Cultuureducatie Enschede
(Ondersteunend) lesmateriaal bij culturele educatieve Enschedese activiteiten.

De Filmfabriek, gr 3/4, les 3 Reclame

GROEP 3/4
LES 3: Reclame

1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
MediawijsheidTekenenBasisschoolGroep 3,4

In deze les zitten 14 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 40 min

Introductie

Reclame: Om zoveel mogelijk mensen naar de film te laten komen, moeten we reclame maken. De film kan op verschillende manieren de aandacht vragen: een mooie grote poster of affiche kan daarbij helpen! Op een poster of affiche zie je herkenbare onderdelen van de film; de personages staan erop afgebeeld of herkenbare onderdelen uit de film. De kleuren die gebruikt worden zeggen ook iets over een sfeer of emotie: is het een vrolijke film? Of een spannende? *Deze les kan ook later in de leerlijn worden gegeven. In sommige gevallen werkt dat wellicht beter aangezien je dan weet; waar gaat de film over, welke personages spelen er in mee, hoe ziet het decor of de ruimte eruit enz.

Instructies

Benodigdheden:
- Digibord met geluid, verbonden met het internet
- LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 3/4, les 3’
- Bijlage 3.1: Begrippenlijst reclame (gr 1 t/m 8, les 3)
- Bijlage 3.2: Werkblad flyer (gr 3/4, les 3) één dubbelzijdige kopie per twee leerlingen
- Materialen voor het maken van filmposters (vellen (gekleurd) A2-papier,
tekengerei, evt. tijdschriften, (gekleurd) A4-papier, etc.)

Verkenning: inhoud en introductie
Informatie: filmposter en filmflyer
Opdracht: filmposter en/of filmflyer maken
Afsluiting:  filmposters bekijken en ophangen

Voorbereiding: Bekijk de opdrachten en beschrijvingen bij de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar op het digibord. Zet ‘devices in de klas’ uit. Bekijk bijlage 3.1 (begrippenlijst). Bedenk met welke materialen je de leerlingen de filmposter wil laten maken en leg dit klaar in de klas. Bereid de filmposters voor; schrijf de titel bovenaan en de namen van de leerlingen + de datum van de première onderaan. Vermeld eventueel ook de naam van de school. Doe dit voor elke poster. Je kunt deze gegevens ook op de computer typen, printen en op de posters plakken. Vul enkele gegevens in op bijlage 3.2 (werkblad flyer) en maak één dubbelzijdige kopie per twee leerlingen.
 
Leerdoel: Aan het einde van de les kunnen de leerlingen de verschillen tussen een filmposter en flyer benoemen. Tevens kunnen ze een bijdrage leveren aan de filmposter van hun eigen film of kunnen ze een flyer maken, met daarop kenmerkende elementen uit hun eigen film.


           

Onderdelen in deze les

GROEP 3/4
LES 3: Reclame

Slide 1 - Tekstslide

Vertel dat jullie een les gaan doen uit ‘De Filmfabriek’.
hoihoi
Vraag
Informatie
Opdracht
Kijk
Benodigdheden
Tip

Slide 2 - Tekstslide

Behandel de betekenissen van de pictogrammen, die in de lessen voorbij zullen komen.
2
Storyboard
3
Reclame
4
Acteren
5
Art direction
6
Muziek en geluid
7
Filmen
8
Montage
1
Verhaal

Slide 3 - Tekstslide

Vertel dat jullie in 8 lessen gaan werken aan het maken van een eigen korte speelfilm en bespreek kort
wat er in elke les aan bod komt. Vertel dat jullie nu les 3 gaan doen (reclame voor de eigen film maken, dmv het maken van een filmposter en/of flyer).

Slide 4 - Video

Bekijk de introductievideo.
Introductie
Wat betekent 'reclame maken'? Waarom wordt dat gedaan en hoe kun je dat doen?
Rein en Nikita hebben reclame gemaakt voor de film 'Meester Kikker'. 
Introductie
Wat vond je van de reclame die Rein en Nikita hebben gemaakt voor de film 'Meester Kikker'?
Introductie
Wat gebruikten Rein en Nikita voor het maken van reclame voor de film?

Slide 5 - Tekstslide

Vertel dat Rein en Nikita reclame hebben gemaakt voor de film ‘Meester Kikker’. Vraag de leerlingen
wat ‘reclame maken’ betekent; leg uit dat reclame ervoor moet zorgen dat mensen dingen gaan kopen of iets gaan bezoeken. Door reclame te maken voor een product/dienst krijgt het product/de dienst aandacht en wordt het hopelijk populair.
Vraag de leerlingen of ze vinden dat Rein en Nikita goede reclame hebben gemaakt voor de film ‘Meester Kikker’. Wat hebben ze hiervoor gebruikt? Antwoord: een poster en enthousiaste uitleg. Vertel dat jullie in deze les reclame gaan maken voor jullie eigen bedachte film.
Klik op de afbeelding van de poster om in te zoomen
Filmposter
Bekijk de afbeelding van de filmposter. 
Wie zijn de hoofdrolspelers? Waar denk je dat de film over gaat? Waarom denk je dat?
Trailer
Bekijk (na het beantwoorden van de vragen) de trailer van de film op de volgende slide. 

Slide 6 - Tekstslide

Vertel de leerlingen dat een trailer een soort kort reclamefilmpje is over de film. Bekijk de filmposter en trailer, en laat de leerlingen de bijbehorende vragen beantwoorden. Bespreek de antwoorden.

Slide 7 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Klik op de afbeelding van de poster om in te zoomen
Trailer
Had je gedacht dat de film het zou gaan over een meisje die half zeehond is? Kun je dat aan de poster zien? Zo ja, hoe? 

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Flyer
Wat is het verschil met de poster?
Ontdek het snel met de sleepvraag op de volgende slide!
Klik op de afbeelding van de flyer om in te zoomen
Voorkant
Achterkant

Slide 9 - Tekstslide

Bekijk de filmflyer.
POSTER
FLYER
Veel tekst
Dubbelzijdig
Groot
Klein
Weinig tekst
Enkelzijdig

Slide 10 - Sleepvraag

Doe vervolgens de sleepvraag om de verschillen tussen een poster en flyer duidelijk te maken. Leg
daarbij de begrippen enkel- en dubbelzijdig uit:
- Enkelzijdig = op één kant van het blad staan plaatjes/tekst, de andere kant is leeg
- Dubbelzijdig = aan twee kanten (voor- én achterkant) staan plaatjes/tekst
Antwoorden:
- Poster: weinig tekst, enkelzijdig, groot
- Flyer: veel tekst, dubbelzijdig, klein
POSTER: groot, weinig tekst, enkelzijdig
FLYER: klein, veel tekst, dubbelzijdig
Klik op de afbeeldingen om in te zoomen
Flyer - achterkant
Tekst over de film (samenvatting, recensie, uitnodiging, etc.)
Titel
Hoe heet de film?
Acteurs
Wie spelen er in de film mee? De namen van de acteurs staan genoteerd. 
Datum
Wanneer is de film voor het eerst te zien? 
Kleur
De hele poster en de voorkant van de flyer zijn vaak gevuld met kleur. 
Kern
Op de poster en de voorkant van de flyer is duidelijk te zien over wie/wat de film gaat. 

Slide 11 - Tekstslide

Vertel wat er in ieder geval op een filmposter en op de voorkant van een filmflyer staat/hoe deze
eruit ziet:
- De titel van de film
- De namen van de hoofdrolspelers/acteurs uit de film (in dit geval de namen van de leerlingen)
- De datum van de première (datum waarop de film voor het eerst te zien is); maand en jaartal)
- Op de filmposter/-flyer is duidelijk te zien waar de film over gaat
- De hele poster/voorkant van de flyer is vaak gevuld met kleur
- Op de achterkant van de flyer staat vaak tekst (informatie/een samenvatting, recensie,
uitnodiging, etc.).
Filmposter maken
Maak in groepjes een filmposter voor de eigen film. 
Groot
Maak grote afbeeldingen, wat laat zien waar de film over gaat. 
Kleur
Let erop dat je het hele papier vult met kleur! 
Klaar?
Bekijk alle filmposters en hang de posters op in de klas/rondom de school. 
Wat vond je van het maken van de filmposter? Wat is goed gegaan, en wat had beter gekund?
- (Gekleurde) vellen A2 of A3 papier
- Tekengerei (potloden/stiften/wasco/verf/etc.)
- Evt tijdschriften/plaatjes
- Bijlage 3.2: Werkblad flyer
Filmflyer maken
Maak een flyer voor de eigen film. 
Teken op de voorkant waar de film over gaat. 

Slide 12 - Tekstslide

Herhaal kort waar het eigen filmverhaal over gaat. Bedenk samen met de leerlingen een titel voor de film (indien jullie dat nog niet hebben gedaan).
Je kunt de leerlingen in groepjes een filmposter laten maken en/of individueel een filmflyer laten maken. Bedenk zelf met welke materialen je de leerlingen laat werken; kleurpotloden, stiften, wasco, krijt, verf, plaatjes uit tijdschriften, etc.
Poster:
Maak groepjes van  4 leerlingen. Geef elk groepje een groot vel papier en schrijf op de achterkant de namen van de groepsleden. Schrijf op de voorkant de titel van de film (bovenaan, groot), en schrijf de namen van alle leerlingen en de datum van de première onderaan (klein). Je kunt deze gegevens (titel en namen + datum) ook eventueel op de computer typen, printen en op de posters plakken. Laat de leerlingen vervolgens samen per groepje de filmposter verder afmaken. Je kunt dit op verschillende manieren doen:
- Elke leerling tekent zijn/haar eigen personage of een kenmerkend onderdeel van de film op een A4 en deze tekeningen worden op het grote vel papier geplakt.
- De leerlingen tekenen samen rechtstreeks op de poster. Let erop dat de leerlingen groot tekenen. Je kunt als leerkracht eventueel zelf een afbeelding maken als basis voor de poster en de leerlingen deze laten inkleuren en verder laten aanvullen.
- De leerlingen scheuren/knippen/prikken afbeeldingen uit bijvoorbeeld tijdschriften die passen bij hun film en plakken deze op het grote vel papier. De filmposter bestaat dus uit een verzameling van plaatjes (soort collage).
Bij manier één en drie zoal hierboven beschreven kun je er voor kiezen om een gekleurd vel papier te gebruiken als basis, zodat de poster weinig wit bevat en opvalt.  
Flyer:
Vul zelf enkele gegevens in op de tweede pagina van bijlage 3.2: Werkblad flyer; titel van de film, datum/locatie/tijd van de première en namen van de leerlingen/klas/school. Vul twee keer hetzelfde in. Print het document dubbelzijdig af voor de leerlingen. Knip/snij de werkbladen in tweeën, zodat je een A5-formaat krijgt. Geef de leerlingen elk één A5-papier. Op de achterkant staat de tekst (de uitnodiging voor de film), en op de voorkant kunnen de leerlingen hun eigen personage en/of kenmerkende elementen uit hun film tekenen. Laat ze in de balk bovenaan de titel van hun film schrijven. Laat ze onder de streep onderaan hun naam/alle namen van de klas en de datum van de première schrijven.
Evaluatie
Bekijk de filmposters. Hoe ging het? Passen ze bij het verhaal?
Hang de posters op in de klas/in de school.

Slide 13 - Tekstslide

Bekijk alle filmposters en hang deze in de klas en in/rondom de school. Neem eventueel contact op met het dichtstbijzijnde filmhuis en vraag of daar ook een filmposter mag hangen.
Kopieer eventueel de filmflyers van enkele leerlingen en laat alle leerlingen deze mee naar huis nemen.
Evalueer hoe het maken van de posters en flyers is gegaan.
Gemaakt door: 







Gefinancierd door:
Met dank aan:

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies