Alinea's en kernzinnen

Welkom!
Wat ligt er op je tafel?






w


           
           Kom binnen en  
           ga zitten op jouw plek.



1
WELKOM! LES 1 VAN LEZEN 5.3
2
   Pen
boek + schrift
Leg je boek vast klaar op blz. 87.
1 / 18
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

Cette leçon contient 18 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
Wat ligt er op je tafel?






w


           
           Kom binnen en  
           ga zitten op jouw plek.



1
WELKOM! LES 1 VAN LEZEN 5.3
2
   Pen
boek + schrift
Leg je boek vast klaar op blz. 87.

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


  • je leert een kernzin in een alinea herkennen;
  • je leert de hoofdgedachte van een tekst herkennen;
LESDOELEN

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Wat is een kernzin?
  • Wat is de hoofdgedachte?
Vandaag
Opdracht 1 t/m 6 (p.86 t/m 90)
 Maken:
Programma:

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

opdracht 1:

Welke uitspraak is NIET waar?
A
De kern van een tekst heeft vaak meer dan één alinea.
B
De zinnen van een alinea horen bij elkaar.
C
Alle zinnen in een alinea zijn even belangrijk.

Slide 4 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar staan de kernzinnen?
A
In het slot
B
in de inleiding
C
In de kern en het slot
D
In bijna elke alinea

Slide 6 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?
Waar of niet waar?

De hoofdgedachte van de tekst is hetzelfde als het onderwerp.
A
Waar
B
Niet waar

Slide 8 - Quiz

Het verschil bespreken:

Algemeen/globaal (thema) versus wat de schrijver erover te zeggen heeft (samenvatting).
Wat is de hoofdgedachte van een tekst?
A
De samenvatting van een tekst in een zin.
B
Het hoofd van de gedachte.
C
De tekst ingedeeld in een alinea, kern en slot.
D
Ik weet het niet.

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke delen van een tekst moet je lezen om de hoofdgedachte van de tekst te bepalen?
A
kern en slot
B
inleiding en slot
C
alleen de kern
D
alleen het slot

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?

Slide 12 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?
Samenvatten en bespreken moeilijke woorden.
We hebben net tekst 1 en 2 samen gelezen, de moeilijke woorden eruit gehaald en de tekst samengevat door de kernzinnen uit beide alinea's te halen.
Ook hebben we samen de hoofdgedachte uit de tekst gehaald.

Slide 13 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?
Vragen over zinsdelen, leestekens, DT's of dicteewoorden?
Aan de slag!
Opdracht 1 t/m 9 (p.86 t/m 90)
Wat?
Met wie?
Hulp?

Eerder klaar?


Zelfstandig
timer
10:00
Klasgenoot / docent
Zie volgende dia

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klaar? Keuze opdrachten
  1. Lees alvast tekst 3 en 4. Kijk of je kunt achterhalen wat de moeilijke woorden betekenen en je haalt de kernzinnen uit de alinea's.
  2. Ga naar www.jufmelis.nl/zinsontleding. Je kunt kiezen uit het oefenen van de persoonsvorm (pv), werkwoordelijk gezegde (wg) en lijdend voorwerp (lv).
  3. Zoek een tekst op het internet. Kopieer de tekst. Zet het in Word. Lees de tekst en probeer er achter te komen wat de kernzinnen zijn (markeer deze zinnen).

Slide 15 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?
Afsluiting 
6 minuten voor het einde deel ik wisbordjes uit.

Ik ben benieuwd of je aan het einde het volgende weet:

  1. Leg uit wat een kernzin is?
  2. Wat is een hoofdgedachte?

Slide 16 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?
Aan het werk
      Succes! 


Op het bord staat de planning!
Vragen? Stel ze gerust! 

Slide 17 - Diapositive

Vraag: wat is de kernzin?

Wat is een hoofdgedachte?


Leg uit wat een kernzin is?
Begrippen

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions