Thema mileu en duurzaamheid - reclame

RECLAME 
Les 1
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
KunstBasisschoolGroep 5,6

Cette leçon contient 15 diapositives, avec diapositives de texte et 7 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Instructions

Cultuurcoachtraject Groep 5 - Filmles 6 - Reclame I

LESDUUR 
90 min.
 
INTRODUCTIE
In de komende drie lessen* onderzoeken leerlingen hoe reclames worden gemaakt. Welke trucs passen filmmakers toe om een succesvolle reclame te maken? Waarom is slow-motion zo belangrijk voor reclame? En welke filmshots kun je allemaal gebruiken om je boodschap over te laten komen. De opgedane kennis passen de leerlingen toe in hun eigen reclamevideo.

In deze eerste les over reclamemaken kijken de leerlingen de kunst af bij reclamemakers. Ze ontleden verschillende ‘reclame trucs’ en kijken naar manieren om een reclame extra aantrekkelijk te maken. In een maakopdracht bedenken ze hun eigen reclame product, slogan én beginnen ze aan het plan voor hun eigen reclame.

*Let op: er zijn 3 lessen, er is genoeg inhoud om het in 4 lessen te doen. Dit is volledig afhankelijk van hoeveel tijd je per les op jouw school hebt. Dus pas aan naar eigen inzicht! 


LESDOELEN
  • De leerling herkent reclame als een ultra korte film met als doel het verkopen van een product.
  • De leerling benoemt verschillende ‘trucs’ die filmmakers gebruiken om reclames aantrekkelijker te maken.
  • De leerling benoemt slow motion en muziek als middelen om een reclame extra effect te geven.
  • De leerling verzint een filmplan voor een reclamefilm voor een eigen product.

OPZET
  • Introductie | 2 min.
  • Uitleg reclame | 10 min.
  • Reclame trucs | 15 min.
  • Opdracht: Eigen product verzinnen | 15 min.
  • Slow Motion & Muziek | 5 min.
  • Slogans | 5 min
  • Opdracht: Plan eigen reclame maken | 15 min.
  • Opdracht: Props maken | 25 min.
  • Afsluiting en vooruitblik | 5 min.

INSTRUCTIES

Materiaal
  • Digibord met internet en LessonUp
  • A3 papier + schrijfgerei
  • Werkblad Reclameplan (1 per groepje)
  • Knutselspullen (gekleurd papier, karton, tape, wc rolletjes etc. - wat op school te vinden is) 

Overige voorbereiding
Deel de klas op in groepjes van 4. Dit zijn de groepjes waarmee ze de komende drie lessen samenwerken aan hun eigen reclame.

Het is handig om te werken met een thema. Werkt de school deze periode met een thema bijvoorbeeld, dan kun je dat goed gebruiken voor deze les. Zo niet, geef een thema mee, dat kan zijn……

Extra ruimtes nodig
Nee, deze les is klassikaal en 100% in de klas
 
2e docent nodig
Niet noodzakelijk

AANPASSEN OP THEMA
In de reclamelessen bedenken de leerlingen een eigen product waar ze een reclame voor maken. In de les worden suggesties gegeven voor wat voor een soort product dat kan zijn (iets dat je leven beter maakt bijv.) maar dit kan uiteraard ook aan een schoolthema worden aangepast.


Éléments de cette leçon

RECLAME 
Les 1

Slide 1 - Diapositive

INTRODUCTIE | 2 MIN
Vandaag en in de komende lessen gaan we het over reclame hebben.
In deze les gaan we reclames bestuderen om te ontdekken welke filmtrucs reclamemakers gebruiken en een eerste idee bedenken voor je eigen reclame.

In de volgende les gaan jullie het idee verder uitwerken en zelf filmen. In de laatste les maken we de reclames af door ze te monteren en een voice over in te spreken.

In deze les gaan we dus eerst veel kijken, zodat we het straks goed zelf kunnen nadoen.

Uitleg reclame
Wie kan vertellen wat reclame is?
Waar kun je reclame allemaal tegenkomen? 
Wie weet wat het doel van reclame is?
RECLAME 

Slide 2 - Diapositive

UITLEG RECLAME | 10 MIN

V: Wie kan vertellen wat reclame is? 
A: Eigen antwoord.
 
V: Waar kun je reclame allemaal tegenkomen? 
A: Reclames vind je op TV, YouTube, Podcasts, Radio, posters en billboards op straat, maar ook een grote merknaam op je trui bijv.

Reclame kan dus allerlei vormen hebben. In deze lessen gaan we het hebben over gefilmde reclames. Die reclames zijn namelijk een soort mini films en ze worden vaak ook door filmmakers gemaakt. Maar ze zijn anders dan een film, want ze hebben allemaal één belangrijk doel.

V: Wie weet wat het doel van reclame is?
A: Reclame is altijd bedoeld om mensen over te halen iets te kopen of te doen (zoals ergens lid van worden). 

Sluikreclame
Vlogfragment sluikreclame invoegen
Hoe herken je dat iets een reclame is?
Is het altijd heel duidelijk dat iets een reclame is? Wanneer niet? 
Bekijk het volgende fragment. Wat valt je op? Is dit een reclame of niet?
SLUIKRECLAME 

Slide 3 - Diapositive

V: Hoe herken je dat iets een reclame is?
A: Eigen antwoord.

V: Is het altijd heel duidelijk dat iets een reclame is? Wanneer niet? 
A: Eigen antwoord.




Slide 4 - Vidéo

Bekijk met de klas het fragment en bespreek met ze wat hen opvalt.

Sommige merken sturen gratis producten naar bijvoorbeeld YouTubers en TikTokkers en dan vragen ze of zij die producten laten zien in hun video’s. Dat kan bijvoorbeeld kleding, speelgoed, make-up of eten zijn. De volgers die dat zien gaan dan misschien ook wel dat product kopen. Dat noem je sluikreclame

Sluikreclame is niet altijd heel duidelijk te herkennen omdat je het op een andere manier tegenkomt dan ‘normale’ reclames. 
YouTubers en TikTokkers moeten het daarom ook altijd duidelijk erbij zeggen als ze reclame maken in hun eigen video’s.

Reclame trucs
Wie kan een reclame noemen die echt is blijven hangen?
Kunnen jullie trucs noemen die filmmakers gebruiken?
RECLAME TRUCS

Slide 5 - Diapositive

RECLAME TRUCS | 15 MIN
V: Wie kan een reclame noemen die echt is blijven hangen? Bijvoorbeeld omdat je hem heel grappig vond, of juist heel irritant.
A: Eigen antwoord.

Als je een reclame maakt, wil je dat een reclame zo goed de aandacht trekt dat ‘ie in je hoofd blijft hangen. En een reclame werkt extra goed als de kijker na afloop ook nog denkt: wat een leuk en goed product is dat. 
Om daarvoor te zorgen hebben reclamemakers allerlei filmtrucs.

V: Kunnen jullie trucs noemen die filmmakers gebruiken voor reclames?
A: Eigen antwoord

Inventariseer waar de leerlingen mee komen (schrijf ze op het bord) en ga verder met de voorbeelden op de volgende slides.

Laat steeds eerst de video zien en vraag daarna of de leerlingen kunnen benoemen welke truc de makers hebben gebruikt om de reclame extra goed te laten werken. Vul de lijst met reclame-trucs op het bord steeds aan.

Slide 6 - Vidéo

Beroemdheid
Reclamemakers zetten graag bekende mensen in om hun product aan te prijzen. Want als mensen zien dat iemand die ze cool vinden van dit product houdt, dan willen ze het vaak zelf ook hebben.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=arh20rMFmks (Freek Vonk - Reaal - 0:25)

Slide 7 - Vidéo

Humor
Met deze reclame proberen ze je aan het lachen te maken. Want als je de kijkers om je kunt laten lachen, vinden ze je product vast ook leuk!

Video
https://vimeo.com/820799907/f8318c80c9?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=79139379 
(Kruidvat - Slim besparen - 0:45)


Slide 8 - Vidéo

Op gevoelens inspelen
Als de kijker na een reclame ‘Aaaaah’ zegt omdat het verhaal zo hartverwarmend was, dan hebben de reclamemakers hun werk goed gedaan. Een lekker pluizig lief dier helpt ook altijd!

Video
https://www.youtube.com/watch?v=KqVRqx_jwVM 
(Hema - Takkie is de weg kwijt - 1:00)

Slide 9 - Vidéo

Iets beloven en flink overdrijven
Vaak belooft een reclame dat alles anders wordt als je dit product koopt. Eerst ging álles mis maar met dit product wordt je leven veel beter. Of: als je deze shampoo koopt krijg je prachtig haar, of als je deze nieuwe sportschoenen koopt ben je meteen veel beter in sport. In het echt is dat meestal helemaal niet zo, de reclamemakers overdrijven dus heel erg.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=x_QDjbAgTpw
(Lego - 0:45)

Slide 10 - Vidéo

Zintuigen* prikkelen
In een reclame is het geluid van eten vaak extra overdreven. Een appel die heel sappig klinkt als je erin bijt, chips die extra crispy kraakt of chocola die superhard breekt. En ook al kun je niks ruiken door de TV, reclamemakers doen toch vaak alsof iets verrukkelijk ruikt. Dat doen ze allemaal zodat het extra lekker lijkt om dit product te eten.

*Vraag eerst of iedereen weet wat zintuigen zijn.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=JG6jrXkpUOE (Magnum - Veel krakende choco - 0:20)

Slide 11 - Vidéo

Iets weggeven
Soms proberen reclamemakers mensen te lokken met een actie: als je nu iets koopt krijg je een gratis cadeautje! Of ze hebben iets voor je dat je kunt sparen zodat je steeds terugkomt om iets nieuws te kopen. Denk bijvoorbeeld aan voetbalplaatjes.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=JD8sZQfWxv0&t=13s
(AH - Voetbalplaatjes - 0:20)


Reclame trucs
  • Beroemdheid 
  • Humor
  • Op gevoelens inspelen
  • Iets beloven en flink overdrijven
  • Zintuigen prikkelen
  • Iets weggeven

Slide 12 - Diapositive

Loop nog eens het lijstje langs dat je net op het bord hebt geschreven om te herhalen welke trucs filmmakers allemaal gebruiken in reclames.
Opdracht: product verzinnen
Opdracht: Verzin je eigen product. Waar ga jij reclame voor maken?
JOUW PRODUCT

Slide 13 - Diapositive

EIGEN PRODUCT | 10 + 5 MIN
Verdeel de klas in groepjes van 4.
Geef elk groepje een groot vel en pennen.
Deze opdracht is een goed moment om een eventueel thema te gebruiken.

Jullie gaan nu een eigen product bedenken waar je in de volgende les een reclame voor gaat maken. 

Gebruik een van deze twee opties:

1. Bedenk een product dat je leven op school beter kan maken. Bijvoorbeeld een bellenblaas die je op de juf blaast en dat ze dan op alles ja zegt (de hele dag buitenspelen, yeah!).

of 

2. Gebruik het thema waar de klas op dit moment mee bezig is als aanleiding voor het product. Een product dat iets oplost of beter maakt.

Vergeet niet te verzinnen wat je product allemaal voor speciale eigenschappen heeft: wat doet het, waar ruikt het naar, waar smaakt het naar etc.

Verzin eerst een heleboel ideeën (slechte ideeën mogen ook). Schrijf ze allemaal op het vel en kies dan met de groep het idee dat jullie gaan gebruiken. 

Gebruik je fantasie, maak het zo gek als je wil. 
Jullie hebben 10 minuten.

Laat na de 10 minuten in een kort rondje elk groepje vertellen wat voor een product ze hebben bedacht.


Opdracht: props maken
Stel dat je een reclame voor spaghetti gaat maken, wat heb je dan allemaal nodig?
Opdracht: Maak de props voor je reclame: je product en alle andere dingen die je nodig hebt.
PROPS

Slide 14 - Diapositive

PROPS MAKEN | 25 MIN
Voor in je reclame heb je vast ook wat spullen nodig voor tijdens het filmen. 

V: Stel dat je een reclame voor spaghetti gaat maken, wat heb je dan allemaal nodig?
A: Eigen antwoord. (Bijv. Spaghetti, bord, bestek, servet, pan, verpakking etc. Denk ook aan accessoires voor de acteurs.)

Die dingen heten in de film: props
Het laatste half uur van deze les kunnen jullie gebruiken om props te maken voor jullie eigen reclame. Dat is in ieder geval het product dat je hebt bedacht, en misschien heb je ook andere dingen nog nodig voor je reclame.

Denk ook vast over hoe je jullie slogan straks in beeld gaat brengen, misschien moet daar ook wel iets voor geknutseld worden.

Laat de groepjes knutselspullen kiezen voor hun props.

Laat de klas aan het einde van de opdracht hun eigen knutselspullen opruimen voordat jullie naar de afsluiting gaan.

Afsluiting
Wie kan er nog wat reclametrucs noemen?

Slide 15 - Diapositive

AFSLUITING | 5 MIN
Vandaag hebben we het gehad over trucs die filmmakers gebruiken voor reclames. 

V: Wie kan er nog wat reclametrucs noemen?
A: Beroemdheid / Humor / Op gevoelens inspelen / Iets beloven / Overdrijven / Zintuigen prikkelen / Iets weggeven

Reflecteer met de leerlingen: Wat nemen ze mee? Wat weten ze nu over reclame wat ze eerst nog niet wisten? Gaan ze anders kijken naar reclames de komende week? Etc.

Deze week kunnen jullie misschien nog even verder denken over jullie reclameplan als je dat nog niet af had, misschien wil je nog iets aanpassen voordat je gaat filmen. 

In de volgende les maken jullie een storyboard voor je reclame en gaan jullie zelf de opnames maken.