Cultuureducatie Enschede
(Ondersteunend) lesmateriaal bij culturele educatieve Enschedese activiteiten.

De Filmfabriek, gr 1/2, les 5 Art direction

GROEP 1/2
LES 5: Art direction

1 / 9
volgende
Slide 1: Tekstslide
MediawijsheidBasisschoolGroep 1,2

In deze les zitten 9 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 30 min

Introductie

Introductie In les één heb je samen met de leerlingen het verhaal bedacht en uitgewerkt in een scenario. In les twee kwam de visualisering en de volgorde van het verhaal aan bod via het storyboard. Daarmee is een stevig begin gemaakt voor de volgende stap. In de filmwereld bekend als ´art direction´. Art direction is de stap waarin het verhaal verdere invulling krijgt. Hoe ziet de acteur er uit? Op welke plekken zal straks worden gefilmd? Welke spullen zijn er allemaal nodig om acteurs en omgeving verder ‘aan te kleden’. Dit is de les waarin de leerlingen bekend raken met nieuwe woorden als rekwisiteur, grimeur en locatiescout. Zij zijn minstens zo belangrijk als acteurs en de regisseur. Want zonder goede aankleding en zonder een goede locatie kan een film niet worden gemaakt.

Instructies

Benodigdheden:
  • - Digibord met geluid, verbonden met het internet
  • - LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 1/2, les 5’
  • - Tijdschriften (met kleding, accessoires, attributen, locaties, etc.), lijm en evt.scharen en/of prikpennen, of kleurpotloden/stiften
  • - A4-papier (één vel per leerling)
  • - Bijlage 5.1: Begrippenlijst art direction (gr 1 t/m 8, les 5)
  • onvoldoende tijdschriften
  • - Bijlage 5.3: Werkblad inventarisatie (gr 1 t/m 8, les 5) kopie voor de leerkracht

Voorbereiding
Bekijk de les instructie, de  onderstaande lesbeschrijving en de bijbehorende LessonUp-les.
  • Bekijk bijlage 5.1 (begrippenlijst). 
  • Print bijlage 5.3 (werkblad inventarisatie) voor jezelf. 
  • Verzamel tijdschriften (met kleding, accessoires, attributen, locaties, etc.) voor deze les. Leg lijm, eventueel scharen/prikpennen, en/of kleurpotloden/stiften klaar.
         
Leerdoel: Aan het einde van de les weten de leerlingen wat er onder ‘art direction’ valt (kleding, accessoires, props en locaties) en kunnen ze voor hun eigen personage bijpassende kleding, accessoires en attributen bedenken.

Opdracht:
Laat de leerlingen plaatjes uitzoeken die bij jullie verhaal passen en plak deze op een leeg vel papier. 
elke kleding, accessoires en rekwisieten horen bij het personage?  
Indien er voldoende geschikte tijdschriften aanwezig zijn, kunnen leerlingen hier plaatjes uit scheuren/knippen/prikken die bij hun personage passen, en op een leeg A4 papier plakken.
Indien er onvoldoende geschikte tijdschriften zijn, kan bijlage 5.2 (kleding en accessoires) gebruikt worden en/of kunnen de leerlingen ook de kleding, accessoires en rekwisieten tekenen die bij hun rol passen. Laat ze de plaatjes plakken en/of tekenen op een leeg A4 papier.
Mochten er leerlingen zonder rol zijn, dan kunnen deze leerlingen een moodboard/collage maken van de filmlocaties of een andere leerling helpen.
Indien er bepaalde rekwisieten gemaakt moeten worden, kunnen enkele leerlingen dit voor hun rekening nemen tijdens dit onderdeel van de les.


Onderdelen in deze les

GROEP 1/2
LES 5: Art direction

Slide 1 - Tekstslide

Vertel dat jullie een les gaan doen uit ‘De Filmfabriek’.
hoihoi
Vraag
Informatie
Opdracht
Kijk
Benodigdheden
Tip

Slide 2 - Tekstslide

Behandel de betekenissen van de pictogrammen, die in de lessen voorbij zullen komen.
2
Storyboard
3
Reclame
4
Acteren
5
Art direction
6
Muziek en geluid
7
Filmen
8
Montage
1
Verhaal

Slide 3 - Tekstslide

Vertel dat jullie in 8 lessen gaan werken aan het maken van een eigen speelfilm en bespreek kort wat
er in elke les aan bod komt. Vertel dat jullie nu les 5 zullen doen (art direction; nadenken over de spullen in de film en deze eventueel maken en verzamelen).

Slide 4 - Video

Bekijk de introductievideo.
Introductie
Op welke plekken speelt jullie film zich af?

Slide 5 - Tekstslide

Bespreek met de leerlingen de locatie(s) waar hun film zich afspeelt. En waar wordt de film
opgenomen?
Kleding
Wie heeft welke kleding/kostuum aan en waarom?
Accesoires
Accesoires zijn onderdeel van de kleding, zoals sieraden, hoeden en schoenen. 
Locatie
Waar wordt de film opgenomen? Binnen en/of buiten? Bijv. op het schoolplein of in een bibliotheek? Is er een zelfgemaakt decor nodig?
Rekwisieten
Vaak hebben de (hoofd)personen bepaalde spullen nodig. Deze voorwerpen/attributen worden in de filmwereld props genoemd. 
Art direction

Slide 6 - Tekstslide

Vertel de leerlingen aan de hand van slide wat ‘art direction’ inhoudt; alles wat hoort bij de aankleding van de personages (kleding, accessoires) en de filmset (rekwisieten, locatie/decor).
Maak een moodboard/collage van jullie film 

Zoek plaatjes uit die bij jullie verhaal passen en plak deze op een leeg vel papier. 

Gebruik bij onvoldoende tijdschriften bijlage 5.2
Mochten er rekwisieten gemaakt moeten worden, dan kun je dat een groep leerlingen nu laten maken.

Slide 7 - Tekstslide

Laat de leerlingen een moodboard/collage maken van hun eigen personage; welke kleding, accessoires en rekwisieten horen bij het personage?  
Indien er voldoende geschikte tijdschriften aanwezig zijn, kunnen leerlingen hier plaatjes uit scheuren/knippen/prikken die bij hun personage passen, en op een leeg A4 papier plakken.
Indien er onvoldoende geschikte tijdschriften zijn, kan bijlage 5.2 (kleding en accessoires) gebruikt worden en/of kunnen de leerlingen ook de kleding, accessoires en rekwisieten tekenen die bij hun rol passen. Laat ze de plaatjes plakken en/of tekenen op een leeg A4 papier.
Mochten er leerlingen zonder rol zijn, dan kunnen deze leerlingen een moodboard/collage maken van de filmlocaties of een andere leerling helpen.
Indien er bepaalde rekwisieten gemaakt moeten worden, kunnen enkele leerlingen dit voor hun rekening nemen tijdens dit onderdeel van de les.
Gebruik bijlage 5.3
Benodigdheden
Welke kleding en rekwisieten zijn er nodig in de film? Wat ligt er op school en welke leerling kan wat van thuis meenemen? 

Zorg ervoor dat alle spullen voor les 7 op school zijn. 

Slide 8 - Tekstslide

Bekijk elkaars moodboard/collage. Welke spullen (kleding en rekwisieten) zijn er nodig, die niet op school liggen? Heeft iemand thuis iets liggen wat in de film gebruikt kan worden? Inventariseer wie wat mee neemt van huis. Schrijf dit op bijlage 5.3: ‘Werkblad inventarisatie’. Scan het werkblad in en mail dit naar de ouders van de leerlingen, zodat zij op de hoogte zijn wat hun kind moet meenemen. Hang het werkblad vervolgens bij de deur van het klaslokaal en geef eventueel een kopie mee aan de ouders van de leerlingen. Laat de leerlingen de spullen voor les 7 (wanneer er gefilmd gaat worden) meenemen naar school. Bekijk of er ook eventueel geschminkt moet worden en vraag of één van de ouders beschikbaar is tijdens les 7.
Gemaakt door: 







Gefinancierd door:
Met dank aan:

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies