Mina Moes

TIJD
PO Groep 
1/2/3
4/5 
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
filmeducatieKunstzinnige oriëntatie+3BasisschoolGroep 1-5

In deze les zitten 18 slides, met tekstslides en 6 videos.

time-iconLesduur is: 50 min

Introductie

Dit is een les over de film MINA MOES. Lees eerst de instructie door. MINA MOES is een korte film over eigenwijs en jezelf (durven) zijn. De zevenjarige Mina heeft een volledig rood-witte kamer, draagt rood-wit gestippelde kleren en heeft altijd een haarband met grote zwarte muizenoren op haar hoofd. Ze is groot fan van Minnie Mouse en wil daarom niet Mina, maar Minnie genoemd worden. De mensen in haar saaie, vaalgroene omgeving snappen dat niet en willen dat ze zich aanpast, maar Mina voelt zich niet gelukkig in het groen en trekt haar eigen plan. In deze les zal de actrice Meral Polat (moeder van Mina in de film) via verschillende video’s de leerlingen door de les heen begeleiden. Merel zal haar herinneringen aan de film delen en vragen stellen aan de hand van de film. Hierbij bespreekt ze constant het thema 'Lekker eigenwijs' van de Kinderboekenweek 2024. Aan het einde van de les is er de mogelijkheid om een boek uit de Kinderboekenweek te lezen met de klas. De filmles is geschikt voor groep 1 - 5 van het primair onderwijs. Voor de kleuters (groep 1/2/3) en voor de iets oudere kinderen uit groep 4/5 zijn er losse deelopdrachten in de les terug te vinden.

Instructies

Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!

Thema’s:
  • Lekker eigenwijs
  • Filmpersonages
  • Lezen
De les bevat 5 korte video's:

Video 1:
"Hallo allemaal! Mijn naam is Meral Polat en ik speel de moeder van Mina Moes, de film die jullie zo gaan kijken. Mina Moes is een vrolijk en eigenwijs meisje. Eigenwijs zijn betekent dat je dingen op jouw eigen manier doet, net als Mina die Minnie Mouse wil zijn. Dat zullen jullie zo zien in de film, eerst gaan jullie goed luisteren, zet je oren goed open!"

Video 2:
"Ik ben zo benieuwd wat jullie van de film vonden! Vonden jullie de film leuk? Waren er stukjes die je heel grappig, spannend, verdrietig, of gek vond? En waarom? Wie kan daar iets over vertellen? Wat zag en hoorde je in die stukjes?"

Video 3:
"Mijn favoriete stukje uit de film is dat ik heel hard aan het fietsen ben achter de bus aan en je uiteindelijk ziet dat ik twee gaten in mijn jas heb. Nu vraag ik me af: wat voor iemand is Mina eigenlijk? Hoe zou je haar omschrijven? Waar zie en hoor je dat aan? Wat vind jij van Mina? (En waarom?) Lijk jij een beetje op Mina? Of vind je dat ze hetzelfde als iedereen moet zijn? Wat zou jij doen als je Mina was? En ben jij net als Mina ook eigenwijs?"

Video 4:
"Mina Moes is de hoofdpersoon van de film, de film draait om haar. Maar wie zijn eigenlijk alle andere personages in de film? Ik speel de moeder van Mina, kan jij nog andere personages noemen?"

Video 5:
"Nou, dat waren alle personages. Leuk hè, die connectie tussen Mina Moes en de mevrouw bij het stoplicht. Zij was de enige in die hele wereld die ook een beetje kleur droeg, ze droeg een rode riem. Rood net als Mina haar kleding. Zo vielen ze echt op!
Nu gaan jullie met z'n allen een leuke opdracht doen. Jullie leerkracht vertelt jullie wat de opdracht is. Veel plezier!"

Leerdoelen:
  • De leerling kan luisteren en kijken naar de film Mina Moes;
  • De leerling kan kijken en luisteren naar de moeder van Mina: actrice Merel Polat;
  • De leerling kan de personages in de film bespreken;
  • De leerling kan samen met de klas een gekke foto maken, net als in Mina Moes;
  • De leerling kan een "Lekker eigenwijs" Kinderboekenweek boek lezen (Groep 4/5 maakt optioneel een filmpje waarin zij een boek aanprijzen);
  • De leerling kan zelf een verhaal bedenken met een eigenwijs personage (Groep 4/5 schrijft dit ook op).
Benodigdheden:
  • Laptop en scherm/digibord
  • Een camera
  • Verkleedspullen
  • Pen en papier (voor de schrijfopdracht)
  • Een smartphone (voor het maken van een #booktok)




NB: Deze les bevat een (of meerdere) slide(s) met (een deel/delen van) de film Mina Moes (2011).
Regie: Mirjam de With / Productie: Family Affair Films / Omroep: VPRO TV.

Het is niet toegestaan om de film of delen daarvan buiten de context van de les te vervaardigen of te distribueren.

Instructies

Onderdelen in deze les

TIJD
PO Groep 
1/2/3
4/5 

Slide 1 - Tekstslide

 Introductie

Vertel: Vandaag gaan we luisteren en kijken naar een film, personages uit de film bespreken, knutselen en een boek van de Kinderboekenweek lezen!
In deze les...
...ga je luisteren en kijken naar de film Mina Moes;
...kijk en luister je naar de moeder van Mina: actrice Merel Polat;
...ga je de personages in de film bespreken;
...maak je een gekke klassenfoto, net als Mina;
...ga je een "Lekker eigenwijs" Kinderboekenweek boek lezen.
...bedenk je aflevering 2 van Mina Moes.

Slide 2 - Tekstslide

Introductie: lesdoelen

Vertel dat de leerlingen in deze les...
...luisteren en kijken naar de film Mina Moes;
...kijken en luisteren naar de moeder van Mina: actrice Merel Polat;
...de personages in de film bespreken;
...een gekke klassenfoto maken, net als Mina;
...een "Lekker eigenwijs" Kinderboekenweek boek lezen. (Groep 4/5 maakt optioneel een filmpje waarin zij een boek aanprijzen.)
...bedenk je aflevering 2 van Mina Moes. (Groep 4/5 schrijft dit ook op.)

Slide 3 - Video

Video 1: Introductie les

"Hallo allemaal! Mijn naam is Meral Polat en ik speel de moeder van Mina Moes, de film die jullie zo gaan kijken. Mina Moes is een vrolijk en eigenwijs meisje. Eigenwijs zijn betekent dat je dingen op jouw eigen manier doet, net als Mina die Minnie Mouse wil zijn. Dat zullen jullie zo zien in de film, eerst gaan jullie goed luisteren, zet je oren goed open!"
 Luister goed! ♫
Wat hoor je?

Slide 4 - Tekstslide

Luisteropdracht: Gebruik je fantasie!

Vertel: Jullie hebben naar een stukje geluisterd en je fantasie gebruikt om te bedenken hoe de film eruit ziet. We gaan nu de hele film kijken!

Slide 5 - Video

Bekijk de film

Mina Moes (Mirjam de With, 2011) - 15 minuten.
Herken je het geluid?
Klopte het een beetje met wat je dacht of was het heel anders? Wat gebeurde er allemaal? Wat zag en hoorde je allemaal dat anders was of juist hetzelfde? 

Wat vind je van dit stukje film?
Vond je het leuk, grappig, stom, of werd je er boos van? En waarom?
Film bespreken

Slide 6 - Tekstslide

Nabespreking film

Vertel: Voordat we de film gingen kijken hebben we een stukje uit de film beluisterd.

Vraag: Herkende je het stukje geluid? Klopte het een beetje met wat je dacht of was het heel anders? Wat gebeurde er allemaal? Wat zag en hoorde je allemaal dat anders was of juist hetzelfde? En wat vond je eigenlijk van hoe het eruit zag? Vond je het leuk, grappig, stom, of werd je er boos van? En waarom?

Slide 7 - Video

Video 2: Mening over de film

"Ik ben zo benieuwd wat jullie van de film vonden! Vonden jullie de film leuk? Waren er stukjes die je heel grappig, spannend, verdrietig, of gek vond? En waarom? Wie kan daar iets over vertellen? Wat zag en hoorde je in die stukjes?"
Film bespreken
 Ga staan als je de film leuk vond! 
 Ga staan als je de film stom vond!
 Ga staan als je de film grappig vond! 
 Ga staan als je de film verdrietig vond! 

Slide 8 - Tekstslide

Nabespreking film

Vertel: Dat was Mina Moes! Bespreek samen met de klas de vragen die Meral in de video stelde. Doe dit door de leerlingen per vraag te laten opstaan als antwoord op de vraag. Bij elke vraag laat je een leerling die staat en een leerling die zit uitleg geven wat ze leuk/stom/grappig/verdrietig vonden.
  1. Ga staan als je de film leuk vond. 
  2. Ga staan als je de film stom vond.
  3. Ga staan als je de film grappig vond.
  4. Ga staan als je de film verdrietig vond.
  • Waarom was de film  leuk/stom/grappig/verdrietig?
  • Wat zag en hoorde je in die stukjes?
(Tip: kijk actief mee en vertel: welk fragment vond je zelf grappig, opvallend, gek, bijzonder – en waarom? Wat zag en hoorde je zelf waardoor je dat vond?)

Slide 9 - Video

Video 3: Favoriete stukje uit de film

"Mijn favoriete stukje uit de film is dat ik heel hard aan het fietsen ben achter de bus aan en je uiteindelijk ziet dat ik twee gaten in mijn jas heb. Nu vraag ik me af: wat voor iemand is Mina eigenlijk? Hoe zou je haar omschrijven? Waar zie en hoor je dat aan? Wat vind jij van Mina? (En waarom?) Lijk jij een beetje op Mina? Of vind je dat ze hetzelfde als iedereen moet zijn? Wat zou jij doen als je Mina was? En ben jij net als Mina ook eigenwijs?"
Wie weet wat een personage is? 
Hoofdpersoon
Ben jij, net als Mina, eigenwijs? 

Slide 10 - Tekstslide

Verdieping: personages bespreken

Vertel: Nu gaan we het hebben over personages. Wie weet wat een personage is? (Een personage is een persoon (maar dat kan ook een dier zijn, of een verzonnen wezen) in een film.) Het belangrijkste personage noem je de hoofdpersoon.

Vraag: Wie is de hoofdpersoon in Mina Moes? Waarom denk je dat? 
(Mina is de hoofdpersoon van dit verhaal.)

(Tip: Mina draagt rode kleding met witte stippen en nep-oren. Iedereen in haar omgeving is in het groen gekleed. Vraag eventueel door naar wat dat betekent: Mina voelt zich anders dan haar omgeving. Mina is lekker eigenwijs omdat ze haar eigen kledingstijl draagt en de dingen doet die ze zelf wil.)

Slide 11 - Video

Video 4: Personages in de film

"Mina Moes is de hoofdpersoon van de film, de film draait om haar. Maar wie zijn eigenlijk alle andere personages in de film? Ik speel de moeder van Mina, kan jij nog andere personages noemen?"
Personage
Welke personages kun je opnoemen?
Personages

Slide 12 - Tekstslide

Verdieping: personages bespreken
  1. Vraag: Mina is de hoofdpersoon. Ze is echt haar eigenwijze zelf. Maar wie zag je nog meer in de film? Welke andere personages vond je opvallend? Of leuk? Of stom? Of eigenwijs? En waarom?
  2. Vraag: Wat voor iemand is de juf? Waar zie en hoor je dat aan? Wat vinden jullie van de juf? Is de juf eigenwijs? Waarom? (Tip: Help kinderen benoemen waar ze de juf aan herkennen. Laat kinderen de juf eventueel nadoen! Denk aan mimiek (gezichtsuitdrukkingen), toon (hard, niet vriendelijk), lichaamshouding, kleding, attributen (de stok).)
  3. Vraag: Wat voor iemand is de mevrouw bij het zebrapad? Vinden jullie deze mevrouw en Mina Moes op elkaar lijken? Waar zien jullie dat aan? Is de mevrouw eigenwijs?
  4. Vraag: Wat voor iemand is de moeder van Mina? Is zij eigenwijs? Waarom maakt ze de oren van Mina kapot? Wat vindt je daarvan? (Tip: Ze wil dat Mina net als de rest doet en wil niet dat de juf nog een keer boos wordt op Mina.)
  5. Vraag: Wat voor iemand zijn de zusjes van Mina? Zijn ze aardig tegen Mina, of gemeen? Zijn ze ouder of jonger dan Mina? Zijn zij net zo eigenwijs als Mina?

Slide 13 - Video

Video 5: Leuke opdracht

"Nou, dat waren alle personages. Leuk hè, die connectie tussen Mina Moes en de mevrouw bij het stoplicht. Zij was de enige in die hele wereld die ook een beetje kleur droeg, ze droeg een rode riem. Rood net als Mina haar kleding. Zo vielen ze echt op!
Nu gaan jullie met z'n allen een leuke opdracht doen. Jullie leerkracht vertelt jullie wat de opdracht is. Veel plezier!"
Maak een foto waarin iemand of een groepje er anders uitziet of iets geks doet!
Tijd voor een foto!

Slide 14 - Tekstslide

Opdracht: gekke foto maken

Wat heb je nodig:
- De hele klas!
- Een camera.
- Verkleedspullen, gekke bekken, een lenig lijf.
- En je eigen fantasie!

Wat gaan jullie doen:
Een gekke foto maken van je hele klas, net als in Mina Moes! Net als in de film moet je er dus helemaal anders uitzien dan de rest. Gekke kleren aantrekken, een gekke bek trekken, op je kop staan, allemaal gaan springen op het moment dat de foto wordt genomen.

Optie 1: Laat je leerlingen lootjes trekken. De 5 kinderen met een rood lootje moeten op het moment van de foto iets eigenwijs/geks doen en daarna moet de klas raden wie deze opdracht had.
Optie 2: Als het een beetje spannend is, dan kun je ze ook laten afspreken wat ze gaan doen om er anders uit te zien, eventueel in kleinere groepjes. Leuk als het een verrassing is voor de andere kinderen in de klas - vertel het dus niet aan de rest!

Tip: Wissel de foto uit met de andere klassen. Kunnen zij zien wie en wat er op de foto anders is? En wat hetzelfde is?
Kinderboekenweek vervolgopdracht
Lees samen met je klas een boek voor de Kinderboekenweek!

Slide 15 - Tekstslide

Kinderboekenweek vervolgopdracht 

Lees bijvoorbeeld het boek Een jurk met zakken van Lily Murray en Jenny Lovlie. Vraag na het lezen aan de leerlingen wat het verschil is tussen Mina Moes en Lucy.
(Mina Moes draagt als enige in haar wereld een leuke rode met witte stippen jurk, waar ze er heel veel van heeft. Lucy krijgt van haar tante een jurk als cadeau, eenmaal in de boetiek blijkt dat Lucy geen enkele jurk goed vindt. Ze is namelijk op zoek naar een jurk met zakken! Zo hebben ze beide hun eigen stijl en zijn ze lekker eigenwijs met wat ze graag dragen.)

Aanvullende opdracht voor groep 4/5:
Maak een #booktok: een filmpje van 30 tot 60 seconden waarin zij een zelf gelezen boek met een eigenwijze hoofdpersoon aanprijzen.
Vervolgopdracht: bedenk aflevering 2!
Wat voor eigenwijze avonturen beleefd Mina nog meer?

Slide 16 - Tekstslide

Vervolgopdracht: bedenk aflevering 2

Vertel: regisseur Mirjam de With zou heel graag deel 2 willen maken, maar ze heeft helaas nog geen verhaal. Jullie gaan nu een verhaal voor haar bedenken!

Groep 1/2/3:
Bij de kleuters kun je 'storydices' gebruiken en de kinderen aan de hand van een dobbelspel zelf verhalen van eigenwijze personages laten verzinnen.

Groep 4/5 (kinderen die allemaal al kunnen schrijven):
Een film heeft net als een boek een begin, midden en een eind. Verzin het verhaal van aflevering 2 volgens deze drie-actstructuur en schrijf dit op.
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆

Slide 17 - Tekstslide

Waardeer de les

We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt hem een score geven via de sterren op de homepage van de les op LessonUp. 

Meer feedback? Mail ons op:
Meer films in de klas? ► 

Slide 18 - Tekstslide

Film in de Klas

Kijk voor meer gratis films en lespakketten voor het primair- en voortgezet onderwijs op filmeducatie.nl of op Schooltv.