Hoofdstuk 5 Multiculturele samenleving VS

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Introductie H5 De multiculturele verenigde staten            (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Weet je wat wij de komende weken gaan doen in de lessen aardrijkskunde 
- Weet je welke toetsen er in dit hoofdstuk komen 
- Ken je 10 belangrijke plekken in de VS. 

01
1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo gLeerjaar 2

Cette leçon contient 38 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Introductie H5 De multiculturele verenigde staten            (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Weet je wat wij de komende weken gaan doen in de lessen aardrijkskunde 
- Weet je welke toetsen er in dit hoofdstuk komen 
- Ken je 10 belangrijke plekken in de VS. 

01

Slide 1 - Diapositive

-Introductie H5 bestaat uit: 
- Woordweb, wat weet jij van de VS + gesprekje, (circa 10/15 min) 
- Filmpje over border patrol VS + 
Grafiek over migratie, wat komt er binnen en blijft dat? (10 min)
- Spelen van memory over bekende plekken in de VS (15min) 
Waar moet jij aan denken bij de
Verenigde Staten?

Slide 2 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
01

Slide 3 - Diapositive

Info: 
- Filmpje over border patrol en migratie vanuit de VS. 
- Kort beeld van verschillen in landschap bij de muur tussen mexico en de VS 
- Grafiek met cijfers netto immigratie en emigratie. Veel illigale mexicanen worden teruggestuurd. Dit zijn geschatte cijfers. 
Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Project, wat gaan we precies doen? 

- Komende weken, 4 lessen per week aardrijkskunde. 
- Werken uit het lesboek, werkboek (digitaal) en basisboek.
- Topografie VS  
- Uitleg en maken van opdrachten. 
- Werken in groepjes aan de praktische opdracht. 

Toetsing. Je krijgt 3 cijfers 
1: SO topografie VS  (1x) 
2: PW H5 paragraaf 1 t/m 4  (2x) 
3: Cijfer voor praktische opdracht 

Pak nu het leerlingboekje erbij. 

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Uitleg project / groepjes maken                                                             (10 min) 
- Maken topografie VS (met atlas.                                                            (25 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Weet je wat de eindopdracht bij dit hoofdstuk inhoudt. 
- Leer je met behulp van de atlas de belangrijkste topografie van de VS. 

02

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Aan de slag met topografie. 

Werkboek B bladzijde 5. 
Maak opdracht 1. Doe dit met behulp van de atlas! 

Vorm: werken in je tafelgroepje 

timer
13:00

Slide 6 - Diapositive

Onderdeel topo. 

Maak gebruik van de atlas, kaart Noord-Amerika of de Verenigde staten. 

15 minuten maken. 
10 minuten bespreken/controleren en uitloop 

Tafelgroepje: plek zoals ze zitten volgens de plattegrond. 
Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Instructie H5 paragraaf 1                                                         (15 min) 
- Werken met de atlas                                                                (5 min) 
- Aan de slag met de opdrachten                                           (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Kan jij uitleggen wat een laagvlakte, hoogvlakte en een middelgebergte is. 
- Kan jij uitleggen wat bevolkingsdichtheid is. 
- Weet je hoe de verschillende landschappen in de 
   VS eruit zien. 

03

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Instructie par 5.1      1/3 
Verschillende landschappen in de Verenigde Staten 
- Laagvlakte: vlak gebied dat lager ligt dan 500m 
- Hoogvlakte: vlak gebied tussen 500 en 1500m 
- Middegebergte: gebied met bergen van 500 tot 1500m hoog. 








Hoogvlakte, Ongeveer 750m hoog!

Slide 8 - Diapositive

5 min > klassikaal lezen paragraaf 1 blz 72/73 tekstboek 

Filmpje > staan heel veel vormen in, bekijk het plaatje met het gebergte en laat zien welke voor 2KT van belang zijn. Filmpje tot 1.48 min. 


Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Instructie par 5.1      2/3 
Landschappen, van oost naar west
- Kustvlakte:  vlak gebied tot 200m 
- Appalachen: Middelgebergte. 
- Centrale laagvlakte, gebied tot 500m 
- Great plains: hoogvlakte tussen 500 en 
   1500m. 
- Rocky Mountains: hooggebergte 
- Great bassin/grote bekken. Heuvelachtig, 
  droog gebied met rotsen, gras en woestijn. 
- Sierra Nevada en Coast Rangers: 
  middelgebergtes Zorgen ervoor dat de grote bekken erg droog is! 


Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Hoe zien de landschappen eruit? 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bevolkingsdichtheid: Het aantal mensen wat op een vierkante kilometer woont. Pak atlaskaart 191C voor je

Waar in de VS wonen de meeste mensen?

Slide 11 - Carte mentale

Atlas: 54ste editie, liggen in 019 of in 214! 

Antwoord: in de laagvlakten van het land. 

Vervolgvraag: waarom daar? 
1: vruchtbare grond 
2: vlak gebied dus makkelijk te bouwen. 
3: Goed klimaat (neerslag en temperatuur) 

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Aan de slag met par 5.1 

Maak par 5.1 opdracht 3, 5 en 9.  
Klaar? Lees par 5.1 nog een keer goed en maak opdracht 4. 

Vorm: werken in je tafelgroepje. 

Tijd: 




Volgende les. Werken aan de groepsopdracht! 
timer
15:00

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Aan de slag in je groepje                                                       (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Je werkt aan de lesdoelen bij de paragraaf die je groepje gaat behandelen. 

04

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Herhalingsopdracht                                               (20 min) 
- Instructie par 5.1 vervolg                                        (15 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan jij beschrijven hoe de verschillende 
  landschappen in de VS eruit zien.  
- Kan je uitleggen wat intensieve en extensieve 
   veeteelt is.
- Weet jij wat irrigatie is. 

05

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Werkboek blz. 6 en 7, W4, wat ga je doen? 
- Bekijk de tekening en jouw aantekeningen uit de vorige les. 
- Vul de namen van de 6 gebieden in onder de kaart. 
- Geef nu de gebieden een kleurtje. Hoe hoger het gebied, hoe donkerder je het gebied kleurt. 

Maak daarna par 5.1 opdracht 4! 

timer
15:00

Slide 15 - Diapositive

Deze opdracht is ervoor bedoelt om de kennis uit twee lessen terug te herhalen. 

Na het maken van deze opdracht > bespreken van de opdrachten. Vooral opdracht 5 en 6 belangrijk om te bespreken. 
Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Instructie par 5.1             1/1 

- Intensieve veeteelt: Wanneer er veel dieren of 
   gewassen op een klein stukje grond gehouden worden
 
- Extensieve veeteelt: wanneer er weinig dieren of         gewassen op een klein stukje grond gehouden worden

- Irrigatie. Het kunstmatig water geven van een gewas. 
  In droge gebieden geven boeren gras water met sproeiers


Slide 16 - Diapositive

Filmpje: kijk tot circa 0.30 sec. Laat ze vooral zien hoe irrigatie in de woestijn plaats vind. De pivot's zijn goed zichtbaar en draaien continu rond. 

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- SO topografie                                                          (25 min) 
- Verder werken aan par 5.1                                    (10 min) 


Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan jij beschrijven hoe de verschillende 
  landschappen in de VS eruit zien.  
- Kan je uitleggen wat intensieve en extensieve 
   veeteelt is.
- Weet jij wat irrigatie is. 

06

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
SO topo. 

Klaar? Lever je SO bij mij in. 

Maak paragraaf 5.1 opdracht 6 op blz 7 van je werkboek! 

Ben je daarmee klaar en heb je tijd over? 
Lees dan paragraaf 5.2 in je tekstboek op blz 74/75 van je tekstboek 


Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Uitleg bij paragraaf 5.2                                                          (15 min) 
- Werken aan de opdrachten bij par 5.2                             (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen wat vertrekredenen en vestigingsredenen zijn. 
- Weet je hoe de geschiedenis van Amerika eruit ziet 
- Weet je wie Columbus is. 
- Kan je uitleggen wat immigranten zijn. 
07

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
  • Gezamenlijk lezen paragraaf 5.2 blz 74.
  • 1492: Columbus ontdekt een nieuw continent > Amerika 
  • Immigranten: iemand die uit één land naar een ander                                           land verhuist, bijv van NL > Duitsland.                                                 

  • Waarom ga je verhuizen naar een ander land? 
  1.  Vestigingsreden. Reden om ergens naartoe te gaan. 
  2. Vertrekreden. Reden om ergens juist weg te gaan. 

  • Maak par 5.2 opdracht: 1, 2, 3 en 5. 
timer
20:00

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Aan de slag in je groepje                                                       (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Je werkt aan de lesdoelen bij de paragraaf die je groepje gaat behandelen. 

08

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Aan de slag in je groepje                                                       (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Je werkt aan de lesdoelen bij de paragraaf die je groepje gaat behandelen. 

09

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Bespreken opdrachten en uitleg par 5.2                    (20 min) 
- Werken aan de opdrachten                                           (15 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen welke bevolkingsgroepen er in de VS zijn 
- Kan je uitleggen waar de verschillende bevolkingsgroepen van oorsprong vandaan komen. 
- Kan je de migratie naar de VS verklaren. 
10

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eén Amerikaanse cultuur? 
  • Afro-Amerikanen: nakomelingen van de slaven die uit Afrika werden gehaald. 
  • Indianen: oorspronkelijke bewoners van Amerika. Wonen nu veel in reservaten. 
  • Blanken: Eerste immigranten uit het V..K en tussen 1820 en 1920 veel migranten uit Europa door armoede in Europa 
  • Aziaten: nieuwe migranten. Vaak hoog opgeleid = kennismigranten 
  • Hispanics: migranten uit Latijns-Amerika. Veel armoede in Latijns-Amerika = arbeidsmigranten 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

                                                   Aan de slag 

Maak par 5.2 opdracht: 6, 7 en 8. 
Gebruik bij opdracht 6 de atlas. 


timer
15:00

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Werken aan de opdrachten bij par 5.2                     (15 min) 
- Bespreken opdrachten bij par 5.2                             (10 min) 
- Kahoot bij par 5.2                                                           (10 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen welke bevolkingsgroepen er in de VS zijn 
- Kan je uitleggen waar de verschillende bevolkingsgroepen van oorsprong vandaan komen. 
- Kan je de migratie naar de VS verklaren. 
11

Slide 26 - Diapositive

Kahoot: 
https://create.kahoot.it/details/multiculturele-verenigde-staten-par-1-en-2/929e4bfd-2949-487d-a756-7e39736baeb7 
                                                   Aan de slag 

Maak par 5.2 opdracht: 10, 12 en 13. 
Gebruik je tekstboek en aantekeningen. 


timer
15:00

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Aan de slag in je groepje                                                       (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Je werkt aan de lesdoelen bij de paragraaf die je groepje gaat behandelen. 

12

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Aan de slag in je groepje                                                       (40 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les: 
- Je werkt aan de lesdoelen bij de paragraaf die je groepje gaat behandelen. 

13

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Uitleg bij par 5.3                                                                    (20 min) 
- Aan de slag met de opdrachten                                      (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen wie onder de bevolkingsgroep Hispanics vallen. 
- Kan je uitleggen waar de Hispanics vandaag komen. 
- Weet je waarom Hispanics graag naar de VS komen 

14

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Instructie par 5.3            1/1

  • Hispanics > Spaanstalige immigranten uit Latijns Amerika
  • Waarom komen Hispanics naar de VS? (vertrek/vestigingsredenen
  1.  Komen uit landen waar veel werkloosheid en armoede is. 
  2.  Willen in de VS een beter leven/werk en inkomen hebben. 
  3.  Soms door gezinshereniging Familie woont al in de VS. 

  • Hispanics voeren vaak arbeidsintensief werk uit in de VS. Weinig met machines en veel werk wat met de hand moet gebeuren.
  • Hispanics zijn de snelst groeiende bevolkingsgroep in                                                  de VS omdat: 
  1.  Krijgen gemiddeld meer kinderen dan andere groepen. 
  2. Migranten zijn nog jong en krijgen pas in de VS kinderen


Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

                                                   Aan de slag 

Maak par 5.3 op TB blz 76/77 en WB blz 12/13 opdracht: 
1 t/m 4.  Gebruik de atlas kaart. 188/189 A. 

We werken allemaal in stilte 
Voor vragen kom je bij mij. 
timer
15:00

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Werken aan de opdrachten bij par 5.3                               (20 min) 
- Bespreken formatief SO par 5.1 en 5.2                                (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen wie onder de bevolkingsgroep Hispanics vallen. 
- Kan je uitleggen waar de Hispanics vandaag komen. 
- Weet je waarom Hispanics graag naar de VS komen 

15

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

                                                   Aan de slag 

Maak par 5.3 op TB blz 76/77 en WB blz 13/14 opdracht: 
6, 7a, 9 en 10   

We werken allemaal in stilte. Voor vragen kan je bij mij komen .

timer
15:00

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Uitleg bij par 5.3                                                                    (20 min) 
- Aan de slag met de opdrachten                                      (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen wie onder de bevolkingsgroep Hispanics vallen. 
- Kan je uitleggen waar de Hispanics vandaag komen. 
- Weet je waarom Hispanics graag naar de VS komen 

16/17

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofdstuk 5. De multiculturele VS 
Lesplanning: 
- Uitleg bij par 5.4                                                                   20 min 
- Aan de slag met de opdrachten                                     (20 min) 



Lesdoelen, aan het einde van deze les:
- Kan je uitleggen uit welke drie delen een typisch Amerikaanse stad bestaat. 
- Weet je hoe Los Angeles is opgebouwd. 
-  Kan je uitleggen waarom Los Angeles zo enorm
   groot is geworden.  

18

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Los Angeles 
  • Stad met 18! miljoen inwoners 
  • Vanaf 1900 groeit de stad sterk door ontdekking van                                                       olie en goud in de omgeving. 
  • Later veel mensen naar de stad door het gunstige                                                           klimaat, lage huizenprijzen, werk in de havens 

  • Een typisch Amerikaanse stad bestaat uit 3 delen. 
  1.  Centrale zakenwijk. Deze ligt in het stadcentrum. Te herkennen aan wolkenkrabbers, veel kantoren en bijna geen woningen. 
  2. Oude woonwijken. Deze liggen langs de centrale zakenwijk. Hier veel vrijstaande woningen. Vaak oude arme woningen. Veel arme bewoners. 
  3. Voorsteden. Deze liggen langs de stadsrand. Luxere huizen                                       dan in de stad, veel groen, rijkere bewoners dan in de oude                       woonwijken. 

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

                                                   Aan de slag 

Maak par 5.4 opdracht 1 t/m 4 in je werkboek op blz 15 van je werkboek en blz 78/79 van je tekstboek. 

Je werkt zelfstandig in stilte. 
Heb je vragen, dan kom je bij mij! 

timer
15:00

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions