Geschiedenis 2KT H1 pruiken en revoluties Par 1 t/m 4

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 1
- Terugblik opdrachten vorige les           (10 min)
- Instructie bij par 1                                        (20 min) 
- Aan de slag met par 1.2                             (20 min)

Lesdoel: 
- Je kunt uitleggen hoe Nederland was in de gouden eeuw en waarom de economie achteruit ging na 1700 (18de eeuw) 
- Je kunt uitleggen wat er gebeurde in Frankrijk rond 1700. 
- Je weet wat de Franse revolutie is. 


timer
10:00
1 / 33
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 2

Cette leçon contient 33 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 1
- Terugblik opdrachten vorige les           (10 min)
- Instructie bij par 1                                        (20 min) 
- Aan de slag met par 1.2                             (20 min)

Lesdoel: 
- Je kunt uitleggen hoe Nederland was in de gouden eeuw en waarom de economie achteruit ging na 1700 (18de eeuw) 
- Je kunt uitleggen wat er gebeurde in Frankrijk rond 1700. 
- Je weet wat de Franse revolutie is. 


timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom ging de Nederlandse economie er na 1700 er op achteruit? Er zijn meerdere oorzaken.

Slide 2 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg bij par 1.1. 
Terug naar NL in de 16de een 17de eeuw. 

17de eeuw = gouden eeuw 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Frankrijk begin 1700. 
Standenmaatschappij. 
Drie standen 
- Geestelijkheid 
- Adel 
- Boeren/burgers. 

Bekijk opdr 4 blz 9. 

Derde stand ontevreden. Nieuwe ideeën > verlichting: democratie/grondrechten en rechtstaat. 

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag met par 1.2 
Je gaat het volgende doen: 
1) Lees TB par 1.2 blz 10/11 
2) Maak WB par 1.2 blz 10/11 1, 2 en 4. 
timer
1:00

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 2
- Herhaling met kahoot   + filmpje          (10 min) 
- Doornemen par 1.2                                     (15 min) 
- Samenvatten par 1.1 en 1.2.                     (10 min) 

Lesdoel: 
- Je kan het begin van de Revolutie uitleggen. 
Je kunt uitleggen hoe de grondwet ontstond. 
- Je kunt uitleggen waarom Lodewijk 16de uiteindelijk gedood werd. 
- Je weet wat een constituele monarchie en een republiek is.  


Slide 6 - Diapositive

Kahoot: tot vraag 8 
https://create.kahoot.it/details/de-franse-revolutie/48333957-9628-4688-a060-ecd7fc454e5e
De komst van Napoleon 
doornemen van par 1.2. 
1799. Napoleon zet de regering van Frankrijk met geweld af. 
Dit wordt wel staatsgreep genoemd en is het einde van de 
Franse revolutie.  

1804. Napoleon kroont zichzelf tot keizer. Voert veel wetten in. 
Scheiding van kerk en staat. Overheid en kerk zijn los van elkaar 


Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waardoor werd het leger van Frankrijk na 1793 heel erg groot?
A
Veel mensen streden voor vrijheid.
B
Dienstplicht werd ingevoerd.
C
Scheiding van kerk en staat
D
Napoleon was populair. Iedereen wil werken bij hem.

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Samenvatten par 1.1 en 1.2 
Volgende week: SO par 1.1 en 1.2. 

Wat ga je nu doen? Samenvatten van par 1 en 2. Denk aan begrippen en uitleg. 

Samenvatting minimaal 1 A4. 
timer
10:00

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 3
- Bespreken opdrachten par 2               (10 min) 
- Filmpdracht Eise Eisinga                       (25 min)  
- Oefenen met Lessonup                          (10 min) 

Lesdoel: 
- Je kunt uitleggen hoe de Franse revolutie begint. 
- Je kunt uitleggen hoe de Franse revolutie een democratische revolutie werd. 
- Je kent de verschillende begrippen. 


Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een constitutionele monarchie?

Slide 11 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De tijd van pruiken en revoluties was van
A
1600 tot 1800
B
1700 tot 1800
C
1800 tot 1900
D
1740 tot 1920

Slide 13 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat past er het best:
Leden van de tweede stand:
A
Zijn geestelijken en hadden goede banen
B
Zijn boeren/burgers en hebben slechte banen .
C
Zijn edelen en hadden goede banen
D
Betalen altijd belasting

Slide 14 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Fotovraag. Maak een foto en upload deze.
Op welke manier en in welk jaartal kwam Lodewijk de 16de aan zijn einde.

Slide 15 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de scheiding tussen kerk en staat?

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom wilde men een
grondwet instellen?

Slide 17 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 4
- Oefenen met kahoot.                       (15 min) 
- Samen lezen par 1.3                         (15 min) 
- Aan de slag met par 1.3                   (15 min) 
*Dinsdag SO H1 par 1 en 2! 

Lesdoel: 
- Je kunt uitleggen hoe de Franse revolutie begint. 
- Je kunt uitleggen hoe de Franse revolutie een democratische revolutie werd. 
- Je kent de verschillende begrippen. 
- Je weet wat patriotten zijn en wanneer de revolutie in NL begon. 


Slide 18 - Diapositive

https://create.kahoot.it/details/franse-revolutie/18f254a2-4677-41de-b66e-fb814e05fa2c  
Nederland, 1781. 
- Macht in Nederland was verdeeld onder stadhouders en regenten.  
- Stadhouder Willem V was aan de macht. 
- Nederland was een republiek. Geen koning, veel macht bij 1 persoon. (Willem V) 

- 1781. Roep om democratie (Patriotten) 
- 1786. Patriotten nemen enkele steden over. 
             Willem V vlucht naar Nijmegen 
            Koning Pruisen grijpt in. Patriotten vluchten 
            naar Frankrijk. 

1795.   Franse leger veroverde de Republiek (Nederland) Patriotten keren terug. 
            Bataafse republiek werd uitgeroepen. Willen V vlucht naar Engeland. 
 1798:  Instellen grondwet met algemeen kiesrecht voor mannen. 


Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag. 

Maak H1 par 1.3 blz 12 & 13 werkboek
opdr: 1, 2 & 4 

Stoplicht is op groen = zachtjes samen overleggen. 
timer
10:00

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 5
- Bespreken toets par 1 & 2             (25 min) 
- Aan de slag met par 1.3                   (10 min) 
- Bespreken en afronden par 1.3   (10 min) 

Lesdoel: 
- Je kunt uitleggen wie de  patriotten waren en wanneer de revolutie in NL begon. 
- Je kunt uitleggen waarom Nederland een eenheidsstaat en een democratie werd. 
- Je weet wat de bataafse revulotie is. 
- Je weet dat Nederland vanaf 1810 werd ingelijfd bij Frankrijk. 


Slide 21 - Diapositive

https://create.kahoot.it/details/franse-revolutie/18f254a2-4677-41de-b66e-fb814e05fa2c  

Geen vragen over je toets? 
-  Lever jouw toetsblad dan in bij mij. 

Wel vragen over de toets? 
- Laat deze dan op de hoek van je tafel liggen. 

Iedereen gaat aan de slag met par 1.3 opdr: 5. 
Klaar? Maak een samenvatting van de begrippen bij par 1 t/m 3. Deze maak je op papier. 

                                              Stoplicht rood = zelfstandig werken in stilte. 

timer
10:00

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afronden par 1.3

In welk jaar kwam er een wet dat gemeenten en overheden scholen mochten stichten?
A
1795
B
1801
C
1806
D
1813

Slide 23 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

De Bataafse republiek werd door Napoleon in ...... opgeheven
A
1805
B
1795
C
1810
D
1813

Slide 24 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Zoek van de volgende woorden de betekenis op en schrijf die kort op:
1) Burgelijk recht (par 2)
2) Algemeen kiesrecht
3) Ingelijfd

Slide 25 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis 
H1 pruiken en revoluties   Les 6
- Introductie par 1.4                           (15 min) 
- Zelfstandig werken par 1.4         (20 min) 
- Bespreken opdr 1 t/m 4               (10 min) 

Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Kan je uitleggen wat slavernij is en waarom de slavernij is ontstaan. 
- Kan je uitleggen wat racisme en abolitionisme is. 
- Kan je uitleggen waarom de slavernij in Groot-Britannië en Frankrijk uiteindelijk is afgeschaft. 



Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelfstandig werken bij par 1.4 

Aan de slag met paragraaf 4. Doorloop de volgende onderdelen. 
1) Lees in je tekstboek par 1.4 op blz 14 en 15 van je tekstboek. 
2) Zoek de volgende begrippen op in de begrippenlijst op blz. 17 van je tekstboek 
       a. Superioriteitsgevoel 
      b: Racisme 
      c: Abolitionisme 
 Schrijf het begrip en betekenis op in je schrift, bijv op blz 15. 
3) Maak par 1.4 in je werkboek op blz 14 en 15. Maak opdracht: 1 t/m 3. 

timer
20:00

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het abolitionisme is:
A
Een vereniging voor slavenverkopers
B
Een beweging die de slavernij wilde afschaffen in Groot-Britannië
C
Een beweging die de slavernij wilde afschaffen in Frankrijk.
D
Een stroming die voorstander is van slavernij.

Slide 29 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de betekenis van het begrip superioriteitsgevoel?

Slide 30 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Geschiedenis
H1 pruiken en revoluties   Les 7
- Aan de slag met par 1.4                           (15 min) 
- Bespreken opdrachten  en 
   oefenen voor proefwerk H1                   (30 min) 

Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Kan je uitleggen waarom de slavernij in Groot-Britannië en Frankrijk uiteindelijk is afgeschaft. 
- Kan je uitleggen waarom de slavernij in Nederland is afgeschaft. 
- Weet je waarom het slavernijverleden in NL nog erg gevoellig is. 



Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag met par 1.4 
Maak in je werkboek par 1.4 blz  13/14 opdr 4 . 
Kom daarna bij mij met je antwoorden. 

Klaar? 
Ga alle begrippen leren uit par 1 t/m 4. 
Blader ook zelf door de lessonup van dit hoofdstuk op de laptop/iPad. 
timer
10:00

Slide 32 - Diapositive

Oefenen PW: uitvoeren van de quiz onderdelen in deze lessonup. 
Zelfstandig leren: 

Wat kan je doen: 
- Lees paragraaf 1 t/m 4 door. 
- Oefenen met de begrippen op blz 16/17 TB 
- Oefen met je opdrachten uit par 1 t/m 4. 
- Overhoor elkaar. Leg aan elkaar uit wat de 
   verschillende gebeurtenissen zijn zoals de 
   Franse revolutie en de tijd van Napoleon. 


timer
15:00

Slide 33 - Diapositive

https://create.kahoot.it/details/h1-pruiken-en-revoluties-klas-2kt/84dad0be-59a3-4ace-a19c-85a5d9796e62