In deze les zitten 8 slides, met tekstslides en 1 video.
Lesduur is: 30 min
Introductie
les 4 Art direction
In les één heb je samen met de leerlingen het verhaal bedacht en uitgewerkt in een scenario. In les twee kwam de visualisering en de volgorde van het verhaal aanbod via het storyboard. Daarmee is een begin gemaakt voor de volgende stap. In de filmwereld bekend als ´art direction´.
Art direction gaat over het uiterlijk van het personage/acteur. De plekken waar gefilmd wordt. De spullen die allemaal nodig zijn om acteurs en omgeving ‘aan te kleden’,
Dit is de les waarin de leerlingen bekend raken met nieuwe woorden als rekwisiteur, grimeur en locatiescout. Zij zijn heel belangrijk voor een film. Want zonder goede aankleding en zonder een goede locatie kan het verhaal van de film niet goed worden verteld.
Instructies
Benodigdheden:
Digibord met geluid, verbonden met het internet
LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 1/2, les 4
Tijdschriften (met kleding, accessoires, attributen, locaties, etc.), lijm en evt.
Scharen en/of prikpennen, of kleurpotloden/stiften
A4-papier (één vel per leerling)
Bijlage 4.1: Begrippenlijst art direction (gr 1 t/m 8, les 4)
Bijlage 4.2: Kleding en accessoires (gr 1 t/m 4, les 4) kopie per tweetal bijonvoldoende tijdschriften
Bijlage 4.3: Werkblad inventarisatie (gr 1 t/m 8, les 4) kopie voor de leerkracht
Voorbereiding:
Bekijk de onderstaande lesbeschrijving en zet de bijbehorende LessonUp-les voor aanvang van de les klaar op het digibord.
Bekijk bijlage 4.1 (begrippenlijst).
Print bij onvoldoende tijdschriften bijlage 4.2 (werkblad kleding en accessoires) per tweetal.
Print bijlage 4.3 (werkblad inventarisatie) voor jezelf.
Verzamel tijdschriften (met kleding, accessoires, attributen, locaties, etc.) voor deze les. Leg lijm, eventueel scharen/prikpennen, en/of kleurpotloden/stiften klaar.
Leerdoel: Aan het einde van de les weten de leerlingen wat er onder ‘art direction’ valt en kunnen ze voor hun eigen personage bijpassende kleding, accessoires en attributen bedenken.
Opdracht:
Zoek plaatjes uit die bij jullie verhaal passen en plak deze op een leeg vel papier.
Denk aan welke kleding, accessoires en props horen bij het personage? Indien er voldoende geschikte tijdschriften aanwezig zijn, kunnen leerlingen hier plaatjes uit scheuren/knippen/prikken die bij hun personage passen, en op een A4 papier plakken. Indien er onvoldoende geschikte tijdschriften zijn, kan bijlage 4.2 gebruikt worden en/of kunnen de leerlingen ook de kleding, accessoires en rekwisieten tekenen die bij hun rol passen.
Indien er bepaalde rekwisieten gemaakt moeten worden, kunnen enkele leerlingen dit voor hun rekening nemen tijdens dit onderdeel van de les.
Werkbladen
Onderdelen in deze les
GROEP 1/2
LES 4: Art direction
Slide 1 - Tekstslide
Art direction omvat alles wat hoort bij aankleding van de film.
4
Art direction
Slide 2 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Slide 3 - Video
filmpje met Rein en Nikita
Introductie
Op welke plekken speelt jullie film zich af?
Slide 4 - Tekstslide
Bespreek met de leerlingen op welke ruimtes of locatie(s) hun film zich afspeelt. Zijn de ruimtes al helemaal goed of moet er nog iets aangepast worden. Als bijvoorbeeld de lokatie een rommelige bibliotheek is dan moet de bibliotheek misschien wel wat rommeliger gemaakt worden.
Kleding
Wie heeft welke kleding/kostuum aan en waarom?
Accesoires
Accesoires zijn onderdeel van de kleding, zoals sieraden, hoeden en schoenen.
Locatie
Waar wordt de film opgenomen? Binnen en/of buiten? Bijv. op het schoolplein of in een bibliotheek?
Props
Vaak hebben de (hoofd)personen bepaalde spullen nodig. Deze voorwerpen/attributen worden in de filmwereld props genoemd.
Art direction
Slide 5 - Tekstslide
Vertel de leerlingen aan de hand van de slide wat ‘art direction’ inhoudt; alles wat hoort bij de aankleding van de personages (kleding, accessoires) en de filmset (props, locatie).
Gebruik bij onvoldoende tijdschriften bijlage 5.2
Zoek plaatjes uit die bij jullie verhaal passen en plak deze op een leeg vel papier.
Maak een tekening van jullie props
Slide 6 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Benodigdheden
Welke kleding en props zijn er nodig in de film? Wat ligt er op school en welke leerling kan wat van thuis meenemen?
Zorg ervoor dat alle spullen voor les 6 op school zijn.
Slide 7 - Tekstslide
Bekijk elkaars moodboard/collage.
Welke spullen (kleding en props) zijn er nodig, die niet op school liggen? Heeft iemand thuis iets liggen wat in de film gebruikt kan worden? Inventariseer wie wat meeneemt van huis. Maak hier een lijst van en mail dit naar de ouders van de leerlingen, zodat zij op de hoogte zijn wat hun kind op de draaidag (filmdag) mee moeten nemen.
De leerlingen nemen de spullen voor les 5 (wanneer er gefilmd gaat worden) mee naar school. Bekijk of er ook eventueel geschminkt moet worden.