Artikel lessenserie

Schrijfvaardigheid: het artikel
1 / 48
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, k, gLeerjaar 4

Cette leçon contient 48 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Schrijfvaardigheid: het artikel

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Artikel les 1
Opbouw en kenmerken

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van les 1 kun je de opbouw en kenmerken van een artikel opnoemen.
Aan het einde van les 2 kun je een tekstschema maken bij een artikel.
Aan het einde van les 3 heb je geoefend met het schrijven van een artikel.
Aan het einde van de week kun je een artikel schrijven volgens de kenmerken van een artikel.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je al over het schrijven van een artikel?

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Artikel
Een tekst voor een tijdschrift, een krant of een website. Je richt je tot een publiek (lezers van een schoolkrant of website). Je stemt je taalgebruik af op je publiek.

Schrijfdoelen artikel: informeren, overtuigen of activeren.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pakkende titel
Een pakkende, niet te lange titel trekt de aandacht van de lezer.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Alinea-indeling
Een artikel heeft een duidelijke alinea-indeling voor overzichtelijkheid.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Witregels
Witregels tussen alinea's zorgen voor een overzichtelijke presentatie van de tekst.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding
De inleiding noemt het onderwerp en interesseert de lezer.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Anekdotes
Anekdotes kunnen de tekst verlevendigen en de lezer boeien.
Vaak staan anekdotes in de inleiding. 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kern
De kern bestaat uit uitwerking per deelonderwerp of argument.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tussenkopjes
Tussenkopjes helpen de lezer de tekst te structureren en te begrijpen waar het over gaat.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slot
Het slot bevat een samenvatting of conclusie van het artikel.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Naam en functie
De naam en functie van de schrijver komen onder het artikel te staan.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oefenen
Je krijgt een A4-papier met daarop twee artikelen. Bekijk de artikelen goed. Beantwoord daarna de vragen op de volgende dia's.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het verschil tussen de twee artikelen?

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk tekstdoel heeft het artikel over gamen?

A
informeren
B
activeren
C
overtuigen
D
amuseren

Slide 17 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Typ van tekst 1 een zin op die past bij het tekstdoel.

Slide 18 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Er staan 4 verschillende signaalwoorden in de tekst over gamen. Noteer die woorden met het tekstverband. Bijvoorbeeld: zo - voorbeeld.

Slide 19 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Artikel les 2
Kenmerken en tekstschema

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk tekstdoel heeft het artikel over de sla?

A
informeren
B
activeren
C
overtuigen
D
amuseren

Slide 21 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Typ van tekst 2 een zin over die past bij het tekstdoel.

Slide 22 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Er staan 4 verschillende signaalwoorden in de tekst over de sla. Noteer die woorden met het tekstverband. Bijvoorbeeld: zo - voorbeeld.

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Het slot van de tekst is "Voorlopig blijft de hagedis in de opvang, maar de verzorgers willen over een tijdje wel een nieuw huis voor hem zoeken."
Welke functie voor het slot past hierbij?
A
Toekomstverwachting
B
Conclusie
C
Samenvatting
D
Aanbeveling doen

Slide 24 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Brainstormen:
Bedenk voor beide teksten een passende titel.

Slide 25 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Een artikel begint altijd met ...
A
je voor- en achternaam
B
een inleiding
C
een titel
D
een samenvatting

Slide 26 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is belangrijk bij het schrijven van een artikel?
Kies TWEE antwoorden.
A
Doelgroepgericht schrijven
B
Negeren van feedback
C
Informatiebronnen gebruiken
D
Onvoldoende onderbouwing

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke schrijfvaardigheid is belangrijk voor een artikel?
Kies TWEE antwoorden
A
Heldere formulering
B
Overmatig gebruik van bijvoeglijke naamwoorden
C
Gevarieerd woordgebruik
D
Ingewikkelde zinsconstructies

Slide 28 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zijn kenmerken van een goed artikel?
Kies TWEE antwoorden.
A
Veel spelfouten
B
Onlogische opbouw
C
Aansprekende titel
D
Duidelijke structuur

Slide 29 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is GEEN artikel?
A
Een ingezonden brief in de schoolkrant.
B
Een reclame voor een nieuwe auto in het wijkkrantje.
C
Een stuk tekst over tuinplanten in een tijdschrift.
D
Een verslag van een festival in een krant.

Slide 30 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Op welke plek in het artikel wordt de auteur vermeld?
A
Onder de inleiding
B
Vlak boven de conclusie
C
Onder het artikel
D
Onder de titel

Slide 31 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeldartikel
Bekijk het artikel over gamen nog een keer. Je kunt van dit artikel een tekstschema maken. 
Titel:             Wat is er nou mis met gamen?
Inleiding:    Stelling > mis met gamen
Kern 1:         Heerlijk luieren
Kern 2:        Nut van gamen
Kern 3:        Vooroordeel
Slot:             Voorstel

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Artikel les 3
Tekstschema invullen en artikel schrijven

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Evalueren:
Je hebt artikelen bekeken, geoefend met tekstdoelen, signaalwoorden en het bedenken van een pakkende titel. Hoe moeilijk vind jij het artikel? 1=makkelijk - 5=heel moeilijk
1
2
3
4
5

Slide 34 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Evalueren:
Tegen welk deel van de schrijfopdracht zie je het meest op?

Slide 35 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstschema bij schrijfopdracht
Bekijk de schrijfopdracht van deze week. Lees de situatiebeschrijving goed door en daarna de punten die je moet vermelden in het artikel. 
Bedenk welke dingen je zelf moet bedenken en welke gegevens al voor jou zijn bedacht. Schrijf dat erachter.


Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oefenen tekstschema
Vul het tekstschema in voor het artikel over de schoolkantine. Hoe ga jij de tekst indelen? Hoeveel alinea's ga je maken?
timer
5:00

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aandacht trekken
Tips om aandacht te trekken in de inleiding:
  • pakkende beginzin
  • iets grappigs
  • een nieuwtje
  • een voorbeeld
  • een citaat
Hoe kun je een anekdote gebruiken in de inleiding van je artikel?
Wat maakt jouw inleiding de moeite waard?

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Schrijf je artikel op volgorde: 
  1. inleiding
  2. kern
  3. slot
  4. naam en functie
  5. titel
timer
30:00

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Artikel les 4
Peer-feedback

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Peer-feedback 
ronde 1
1. Pak je artikel erbij over de schoolkantine.
2. Wissel je artikel uit met iemand van een ander groepje.
3. Lees het artikel, schrijf er vervolgens een tip en een top onder.
4. Geef het artikel terug aan je klasgenoot.

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Peer-feedback 
ronde 2
1. Wissel je artikel uit met iemand anders van een ander groepje.
2. Beoordeel op inhoud: zijn alle punten juist verwerkt? Schrijf het eronder.
3. Geef het artikel terug aan je klasgenoot.


Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Peer-feedback 
ronde 3
1. Wissel je artikel uit met iemand anders van een ander groepje.
2. Beoordeel op presentatie/conventies
  • opbouw (inleiding - kern - slot)
  • samenhang (signaalwoorden)
  • alinea-indeling
  • ondertekening en/of naam
  • passende titel
3. Geef het artikel terug aan je klasgenoot.


Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Reflectie
Leerlingen reflecteren op hun eigen artikel en schrijfproces.

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting
Terugblik op de les en beantwoording van vragen.

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 46 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier drie dingen in die ze in deze les hebben geleerd. Hiermee geven ze aan wat hun eigen leerrendement van deze les is.
Schrijf 2 dingen op waarover je meer wilt weten.

Slide 47 - Question ouverte

De leerlingen voeren hier twee dingen in waarover ze meer zouden willen weten. Hiermee vergroot je niet alleen betrokkenheid, maar geef je hen ook meer eigenaarschap.
Stel 1 vraag over iets dat je nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 48 - Question ouverte

De leerlingen geven hier (in vraagvorm) aan met welk onderdeel van de stof ze nog moeite. Voor de docent biedt dit niet alleen inzicht in de mate waarin de stof de leerlingen begrijpen/beheersen, maar ook een goed startpunt voor een volgende les.