P2: Les 1B - Bronwaardering

Abrahamitische Religies

Les 1B: Bronwaardering
Welkom bij geschiedenis!
1 / 38
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3

Cette leçon contient 38 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Abrahamitische Religies

Les 1B: Bronwaardering
Welkom bij geschiedenis!

Slide 1 - Diapositive

Onze afspraken
  1. Binnen is beginnen. ​
  2. Niets leren is geen optie. ​
  3. Als een medewerker wijst op gedrag dat niet wenselijk is, doe je wat er van je wordt gevraagd.
  4. ​Je gedraagt je zo dat iedereen goed kan leren. ​
  5. Fysiek en verbaal grensoverschrijdend gedrag(geweld) wordt niet getolereerd.​

Slide 2 - Diapositive

Lesplanning
  • Lesdoelen
  • Herhaling en vragen
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoel vragen
  • bespreken lesdoelen
Lesplanning en huiswerk

Lesdoelen en opdracht

Oefenvragen

Instructie
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 3 - Diapositive

Huiswerk

Maken:                            Opdracht 1B
Leren:                              Deze Lessonup
Wanneer inleveren:   Voor de volgende les
Waar inleveren:           TEAMS

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 4 - Diapositive

Lesdoelen

  • Je kan in eigen woorden uitleggen aan welke criteria te bepalen of een bron geschikt is voor historisch onderzoek.
  • Je kan in eigen woorden uitleggen wat het belang is het beoordelen van de herkomst van een bron.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 5 - Diapositive

Introductievragen

Slide 6 - Diapositive

Het Jodendom is een:
A
Monotheïstische godsdienst
B
Polytheïstische godsdienst

Slide 7 - Quiz

Wat is een traditie bij het Jodendom?
A
Suikerfeest
B
Joden bidden 3x per dag
C
Bij nieuwjaar doen ze om 23:59 het zelfde dansje
D
ze hebben geen traditie´s

Slide 8 - Quiz

Hoe oud is het Jodendom nu?
A
3921 jaar
B
2921 jaar
C
1900 jaar
D
121 jaar

Slide 9 - Quiz

Wat zijn bronnen?
A
Dingen uit het verleden
B
Dingen uit de geschiedenis
C
Dingen die ons informatie geven over het verleden
D
Dingen die mensen uit het verleden hebben achtergelaten

Slide 10 - Quiz

Geschreven bronnen zijn betrouwbaarder dan ongeschreven bronnen
A
De stelling is waar
B
De stelling is niet waar

Slide 11 - Quiz

Primaire bronnen zijn altijd geschreven bronnen
A
Nee, primaire bronnen zijn altijd ongeschreven
B
Ja, primaire bronnen zijn altijd geschreven bronnen
C
Nee, primaire bronnen zijn zowel geschreven als ongeschreven bronnen

Slide 12 - Quiz

De bronnen op de afbeelding zijn ongeschreven bronnen
A
Juist
B
Onjuist

Slide 13 - Quiz

Wat zou er zonder het Jodendom niet zijn?
A
Christendom
B
Islam
C
Hindoeïsme
D
Boedhisme

Slide 14 - Quiz

Wie is de Messias voor het Jodendom?
A
Jezus Christus
B
Mozes
C
Noach
D
Ibrahim

Slide 15 - Quiz

Het Christendom is ontstaan in?
A
Mesopotamië
B
Turkije
C
Palestina
D
Egypte

Slide 16 - Quiz

Wat is het symbool van het Christendom?
A
B
C
D

Slide 17 - Quiz

Het christendom is een...
A
Monotheïstische godsdienst
B
Polytheïstische godsdienst
C
Geen van beide

Slide 18 - Quiz

Het christendom ontstond uit:
A
Het Hebreeuws
B
De Islam
C
De Romeinse godsdienst
D
Het Jodendom

Slide 19 - Quiz

christendom, wat is niet waar
A
Geen echte voedingsvoorschriften
B
Vroeger werd er op vrijdag geen vlees gegeten
C
Vasten tussen carnaval en pasen
D
Elke zaterdag naar de kerk

Slide 20 - Quiz

De islam is ontstaan in de
A
5e eeuw
B
6e eeuw
C
7e eeuw
D
8e eeuw

Slide 21 - Quiz


Klik op de afbeelding om in te zoomen. Je ziet een schilderij van de gevreesde 'Spaanse Armada'. Het is gemaakt in 1625. 
Deze bron is een...
 

A
geschreven primaire bron
B
ongeschreven primaire bron
C
geschreven secundaire bron
D
ongeschreven secundaire bron

Slide 22 - Quiz

Wat is het symbool van de Islam?
A
B
C
D

Slide 23 - Quiz

De islam is een...
A
Monotheïstische godsdienst
B
Polytheïstische godsdienst
C
Geen van beide

Slide 24 - Quiz

Wie was de belangrijkste profeet van de islam?
A
Jezus
B
Mohammed
C
Christus
D
Kalief

Slide 25 - Quiz

De islam, wat is niet waar?
A
Eet geen varkensvlees
B
Eet ritueel geslacht vlees
C
Heeft een vastenmaand de ramadan
D
Mag wel alcohol drinken

Slide 26 - Quiz


Wat betekent islam?
A
Onderwerping aan Allah
B
Zoeken naar Allah
C
Geloven in Allah
D
Allah is groot

Slide 27 - Quiz


Klik op de afbeelding om groter te maken. Je ziet het officiële document van Acte van Navigatie uit 1651. Je hebt 4 soorten bronnen.

De afbeelding hiernaast is een....

A
geschreven primaire bron
B
ongeschreven primaire bron
C
geschreven secundaire bron
D
ongeschreven secundaire bron.

Slide 28 - Quiz

Betrouwbaarheid van een Bron
Betrouwbaarheid: is de bron te vertrouwen?

Vragen die je stelt:
  • Wie is de auteur van de bron?
  • Wat is de herkomst van de bron?
  • In welke context is de bron gemaakt (bijvoorbeeld: in oorlogstijd, door een ooggetuige)?
  • Waarom belangrijk? De betrouwbaarheid bepaalt of de informatie feitelijk juist is en objectief kan worden gebruikt.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Betrouwbaarheid
  • Context

Slide 29 - Diapositive

Relevantie van een Bron
Relevantie: heeft de bron direct te maken met jouw onderwerp?
Vragen die je stelt:
  • Sluit de inhoud van de bron aan bij het onderwerp dat je onderzoekt?
  • Behandelt de bron de juiste tijd of plaats?
  • Geeft de bron specifieke informatie die je nodig hebt?
  • Waarom belangrijk? Een bron kan betrouwbaar zijn, maar als het niet relevant is, draagt het niet bij aan je onderzoek.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Bronnen

Slide 30 - Diapositive

Perspectief en vooroordelen in een Bron

Perspectief: Het standpunt van de maker en de mogelijke vooroordelen.

Elke bron wordt vanuit een bepaalde invalshoek geschreven; het is essentieel om deze bias te herkennen om de bron goed te interpreteren.

Vragen die je stelt:
  • Welk standpunt neemt de maker in?
  • Welke belangen kan de maker hebben? (bijvoorbeeld politiek, religieus, sociaal)
  • Is de bron objectief of subjectief?


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Vooroodelen
  • Objectief
  • Subjectief
  • Standpunt

Slide 31 - Diapositive

Opdracht(en)
  • Analyseer jouw bronnen van vorige week
  • Vul het schema 1B op TEAMS in
  • Let op de bronvermelding

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 32 - Diapositive

Huiswerk
Maken: §4 - af
Leren: §4
Wanneer inleveren: Voor de volgende les
Waar inleveren: Tijd voor geschiedenis

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 33 - Diapositive

Lesdoelen-Check

Slide 34 - Diapositive

Waarom is het beoordelen van de betrouwbaarheid belangrijk?
A
Om te weten of informatie feitelijk juist en te gebruiken is
B
Om te zien of de feiten juist zijn
C
Om te weten of iets echt gebeurt is
D
Om te zien of de inhoud klopt

Slide 35 - Quiz

Lesdoelen


  • Je kan in eigen woorden uitleggen aan welke criteria te bepalen of een bron geschikt is voor historisch onderzoek.
  • Je kan in eigen woorden uitleggen wat het belang is het beoordelen van de herkomst van een bron.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 36 - Diapositive

"Hij houdt van zijn broer". Is deze uitspraak objectief of subjectief?
A
Objectief
B
Subjectief

Slide 37 - Quiz

"Hij is een geboren ruziemaker". Is deze uitspraak objectief of subjectief?
A
Objectief
B
Subjectief

Slide 38 - Quiz