Les 22: Toegankelijkheid gebouwen + aanpassingen en hulpmiddelen/veilige speelplaats

Les 22: Toegankelijkheid gebouwen + aanpassingen en hulpmiddelen/veilige speelplaats
1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
Zorg en WelzijnMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 3

Cette leçon contient 21 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Les 22: Toegankelijkheid gebouwen + aanpassingen en hulpmiddelen/veilige speelplaats

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen

Leerling kan aan het einde van deze les:

  • Informatie geven over aanpassingen en hulpmiddelen in en rondom het gebouw die toegankelijkheid en veiligheid bevorderen
  • Informatie geven over veelvoorkomende aanpassingen en hulpmiddelen in en rondom gebouw zoals kinderhekje, rubberen tegels, handgrepen
  • Voorstellen doen voor het aankleden en inrichten van een fysieke ruimte waarbij het welbevinden van de ander voorop staat
  • Berekenen hoe je oppervlakte van een schoolplein kan uitrekenen.


Slide 2 - Diapositive

Deze les gaat over:
-Toegankelijkheid en gebouwen
-Veilige speelplaats

Slide 3 - Diapositive

Toegankelijkheid gebouwen (blok 8)
Een openbaar gebouw  (wat is dat) moet: 
- toegankelijk voor mindervaliden 
- zonder obstakels
 -veilige manier van verplaatsen

Slide 4 - Diapositive

Hoe creëer je toegang:
  • draaideur , minder geschikt voor rolstoelgebruikers of mensen met een scootmobiel
  • andere deurtoegang
  • helling

Slide 5 - Diapositive

In het gebouw
  • Leuningen
  • geen drempels en een lift
  • aangepast toilet en alarm
  • duidelijke vluchtroutes

Slide 6 - Diapositive

Opdracht 1: Toegankelijkheid voor iedereen
In het gezondheidscentrum komen allerlei mensen: jong, oud, ziek, gezond, geblesseerd. Voor zieke en oude mensen en voor mensen met een lichamelijke beperking moet het gezondheidscentrum natuurlijk ook goed toegankelijk zijn. Want stel je voor dat je naar de fysiotherapeut moet omdat je een beenblessure en je kunt met je rolstoel niet de trap op…

Maak in de methode (blok 6 ) opdracht 1 Toegankelijk voor iedereen!
We gaan testen hoe toegankelijkheid College den Hulster is!

Slide 7 - Diapositive

Test!
We gaan testen hoe toegankelijkheid College den Hulster is!
Je krijgt van de docent een checklist en ga onderzoeken hoe toegankelijk CDH is.

Opdracht staat in Classroom, lever de opdracht hier in!

Slide 8 - Diapositive

Opdracht 2  (basisberoeps) Hulpmiddelen voor meneer Bouw
Veel (oudere) mensen blijven graag zo lang mogelijk thuis wonen als ze hulpbehoevend zijn. Maar vaak is het ook noodzaak om thuis te blijven wonen. Naast ondersteuning van de thuiszorg, zijn er ook hulpmiddelen en kunnen er in huis aanpassingen worden gedaan, om ervoor te zorgen dat iemand zo zelfstandig mogelijk en zo lang mogelijk thuis kan blijven wonen.

Meneer Bouw, een cliënt van het gezondheidscentrum, herstelt van een heupoperatie. De dochter van meneer Bouw komt naar de balie om te informeren naar hulpmiddelen voor haar vader.
- Maak in de methode (blok 6) opdracht 2 Hulpmiddelen voor meneer Bouw 
Kb leerlingen: bestudeer de theorie Aanpassingen en hulpmiddelen!

Slide 9 - Diapositive

Aanpassingen en hulpmiddelen  die zelfstandigheid en zelfredzaamheid vergroten voor mensen die ziek zijn, gehandicapt en voor ouderen.
Voorbeelden van aanpassingen in een huis of gebouw :
  • Verlaagd aanrechtblad 
  • drempels weghalen 
  • deurbelversterker voor slechthorenden; 
  • gevaarlijke apparatuur zoals scherpe messen, maar ook schoonmaakmiddelen opbergen in een kast met een slot voor mensen met dementie; 
  • geleidelijnen op de vloer voor blinden en slechtzienden. 
  • een knop naast de deur, waarmee de deur automatisch geopend kan worden.

Slide 10 - Diapositive

Voorbeelden van hulpmiddelen in huis

  • Verlengde borstel om de rug te wassen, voor mensen met problemen aan de armen of schouders; 
  • elastische veters, zodat ze niet meer gestrikt hoeven te worden, voor mensen die niet goed voorover kunnen buigen; 
  • panhouder, zodat je de pan niet hoeft vast te houden tijdens het koken, voor mensen met weinig kracht in de handen; 
  • telefoon met extra grote toetsen, voor slechtzienden; 
  • trippelstoel, stoel met wieltjes waarmee je je met je voeten kunt voortbewegen, voor mensen die niet goed kunnen lopen.

Slide 11 - Diapositive

Opdracht 3: Aanpassingen in huis (BB)
Meneer Bouw zal waarschijnlijk weer helemaal herstellen van de heupoperatie.

Maar als hij blijvend slecht ter been zou zijn, zouden in zijn huis aanpassingen moeten worden gedaan.

Op de volgende dia staan voorbeelden van aanpassingen. 
De bb leerlingen kunnen de antwoorden invullen in de methode:  opdracht 3 Aanpassingen in huis in de methode (blok 6)
Voor KB leerlingen de vragen klassikaal behandelen.


Slide 12 - Diapositive

Opdracht 3: Aanpassingen in huis (BB) KB klassikaal behandelen
Wat kan er aangepast worden in huis zodat hij zelfstandig thuis kan blijven wonen?
1) Meneer Bouw kan zijn voeten niet goed optillen, waardoor hij gemakkelijk over een drempel zou kunnen struikelen in zijn huis.


2) Hij kan geen trap meer lopen om bij zijn slaapkamer te komen.

3)Op dit moment heeft meneer Bouw in de badkamer een douchecabine waarbij hij een stapje omhoog moet doen om erin te komen.

4)Hij kan ook niet lang blijven staan in de douche.




Slide 13 - Diapositive

Veilige speelplaats blok (blok 1)
Wat gaan we doen deze les:

- Introductie kinderdagverblijf De Regenboog
-Opdrachten Clas
-Oppervlakte uitrekenen van een speelplaats


Slide 14 - Diapositive

Intro Kinderdagverblijf De Regenboog
Kinderdagverblijf De Regenboog

Je loopt stage bij kinderdagverblijf De Regenboog. De dagopvanglocatie bestaat uit drie groepen: Rood, Geel en Blauw. De groepen Rood en Geel zijn verticale groepen van maximaal 15 kinderen in de leeftijd van 6 weken tot 25 maanden. De leeftijd van de kinderen in de peutergroep Blauw is vanaf 25 maanden tot 3 jaar. Er zitten maximaal 16 kinderen in deze groep.
Kinderdagverblijf De Regenboog heeft naast de dagopvang ook één locatie voor buitenschoolse opvang: De Vlinderboom voor kinderen in de leeftijd van 4 tot 13 jaar.

De directie heeft in haar laatste vergadering besloten dat er dit jaar nog een grote verbouwing gaat plaatsvinden. De benedenverdieping wordt uitgebouwd en de buitenspeelplaats wordt vernieuwd. De directie wil graag alle medewerkers bij deze nieuwe ontwikkelingen betrekken.
Op kantoor werkt Jaap, hij is coördinator en hij is jouw stagebegeleider. Jaap maakt de dienstroosters en onderhoudt de contacten met de ouders. Daarnaast is hij verantwoordelijk voor het onderhoud van het gebouw en de directe omgeving. Jij ondersteunt Jaap met enkele administratieve taken.



Slide 15 - Diapositive

Een veilige buitenspeelplaats

Slide 16 - Diapositive

Opdracht 7/8 veilige speeltuin
Alle speelplaatsen op scholen en ook in woonwijken moeten veilig zijn. Daar zijn speciale veiligheidseisen voor.

1) Zoek de veiligheidseisen op internet (gebruik de link)
2) Lees de veiligheidseisen door en vul deze aan in de tabel (werkdocument)
3) Bezoek een speeltuintje in de buurt van school. (je hebt 30 minuten om de opdracht extern dus buiten school te voltooien.
4) Maak van alle 4 de toestellen een foto en bekijk of deze aan de door jouw weergeven veiligheidseisen voldoet. Maak van iedere veiligheidseis een foto en vul de tabel aan!

































Slide 17 - Diapositive

Voorbeeld glijbaan:
-foto van de ondergrond (rubberen tegels of gras etc.)
-foto van de wel of niet afgeronde schroeven
-foto van .....
-foto van .....

Wat is jullie eindoordeel over deze speelplaats? geef een cijfer!
Iedereen levert zijn eigen document in. Geen kopie van iemand anders!

Succes!





























Slide 18 - Diapositive

Uitleg oppervlakte berekenen!

Slide 19 - Diapositive

 Reken opdracht: Inrichting veilige buitenspeelplaats 
In Classroom staat een opdracht waarin jij een speelplaats veilig moet inrichten en wel met rubberen tegels. 

Je gaat berekenen wat dit kost. Lever je uiteindelijke berekening in in Classroom.
Lees goed het verhaaltje door voordat je gaat rekenen.
Welke formule pas je ook alweer toe?

Oppervlakte= Lengte X Breedte



Slide 20 - Diapositive

Afsluiting
Wat heb je geleerd?
Heb je de opdrachten ingeleverd?

Slide 21 - Diapositive