In deze les zitten 21 slides, met tekstslides en 4 videos.
Lesduur is: 60 min
Introductie
Beeldverhaal is gemaakt voor leerlingen van groep 3 t/m 8 van het primair onderwijs. De lessen volgen de leerlijn (media)kunst en filmeducatie en zijn kerndoeldekkend voor taal. Beeldverhaal laat kinderen spelenderwijs kennismaken met de kracht en verschijning van beeld en taal in (animatie)film. Door zelf film te maken leren kinderen hoe ze hun eigen werkelijkheid op een creatieve manier kunnen verwoorden en verbeelden.
Beeldverhaal bestaat uit 6 opeenvolgende delen van 5 lessen voor groep 3 t/m 8. Dit Deel 5 is geschikt voor leerlingen van groep 4 t/m 6. Beeldverhaal is ontwikkeld door de Animatiebus ism IDFA.
Les 2: Filmplan schrijven
In les 2 t/m 5 wordt naar een film toegewerkt.
De leerlingen maken een verhaal over een reis die ze zelf hebben gemaakt. Wat zie je onderweg, wie kom je tegen? Ze kijken naar de opbouw van een filmverhaal en uit welke onderdelen dit bestaat. Het verhaal is de basis voor hun film, het filmplan. Van het verhaal maken ze een korte versie in de vorm van een Elfje dat ze in les 5 inspreken bij hun film.
Instructies
Leerdoelen:
Past narratieve elementen toe in eigen filmverhaal
Beeldend woordgebruik toepassen in het filmverhaal, een elfje
Leren een reisverhaal in te korten tot een ELFJE, waarin alleen de belangrijkste aspecten voorkomen
Aanvullende leerdoelen filmeducatie
Maakt kennis met verschillende soorten film en filmtechnieken.
Ervaart en verwoordt gevoelens bij een film
Vertelt over personages en gebeurtenissen
Lesvolgorde: van kijken naar maken
- eerst wordt de vorige les kort besproken
- dan wordt een filmpje bekeken
- dan wordt het filmverhaal onderzocht aan de hand van een elfje
- leerlingen gaan zelfstandig een reisverhaal maken
- leerlingen maken aan de hand van een elfje een eigen filmverhaal
Benodigdheden:
• Pen • Papier • werkblad ELFJE
Werkbladen
Onderdelen in deze les
Slide 1 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Slide 2 - Video
Trailer Beeldverhaal.
Let op: zet het geluid aan rechtsonder het fragment
Introductie: Haal kort even terug wat jullie in de vorige les hebben gedaan. In deze les gaan we een filmverhaal maken. Veel verhalen gaan over een reis, ook jullie filmverhaal. Jullie gaan zo’n reisverhaal maken door je verbeelding te gebruiken.
Vraag:Wat betekent verbeelding ook al weer?
Sluit je ogen en luister naar dit mini-verhaaltje: ‘Vanochtend zag ik iemand op een paard met een felgekleurd zadel een appel te eten. ‘
Vragen:
Welke kleur had het paard?
Welke kleur was het zadel?
At het paard een rode of een groene appel?
Zie je! Jullie verbeelden je allemaal iets anders bij het horen van dit verhaaltje. Terwijl het verhaaltje voor iedereen hetzelfde is. Grappig toch?
Van het verhaal gaan jullie een Elfje maken.
Let op: je kan hier ook een eigen verhaal verzinnen.
Vraag:Wie weet wat een Elfje is?
Antwoord: Dat is een soort gedicht dat bestaat uit 11 woorden: eerst 1, dan 2, dan 3, dan 4 en dan weer 1 woord.
Wat heb je nodig voor een (animatie)film?
Figuren en voorwerpen
Omgeving (achtergrond)
Het verhaal
Slide 3 - Tekstslide
Wat heb je nodig voor een (animatie)film?
In de volgende lessen gaan we werken aan een eigen film. Om een film te maken heb je verschillende onderdelen nodig. Dit vat je samen in je filmplan. Dat ken je misschien nog uit Beeldverhaal deel 4.
(Klik op de sterretjes)
- Het verhaal
- Omgeving / achtergrond
- Hoofdpersonen en onderdelen
- Vertelstem
We beginnen nu met het verhaal. In de volgende lessen maken we de figuren en de achtergrond.
Filmplan maken
Omgeving schilderen
Onderdelen maken
Filmen
Korte film
1
2
3
4
Slide 4 - Tekstslide
Even op een rijtje:
Wat gaan we doen?
- Filmplan / -verhaal maken (gaan we in deze les doen)
- Omgeving maken (gaan we in de volgende les doen)
- Losse onderdelen maken (in les 4)
- Filmen en vertelstem inspreken (in les 5)
DEEL 5
Slide 5 - Tekstslide
Hoe maak je een filmverhaal?
We gaan vandaag dus bezig met het verhaal van de film. We gaan kijken hoe een filmverhaal in elkaar zit. We leren wat verbeelden is, hoe je een filmverhaal opbouwt met hulp van een trucje, hoe je zelf een verhaaltje schrijft, hoe je met het trucje je eigen filmverhaal maakt.
Een verhaal gaat vaak over een reis
Slide 6 - Tekstslide
Een verhaal als een reis
Een verhaal vaak gaat over iemand die een reis aflegt. Dat kan een lange of een korte reis zijn, van de ene naar de andere plek of van de ene naar de andere situatie.
Vraag:
Wie kent er een voorbeeld van een boek of een film over een reis?
Instructie docent: Herhaal de antwoorden en vat ze kort samen voor de rest. Bijvoorbeeld: ‘Het verhaal gaat dus over…. die een reis maakt naar….. en onderweg gebeurt er ……..
Zo focussen de leerlingen op een klein verhaaltje over de reis.
Nu gaan we kijken naar de korte animatie 'Waarheen ik wil'. Dit is een filmpje uit Sesamstraat en gaat over de reis van een giraffe.
Slide 7 - Video
Bekijk het filmpje in de klas
Het reisverhaal van de giraf
Slide 8 - Tekstslide
Het reisverhaal van de giraf
Filmbeleving
Vraag de leerlingen naar hoe ze dit filmpje hebben beleefd/
Dat was een voorbeeld van een reisverhaaltje met de giraf als hoofdpersoon.
Vragen:
Wat vonden jullie ervan en waarom?
Wat gebeurde er? (de giraf krijgt een fiets en gaat op reis)
Wat is er bijzonder aan dit reisverhaal? (Zijn reis is gedeeltelijk ‘echt’ en gedeeltelijk fantasie).
Wat vraag je je na het zien van dit filmpje nog af? (bijv. waar zou de giraf naartoe gaan op reis?)
Begin
Midden
Eind
De giraf krijgt een fiets
De giraf beweegt hoog door de lucht
De giraf vertrekt naar een ver land
Verhaal
Slide 9 - Tekstslide
Verhaalstructuur
We gaan het nu hebben over hoe het verhaal in elkaar zit.
Vragen
Elk verhaal heeft drie delen. Welke zijn dat denk je?
Antwoord: begin, midden en eind.
Wat gebeurt er in het begin? (Klik op vraagteken -> )Antwoord: De giraf krijgt een fiets
Wat gebeurt er in het midden? (Klik op vraagteken ->) Antwoord: De giraf beweegt door de lucht
Wat gebeurt er aan het eind? (Klik op vraagteken ->) Antwoord: De giraf vertrekt naar een ver land
Hier zien jullie hoe het verhaal van de giraf is opgebouwd. Wij gaan dat ook doen. En dan op een bijzondere manier, namelijk in de vorm van een Elfje. Dat is een soort gedicht – verhaal en bestaat uit 11 woorden: eerst 1, dan 2, dan 3, dan 4, en dan weer 1
Elfje
WOLKENREIS NIEUWE FIETS FLINK SNEL TRAPPEN ALLES IS KLEIN BENEDEN VER
Slide 10 - Tekstslide
Elfje van de film
Er is een trucje om een filmverhaal kort samen te vatten. Daar gebruiken we een soort gedicht voor: het elfje. Daarmee vertel je het verhaal heel kort, in maar elf woorden! Hier zie je het Elfje van de film over de giraf. Lezen jullie hardop mee?
Wolkenreis (1 woord)
Nieuwe fiets (2 woorden)
Flink snel trappen ( 3 woorden)
Alles is klein beneden (4 woorden)
Ver (1 woord)
Hulpvragen
Wat?
Waarmee?
Wat gebeurd er?
Wat zie je? Wat voor een reis?
Elfje
Slide 11 - Tekstslide
Hulpvragen
De hulpvragen zijn bedoeld om de verbeelding van de leerlingen te prikkelen.
Een elfje maken is eigenlijk best makkelijk. Je hoeft alleen maar antwoord te geven op de volgende vragen en een beetje creativiteit toe te voegen. Probeer maar eens. Gebruik je eigen fantasie en verbeelding!
Wat (voor reis)?
Waarmee?
Wat gebeurt er?
Wat zie je?
Waar naar toe?
Elfje
Wat voor een reis? Waarmee? Wat gebeurt er? Wat zie je? Waar naar toe?
WOLKENREIS NIEUWE FIETS FLINK SNEL TRAPPEN ALLES IS KLEIN BENEDEN VER
Slide 12 - Tekstslide
En dan kan het er zo uit komen te zien:
Wat (voor reis)? Wolkenreis
Waarmee? Nieuwe fiets
Wat gebeurt er? Flink snel trappen
Wat zie je? Alles is klein beneden
Waar naar toe? Ver
Zo zie je: de antwoorden op deze vragen worden eigenlijk vanzelf een kort filmverhaaltje. En zo is het Elfje het begin van je filmplan.
bouwstenen verhaal
Begin
Midden
Eind
Hulpvragen
Kijk nu nog eens naar het filmpje
Slide 13 - Tekstslide
Herhaling van de ‘bouwstenen’ van een filmverhaal: begin, midden en eind. Met de hulpvragen komen de leerlingen tot hun eigen filmverhaal.
Laten we nog een keer naar het filmpje van de giraf kijken (op de volgende slide). Daarna gaan we samen in de klas een nieuw elfje bij dit filmpje maken.
0
Slide 14 - Video
Bekijk het filmpje van de giraf nog een keer.
Kijkopdracht: Zoek tijdens het kijken naar andere woorden dan in het vorige elfje.
Elfje
Welk voertuig? Langzaam of hard? Wat gebeurt er? Wat zie je onderweg? Waar ga je naar toe?
Weet je nog? Een elfje maken is eigenlijk best makkelijk. Je hoeft alleen maar antwoord te geven op de vragen en je eigen creativiteit te gebruiken.
Let op: De hulpvragen zijn hier anders om op nieuwe woorden te komen.
Maak klassikaal een nieuw elfje en schrijf dit op het bord. Laat de kinderen met verschillende woorden komen en de mooiste, met de meeste verbeeldingskracht, kiezen.
Wat zie je onderweg? ……. ……. ……. ……. (kikkerperspectief, vogelperspectief)
Waar ga je naar toe? ……(temperatuur, groot/klein, ver weg of dichtbij)
MAAKOPDRACHT
Slide 16 - Tekstslide
Maakopdracht Elfje
De basis voor jouw film is een klein reisverhaal. Zo klein dat het jouw reis van huis naar school kan zijn, of van je bed naar de wastafel. Net als veel schrijvers en filmmakers gebruik jij je eigen belevenissen want de mooiste verhalen komen uit je eigen leven.
Voordat jij je eigen Elfje gaat maken kijken we naar een korte film om inspiratie op te doen. Het verhaal speelt zich ook af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen?
Slide 17 - Video
Bekijk de film
Het verhaal speelt zich ook af op weg naar huis. Wat komt de hoofdpersoon allemaal tegen?
Elfje
Begin
Midden
Eind
Slide 18 - Tekstslide
Kijk zo ziet een elfje er uit!
Hulpvragen
Dit zijn de hulpvragen die je kunt gebruiken wanneer je een elfje maakt.
Instructie voor docent
Deze extra vragen kun je aan leerlingen stellen om ze op weg te helpen
- Welk voertuig vind je leuk?
- Welke reis kan je je nog herinneren?
- Wat zie je als je om je heen kijkt in het voertuig? Binnen en buiten?
- Wat kan er allemaal gebeuren tijdens een reis?
Elfje uitgebeeld op blad met vakjes en begin, midden, eind. Nu zelf aan de slag. Pak je werkblad erbij om het ELFJE te maken. Gebruik je eigen reisje als uitgangspunt. Voeg een vleugje fantasie toe. Overdrijf een gebeurtenis. Samenwerken: Er kan worden samengewerkt aan de elfjes, met max 3 kinderen. Er kan ook gekozen worden eerst een individueel elfje te schrijven en te kiezen welk elfje als filmverhaal wordt gebruikt.
Hulpvragen
Welk voertuig? Langzaam of hard? Wat gebeurt er? Wat zie je onderweg? Waar ga je naar toe?
Elfje
Slide 19 - Tekstslide
Hulpvragen (laten staan tijdens het invullen van het werkblad).
Hier zie je de vragen voor je eigen Elfje
Welk voertuig?
Langzaam of hard?
Wat gebeurt er?
Wat zie je onderweg?
Waar ga je naar toe?
Extra vragen, deze kun je aan leerlingen stellen om ze een beetje op weg te helpen
- Welk voertuig vind je leuk?
- Welke reis kan je je nog herinneren?
- Wat zie je als je om je heen kijkt in het voertuig? Binnen en buiten?
- Wat kan er allemaal gebeuren tijdens een reis?
Terugkijken
Wat heb ik deze les geleerd?
Slide 20 - Tekstslide
Reflectie
Bespreek klassikaal enkele elfjes.
Gelukt allemaal? Wat heb je geleerd? Vonden jullie het leuk? Moeilijk? Makkelijk? Waarom?
Heb je al een idee hoe je filmpje er uit gaat zien?
Wat gaan we in de volgende les doen? Volgende slide.
Volgende keer in Beeldverhaal Deel 5: Les 3 Omgeving
Niets uit deze les mag gekopieerd worden zonder uitdrukkelijke toestemming van de Animatiebus. www.deanimatiebus.nl
Slide 21 - Tekstslide
Volgende keer in Beeldverhaal deel 5: Les 3 Omgeving
Volgende keer gaan we aan de slag met de omgeving waarin jouw reisverhaal zich afspeelt. Voor de snelle leerling: Maak alvast een tekening bij je Elfje