4. Etnische afkomst
5. Onderwijsniveau
6. Burgerlijke status (ben je getrouwd, weduwe, samenwonend, enz)

Slide 7 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei uitleggen;
2. tenminste drie begrippen noemen die onderdeel zijn van 'natuurlijke bevolkingsgroei'
3. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei toepassen;
4. Nederland, Duitsland en China op basis van natuurlijke bevolkingsgroei met elkaar vergelijken.

Slide 8 - Diapositive

Introductie: natuurlijke bevolkingsgroei
https://www.worldometers.info/nl/

Noteer op je wisbordje:
1. De omvang van de wereldbevolking op dit moment
2. Het aantal geboortes tot nu toe dit jaar
3. Het aantal sterfgevallen tot nu toe dit jaar
4. Groeit of krimpt de wereldbevolking op dit moment?
5. Extra: Waarom 'hapert' het cijfer van de wereldbevolking?

Slide 9 - Diapositive

Natuurlijke bevolkingsgroei: uitleg

Slide 10 - Diapositive

Wat is natuurlijke bevolkingsgroei?
Noteer in je schrift:

Natuurlijke bevolkingsgroei = Geboortecijfer (gc) - sterftecijfer (sc)
Hoger geboortecijfer dan sterftecijfer = geboorteoverschot (go)
Hoger sterftecijfer dan geboortecijfer = sterfteoverschot (so)

Hoe zit het met de natuurlijke bevolkingsgroei in de landen van het examen?
Nederland = stabiel, maar de laatste 3 jaar is het sc net iets hoger dan het gc.
Duitsland = krimp, het sc is al jaren hoger dan het gc.
China = groei, maar het gc daalt al jaren en het sc stijgt al jaren... dus voor hoe lang nog?

Slide 11 - Diapositive

Op je wisbordje: Bereken voor beide landen of er een geboorte- of een sterfte-overschot is en hoe groot dit overschot is.

timer
3:30

Slide 12 - Diapositive

Welke baby heeft de hoogste levensverwachting?
80,1
83,1

Slide 13 - Question de remorquage

Welke baby heeft de hoogste levensverwachting?
Baby geboren in 1950
Baby geboren in 2023
80,1
70,5

Slide 14 - Question de remorquage

Welke baby heeft de hoogste levensverwachting?
Nederlandse baby
Duitse baby
81,1
81,9

Slide 15 - Question de remorquage

Welke baby heeft de hoogste levensverwachting?
77,9
81,1

Slide 16 - Question de remorquage

In je schrift -> Levensverwachting = een cijfer dat aangeeft hoe oud mensen gemiddeld worden.

Op je wisbordje: Waardoor zou de levensverwachting zijn toegenomen denk je? 
timer
1:00

Slide 17 - Diapositive

Levensverwachting
In je schrift:
De levensverwachting stijgt sinds 1870 door de toegenomen welvaart en verbeterde gezondheidszorg. 

Hierdoor krijgen we dus ook steeds meer ouderen...
...maar dat is voor een volgende les!

Slide 18 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je:
1. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei uitleggen;
2. tenminste drie begrippen noemen die onderdeel zijn van 'natuurlijke bevolkingsgroei'
3. de begrippen demografie en natuurlijke bevolkingsgroei toepassen;
4. Nederland, Duitsland en China op basis van natuurlijke bevolkingsgroei met elkaar vergelijken.

Slide 19 - Diapositive

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- werkboek blz. 54 + 55 opdracht 1 + 2 + 4 + 5

Hoe: in tweetallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.1 + duo

Klaar? 
Lees paragraaf 2.1 + compleet maken van de begrippenlijst in je schrift -> bedenk zelf de definities.


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- werkboek blz. 54 + 55 opdracht 1 + 2 + 5

Hoe: in drie/viertallen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.1 + groepsgenoten + docent

Klaar? 
Lees paragraaf 2.1 + compleet maken van de begrippenlijst in je schrift -> gebruik het boek of google voor de definities.


timer
10:00

Slide 20 - Diapositive

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 21 - Diapositive

Conclusie
Op je wisbordje ->
1. Demografie gaat over kenmerken van de  ...?...
2. De bevolking van Nederland groeit / krimpt/ is stabiel.
3. De bevolking van Duitsland groeit / krimpt/ is stabiel.
4. De bevolking van China groeit langzaam / krimpt/ is stabiel.
5. De levensverwachting stijgt door stijgende .... en verbeterde ....

Op je post-it met naam ->
In 2024 werden er in Nederland 40.000 baby's geboren. Er overleden 47.200 mensen.
- Was er in Nederland sprake van een go of een so + Bereken hoe groot het go/so was.

Slide 22 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 23 - Sondage

Actualiteit: bosbranden in LA

Slide 24 - Diapositive

Huiswerk
Leren les 1
Leren topografie Duitsland
Lezen tekstboek paragraaf 2.1
Maken werkboek vraag 1 + 2 + 5 (en vraag 4)

Slide 25 - Diapositive