week 2

Nederland & het water - de Afsluitdijk
les 1
1 / 28
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsISK

Cette leçon contient 28 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Nederland & het water - de Afsluitdijk
les 1

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vandaag:
Weerbericht
We bekijken filmpjes over de Afsluitdijk.
Je maakt aantekeningen in je schrift.
Je beantwoordt vragen en je maakt een eindopdracht.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen:
Je weet wat de Afsluitdijk is.
Je weet wanneer en waarom die is gemaakt.
Je weet wat de voor- en nadelen zijn van de Afsluitdijk.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

weerbericht

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

filmpje 1
Bekijk het filmpje op de volgende slide.
Schrijf op wat je leert over de Afsluitdijk.
Schrijf moeilijke woorden op in je schrift. Zet de vertaling erachter.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat heb je geleerd over de Afsluitdijk?

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

filmpje 2
Bekijk het filmpje op de volgende slide.
Schrijf op wat je leert over de Afsluitdijk.
Schrijf moeilijke woorden op in je woordenlijst. Zet de vertaling erachter.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Voor de aanleg van de Afsluitdijk: hoe heetten de twee wateren aan allebei de kanten?
A
Waddenzee & Noordzee
B
Zuiderzee & Noordzee
C
Waddenzee & Zuiderzee
D
Waddenzee & Ijsselmeer

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Ingenieur Cornelis Lely bedacht de Afsluitdijk. Waarom?
A
Dat was goed voor de handel.
B
Er waren veel overstromingen
C
Hij vond dat mooi.

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

De afsluitdijk werd gebouwd. Wat was het gevolg voor de Zuiderzee?
A
Die werd groter.
B
Daar gingen meer vissoorten leven.
C
Die werd afgesloten.
D
Die werd afgesloten en veranderde toen in het Ijsselmeer.

Slide 12 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom is de Afsluitdijk eigenlijk een dam?
A
Omdat een dijk water van land scheidt.
B
Omdat een dam groter is.
C
Omdat er in Nederland alleen dijken in Zeeland zijn.

Slide 13 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom mag er geen zout water van de Waddenzee in het Ijsselmeer stromen?
A
Dat is niet goed voor de vissen.
B
Dat is niet goed voor het drinkwater

Slide 14 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Ga naar: https://deafsluitdijk.nl/historie/.
Lees de tekst tot en met de alinea onder 'De aanleg van de Afsluitdijk gaat van start'.
Noteer wat je leert over de afsluitdijk.
Noteer moeilijke woorden in je woordenlijst.

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht van deze les
Je hebt geleerd waarom de Afsluitdijk is gemaakt en  wat de voordelen en nadelen ervan waren. Neem het schema over in je schrift en vul het in. Volgende les gaan we hiermee verder.
Het schema staat op de volgende slide.

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voordelen van de Afsluitdijk
Nadelen van de Afsluitdijk

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nederland & het water - de Afsluitdijk
les 2

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vandaag:
Bespreken schema eindopdracht vorige les
Werken aan inlevingsopdracht (schrijven)
Eventueel aan eind van de les: delen opdracht

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen:
Je weet hoe je een nette brief moet schrijven.
Je kunt je inleven in mensen die in 1933 leefden.

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bespreken eindopdracht vorige les

Wat waren in 1933 de voordelen van het bouwen van de afsluitdijk?
Wat waren in 1933 de nadelen van het bouwen van de afsluitdijk?

Slide 21 - Diapositive

voordelen:
geen overstromingen meer + meer grond (meer verbouwen, minder honger)

nadelen:
minder vissen, vissers moesten een andere baan gaan zoeken
Werken aan inlevingsopdracht
Wat is een formele brief ook alweer?
Hoe bouw je je brief op?

Slide 22 - Diapositive

Bespreek met leerlingen ook de 'kapstok' voor het schrijven van een brief:

- formele aanhef
- inleiding: waarom schrijf je jouw brief (bijvoorbeeld: Ik schrijf u een brief naar aanleiding van het bouwen van de afsluitdijk. Daarmee ben ik blij/ niet blij.
- kern: uitleg: waarom ben je blij/niet blij
- slot: wat verwacht je van de minister-president? Moet hij wat doen? Moet hij je een brief terugsturen?

Formele slotgroet
De opdracht - je leeft in 1933...
  • Schrijf een formele brief aan Henrikus Colijn, de minister-president van Nederland in 1933.
  • Kies of je een gewone burger óf een visser bij de Zuiderzee bent.
  • Maak in je brief duidelijk wat je mening is: moet de Afsluitdijk gebouwd worden of niet? 
  • Gebruik de informatie die je hebt geleerd!

Slide 23 - Diapositive

Voorstel:
  •  brief is ongeveer 300 woorden
  • leerlingen schrijven de brief op papier in schrift
Nederland & het water - de Afsluitdijk
les 3

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vandaag:
 Indien nodig: brieven bespreken
 Leesopdracht

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen:
Je leert nieuwe woorden.
Je kunt informatie uit de tekst vergelijken met jouw kennis.

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 Indien nodig: brieven bespreken

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leesopdracht
  • Lees de tekst en maak de opdrachten.
  • Eerste 7 minuten: alleen
  • Daarna: overleggen in je groepje & samenwerken.
  • Klaar? Bedenk zelf toetsvragen die kunnen horen bij deze tekst.
  • Eind van de les: tekst bespreken.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions