24/9 paragraaf 2, Meer dan lezen, inleiding en slot 3h les 3

Lezen
inleiding en slot
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Lezen
inleiding en slot

Slide 1 - Diapositive

Planning
  • Lezen 
  • Wat weet je nog?
  • Instructie- zelfstandig in stilte werken 

  • Exitticket
  • Afsluiten (reflectie en feedback)

Slide 2 - Diapositive


  1. Draai je iPad om.
  2. Ga in stilte lezen.
timer
20:00

Slide 3 - Diapositive

Lesdoel:
Aan het einde van deze les:
  • weet je (weer) wat de functies van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben;
  • heb je geoefend met het het herkennen en benoemen van de functie van de inleiding en het slot;
  • heb je geoefend met leesvaardigheid.

Blauw = kennen = kennis = leren
Oranje = kunnen = met de kennis de vaardigheid oefenen

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Schrijf een ding op die je de vorige les hebt geleerd.
(lesstof of waar je mee geoefend hebt in de methode)
GEEN LOSSE BEGRIPPEN, DUS BEGRIP MET UITLEG OF DE HELE TAALREGEL!

Slide 6 - Carte mentale

Functies van inleiding en slot
Inleiding
Slot
Het onderwerp noemen of beschrijven
Aanleiding noemen
Centrale vraag stellen
Mening schrijver geven
Samenvatting inhoud geven
Persoon/personen introduceren
Conclusie of samenvatting geven
Advies of waarschuwing geven
Toekomstverwachting uitspreken

Slide 7 - Question de remorquage

Nog een keer de lesstof met uitgewerkt voorbeeld inleiding en slot

Slide 8 - Diapositive

Inleiding
Twee functies:
  • De lezer nieuwsgierig maken
  • Het onderwerp introduceren
 

Slide 9 - Diapositive

Inleiding alinea 1
De aandacht van de lezer trekken door nieuwsgierig te maken:

  • Iets uit de actualiteit --> verkiezingen VS

  • Iets uit de geschiedenis --> verkiezingen VS van vier jaar terug

  • Een voorbeeld, zoals een kort verhaaltje (anekdote) of een eigen ervaring --> eigen ervaring bij laatste verkiezingen in NL

  • Iets wat voor de lezer van persoonlijk belang is --> heb je door dat wat er in de VS gebeurt, ook hier nadelige gevolgen heeft...

  • Tot de verbeelding sprekende cijfers rondom het probleem --> opkomst in 2020 was 66,8%, Joe Biden haalde ruim 81 miljoen stemmen, Donald Trump ruim 74 miljoen.

Slide 10 - Diapositive

Inleiding alinea 2
Het onderwerp introduceren.
  • Een hoofdvraag (en eventueel deelvragen) stellen--> De Amerikaanse kiezer zal kleur moeten bekennen. Zal de VS rood blijven of toch weer blauw kleuren?

  • Een probleem formuleren. -->  Onder Trump is de gemiddelde Amerikaan er financieel op vooruitgegaan. De staatsschuld is daarmee echter ook de pan uit gerezen. 

  • Een standpunt geven --> De VS zou meer kleuren moeten hebben dan rood en blauw!

Slide 11 - Diapositive

Slot
  • Antwoord op de hoofdvraag uit de inleiding
  • Oplossing voor probleem uit de inleiding
  • Herhaling van standpunt.
  • De hoofdgedachte van de tekst --> vaak de conclusie
--> kan aangevuld worden met een samenvatting, een aanbeveling of een toekomstverwachting
gebaseerd op de informatie uit het middenstuk.

Kijk naar signaalwoorden zoals samenvattend verband,  concluderen verband, etc.
concluderend verband • samengevat, kortom, dus, dat houdt in, concluderend, al met al
samenvattend verband • kortom, samengevat, al met al, met andere woorden

Slide 12 - Diapositive

Hoofdgedachte
• De hoofdgedachte is een (door jezelf bedachte) samenvatting in één zin.
• De hoofdgedachte is het onderwerp + dat wat daarover verteld wordt.


Het stappenplan om de hoofdgedachte te vinden:
  • Wat zegt de schrijver van de tekst over het onderwerp? 
  • De hoofdgedachte is altijd één complete zin.
  • Je vindt de hoofdgedachte meestal in de inleiding of in het slot van een tekst, dus lees die twee gedeelten goed!
--> Let op: de hoofdgedachte is nooit een vraag!

Slide 13 - Diapositive

Slot + hoofdgedachte
  • Antwoord op de hoofdvraag uit de inleiding --> 
Vraag inleiding: Zal de VS blauw blijven of toch weer rood kleuren? 

(Alinea middenstuk: De website Real Clear Polling (RCP), die een gemiddelde neemt van een groot aantal gezaghebbende peilers, dicht Harris een voorsprong van 1,7 procentpunt toe in de landelijke peilingen. De Republikeinse kandidaat staat op 47.3 procent kans om president te worden, Kamala Harris op 49 procent. 
Bron: EWmagazine)

--> slot  antwoord vraag inleiding + hoofdgedachte
Met een kleine voorsprong van 1,7 procentpunt, wordt het nog een spannende race voor Harris. Kortom, de vraag of de VS na november blauw zal blijven is zeker nog niet te beantwoorden, al neigt het vooralsnog  dus  nog wel die kant op. (schuin =  hoofdgedachte = conclusie)


Slide 14 - Diapositive

Slot + hoofdgedachte
  • Oplossing voor probleem uit de inleiding
Probleem inleiding. --> Onder Trump is de gemiddelde Amerikaan er financieel op vooruitgegaan. De staatsschuld is daarmee echter ook de pan uit gerezen. 


Slide 15 - Diapositive

Slot + hoofdgedachte
    (Middenstuk: De totale schuld van de VS bedroeg op 30 juni 2023 meer dan 33 biljoen dollar. Dit zorgde er deze maand al bijna voor dat de overheid op slot ging en volgende maand is er opnieuw het risico van een shutdown als het Congres gaat ruziën over de begrotingsprioriteiten.

    Als de schuldniveaus blijven stijgen, kan de federale overheid gedwongen worden om moeilijke beleidskeuzes te maken, wat gevolgen kan hebben voor bedrijven, sectoren en consumenten. Het ligt voor de hand dat dit tot structureel hogere rentes zal leiden, omdat een groter aanbod van schatkistpapier hogere rente tot gevolg zal hebben. Het kan zijn dat er hogere belastingen nodig zijn om aan de betalingsverplichtingen te voldoen. 
    Bron: Capital Group)

    Slot oplossing probleem + hoofdgedachte
    Al met al zijn er dus geen eenvoudige oplossingen voor het schuldenprobleem van de VS. Maar met een schuldenlast van 33 biljoen dollar die alleen nog maar verder oploopt zit er voor beleidsmakers niets anders op dan de situatie nu aan te pakken of in de niet al te verre toekomst de gevolgen voor de markt en de economie op te vangen. (schuin = hg = conclusie)

    Slide 16 - Diapositive

    Slot + hoofdgedachte
    • Herhaling van standpunt.
    Standpunt inleiding:  De VS zou meer kleuren moeten hebben dan rood en blauw!

      (Middenstuk: Als Amerikaanse kiezers het ergens over eens zijn, dan is het dat hun politieke klasse er een potje van maakt. Al jaren groeit de maatschappelijke onvrede over de federale overheid, over de verlammende loopgravenoorlog tussen beide partijen en over de corrumperende rol van geldschieters. Zowel Harris als Trump wilde zich dinsdagavond daarom presenteren als dé kandidaat die staat voor verandering. Maar dat deden ze wel op heel verschillende wijze.
      Bon: NRC)

      Slot herhaling standpunt + hoofdgedachte
      De strijd tussen rood en blauw  is de afgelopen jaren over de ruggen van de Amerikaanse kiezers gegaan. Dat houdt in dat de kiezers  weer een keuze  moeten maken tussen diezelfde partijen die de maatschappelijke onvrede juist hebben veroorzaakt.  Kiezen tussen twee kwaden, is een halve keuze, De VS zou daarom meer kleuren moeten hebben dan rood en blauw! 
      (schuin = hg = conclusie)


      Slide 17 - Diapositive

      Werk voor deze les + huiswerk: 
        Pak je VIP en noteer:
        Blz. 17, opdracht 8 (in drietallen, docent maakt de groepjes)
        Klaar = in STILTE lezen

        Wat niet af is = huiswerk
        Stel de volgende les vragen over dingen die je niet begreep!

        Slide 18 - Diapositive

        Lesdoel:
        Aan het einde van deze les:
        • weet je (weer) wat de functies van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben;
        • heb je geoefend met het het herkennen en benoemen van de functie van de inleiding en het slot;
        • heb je geoefend met leesvaardigheid.

        Blauw = kennen = kennis = leren
        Oranje = kunnen = met de kennis de vaardigheid oefenen

        Slide 19 - Diapositive

        De hoofdgedachte van een tekst vind je vaak in de inleiding/slot
        A
        waar
        B
        niet waar

        Slide 20 - Quiz

        Wat is waar over inleiding + slot?

        1. Inleiding is vaak samenvatting van de tekst
        2. Slot is vaak samenvatting van de tekst
        A
        1 = waar 2 = niet waar
        B
        1 = waar 2 = waar
        C
        1 = niet waar 2 = niet waar
        D
        1 = niet waar 2 = waar

        Slide 21 - Quiz

        Ik weet wat de functies van de inleiding en het slot zijn en welke bedoeling ze hebben.

        😒🙁😐🙂😃

        Slide 22 - Sondage

        Reflectie:
        Wat ging bij jou goed tijdens deze les?
        Wat kan nog iets beter? Wat ga je daarvoor doen?

        Slide 23 - Question ouverte

        Feedback
        Wat vond je fijn/goed aan deze les?
        Wat zou je liever anders zien?

        Slide 24 - Question ouverte

        Plus de leçons comme celle-ci