Inspirerend, verbindend en nieuwsgierig
Een leven lang leren

B&L Les 4 instroom, LE4

B&L Les 4

LEEREENHEID 4
PLANNING EN LESOPBOUW
1 / 25
volgende
Slide 1: Tekstslide
B&LMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 25 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 30 min

Onderdelen in deze les

B&L Les 4

LEEREENHEID 4
PLANNING EN LESOPBOUW

Slide 1 - Tekstslide

Inhoud
  • Planning en de functie van planning
  • Soorten planning
  • Marco- en mesoplanning
  • Standaardopbouw van een les
  • Begin van een les
  • Kern van de les
  • Einde van de les

Slide 2 - Tekstslide

Plannen

Slide 3 - Tekstslide

Waarom vind jij plannen
bij lesgeven belangrijk?

Slide 4 - Woordweb

Planning
Planning
  • Je wil wat bereiken met je SB-deelnemer
Start met een
PLAN
BEPALEN VAN EEN EINDDOEL
BEPALEN VAN SUBDOELEN
  • Bij een complex plan verdeel je het in subdoelen
  • wat wil je bereiken?
BEPALEN VAN HET TIJDPAD
  • Wanneer moet je plan af zijn?     wanneer is je einddoel? 
BEPALEN VAN ACTIES, WERKZAAMHEDEN AAN DE SUBDOELEN
  • Om een gewenst resultaat te bereiken koppel je bijv. trainingsschema's aan je subdoel

Slide 5 - Tekstslide

Voorbeeld
Planning Marathon
- Einddoel: uitlopen van de marathon binnen 3.30 uur 
- Subdoel: deelname 10 k  Dam tot Dam loop
- Subdoel: deelname duurloop 32 km ( 6 weken voor marathon)

Koppelen van trainingsschema's aan subdoelen. Elke dag een andere training!

Slide 6 - Tekstslide

Een planning heeft een functie:
  • Steunfunctie
  • Afstemmingsfunctie
  • Verantwoordingsfunctie 

Slide 7 - Tekstslide

STEUNFUNCTIE
AFSTEMMINGSFUNCTIE
VERANTWOORDINGSFUNCTIE
Het plan biedt houvast om je doel te bereiken. 
Door de planning van meerdere lessen, kun je een logische opbouw maken. Hierdoor verloopt het aanleren en verbeteren van motorische vaardigheden veel beter. Je stemt het goed op elkaar af.
De planning die je gemaakt hebt, helpt je bij het verantwoording afleggen aan bijv. sporters, het bestuur of ouders.

Slide 8 - Sleepvraag

Soorten Planning:

Slide 9 - Tekstslide

  • Stel je zelf op zonder overleg met de groep
  • Strakke planning
  • Vooral bij wedstrijd- en topsport
  • Veelal prestatiegericht

  • In samenspraak tussen lesgever en deelnemers
  • Planning flexibel
  • Meestal recreatief

Slide 10 - Tekstslide

Mesoplanning
Jaarplan
Periodeplan
Themaplan
Planning voor de middellange termijn, periode van enkele weken tot enkele maanden
Vooral in de wedstrijdsport
  • Voorbereidingsperiode
  • Wedstrijdperiode
  • Overgangsperiode

Slide 11 - Tekstslide

Standaard opbouw van een les

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide

Belang goede lesopbouw

  • Geordend en gestructureerd zijn 
  • Fysiologisch veelzijdig zijn 
  • Psychologisch kun je deelnemers niet eenzijdig belasten 
Deelnemers moeten wat kunnen oefenen en leren
Een les zo opbouwen dat het hele lichaam afwisselend belast wordt. 
Aansluiten bij de belevingswereld van de deelnemer. Deelnemers blijven niet de hele les geconcentreerd, daar moet je rekening mee houden.

Slide 14 - Tekstslide

De opbouw van een les
De opbouw is afhankelijk van de doelgroep, 
doelstellingen en aard van de bewegingsvormen.

Slide 15 - Tekstslide

Begin 
Lesintroductie:
  • Belangrijk voor hoe je les verloopt! Eerste indruk is belangrijk!
Kort vertellen wat je in de les gaat doen
Welkom heten, kennismaken, afspraken doornemen
Waar sta jij en waar je deelnemers?
Vrij werken, werken in groepen, werken in vaste volgorde, klassikaal werken 

Opdrachtvorm, instuctievorm, vraagvorm of vraaggesprek, vorm van zelfontdekking, coachvorm, spelvorm

Slide 16 - Tekstslide

Begin
Functie van de warming-up / Inleiding:

  • Fysiologische >> het opwarmen van het lichaam. Hart, bloedsomloop en ademhaling worden op peil gebracht om inspanning te kunnen leveren. Voorkomen van blessures.

  • Psychologische >> Het begin van de les moet bij de deelnemer leiden tot concentratie, opmerkzaamheid, vertrouwen, zin in  bewegen, prestatiebereidheid. Even de energie eruit, wennen aan relatie lesgever > deelnemer.

  • Pedagogische >> Voorkom dat het begin van de les chaotisch verloopt. Laat de manier waarop je lesgeeft zien, hoe je met deelnemers omgaat, wat je van ze verwacht en op welke manier je dat aan gaat pakken.

Slide 17 - Tekstslide

Warming-up opbouw:
  1.  Algemene warming-up
  2.  Rekken en losmaken
  3.  Specifieke warming-up 
Inleiding:
  • Vooral bij recreatieve sportbeoefening en kinderen
  • Intensief en veel bewegen
  • Snel en eenvoudig organiseren 

Slide 18 - Tekstslide

Kern
  • Aanleren
  • Verbeteren
  • Toepassen 
Realiseer je de doelstellingen
  • Eén kern
  • Meerdere, afzonderlijke kernen
  • Meerdere, gekoppelde kernen

Slide 19 - Tekstslide

Einde
  • Cooling-down
  • Speelse bewegingsvormen
  • Afsluiting 
- met een praatje
- deelnemers komen tot rust
Hoe te doen:
  • samen opruimen
  • les bespreken
  • feedback geven
  • afspraken voor volgende les

Slide 20 - Tekstslide

Wat bedoelen we met:
een les moet 'fysiologisch veelzijdig' zijn?

Slide 21 - Open vraag

Wat is microplanning
A
één les
B
één tot meerdere jaren
C
themaplan
D
periodiseringsplan

Slide 22 - Quizvraag

Welke soort planning heb je op basis van tijd?
A
open planning
B
gesloten plannnig
C
combinatie open en gesloten
D
macro, meso en micro

Slide 23 - Quizvraag

Welke Functie van planning hoort hier niet thuis?
A
steunfunctie
B
verantwoordingsfunctie
C
herhalingsfunctie
D
afstemmingsfunctie

Slide 24 - Quizvraag

Vragen?

Slide 25 - Tekstslide