Participatie- beginsituatie -lesweek 3- 08 april

Participatie -fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 9 (les 3) 



 Week van 08 april 
1 / 27
suivant
Slide 1: Diapositive
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 27 diapositives, avec quiz interactif et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Participatie -fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 9 (les 3) 



 Week van 08 april 

Slide 1 - Diapositive

VOORBEREIDING DEEL 2: 
ZORG VOOR STIFTEN EN MINDMAPBLADEN (GROTE BLADEN)!! BIJ DEEL 2 GAAN ZE AAN DE SLAG! 
Programma- vandaag 
Deel 1 (45 min)
  • Welkom, AWR
  • Algemene planning - herhaling
  • Terugblik
  • Huiswerk bespreken 
  • Lesdoelen 


Deel 2 (90 min)
  • Eindopdracht - Participatie (uitleg) 
  • Introductie dagbesteding 
  • Begrippen dagbesteding 
  • Zelfstandig werken 
  • Huiswerk
  • Afsluiting les 

Le
Lesuren: 3 (45 min x 3) 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 2 - Diapositive

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Algemene planning/ deadlines 
Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik vorige les 
Pak pen en papier. In absolute stilte ga je de volgende vragen voor jezelf even beantwoorden. 
Daarna bespreken we ze. 

1. Waar begin je een ondersteuningsvraag nooit mee? 
2. Bedenk een ondersteuningsvraag voor onderstaande korte beschrijving: 
''Yula moet zijn opdrachten voor school maken maar heeft moeite met plannen.'' 
Beschrijf de ondersteuningsvraag alsof Yula dit zegt. 

3. Wat is een impliciete ondersteuningsvraag en wat is expliciete ondersteuningsvraag? 


4.
Onder welk ontwikkelingsgebied valt onderstaande omschrijving? 
''
Yula is 16 jaar maakt makkelijk contact met zijn leeftijdsgenoten Hij heeft een vriendengroep die graag experimenteert, hij wil 
er graag bij horen. 


Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk bespreken - check 
Stage? 
-> Heb je de beginsituatie al af van een cliënt voor de eindopdracht? Steek je hand omhoog.
-> Ben je  bezig met de beginsituatie maar nog niet klaar? Steek je hand omhoog. 
-> Heb je nog geen cliënt/of het nog niet kunnen bespreken op stage en
 dus nog geen beginsituatie? Steek je hand omhoog.

Geen stage? 
1. Check-vragen voor de opdrachten/theoriestof:
Kunnen jullie de juiste fasen aan de leeftijd koppelen? (zie hiernaast afbeelding) ---->

2. De ontwikkelingsgebieden--> kun jij ze in eigen woorden uitleggen en een voorbeeld hierbij geven? 
- Fysieke ontwikkeling (lichamelijke ontwikkeling), Emotionele ontwikkeling, Persoonlijkheidsontwikkeling, Sociale ontwikkeling, Seksuele ontwikkeling 


Slide 6 - Diapositive

Kijk even naar welke groep je voor je neus hebt en wat werkt. 
- Je kunt met de groep bijv. het steekproefsgewijs checken 
- Je kunt vragen stellen over de beginsituatie. 

Nabespreken casus Pim 

Slide 7 - Diapositive

Ik heb deze opdrachten wat vervormd zodat ze er iets m
Huiswerk bespreken - casus Pim 
Nog vragen over casus Pim?

Ondersteuningsvragen voor Pim? Wie heeft er een voorbeeld!

Zie volgende slide!

Slide 8 - Diapositive

Kijk even naar welke groep je voor je neus hebt en wat werkt. 
- Je kunt met de groep bijv. het steekproefsgewijs checken 
- Je kunt vragen stellen over de beginsituatie. 

Ondersteuningsvragen


Welke ondersteuningsvraag heb jij voor Pim bedacht?

Slide 9 - Diapositive

Ondersteuningsvragen:
- Help mij is echt ouderwets. 
Je laat de cliënt zoveel mogelijk zelf doen, zelfregie etc. 

Let op in een examen kan je hierop afgerekend worden. 
Lesdoelen
Aan het einde van deze les kun jij:
- De begrippen ''dagbesteding'' en ''activiteitenbegeleiding'' uitleggen in eigen woorden 

- Uitleggen aan een ander wat het belang is van een gezonde dagstructuur 

- De verschillende activiteiten benoemen en uitleggen hoe deze kansen en mogelijkheden kunnen scheppen voor een cliënt om zich te ontwikkelen 



Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deel 2 
Check je kennis- opdracht verw. opdr. 2
Beginsituatie- korte uitleg
Huiswerk
Afsluiting les

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductie dagbesteding 

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke activiteiten verricht
jij vanaf het moment dat je opstaat?

Slide 13 - Carte mentale

-Studenten denken dan vaak aan sport of knutselen o.i.d. 
Maar het gaat erom dat ze ook de kleine activiteiten gaan zien. 
Bij het activiteitenplan denken ze vaak ook aan de grote activiteiten maar het kan ook gaan om kleine zaken zoals: 
- Tanden poetsen
- aankleden
- Opstaan
 etc.  

Afhankelijk van de cliënt uiteraard 
Dagbesteding 
Dagbesteding is een verzamelbegrip voor de activiteiten die je in de loop van een dag allemaal kunt doen. 

Dagbesteding: 
- Zorgt voor structuur in de dag 
- Zingeving 
- Draagt bij aan zelfstandig leven / regie 

Jullie taak als begeleider: Ondersteunen/ stimuleren van een zinvolle dagbesteding. 
Bevordering van lichamelijk/ emotioneel/ sociaal welzijn van client en het mee kunnen draaien in maatschappij.


Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dagbesteding 
Alle activiteiten die je op een dag doet, kun je onderverdelen in onderstaande deelgebieden:

  • Dagelijkse activiteiten

    zelfzorg en huishoudelijke activiteiten (de activiteiten die je dagelijks doet vb afwassen, maaltijd maken etc) 

  • Werkactiviteiten
    1. Reguliere baan     3. Arbeidsmatige dagbesteding 
    2. Detachering           4. Vrijwilligerswerk 

  • Ontwikkelingsgerichte activiteiten (scholing)
    Een ontwikkelingsgerichte activiteit kan gericht zijn op de: 
    cognitieve , sociaal-emotionele , motorische, morele ontwikkeling.
 
  • Ontspanningsactiviteiten
    Vrije tijd 

Slide 15 - Diapositive

Leg even per punt kort uit wat het is en stel de studenten vragen of ze hier iets bij kunnen bedenken. 

Dagbesteding - doelen opstellen 
Als begeleider werk je altijd doelgericht. 
Je kijkt samen met de cliënt welke doelen hij/zij heeft. Dit vind je vaak ook terug in een ondersteuningsplan. 
Een plan wat geschreven is samen/ met cliënt en naastbetrokkenen. Soms lukt dit niet vanwege beperkingen/ziekte of stoornis denk bijv. aan dementie. Dan kijk je altijd samen met bijv. familie en collega's, je observeert wat de client nog kan/wil/ zich prettig bij voelt. 

In je activiteitenplan spreken we van Lange termijn doelen en Korte termijndoelen. 

Met elkaar bedenken we een voorbeeld voor Pim!




Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen check

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen check
- Leg in je eigen woorden uit van het begrip dagbesteding inhoud?

- Leg in je eigen woorden uit wat het begrip activiteitenbegeleiding inhoud?

- Waarom is het hebben van een goede en gezonde dagstructuur van belang? 

- Leg uit waarom de verschillende activiteiten kansen en mogelijkheden kunnen scheppen voor een cliënt om zich te ontwikkelen?

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Tijd om zelfstandig te werken!

- Snap je de eindopdracht en de rubrics? Check de onderstaande slides!

- Werk verder aan je beginsituatie
- Werk alvast ondersteuningsvragen uit
- Kijk alvast naar het format voor het activiteitenplan

Geen stage? Ga op zoek naar een stageplek of lees de theorie uit de boeken nog eens door en maak de opdrachten (zie huiswerk).

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht Participatie 
De vorige twee lessen zijn we bezig geweest met '''de beginsituatie'' , onderdeel 1 van je eind-opdracht.  
Door een beeld van de cliënt te krijgen kun je uiteindelijk ook hem/haar beter ondersteunen. 
De komende lessen gaan we aan de slag met onderdeel 2 van je eindopdracht nl het schrijven van een activiteitenplan. 
Hiervoor krijg je theorie over dagbesteding, regie/eigen kracht cliënt, verschillende soorten activiteiten, doelen, vaardigheden/materiaalgebruik en nog veel meer.... 

In het kort bestaat de Eindopdracht van Participatie dan ook uit een aantal onderdelen: 
1.Beginsituatie (algemeen beeld van de cliënt, zijn/haar mogelijkheden/wensen/beperkingen etc) 
2.Activiteitenplan ( Activiteiten die aansluiten op de ondersteuningsvragen van cliënt gericht op participatie/dagbesteding) 

Op de volgende slides nemen we even samen de eindopdracht door. 
LET OP! deze opdracht is belangrijk omdat dit ook een GO geeft voor je uiteindelijke examen B1-K1-W4 en een onderdeel van B1-K1-W1. 

Slide 20 - Diapositive

- Maak een koppeling met de beginsituatie en activiteitenplan
- Maak een koppeling met de eindopdracht en het examen. 
Methodische cyclus

Slide 21 - Diapositive

Even hier kort bij stil staan met de studenten. 

- Vraag aan studenten: Herkennen jullie dit plaatje nog uit de eerste les? 
Geef aan dat ze de eerste lessen bezig zijn geweest met de eerste stap in de methodische cyclus. leg dit uit 
- De volgende stap is doelen formuleren. 
Waar wil de cliënt ondersteuning bij?
En dan stap 3 is een plan maken. 
Voor dit vak gaat dit om een activiteitenplan. 

Eindopdracht 1
Stap 1 & 2- zijn jullie al mee bezig (geweest). 
Zo niet plan dan op tijd een gesprek met de je begeleider.

Stap 3- Ondersteuningsplan 
-Je gaat het ondersteuningsplan goed doorlezen op je BPV plek. Welke doelen zijn er gesteld als het gaat om werk, scholing of vrije tijd/ dagbesteding? 
- Ga hierover in gesprek met cliënt en indien kan ook met bijv. naastbetrokkenen (denk aan familielid, persoonlijk begeleider etc.). 
- Ga dan eens kijken of je nog activiteiten kunt bedenken die aansluiten bij cliënt.  Adviseer ook eventueel in activiteiten. 

Zie volgende slide voor de volgende stappen 
PS> je vindt de opdracht ook op ITS Learning terug. 

Slide 22 - Diapositive

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Eindopdracht 2
Stap 4: Het activiteitenplan 
Je gaat een activiteitenplan maken (slide 3 zoomen we hier op in). 

Stap 5 & 6- Je biedt de cliënt ondersteuning t.a.v participatie 
Je gaat het activiteitenplan uitvoeren en je begeleider scoort je middels de Rubric. 
Je laat tijdens het uitvoeren van de activiteiten zien dat je: 
- Aan kan sluiten bij de doelen van het plan 
- Aan kan sluiten bij de cliënt zijn mogelijkheden/wensen 
- De cliënt zelf beslissingen laat nemen 
- Client laat wennen en experimenteren in nieuwe situatie en vaardigheden 
- Client kunt motiveren en ook kunt evalueren

Slide 23 - Diapositive

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Eindopdracht 3
Als alles is uitgewerkt en gescoord. Lever je de eindopdracht in! Kijk altijd op de eerste slides van de les hier staat het schema met de deadlines/inleverdatum: 
1. Week van 13 mei:
x Activiteitenplan inleveren op school (go/ no go)   

2. Week van 03 juni :
x Activiteitenplan uitvoeren BPV 

3. Week van 14 juni:
x Herkansing activiteitenplan (2e kans) inleveren school  

4. Week van 17 juni 
x Activiteitenplan uitgevoerd? Beoordeling V? - alles inleveren! 

Slide 24 - Diapositive

Ondersteuningsvragen waarom geen HELP. 
  • HELP maakt afhankelijk, gericht op overnemen van zorg,
  • Een ondersteunings- en /of hulpvraag geeft aan hoeveel ondersteuning iemand nodig heeft
  • Cliënt heeft (indien mogelijk) de regie.

Rubric (score)
1. Rubric school- zie hiernaast de afbeelding 
Waarop je wordt gescoord door school!  ---> 







2. Rubric BPV- zie hiernaast de afbeelding 
Stage- hierop word je gescoord bij stage! ---> 

Slide 25 - Diapositive

Ondersteuningsvragen:
- Help mij is echt ouderwets. 
Je laat de cliënt zoveel mogelijk zelf doen, zelfregie etc. 

Let op in een examen kan je hierop afgerekend worden. 
Afsluiting + Volgende week
LET OP! Huiswerk:
Lees ter voorbereiding van de les: 
- De planner door 
- De eindopdracht 
LET OP! Huiswerk: Actie ter voorbereiding van de les:  
Maak je beginsituatie af van de eindopdracht, overleg op je stage/ maak een afspraak zodat je de beginsituatie hier ook kan uitwerken (dossiers kan bekijken etc.) 
Geen stage? maak de opdrachten van 1.1 (boek Mensen) of 20.1 (boek methodisch begeleiden) 
                                                                             
Volgende week:  Participatie en Activiteitenplan

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Diapositive

Antwoord: Door appelmoes te maken. :)