les 11

Weer & Klimaat
1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 29 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Weer & Klimaat

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (2 min)
Introductie (5 min)
Nakijken huiswerk (5 min)
Leerdoelen (3 min)
Opdrachtje 'landbouw in de Verenigde Staten' (5 min)
Uitleg 'Landbouw in de Verenigde Staten'  (15 min)
Aan het werk (15 min)
Afsluiting (10 min)

Slide 4 - Diapositive

Introductie
Introductie
Op je wisbordje: Wie of wat zie je op de afbeelding(en)?

Slide 5 - Diapositive

Introductie
Introductie
Gebruik de satellietfoto en noteer op je wisbordje: 
In welk deel van de Verenigde Staten leeft de man van de afbeelding? 
Kies uit Noord - Oost - West - Zuid.

Slide 6 - Diapositive

Introductie
Introductie

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje:

1. Deze man werkt wel / niet met machines.

2. Deze man heeft veel / weinig opbrengst van zijn land.

3. Deze man krijgt in de toekomst meer / minder opbrengst van zijn land.

Slide 7 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de landbouw in het westen en het oosten van de VS met elkaar vergelijken
2. de landbouw in de VS vergelijken met de landbouw in Nederland en in Spanje door de begrippen intensieve landbouw, extensieve landbouw en irrigatie juist te gebruiken;
3. de ligging van de landbouwbelts aanwijzen op een kaart;
4. de landbouw en landbouwbelts in het westen en het oosten van de VS herkennen op een afbeelding;
5. uitleggen wat een aquifer is en een voordeel en een nadeel noemen voor de (landbouw in de) VS;

Slide 8 - Diapositive

Nakijken
Hoe
- Bedenk welke vraag wil je echt nagekeken wilt hebben
- Docent verzamelt de vragen die jullie nagekeken willen hebben
- Docent vraagt wie het antwoord weet en geeft beurten -> geef je antwoord/ leg uit.

Tijd: 5 minuten

Wat? paragraaf 1.9 vraag 1 + 2a

timer
5:00

Slide 9 - Diapositive

Bekijk nogmaals de satellietfoto van de Verenigde Staten en bedenk wat je opvalt.

Maak twee kolommen op je wisbordje (Oost - West) en plaats de woorden en plaatjes van de volgende dia in de juiste kolom.
OOST
WEST

Slide 10 - Diapositive

veel machines
irrigatie noodzakelijk
cowboys
moderne technieken
OOST
WEST
Vergelijkbaar met Nederland
Vergelijkbaar met binnenland Spanje
Intensieve landbouw
extensieve landbouw
positieve waterbalans
negatieve waterbalans

Slide 11 - Question de remorquage

Intensieve en extensieve landbouw in de VS
De landbouw van de VS is te splitsen in west en oost.

Kenmerken landbouw in het Westen:
- Droog (-> negatieve waterbalans)
- Extensieve landbouw (geen machines, lage opbrengst)
- Grazende koeien op de prairies/ great plains (= grote grasvlaktes)
- Irrigatie is een must!

Kenmerken landbouw in het Oosten:
- Voldoende water (-> positieve waterbalans)
- Intensieve landbouw (veel machines, modern, hoge opbrengst)
- Landbouwbelts -> enorme landbouwgebieden waar 1 bepaald gewas groeit.

De droogtegrens loopt precies door het midden van de VS.

Slide 12 - Diapositive

De droogte grens = de grens tussen voldoende en onvoldoende water (voor landbouw).
De droogte grens loopt precies door het midden van de VS. Nog wel....

OOST
WEST

Slide 13 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de landbouw in het westen en het oosten van de VS met elkaar vergelijken
2. de landbouw in de VS vergelijken met de landbouw in Nederland en in Spanje door de begrippen intensieve landbouw, extensieve landbouw en irrigatie juist te gebruiken;
3. de ligging van de landbouwbelts aanwijzen op een kaart;
4. de landbouw en landbouwbelts in het westen en het oosten van de VS herkennen op een afbeelding;
5. uitleggen wat een aquifer is en een voordeel en een nadeel noemen voor de (landbouw in de) VS;

Slide 14 - Diapositive

Landbouwbelts in de VS - intensieve landbouw
In het oosten van de VS heb je landbouwbelts -> enorme landbouwgebieden waar 1 bepaald gewas goed kan groeien.

Het gewas dat verbouwd wordt, wordt (logisch) bepaald door het klimaat ->
Zuiden = warm en vochtig klimaat -> katoen + suiker
Noorden = koeler klimaat -> graan + melkvee
Florida en Californië (in het westen!) =  warm -> citrusvruchten zoals sinaasappels.

Let op: je moet voor een toets en voor het examen weten welke landbouwgordel waar voor komt. Dus leer deze kaart uit je hoofd!

Slide 15 - Diapositive

Introductie
Examenvraag landbouwbelts

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.
  • Gebruik de kaart van de landbouwbelts in je boek!

Slide 16 - Diapositive

Introductie
Examenvraag landbouwbelts

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.
  • Gebruik de kaart van de landbouwbelts in je boek!

Slide 17 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de landbouw in het westen en het oosten van de VS met elkaar vergelijken
2. de landbouw in de VS vergelijken met de landbouw in Nederland en in Spanje door de begrippen intensieve landbouw, extensieve landbouw en irrigatie juist te gebruiken;
3. de ligging van de landbouwbelts aanwijzen op een kaart;
4. de landbouw en landbouwbelts in het westen en het oosten van de VS herkennen op een afbeelding;
5. uitleggen wat een aquifer is en een voordeel en een nadeel noemen voor de (landbouw in de) VS;

Slide 18 - Diapositive

Irrigatie in de VS - droge gebieden
In de droge gebieden is landbouw alleen mogelijk met irrigatie.
Maar waar komt het irrigatiewater vandaan?

1. Uit de Colorado-rivier -> het water van deze rivier wordt opgeslagen in grote stuwmeren.
Maar... door te veel gebruik en door klimaatverandering (het wordt warmer, dus meer verdamping) neemt de hoeveelheid water in de rivier en de stuwmeren af...

2. Uit de Ogallalla aquifer -> een enorme hoeveelheid water in de grond die vast zit tussen twee lagen gesteente.
Het water in een aquifer is er in duizenden jaren tijd in getrokken en wordt daarom fossiel water genoemd.
Wij kunnen dit water er nu uithalen, maar op is ook echt op!

Slide 19 - Diapositive

Introductie
De toekomst van Las Vegas

Bekijk de afbeeldingen. 
Las Vegas heeft een probleem.
Wat is het probleem? Omschrijf het probleem zo precies mogelijk.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt

Slide 20 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de landbouw in het westen en het oosten van de VS met elkaar vergelijken
2. de landbouw in de VS vergelijken met de landbouw in Nederland en in Spanje door de begrippen intensieve landbouw, extensieve landbouw en irrigatie juist te gebruiken;
3. de ligging van de landbouwbelts aanwijzen op een kaart;
4. de landbouw en landbouwbelts in het westen en het oosten van de VS herkennen op een afbeelding;
5. uitleggen wat een aquifer is en een voordeel en een nadeel noemen voor de (landbouw in de) VS;

Slide 21 - Diapositive

Aan het werk: groep 1

Wat: 
- paragraaf 1.9 vraag 3 + 4 + 5 + 6


Hoe: in tweetallen (zachtjes fluisteren) 


Hulp: tekstboek paragraaf 1.9


Tijd: 15 minuten


Klaar: Noteer in je schrift ->
1. Het verschil in landbouw tussen oost en west VS
2. Het verschil in landbouw tussen de VS, NL en Spanje door in te gaan op intensief, extensief en irrigatie.
Aan het werk: groep 2

Wat: 
- paragraaf 1.9 vraag 3 + 4 + 5a


Hoe: met de groep 


Hulp: tekstboek paragraaf 1.9 + docent


Tijd: 15 minuten

Klaar: Noteer in je schrift ->
1. Het verschil in landbouw tussen oost en west VS



timer
15:00

Slide 22 - Diapositive

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 23 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. de landbouw in het westen en het oosten van de VS met elkaar vergelijken
2. de landbouw in de VS vergelijken met de landbouw in Nederland en in Spanje door de begrippen intensieve landbouw, extensieve landbouw en irrigatie juist te gebruiken;
3. de ligging van de landbouwbelts aanwijzen op een kaart;
4. de landbouw en landbouwbelts in het westen en het oosten van de VS herkennen op een afbeelding;
5. uitleggen wat een aquifer is en een voordeel en een nadeel noemen voor de (landbouw in de) VS;

Slide 24 - Diapositive

Introductie
Examenvraag landbouwbelts

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.
  • Gebruik de kaart van de landbouwbelts in je boek!

Slide 25 - Diapositive

Landbouwbelts herkennen op een afbeelding
Bekijk de 4 afbeelding A tm D

Noteer A tm D onder elkaar op je wisbordje.

Noteer achter iedere letter welke landbouwbelt je ziet.

Gebruik bron 28 uit paragraaf 1.9 uit je tekstboek.
A
B
C
D

Slide 26 - Diapositive

Introductie
Op je exitticket


Noteer 1 ding wat je nog moeilijk vind en wat je graag nog uitgelegd krijgt in een volgende les.
Kies uit: 
- Intensieve landbouw
- Extensieve landbouw
- Tuinbouw/ kassen
- Irrigatie (of besproeien, kanaal/geulirrigatie, druppelirrigatie)
- Aquifer

Als je alles snapt laat je de post-it leeg!

Slide 27 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 28 - Sondage

Huiswerk
Werken aan de praktische opdracht
Meenemen Chromebook + kleurtjes!
Zorg dat je Chromebook is opgeladen en met de wifi verbind.

Slide 29 - Diapositive