Thema 7: Pas op voor nepIs het echt wat ik zie?
Les 3: Praten met Chatbots als ChatGPT en My AI
Inhoud van dit thema
Dit thema gaat over wat er nep en echt is in de digitale wereld. Veel dingen in games en sociale media zijn niet wat ze lijken. Het is belangrijk om daar goed naar te kijken en over na te denken. Anders ga je dingen geloven die niet waar zijn. Of je trapt ergens in, waardoor je misschien problemen krijgt.
Wat is reclame in filmpjes van influencers en hoe kan ik dat herkennen? Klopt het wat sommige influencers zeggen, dat je rijk kunt worden met digitaal geld? Kun je het merken als je praat met een chatbot in plaats van met een echt mens?
Lessen bij dit thema
Les 1: Nepnieuws? Over online nepberichten
Les 2: Influencers en reclame
Les 3: Praten met chatbots als ChatGPT en My AI
Les 4: Rijk worden met digitaal geld
Leerdoelen van dit thema
(Ook beschikbaar als poster)
Les 3- Ik gebruik chatbots om dingen te leren.
- Ik weet dat chatbots niet altijd de waarheid vertellen en ik op meer manieren iets kan opzoeken.
- Ik vertel geen privé-dingen of geheimen aan chatbots, omdat alle informatie die ik deel opgeslagen wordt.
Introductie voor de leerlingen
Deze les gaat over praten met chatbots zoals ChatGPT of My AI (Snapchat).
Wat is een chatbot? Wat kunnen we leren van chatbots? Zijn er ook gevaren? Hoe kun je checken of je met een mens of met een chatbot te maken hebt? En is het erg als je dat niet weet?
Tip voor de docent
Kunstmatige intelligentie is geen makkelijk onderwerp, ook niet voor docenten! De impact van de ontwikkelingen rondom AI gaan echter een dermate impact hebben dat er toch voor gekozen is er een les aan te wijden. Geef deze les alleen als je het idee hebt dat het voor de leerlingen ook echt relevant is. Je hoeft zelf als docent geen verstand te hebben van AI-chatbots. Het is wel aan te raden ter voorbereiding vast te experimenteren met de genoemde chatbots uit de les.