Les 4 - Onderzoeksverslag

Onderzoeksvaardigheden
Les 4 : Onderzoeksverslag
1 / 18
suivant
Slide 1: Diapositive
OnderzoeksvaardighedenMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 18 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Onderzoeksvaardigheden
Les 4 : Onderzoeksverslag

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weekplanning
Week 1: Wat is onderzoek?
Week 2: Onderzoek hoe doe je dat?
Week 3: Betrouwbaarheid van onderzoek
Week 4: Opmaak verslag
Week 5: Zoektechnieken 
Week 6: Zelf onderzoek doen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • weet wat een onderzoek is; 
  • kan benoemen uit welke onderdelen een onderzoek bestaat;
  • kan benoemen wat het belang van een betrouwbare bron is; 
  • Kan een bron beoordelen op betrouwbaarheid
  • Kan het verschil tussen betrouwbaarheid en validiteit uitleggen. 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Betrouwbaarheid

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Betrouwbaarheid
De betrouwbaarheid in een onderzoek heeft betrekking op de manier van meten.

"Als ik hetzelfde nog een keer zo zou onderzoeken en de omstandigheden zijn niet veranderd, krijg ik dan dezelfde uitslag?”

Validiteit
Je meet wat je moet meten. Je bekijkt of het instrument dat je gebruikt aansluit bij het doel.

“Is de manier waarop ik mijn onderzoek in de praktijk heb uitgevoerd, ook werkelijk de beste manier om mijn hoofd- en deelvragen te beantwoorden?”

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Visueel kun je je het verschil voorstellen als een schietschijf waarop je het midden probeert te raken (zie afbeelding). Een betrouwbaar, maar niet valide onderzoek heeft consistente uitslagen, maar geeft geen precies beeld van het verschijnsel dat je hoopte te meten.
Wat is een betrouwbare bron?

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Een onderzoek bestaat uit: 
  • Titelpagina
  • Voorwoord
  • Samenvatting
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Methode


  • Conclusie
  • Discussie
  • Literatuurlijst
  • Bijlagen

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Titelpagina
  • Titel: kort en pakkend
  • Ondertitel: 1 a 2 zinnen die de titel verduidelijkt
  • Illustratie: zorg ervoor dat deze bij het onderwerp past
  • Datum van inleveren
  • Naam/namen
  • Opleiding
  • Onderwijsinstelling
  • Naam begeleider 
    Eventueel een informatieblad

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorwoord
  • Ik- of wij-vorm
  • Korte introductie van het onderwerp in max 3 zinnen
  • Je persoonlijke achtergrond (studie, ervaringen rondom het onderzoek etc.)
  • Doelgroep voor wie het verslag is bestemd
  • Specifieke ervaringen tijdens het schrijven
  • De taakverdeling (wanneer een verslag door meerderen is geschreven)
  • Dankbetuigingen aan mensen die je hebben geholpen bij het onderzoek. 

Je eindigt met je naam, plaatsnaam en datum ten tijde van het schrijven. 
1 A4t'je 

Slide 10 - Diapositive

3 tot 5 alinea's 

De bedankjes volgen een functionele volgorde: diegene die het meest hebben bijgedragen zijn als eerst genoemd.
Samenvatting
Het is een korte weergave van je onderzoek.
1 A4t'je
Vaak niet meer dan 200 a 300 woorden.
  • Om je onderzoek toe te lichten
  • Korte beschrijving van je scriptie
  • Een overzicht geven van het onderzoek zodat de lezers weten wat ze kunnen verwachten

Inhoud van de samenvatting
  1. Waarom en waarover je het onderzoek hebt geschreven
  2. Hoe je het onderzoek hebt uitgevoerd
  3. Wat uit je onderzoek is gebleken
  4. Wat je resultaten betekenen

Slide 11 - Diapositive

1. Waarom en waarover je de scriptie hebt geschreven
  • Ga in op de probleemstelling, doelstelling en belangrijkste onderzoeksvraag of –hypothese.
  • Houd het kort door direct in te gaan op je afgebakende onderwerp en alleen je hoofdvraag (en niet je deelvragen) te beschrijven.
2. Hoe je het onderzoek hebt uitgevoerd
  • Beschrijf kort je methoden.
  • Houd het kort door je methoden in maximaal 4 zinnen te beschrijven.
3. Wat uit je onderzoek is gebleken
  • Som de belangrijkste resultaten op.
  • Houd het kort door alleen in te gaan op de resultaten die relevant zijn voor de beantwoording van je hoofdvraag.
4. Wat je resultaten betekenen
  • Presenteer je conclusie (oftewel het antwoord op je hoofdvraag).
  • Houd het kort door alleen in te gaan op het antwoord op je hoofdvraag en specifiek aan te kondigen wat je conclusie is (bijv. “de conclusie is daarom…”).
Inhoudsopgave
  • Inhoudsopgave is automatisch gegeneerd
  • Voorzien van duidelijke titels
  • Verschil in koppen bij gebruik van hoofdstukken en paragrafen
  • Maximaal 2 pagina's 
  • De kopjes inleiding t/m literatuurlijst staan in de inhoudsopgave
  • Het kopje inhoudsopgave staat niet in de inhoudsopgave

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding
  • Aanleiding 
  • Afbakening thema
  • Organisatiebeschrijving
  • Stand van zaken binnen de wetenschap
  • Theoretische en praktische relevantie van het onderzoek
  • Probleem- en doelstelling, onderzoeksvragen
  • Korte beschrijving van het onderzoeksopzet
  • Leeswijzer 

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Methode
  1. Doelen en onderzoeksvraag formuleren (kwantitatief of kwalitatief?)
  2.  Doelgroep definiëren
  3.  Hoe ga je data verzamelen? Enquêtes of observaties?
  4. Validiteit en betrouwbaarheid onderbouwen

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Resultaten
Op basis van de deelvragen de resultaten verwerken. 
  • Beschrijf de belangrijkste resultaten
  • Voeg tabellen, grafieken en figuren toe

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Conclusie
  • Beantwoord de onderzoeksvraag
  •  Presenteer geen nieuwe informatie in de conclusie
  • Alleen de belangrijkste resutaten beschrijven
  • Geen voorbeelden gebruiken
  • Alleen conclusies trekken op basis van de verkregen informatie

Slide 16 - Diapositive

Voorbeelden van do's en dont's: 

https://www.scribbr.nl/scriptie-structuur/conclusie-scriptie/ 
Discussie
Conclusies ga je interpreteren
Wat waren je verwachtingen? 
Hoe is mogelijk je onderzoek beïnvloed? 
  • Validiteit

Slide 17 - Diapositive

In de discussie van je scriptie ga je in op de conclusies van je onderzoek door je resultaten te interpreteren, deze te koppelen aan je verwachtingen, de beperkingen en eventuele implicaties van je onderzoek te bespreken en suggesties te doen voor vervolgonderzoek.
Bijlagen
De bijlage is een plek waar je informatie over je onderzoek kunt plaatsen, die in de hoofdtekst minder aan bod komt.
  • Resultaten
  • Uitwerkingen enquêtes, interview etc. 
  • E-mails, formulieren etc. 
  • Figuren, tabellen, illustraties

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions