Stijl les 1 o.b.v. module Schrijfstijl van Jeroen Steenbakkers

1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 22 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen
  • Je weet wat stijl is.
  • Je weet dat er verschillende stijlen voor verschillende situaties zijn.
  • Je weet dat stijl ertoe doet.

Slide 2 - Diapositive

Module schrijfstijl
  • 8 hoofdstukken: per week 1 hoofdstuk (doen we twee lessen over). 
  • Hierna nog een aantal lessen over formuleren.
  • Hele module op Magister.learn bij periode 1
  • Lessen met instructie in Lessonup
  • Oefeningen in Kwizl
  • Eindopdrachten in Kwizl 

Slide 3 - Diapositive

Hoofdstuk 1: Verschillende schrijfstijlen
  • Je maakt kennis met verschillende schrijfstijlen.
  • Je leert werken met de eerste twee schrijfstrategieën: (1) de juiste toon en (2) concrete woorden.
  • Stappenplan vind je in de opdracht op Kwizl en in de module op Magister.learn.

Slide 4 - Diapositive

Introductie-opdracht
Yana Gudde uit klas 3VB ziet thuis op haar computer dat het cijfer voor daar boekbespreking nog steeds een 5.5 is, terwijl het een 6.5 zou moeten zijn. Haar docent had namelijk vergeten een bonuspunt mee te tellen. Yana had al drie keer in de les gevraagd of hij het cijfer wilde aanpassen, maar dat is tot nu toe niet gebeurd. Ze mailt nu meneer Daan Hollander (haar docent Nederlands) met de vraag het cijfer aan te passen, zodat dit juiste cijfer nog meetelt voor het rapport.

Schrijf een kort mailtje van Yana Gudde aan Daan Hollander (maximaal 50 woorden) --> Kwizl (toets: mailtje aan docent)

Slide 5 - Diapositive

paarsgewijs vergelijken
Je krijgt 4x een paar mailtjes te zien.
Welke vind je het beste als je kijkt naar de stijl?

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Vidéo

Theorie: Wat is stijl? (blz. 7/8)
Stijl gaat niet over wat je wilt zeggen, maar over hoe je iets zegt.

Slide 8 - Diapositive

1. Hartelijk dank voor uw antwoord.
2. Superfijn, uw reactie.
3. Ik ben zeer verheugd uw bericht te ontvangen.
4. Fijn dat je me terugmailt, ik zat erop te wachten.
5. Had dit nou zo lang moeten duren.
6. Hoe kan ik u bedanken voor de wonderschone antwoorden op mijn vragen?
7. Uw antwoord wordt bijzonder gewaardeerd.
8. Hè, hè, fijn dat je eindelijk naar je mail omkijkt en me antwoordt.
9. Toppie, ik kan weer vooruit :) 
10. Uw antwoord is voor mij een vlam van hoop in de verder duistere reis die mijn leven heet.

Slide 9 - Diapositive

De boodschap is hetzelfde, maar de stijl is elke keer anders.

Slide 10 - Diapositive

Verschillende stijlen voor verschillende situaties
Per situatie verschilt het welke stijl passend is.

Bij informatieve teksten passen verwijswoorden, signaalwoorden en kernzinnen op een logische plek (stijlkenmerken)

Slide 11 - Diapositive

Verwerkingsopdracht
Wendy de Vries (vwo-4) heeft in november boeken geleend van de schoolbibliotheek, maar ze heeft deze nooit teruggebracht. Ze kreeg er twee mailtjes over waar ze niet op heeft gereageerd. Nu, in maart, krijgen haar ouders een pittige mail van school. Wendy moet de geleende boeken snel
terugbrengen, anders volgen zware maatregelen.

Slide 12 - Diapositive

Aan de ouders / verzorgers van Wendy de Vries,

Afgelopen periode is door een medewerkster van de bibliotheek van onze school geconstateerd dat enkele uitgeleende boeken ondanks herhaaldelijke schriftelijke aansporingen daartoe en ondanks dat de inleverdatum inmiddels al geruime tijd is overschreden nog steeds niet geretourneerd zijn in de schoolbibliotheek. 

Met dit schrijven willen wij u, als ouders / verzorgers van Wendy de Vries uit vwo-4, met klem wijzen op deze zeer ernstige nalatigheid. Als uw kind de boeken niet binnen afzienbare tijd retourneert, dan zijn wij genoodzaakt om drastische maatregelen te nemen; waarbij schorsing zeker niet uit te sluiten valt. Ook zullen in dat geval de gemaakte kosten, te weten de nieuwprijs van de boeken en de administratiekosten, volledig in rekening gebracht moeten worden. Wij verwachten dan ook dat uw kind per ommegaande de boeken inlevert en dat daarbij tevens aan de openstaande boete wordt voldaan. Voor eventuele vragen verwijzen wij u naar de bibliothecaresse van onze schoolbibliotheek.

Hoogachtend,
 
drs. J.P.M.D. Knepflé (rectrix Vondelcollege)

Slide 13 - Diapositive

Beste ouders van Wendy de Vries,

Wendy heeft op 18 november drie boeken geleend van de schoolbibliotheek. Deze boeken had ze
uiterlijk 18 januari moeten inleveren, maar dit heeft ze niet gedaan. Ze heeft daarna ook niet
gereageerd op twee herinneringsmails van de bibliotheekmedewerkster. Dit kost ons veel extra
werk. Wij vinden het daarnaast vervelend dat Wendy niet reageert op de mails.

Wij verwachten dat jullie hierover in gesprek gaan met jullie dochter. Wendy kan tot 25 maart de
boeken inleveren. Ze moet ook uiterlijk 25 maart de boete (€11,50) betalen. Als ze dit niet doet,
wordt ze geschorst. We zullen in dat geval ook de nieuwprijs van de boeken en de extra
administratiekosten in rekening brengen.

Wij gaan ervan uit dat dit niet nodig is en dat Wendy zich houdt aan deze allerlaatste
inleverdatum. Als u vragen heeft, kunt u contact opnemen met mevrouw Boeken, onze
bibliothecaresse. Ze is te bereiken onder nummer 0314 325331.

Met vriendelijke groet,
 
José Kneplfé, rectrix van het Vondelcollege

Slide 14 - Diapositive

Er is een verschil in toon tussen tekst 7 en tekst 8. Omschrijf de toon van beide mails in een paar woorden.

Slide 15 - Question ouverte

Stel dat de mail aan jou was geschreven. Welke mail zou jij dan het meest prettig vinden om te lezen? Leg uit waarom (20-30 woorden)

Slide 16 - Question ouverte

Welke mail is het duidelijkst? Leg uit waarom (20-30 woorden).

Slide 17 - Question ouverte

Slide 18 - Vidéo

lees evt. blz. 10/11 van de module (zie Magister.learn)

Slide 19 - Diapositive

Huiswerk agenda di 1 okt: Email van Wendy (Kwizl)
Wendy’s ouders lazen de mail op vrijdagmiddag 20 maart. Wendy heeft diezelfde middag een ‘goed gesprek’ met haar ouders. Na lang zoeken vindt ze twee boeken terug, het derde blijft zoek. Wendy moet van haar ouders op zondag een antwoordmailtje schrijven, gericht aan mevrouw Boeken en
mevrouw Knepflé. Je schrijft Wendy’s mail twee keer, waarbij je experimenteert met schrijfstijl. De twee mailtjes gaan over hetzelfde onderwerp, maar de schrijfstijl van de mailtjes is (heel) verschillend.

Schrijf een antwoord op tekst 7 en op tekst 8.

Slide 20 - Diapositive

Lesdoelen
  • Je weet wat stijl is.
  • Je weet dat er verschillende stijlen voor verschillende situaties zijn.
  • Je weet dat stijl ertoe doet.

Slide 21 - Diapositive

Zijn de lesdoelen behaald?
😒🙁😐🙂😃

Slide 22 - Sondage