Johan de Witt Scholengroep

Les 2: het debat

Democratische 
cultuur
Les 2: het debat



BK 2 - periode 6
Nodig:
- schrift
- laptop
timer
5:00
1 / 29
volgende
Slide 1: Tekstslide
BurgerschapsonderwijsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

In deze les zitten 29 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Democratische 
cultuur
Les 2: het debat



BK 2 - periode 6
Nodig:
- schrift
- laptop
timer
5:00

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Democratische 
cultuur
Les 2: het debat






BK 2 - periode 6

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma:
o terugblik
o uitleg
o uitleg eindopdracht PTO 2
o zelfstandig werken

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat betekend het begrip:

democratie
A
Het volk negeert de politiek.
B
Het volk regeert.
C
De politiek regeert het volk.
D
Het volk regeert de politiek.

Slide 5 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat betekend het begrip:

cultuur
A
Normen van een groep mensen.
B
Waarden van een groep mensen.
C
Gewoonten van een groep mensen.
D
Normen, waarden en gewoonten van een groep mensen in de samenleving.

Slide 6 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat betekend het begrip:

politiek
A
Alles dat te maken heeft met het besturen van een land, gemeente of provincie.
B
Alles dat te maken heeft met mensen.
C
Alles dat te maken heeft met het besturen van een voertuig.
D
Geen van deze antwoorden is goed.

Slide 7 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Maak de juiste combinaties.
Welke macht heeft welke taak?
Wetgevende macht
Uitvoerende macht
Rechterlijke macht
maakt wetten
voert wetten uit
rechtspraak
Staten-Generaal
politie
ambtenaren
rechters
is onafhankelijk

Slide 8 - Sleepvraag

Deze slide heeft geen instructies

Leerdoelen
Aan het eind van deze les...

...kan je uitleggen wat een debat is. (R)
...kan je uitleggen wat de eindopdracht voor deze periode is. (R)

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 10 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Het debat
  1. Het beargumenteren van je mening in een informele setting​
  2. Het beargumenteren en verdedigen van een standpunt in een formele setting​
  3. Het vertellen van een verhaal in een formele setting​

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Het debat
Het gaat er dus om dat je zo overtuigend mogelijk een standpunt of stelling verdedigd of aanvalt. 
Argumenteren en presenteren spelen hier een belangrijke rol.
Dat gebeurt volgens vaste regels.

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waarom debatteren mensen?
Om mensen te overtuigen van jouw gelijk.
Om kritisch te luisteren naar een mening.
Om je in te leven in iemand anders.
Om kritisch te kijken naar je eigen mening.
Om je mening te onderbouwen en duidelijk te presenteren.

Slide 13 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Het debat
We debatteren dus om:
  • Iemand anders te overtuigen van jouw gelijk/mening.
  • Kritisch te luisteren naar een mening.
  • Je in te leven in een ander.
  • Kritisch te kijken naar je eigen mening.
  • Om je mening te onderbouwen en presenteren.

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 15 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Welke redenen om te debatteren zie je terug in de video?
A
Iemand anders overtuigen van jouw mening.
B
Kritisch luisteren naar de mening van een ander.
C
Je in te leven in een ander.
D
Je mening te onderbouwen en presenteren.

Slide 16 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

De eindopdracht
Je gaat in een groepje van 5 debatteren over een stelling. ​

De docent bepaalt de stelling.​
Bijvoorbeeld: De stemleeftijd moet omlaag naar 16 jaar. ​
In de lessen er naar toe gaan jullie je voor het debat voorbereiden.​

Slide 17 - Tekstslide

VOLGENDE STUK ALLEEN VOOR HAVO
Stappen in het debat
Er zijn twee groepen die met elkaar in debat gaan. 
  1. Inleiding (1 min.)
  2. Kern (7 min.)
  3. Slot (1 min.) 

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 19 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 20 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Regels in een debat
Inleiding: (1 min.)
- De debatleider opent het debat.
- Van elke groep wordt een vertegenwoordiger aangewezen. Zij mogen in hun openingsrede aangeven waarom de groep voor/tegen is. 
- Voor begint, daarna tegen. 

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Regels in een debat
Kern: (7 min)
- Als beide openingstoespraken gehouden mogen de leerlingen op elkaar reageren.​
- Degene die praat moet gaan staan.​
- Zolang er iemand staat (aan het woord is), mag niemand anders het woord zijn.​
- De discussieleider wijst telkens de volgende spreker aan.​
- Iedereen moet aan het woord komen. Zorg ervoor dat het debat bij het onderwerp blijft.

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Regels in een debat
Slot: (1 min.)
- Er wordt in 1 zin (de uitsmijter) nogmaals de kernboodschap herhaalt. 

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

ZELFSTANDIG WERKEN
Ga aan het werk met:
  • Docent maakt groepen van 5 personen.
  • Docent wijst aan of jouw groep voor of tegen de stelling is. 
  • Bedenk met je groep een opening met daarin waarom jullie voor of tegen zijn. 
  • Bedenk samen met je groep argumenten om jullie standpunt te ondersteunen.
  • Bedenk een pakkend slot. 

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefenstelling 1
Accounts van influencers die fake news verspreiden moeten tijdelijk gedeactiveerd worden
timer
5:00

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefenstelling 2
De overheid moet ervoor zorgen dat leerlingen geen toetsen meer hoeven maken.
timer
5:00

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefenstelling 3
Het is terecht dat streamingdiensten zoals Netflix en Videoland duurder worden.
timer
5:00

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Schrijf 3 dingen op die je deze les hebt geleerd.

Slide 28 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Stel 1 vraag over de lesstof die je niet goed hebt begrepen.

Slide 29 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies