Nederlands Openluchtmuseum
Daar maak je geschiedenis mee
lesplan

Slavernij - Veerkracht en verzet

Wil je met dit lesplan aan de slag? Klik op de knop hieronder om een eigen kopie te maken in 'Mijn Lessen'. Vervolgens kun je de lessen aanpassen naar jouw wensen.

Canonvenster: Slavernij 
Primair onderwijs, groep 7 en 8

Deze les is ontwikkeld door deelnemende musea van het Canonnetwerk van de Canon van Nederland: Nationaal Archief in Den Haag en Wereldmuseum Amsterdam. 

https://www.canonvannederland.nl/nl/page/136920/canonmusea

De les

Document

Lesdoelen

Na afloop van de les: 

A Kennen de leerlingen meerdere vormen van verzet tijdens de slavernij
  • Leerlingen kennen enkele vormen van verzet van door slaaf gemaakten tijdens de periode van slavernij. 
  • Leerlingen kennen Tula, verzetsstrijder van Curaçao.
  • Leerlingen weten waarom muziek een vorm van veerkracht en verzet was. 
B Kennen de leerlingen twee sleutelstukken, behorend bij het thema slavernij:
  • Een banjo, 250 jaar geleden gemaakt door een tot slaaf gemaakte in Suriname
  • Het boek met het verslag van de rechtszaak tegen Tula uit Curaçao

Benodigdheden voor deze les

Voor elke leerling een mobiel, tablet of laptop met internet.

Tip: zet tijdens het geven van de les de notities uit (rechtsonder de slide).
Print u de les, dan hebt u zelf de notities bij de hand. 

Opbouw van de les (40-50 minuten)

Voor meer achtergrondinformatie: zie pdf in de bijlage. 

Inleiding (5 minuten)
Voor deze les wordt de basisinformatie over slavernij bekend verondersteld. Deze kennis wordt kort opgefrist door  middel van een kijkplaat en filmpje. 

Kijk voor meer informatie over slavernij en Tula: https://www.canonvannederland.nl/nl/slavernij

1 Muziek als vorm van verzet (15 minuten)
We gaan tijdens deze les kijken naar verzet op twee plekken waar tot slaaf gemaakten naartoe werden vervoerd, vanuit Afrika: Suriname en Curaçao. In Suriname staat de muziek centraal, symbool voor de veerkracht van de tot slaaf gemaakten. Ook werden geheime boodschappen verstuurd via de muziek en was het dus ook een vorm van verzet. Wereldmuseum Amsterdam heeft een banjo, zo'n 250 jaar geleden gemaakt door een tot slaaf gemaakte, als topstuk in de collectie. 

2 Tula, verzetsstrijder op Curaçao (15 minuten)
Op 17 augustus 1795 legde Tula en andere tot slaaf gemaakten het werk neer. Ze wilden hun vrijheid. Er kwam een rechtszaak tegen Tula, waarna hij ter dood veroordeeld werd. Het verslag van de rechtszaak is bewaard gebleven in het Nationaal Archief. Het is bijzonder, omdat het zeldzaam is dat we woorden van tot slaaf gemaakten kunnen nalezen. Zij mochten immers niet leren lezen en schrijven en kregen geen stem. 

Afsluiting (5 minuten)
De Nederlandse regering heeft excuses gemaakt voor het slavernijverleden. Er is veel aandacht voor het slavernijverleden en er wordt gewerkt aan een slavernijmuseum. Mensen op Curaçao halen nog altijd moed uit Tula's dappere strijd voor de vrijheid. Zij herdenken ieder jaar de opstand. Wat denk jij, ken jij manieren om je te verzetten, wat zijn goede manieren om je te verzetten?