Periode 1: Introductie en oriëntatie op LOB

Loopbaanoriëntatie en -begeleiding

Introductie en oriëntatie 
Periode 1 

Entree
1 / 49
volgende
Slide 1: Tekstslide
LOBMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 49 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 480 min

Onderdelen in deze les

Loopbaanoriëntatie en -begeleiding

Introductie en oriëntatie 
Periode 1 

Entree

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 1
           LOB? Wat is dat?
#ontdekken #kennismaken #nieuwsgierig #loopbaan #studie

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Wat is LOB?
  • Verwachtingen
  • Afspraken
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je wat LOB inhoudt
  • Weet je wat er van je verwacht wordt bij de LOB lessen 
  • Heb je verwachtingen in beeld en afspraken gemaakt met je klas

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat weet ik al van LOB?

Slide 4 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1. LOB bij Entree
  • Bladzijde 2 lezen 
LOB
BPV
WABO
LOB- dossier
Begeleidingsgesprek
Eindopdracht

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

2. Loopbaancompetenties
  • Wat betekent 'loopbaan?' 
  • Wat zijn 'competenties'? 
  • Bladzijde 3 lezen



Wat weet jij al van Entree?

Slide 7 - Tekstslide

Loopbaan: de weg die je bewandelt op de arbeidsmarkt. Een ander woord voor loopbaan is ook wel carrière.  Je loopbaan omvat dus een groot deel van je leven.

Competenties: vaardigheden  of kwaliteiten die je kan ontwikkelen.

QUIZ Kahoot (EDIT voor je eigen groep!) https://create.kahoot.it/share/wat-weet-ik-al-van-de-entreeopleiding/3347ff5e-709c-4a8f-ba98-c296e1cca635

Bespreek de loopbaancompetenties. Hier gaan studenten eind schooljaar antwoord op geven. 

Slide 8 - Link

Kahoot link zie vorige slide. 
3. Verwachtingen 
  • Bladzijde 4 lezen
  • Opdracht A en B maken

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 10 - Tekstslide

Zorg voor 3 A3 papieren en hang ze in de ruimte. Pak gele/groene/roze post its en laat studenten opschrijven en plakken! 

Bespreek de onderdelen klassikaal. 
3. Afspraken
  • Bladzijde 6 lezen
  • Opdracht A, B, C, D en E maken 

Slide 11 - Tekstslide

lezen, maken en bespreken
Afspraken in de groep

Slide 12 - Woordweb

Opdracht F: welke afspraken vinden studenten het belangrijkst om te maken samen? 
Inhoud
  • Wat is LOB?
  • Verwachtingen
  • Afspraken 
 Lesdoelen
Je weet nu...

  • Wat LOB inhoudt
  • Wat er van je verwacht wordt bij de LOB lessen 
  • De verwachtingen an afspraken in de klas 

Slide 13 - Tekstslide

Evalueren lesdoelen doe je op je eigen manier. idee:

Schrijf elk lesdoel op een papiertje (3x) en deel uit aan de klas. Ze beantwoorden dan zelf het lesdoel. Hoe hebben we dit gedaan en wat was het resultaat/de opbrengst? 

Les 2
                Wie ben jij? 
#kennismaken #jijzelf #klasgenoten #pronken

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Wie zijn wij? 
  • Wie ben jij? 
  • Startopdracht LOB  
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je iets meer van elkaar
  • Heb je wie jij bent in beeld gebracht
  • Heb je teruggeblikt naar LOB in jouw leven

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 16 - Tekstslide

Manier om elkaar iets beter te leren kennen, groepsbinding; 

In de map ''introductieprogramma'' staat een wie is het spel. Knip dit uit en laat studenten dit zelf invullen. neem ze in en raadt samen met de studenten wie er op het briefje staat. 

andere optie is om dit klassikaal te doen; 1 iemand voor de klas en diegene heeft iemand in zn hoofd, de klas stelt vragen.

Je kunt ook zelf iets bedenken en toepassen! 
1. Pronkpagina

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 18 - Tekstslide

Maak de pronkpagina op blz. 8. 
De pronkpagina laat je de studenten presenteren in tweetallen, ongeveer 1 á 2 min. per student vertellen ze er iets over aan elkaar. Je kunt deze pagina als voorblad van het LOBdossier / Onderwijsdossier gebruiken.

De kunt deze presentatie deze les doen of de volgende les mee starten

2. LOB startopdracht

Slide 19 - Tekstslide

Bedenk zelf een werkvorm die past bij jouw groep. De startopdracht op blz 9  is belangrijk; dit is waar studenten vandaan komen wbt LOB.

Idee: je kunt de opdracht in 2 delen splitsen:
1 deel vragen te laten beantwoorden:

-Waaruit bestond LOB op mijn vorige opleiding/werk/stage/privé-leven? 
-Wat heb ik al geleerd van/tijdens/over LOB?
-Wie helpt jou bij het maken van loopbaan keuzes?

Het andere deel kun jij bijv. op een kaart laten schrijven en deze aan het eind van het schooljaar weer meegeven:

Hoe kom ik aan de keuze voor het volgen van de Entree-opleiding?

Welke doelen wil ik dit schooljaar behalen?

Hoe ga ik deze doelen behalen?


Wie kan mij helpen? 


Hoe beloon ik mezelf als dit lukt? 


Hoe voel jij je als je de opleiding afrond?


Stel je voor, je haalt je diploma, wat wil je nu tegen jezelf zeggen? 

Inhoud
  • Wie zijn wij? 
  • Wie ben jij? 
  • Startopdracht LOB  
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Iets meer van elkaar
  • Waar jij start met LOB

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 3
De Entree-opleiding
#opleiding #Entree #inhoud #onderwijssysteem

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Jaarplanning bespreken 
  • Korte introductie Entree 
  • Het onderwijssysteem in Nederland   
  • Afkortingen en woorden
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je meer over de Entree-opleiding
  • Weet je hoe het onderwijssysteem van Nederland eruit ziet
  • Weet je hoe de jaarplanning eruit ziet en ben je bekend met de afkortingen/woorden

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

1. Jaarplanning
  • Bladzijde 10 bespreken
  • Belangrijk/bijzonderheden 

Grijze week = ? 
Gekleurde week =?
Roze dag is =? 

Slide 23 - Tekstslide

Bespreek de jaarplanning, laat deze ook af en toe terugkomen. Laat studenten zelf aangeven wat ze zien. 

Grijze week = bufferweek, wat is dat?
Gekleurde week = vakantie
Roze dag = iets speciaals. Vrij of een belangrijk moment 
2. Wat weet je al van Entree en introductie
  • Bladzijde  11 maken opdracht woordweb 
  • Introductievideo volgende slide 
  • Bladzijde 12 lezen

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 25 - Link

Filmpje; wat is entree? 
Bespreek na het kijken wat studenten zagen, wat ze opviel en welke richtingen ze zagen met de taken. 

Slide 26 - Video

Waarom zit jij bij Entree? studenten beantwoorden in deze video de vraag. Zie volgende slide voor jouw groep. 
Ik start bij Entree, omdat...

Slide 27 - Woordweb

Bespreek dit met studenten als het veilig hiervoor is. Wat is de reden van start entree? 
3. Het onderwijssysteem 
  • Bladzijde  13 maken opdracht 1 t/m 5

Slide 28 - Tekstslide

Kijk de video en laat studenten de antwoorden geven op blz. 13. 

Antwoorden opdracht 1 t/m 5: 

  • Primair onderwijs (4 tm 12 jaar) - Voortgezet onderwijs (vmbo, havo en vwo 12 tm 16/17 of 18 jaar) - Middelbaar beroeps en hoger onderwijs (mbo en hbo en WO, 16 en 18 +)
  • MBO bestaat uit 4 niveaus 
  • Niveau 1 is een ass opleiding 
  • Niveau 2 is een beroepsopleiding
  • Verschil is dat 1 is assisteren, 2 is uitvoerend en meer zelfstandiger. 


Opleidingsniveaus 
  • Bladzijde  14 maken opdracht 1 t/m 6

Slide 29 - Tekstslide

Kijk de video en laat studenten de antwoorden geven op blz. 14. 

Antwoorden opdracht 1 t/m 6:

1. 2: Verkoper. 3: Verantwoordelijk afdeling 4: manager supermarkt

2. Waarom kun je niet eindeloos studeren?
Studeren kost geld


3. Wat betekent een opleiding ‘stapelen’
Dit betekent dat je vervolgopleidingen kan inkorten. 


4. Waarom heb je bij sommige opleidingen geen niveau 4 denk je?
Je hebt dan het plafond bereikt, dit is het hoogste wat je kan halen. 


5. Wat is de reden dat je bij sommige opleidingen altijd op niveau 2 begint?
Koksopleiding, dit is omdat je de basistechnieken leert op mbo 2. 

6. Wat is het verschil tussen BOL en BBL?
BOL ga je veel naar school en loopt je af en toe stage. Bij BBL heb je een arbeidscontract en ga je 1 dag naar school. 


Afkortingen en woorden
  • Bladzijde 15 en 16 maken en samen bespreken

Slide 30 - Tekstslide

Je kunt dit op deze manier doen, maar je kan ook plaatjes erbij maken en er een spel van maken. Je kan ook een quiz (bijv kahoot) ervan maken voor meer interactie. Je kunt ook de woorden uitknippen en iedereen 1 of 2 geven zodat het random uitgedeeld wordt en je samen tot een oplossing van de gehele tabel komt. 
Test! 

Slide 31 - Tekstslide

Zie bladzijde 18

Je kunt er een andere draai aangeven door er een kahoot van te maken, of zelf vragen op een briefje te schrijven en elke student hierop laten antwoorden. Het gaat over de lesstof tot nu toe bij LOB. Maak er een spelvorm van. 
Inhoud
  • Jaarplanning bespreken 
  • Korte introductie Entree 
  • Het onderwijssysteem in Nederland   
  • Afkortingen en woorden
 Lesdoelen
Je weet nu...
  • Meer over de Entree-opleiding
  • Hoe het onderwijssysteem van Nederland eruit ziet
  • Hoe de jaarplanning eruit ziet en ben je bekend met de   afkortingen/woorden

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 4
                     De OER
#dewat? #onderwijsexamenregeling #rechtenenplichten

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Onderwijs examen regeling bespreken
  • Opdrachten hierbij maken 
  • Ontdekken wat de OER inhoudt 
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Weet je meer over de Entree-opleiding
  • Weet je wat de OER inhoudt en kun je hierover vertellen 

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdrachten OER
  • Zie opdrachtenboek 

Slide 35 - Tekstslide

Opdrachten staan in teams onder de map periode 1. De OER komt met een QRcode. Je kunt de opdrachten ook op een andere manier vormgeven (starten met de groepsopdracht bijv). de bedoeling is dat studenten delen van de OER leren kennen. Dit is een verplichting. 
Inhoud
  • Onderwijs examen regeling bespreken
  • Opdrachten hierbij maken 
  • Ontdekken wat de OER inhoudt 
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Meer over de Entree-opleiding
  • Wat de OER inhoudt en je kun hierover vertellen 

Slide 36 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 5
               Kiezen maar!
#dekeuzeisreuze #profielen #eindopdracht

Slide 37 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Profielkeuze maken 
  • Periode nabespreken
  • Quiz maken 
  • Eindopdracht bespreken
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Heb je een profielkeuze gemaakt
  • Zijn de onderwerpen van deze periode nog een keer besproken
  • Weet je wat de eindopdracht voor LOB inhoudt 

Slide 38 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Profielkeuze
  • Vul in op blz. 18 
  • Bespreek dit samen met de groep

Slide 39 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Onderwerpen LOB periode 1

Slide 40 - Woordweb

Waar zijn we afgelopen periode mee bezig geweest als het gaat om LOB? Even terugblikken naar de periode. 
Welke vragen heb je nog als het gaat om LOB en/of profielen, keuzes maken?

Slide 41 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Slide 42 - Link

Kahoot om nog een keer te checken wie écht alles weet van de opleiding. Doe er een prijs bij, dit maakt meedoen nog leuker! 
Eindopdracht LOB
  • Lees blz. 19 en 20 
  • Ga aan de slag met het maken van de presentatie! 

Slide 43 - Tekstslide

Lees samen blz 19 en 20. Laat studenten alvast aan de slag gaan. De volgende les mogen ze hier ook nog aan werken, de laatste les LOB staat in het teken van deze presentaties. 
Inhoud
  • Profielkeuze maken
  • Periode nabespreken
  • Quiz maken
  • Eindopdracht bespreken
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • Wat jouw profielkeuze gaat worden
  • Waar de eerste LOB periode over ging 
  • Wie het meeste weet van de Entree-opleiding
  • Hoe de eindopdracht van LOB eruit ziet 

Slide 44 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 6 en 7 
Presenteren en afsluiten
#presentatie #eindeperiode #begeleidingsgesprek

Slide 45 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inhoud
  • Presentaties maken en uitvoeren
  • Feedback geven
  • Begeleidingsgesprek voorbereiden
 Lesdoelen
Aan het einde van deze les...

  • Heb jij je presentatie gemaakt en gegeven
  • Heb je feedback ontvangen van klasgenoten over jouw presentatie
  • Heb je je begeleidingsgesprek voorbereid

Slide 46 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Presenteren 
Feedback -> basisafspraken! 
Geef een top en een tip 

Slide 47 - Tekstslide

Vertel kort over feedback - wat is feedback en hoe geven we feedback? Houd het bij jezelf en geef voorbeelden. Laat 3 á 4 studenten op een oranje/groene post it tips en tops schrijven. Laat de studenten dit aan degene die presenteert geven voor de volgende keer. 

In het rad kun je de namen van de studenten plaatsen en bepalen wie als eerst gaat etc. 
Begeleidingsgesprek
  • Elke periode een gesprek
  • Hoe gaat het met jou, de opleiding en de BPV? 
  • Voorbereidende opdracht maken 

Slide 48 - Tekstslide

Leg uit wat het begeleidingsgesprek inhoudt. Laat studenten de opdracht maken (zie teams in onderwijsketen LOB). 
Inhoud
  • Presentaties maken en uitvoeren
  • Feedback geven
  • Begeleidingsgesprek voorbereiden
 Lesdoelen
Je weet nu... 

  • De tips en tops voor jouw volgende presentatie
  • Wat je begeleidingsgesprek inhoudt en dat je goed bent voorbereid!

Slide 49 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies