HA - les 1 - week 1

Welkom!
Nederlands
Mevrouw Takken, TNL
tnl@jfc.nl
Ma, di, wo, do, vrij

1 / 20
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 20 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
Nederlands
Mevrouw Takken, TNL
tnl@jfc.nl
Ma, di, wo, do, vrij

Slide 1 - Diapositive

- Introductie
- Nederlands dit jaar
- Wat lees jij?
Planning deze les:

Slide 2 - Diapositive

- Je weet wat je van wie kunt verwachten
- Je bent goed ingelogd in de methode
- Je hebt nagedacht over wat jij leuk vindt aan lezen.
Doel van de les

Slide 3 - Diapositive

Wie staat er voor je?

Slide 4 - Diapositive

  • Mevrouw Takken (TNL)
  • Barneveld
  •  Verloofd met de allerliefste
       man van Nederland
  •  Volleybal (SSS), wielrennen
  •  Chocolade (met mate) en lezen
Wie staat er voor je?
Heb je me nodig, mail me dan: tnl@jfc.nl / berichtje google Chat
Op werkdagen lees ik het dagelijks. 

Slide 5 - Diapositive

Neem 2 minuten de tijd om drie dingen over jezelf 
op te schrijven om jezelf mee te introduceren. 
- twee dingen die waar zijn
- één ding wat een leugen is.

Hiermee maken we een rondje door de klas, iedereen noemt kort zijn drie dingen. Vervolgens raden jullie wat er niet waar zou zijn.


Introductie - Twee waarheden, één leugen
timer
2:00

Slide 6 - Diapositive

Neem 2 minuten de tijd om drie dingen over jezelf 
op te schrijven om jezelf mee te introduceren. 
- twee dingen die waar zijn
- één ding wat een leugen is.

Bijv. :
- ik ben als de dood voor achtbanen
- ik ben éénendertig jaar oud
- ik houd heel erg van lezen

Introductie - Twee waarheden, één leugen
timer
2:00

Slide 7 - Diapositive

- Planner is belangrijk
Dus, als er iemand een keer ziek is, leerling of docent, loopt de planner door. Hou daar rekening mee. 

- Elke les mee: Laptop (vol/oplader), leesboek, pen
- Mee als het in de planner staat: theorieboek

- Vier boeken verplicht lezen: 
Opdracht inleveren in week - krijg je nog te horen, maar waarschijnlijk rond week 42 boek 1 al.  
Nederlands dit jaar:

Slide 8 - Diapositive

De methode is online heel handig, maak hoe kom je er in?

1. ga naar It's Learning
2. kies bovenin voor methodes
3. kies voor Nieuw Nederlands
4. Kies het goede boek: 1 havo/vwo 6e editie (zonder plaatje)
5. Bevestig je keuze
6. Koppel je klas met code: 
Inloggen in de methode:

Slide 9 - Diapositive

lees
auto = zelf
bios = leven
grafie = schrijven
Leesautobiografie schrijven

Slide 10 - Diapositive

Verslag over jouw leeservaringen en je ontwikkeling van je 'leessmaak'.

Wat heb je gelezen, wat heeft iets voor jou betekend en waarom?


Leesautobiografie schrijven

Slide 11 - Diapositive

Je gaat informatie zoeken en verzamelen over hoe jij vroeger tot aan nu aan het lezen bent geweest. 

In de volgende slides staat een aantal vragen die je kunnen helpen om juiste informatie te verkrijgen.

Belangrijk is dat je die informatie goed bewaart!!

LET OP; In deze fase verzamel je informatie en ga je nog NIET je verslag schrijven. Je maakt als het ware een "kladje".
Leesautobiografie: orientatie

Slide 12 - Diapositive

Beschrijf hoe er bij jouw thuis omgegaan werd met lezen

Werd er vroeger bij jullie thuis voorgelezen? Welke boeken herinner je je nog? Wat vond je mooi, spannend, interessant, grappig, eng? Wie las jou voor?

Welke liedjes / rijmpjes hoorde of zong je graag toen je nog klein was? Zoek als voorbeeld de tekst van een ervan op en voeg deze toe aan je verslag.

Thuis:

Slide 13 - Diapositive

Beschrijf wat en hoe je las op de basisschool.
- Welke verhalen las je leerkracht op de basisschool voor? Wat vond je ervan?
- Wat las jij op de basisschool graag toen je zelf kon lezen? Waarom las je juist die boeken graag? 
- Door wie laat je je adviseren bij het kiezen van boeken? 
- Misschien las je niet graag? 
- Probeer uit te leggen waarom dat zo was, bijvoorbeeld omdat je liever aan sport deed, films keek, computerde, muziek luisterde enzovoort of omdat je moeite met lezen had?
- Heb of had je een bibliotheekkaart en ging je wel eens of regelmatig naar de bibliotheek?
- Welke boeken heb je zoal geleend uit de bibliotheek?
- Heb je stripboeken gelezen? Zo ja, welke en waarom las je die stripboeken? 

Basisschool:

Slide 14 - Diapositive

Beschrijf je leessmaak van nu.

- Welke boeken heb je zelf in je (boeken)kast staan? 
- Zitten er boeken tussen die zijn verfilmd? Welke titels zijn dat? En heb je de film ook gezien?
- Lees je nog steeds? Welke boeken lees je nu graag en waarom? Noem een viertal boeken en vertel waarom je deze interessant vindt.
- Lees je nog steeds niet of weinig? Wat weerhoudt je ervan om te lezen?
Waar lees je graag?


Nu:

Slide 15 - Diapositive

Films / Musicals / games
  • Welke films / musicals heb je gezien? Welke film / musical vond je het leukste? Wat vond je leuk aan de film / musical? 
  • Beschrijf de musical / film die je in groep 8 hebt gedaan. Wat vond je leuk aan de musical/film? 
  • Welke games speel je? Waarom speel je deze games? Wat vind je de leukste game om te spelen en waarom? 

Slide 16 - Diapositive

Gedichten
Lees je wel eens een gedicht?
Wat vind je van gedichten? Heb je zelf wel eens een gedicht geschreven? Voeg een gedicht toe dat je zelf hebt geschreven of een gedicht dat je heel erg mooi vindt. Schrijf erbij waarom je dit gedicht in je verslag doet en wat je mooi vindt aan het gedicht.  

Slide 17 - Diapositive

Stap 3: Uitvoeren
Je schrijft je verslag. 
Je kunt de indeling "thuis-basisschool-nu" aanhouden. Dan heb je meteen een mooie indeling. 
Maak gebruik van tussenkopjes. 

Schrijf een inleiding en een slot. In de inleiding schrijf je op waar het verslag over gaat en /of je maakt gebruik van een "binnenkomer".
In het slot trek je de conclusie over wat je hebt geschreven. 

Slide 18 - Diapositive

Stap 4: nakijken
Je leest de eerste versie van je verslag goed door: 
Breng verbeteringen aan waar dat nodig is.  



Slide 19 - Diapositive

Stap 5: herschrijven en afronden
Je verbetert je tekst en je maakt de tekst compleet met foto's, plaatjes, gedichten, liedteksten etc... 

Slide 20 - Diapositive