Les 7

Bevolkingsspreiding in China: hukou, concessiegebied en SEZ.
1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Bevolkingsspreiding in China: hukou, concessiegebied en SEZ.

Slide 1 - Tekstslide

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Programma les 7
Binnenkomst + absentie (5 min)
Topocheck China (5 min)
Herhaling (8 min)
Leerdoelen (2 min)
Aan het werk / extra uitleg (10 min)
Uitleg + verwerking 'bevolkingsspreiding China, deel 2' (15 min)
Aan het werk (10 min)
Afronding (5 min) 

Slide 4 - Tekstslide

Topocheck

Slide 5 - Tekstslide

Op je wisbordje:
Waar in China wonen de meeste mensen + waarom?
timer
1:00
A
In het Westen want daar is veel werk in de industrie.
B
In het Westen want daar is veel werk op het platteland.
C
In het Oosten want daar is veel werk in de industrie.
D
In het Oosten want daar is veel werk op het platteland.

Slide 6 - Quizvraag

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

timer
1:30

Slide 7 - Tekstslide

Chinezen verhuisden massaal van platteland naar de stad.
De stad kreeg daardoor te maken met problemen.

Noteer tenminste 2 problemen waarmee de stad te maken kreeg.
timer
1:30

Slide 8 - Open vraag

Op je wisbordje:

Welke oplossing bedacht de Chinese overheid om
de massale arbeidsmigratie naar de stad te stoppen?
timer
1:00

Slide 9 - Open vraag

Leerdoelen
Aan het einde van deze les en de volgende kun je:
1. met behulp van een kaart de scheve bevolkingsspreiding van China uitleggen;
2. de begrippen hukou, hutong, concessiegebied/ SEZ uitleggen;
3. uitleggen waarom China de regels van de hukou versoepelt heeft en daarbij de begrippen concessiegebied/SEZ gebruiken;
4. op een kaart de verhuisbewegingen van Chinezen vroeger en nu aangeven en toelichten.

Slide 10 - Tekstslide

Ik snap goed wat een hukou is en waarom deze werd ingevoerd.
😒🙁😐🙂😃

Slide 11 - Poll

Aan het werk- groep 1


Wat: 
- Maken paragraaf 2.9  vraag 5 + 7 + 8
- (Let op: vraag 1, 3 en 4 heb je al af...)


Hoe: duo's die zachtjes met elkaar overleggen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.9 + duo

Tijd: 10 minuten

Klaar: maken paragraaf 2.10 vraag 2
Extra uitleg- groep 2


Wat: 
- Bekijk de video + maak de vragen
- Docent legt extra uit

Hoe: video + vragen + uitleg 

Hulp: docent

Tijd: 10 minuten

Klaar: 
- Maken werkboek blz. 79 vraag 8
Maken werkboek blz. 80 vraag 2
timer
10:00

Slide 12 - Tekstslide

Vragen bij video
Je krijgt een video te zien.
De video is in het Engels en zonder ondertiteling...

Beantwoord de volgende vragen over de video:
1. Wat is een hukou?
2. Welke twee soorten hukou zijn er?
3. Hoe komt het dat sommige mensen geen hukou hebben?
4. Waar geeft een hukou recht op? (Let op: er worden meerdere dingen genoemd).
5. Waarom is de hukou ooit ingevoerd?
Let op: je doet je best om alle vragen te beantwoorden, maar het geeft niet als je iets niet hebt!

Slide 13 - Tekstslide

Slide 14 - Video

Leerdoelen
Aan het einde van deze les en de volgende kun je:
1. met behulp van een kaart de scheve bevolkingsspreiding van China uitleggen;
2. de begrippen hukou, hutong, concessiegebied/ SEZ uitleggen;
3. uitleggen waarom China de regels van de hukou versoepelt heeft en daarbij de begrippen concessiegebied/SEZ gebruiken;
4. op een kaart de verhuisbewegingen van Chinezen vroeger en nu aangeven en toelichten.

Slide 15 - Tekstslide

Overleg met je buur en noteer op je wisbordje.

Wat betekent het woord 'concessie'?
timer
2:00

Slide 16 - Open vraag

China: fabriek van de wereld
China wil graag 'de fabriek van de wereld ' worden: een economische grootmacht.
Maar China was jarenlang gesloten voor andere landen.
China had geen contact met andere landen en dreef dus ook geen handel met andere landen.

Maar zonder handel kun je geen economische grootmacht worden.... -> Probleem

Er moest dus een oplossing worden bedacht:
de Concessiegebieden of Speciale Economische Zones (SEZ's)


Slide 17 - Tekstslide

Concessiegebieden
Noteer in je schrift ->

China was jarenlang een gesloten land: niet of nauwelijks buitenlandse handel.

Maar China wil een economischt grootmacht worden.
Dus stimuleert de overheid buitenlandse handel in Speciale Economische Zones =
      - gebieden waar buitenlandse bedrijven zich wel mogen vestigen
      - gunstige belastingtarieven
      - lage tarieven voor import en export
Kortom: deze concessiegebieden werden enorme industriegebieden waar enorm veel werk te vinden is. (Concessie = je geeft een beetje toe. Dus: geen handel in China, behalve in SEZ's!)

Belangrijke SEZ's zijn Shenzhen, Guangzhou en Shanghai
 

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Tekstslide

Slide 20 - Link

De keerzijde van het succes
De hukou was een succes -> minder binnenlandse migratie.
Net als eerder de eenkindpolitiek een succes was -> minder kinderen.
Maar de SEZ's waren ook een succes -> er kwamen er steeds meer.

En hierdoor kreeg China te maken met een ander probleem...

Slide 21 - Tekstslide

De keerzijde van het succes
Bekijk de 3 afbeeldingen.

Bedenk met welk probleem China
door het succes van de hukou, 
de eenkindpolitiek en de SEZ's 
te maken kreeg.
Noteer dit probleem op je wisbordje.

Praat niet en kijk niet bij je buur!
(Geen idee = vraagteken op je bordje)

Slide 22 - Tekstslide

De keerzijde van het succes
China wil de fabriek van de wereld zijn: een economische grootmacht.
Er moeten producten gemaakt worden.
En dat gaat niet zonder arbeiders....

En dus werden de hukou en de eenkindpolitiek versoepeld.

Slide 23 - Tekstslide

SEZ's/ industriegebieden
De eerste SEZ's lagen in het Oosten van China door de goede bereikbaarheid.
Maar inmiddels is er door ruimte gebrek en stijgende lonen ook steeds meer industrie in het binnenland (-> lagere lonen)
Het gaat om industrie waar veel arbeiders voor nodig zijn.


Slide 24 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les en de volgende kun je:
1. met behulp van een kaart de scheve bevolkingsspreiding van China uitleggen;
2. de begrippen hukou, hutong, concessiegebied/ SEZ uitleggen;
3. uitleggen waarom China de regels van de hukou versoepelt heeft en daarbij de begrippen concessiegebied/SEZ gebruiken;
4. op een kaart de verhuisbewegingen van Chinezen vroeger en nu aangeven en toelichten.

Slide 25 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1


Wat: 
- Examenvraag 1 tm 5


Hoe: alleen en zonder te praten

Hulp: tekstboek paragraaf 2.9

Tijd: 10 minuten

Klaar: 
Maken paragraaf 2.9  vraag 7 + 8

Aan het werk- groep 2


Wat: 
- Examenvraag 1 tm 4


Hoe: in duo's + zachtjes overleggen

Hulp: tekstboek paragraaf 2.9 + duo + docent

Tijd: 10 minuten

Klaar: 
Maken/checken paragraaf 2.9 vraag 3 + 4 + 5
timer
10:00

Slide 26 - Tekstslide

Agglomeratie en stedelijke zone
Als dicht bij elkaar gelegen steden groeien, bestaat de kans dat ze aan elkaar vast komen te zitten. Dat heet agglomeratievorming
Liggen de steden niet aan elkaar vast, maar zijn er tussen die steden wel veel contacten, dan hebben we een stedelijke zone
De Randstad en het Ruhrgebied zijn daar voorbeelden van.

Slide 27 - Tekstslide

Agglomeratie en stedelijke zone
Als dicht bij elkaar gelegen steden groeien, bestaat de kans dat ze aan elkaar vast komen te zitten. Dat heet agglomeratievorming
Liggen de steden niet aan elkaar vast, maar zijn er tussen die steden wel veel contacten, dan hebben we een stedelijke zone
De Randstad en het Ruhrgebied zijn daar voorbeelden van.

Slide 28 - Tekstslide

Agglomeratie en stedelijke zone
Als dicht bij elkaar gelegen steden groeien, bestaat de kans dat ze aan elkaar vast komen te zitten. Dat heet agglomeratievorming
Liggen de steden niet aan elkaar vast, maar zijn er tussen die steden wel veel contacten, dan hebben we een stedelijke zone
De Randstad en het Ruhrgebied zijn daar voorbeelden van.

Slide 29 - Tekstslide

Afronding
Wat hebben we geleerd?
Hoe hebben we meegedaan?
Huiswerk

Slide 30 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les en de volgende kun je:
1. met behulp van een kaart de scheve bevolkingsspreiding van China uitleggen;
2. de begrippen hukou, hutong, concessiegebied/ SEZ uitleggen;
3. uitleggen waarom China de regels van de hukou versoepelt heeft en daarbij de begrippen concessiegebied/SEZ gebruiken;
4. op een kaart de verhuisbewegingen van Chinezen vroeger en nu aangeven en toelichten.

Slide 31 - Tekstslide

Op je post-it:

a) Je naam
b) Leg uit wat concessiegebieden/ SEZ's zijn + wat de concessiegebieden/ SEZ's te maken hebben met de versoepeling van de hukou en eenkindpolitiek.

Gebruik correct Nederlands!

Slide 32 - Open vraag

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 33 - Poll

Huiswerk
Leren: topografie Nederland!
Leren: les 4 tm 7
Maken werkboek blz. 79 vraag 8
Maken werkboek blz. 80 vraag 2


Slide 34 - Tekstslide